استرالیا

ویزای ازدواج استرالیا ساب کلاس 801

اگر با فردی ازدواج کرده اید که اقامت دائم استرالیا را دارد و یا شهروند استرالیا است، می توانید از طریق ویزای ازدواج استرالیا به این کشور مهاجرت کرده و در کنار همسرتان زندگی کنید و مقیم دائم استرالیا شوید. ویزای والدین استرالیا دو مرحله ای است و ابتدا یک ویزای موقت برای شما صادر می شود که 2 سال اعتبار دارد و سپس می توانید برای ویزای دوم که ویزای دائم استرالیا است، اقدام نمایید. همچنین ویزای ازدواج استرالیا با توجه به اینکه از خارج از استرالیا یا داخل استرالیا برای دریافت ویزا اقدام می کنید، به دو دسته کلی Onshore و Offshor تقسیم می شود. شما همچنین قبل از ازدواج و در دوران نامزدی نیز می توانید با ویزای نامزدی استرالیا به این کشور مهاجرت نمایید، در استرالیا با نامزد خود ازدواج کرده و برای ویزای ازدواج استرالیا اقدام کنید. در این مطلب به ویزای ازدواج استرالیا ساب کلاس 801 پرداخته ایم و به تمامی سوالات شما در مورد چگونگی اخذ این ویزا، هزینه ویزا و مدت زمان دریافت ویزا پاسخ داده ایم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ویزای ازدواج استرالیا و انواع آن مراجعه نمایید.

ویزای ازدواج استرالیا ساب کلاس 801 چیست؟

ویزای ازدواج استرالیا ساب کلاس 801 Australian Partner Visa (subclass 801) یک ویزای دائم است که اجازه زندگی در استرالیا، کار، تحصیل و سفر بدون محدودیت، به دارنده ویزا داده خواهد شد. همچنین در ادامه می توان برای شهروندی استرالیا نیز اقدام کرد. ویزای ازدواج 801 مرحله دوم از ویزای ازدواج Onshore است. یعنی افرادی که همسرشان در استرالیا زندگی می کند می توانند طی دو مرحله زیر این ویزا را دریافت نمایند. فقط توجه نمایید که باید از داخل استرالیا برای این ویزای دو مرحله ای اقدام کرد:

 1. ویزای ازدواج 820 (ویزای موقت): شما از طریق ویزای ازدواج ساب کلاس 820 که یک ویزای موقت است، 2 سال در استرالیا در کنار همسرتان زندگی کنید و بعد از 2 سال شرایط اقدام برای اقامت دائم استرالیا را خواهید داشت.
 2. ویزای ازدواج 801 (ویزای دائم): بعد از 2 سال که اعتبار ویزای 820 به پایان می رسد، ویزای ازدواج 801 برای شما صادر می شود که یک ویزای اقامت دائم است و می توانید برای همیشه در کشور استرالیا زندگی کنید و در ادامه برای شهروندی استرالیا اقدام نمایید.

چقدر طول می کشد تا ویزای 801 استرالیا صادر شود؟

بعد از دریافت ویزای ازدواج استرالیا ساب کلاس 820 که ویزای موقت مرحله اول است، باید مدت 2 سال صبر کنید تا اعتبار ویزای 820 تمام شود که واجد شرایط برای ویزای 801 استرالیا شوید. البته اگر شرایط زیر را داشته باشید ویزای 820 و 801 همزمان برای شما صادر می شود و نیازی به انتظار 2 ساله نیست و از همان ابتدا به شما اقامت دائم استرالیا داده خواهد شد:

 • در زمان درخواست برای ویزا از ازدواجتان حداقل 2 سال گذشته باشد و صاحب فرزند شده باشید.
 • در زمان اقدام برای ویزا از ازدواجتان 3 سال گذشته باشد.

همچنین بین 3 ماه تا 21 ماه زمان می برد تا درخواست ویزای ازدواج 801 بررسی شود و ویزا صادر شود. در 90 درصد موارد این فرایند 21 ماه طول کشیده است.

شرایط ویزای ازدواج 801 چیست؟

اگر تصمیم دارید اقامت دائم استرالیا را از طریق ویزای ازدواج دریافت کنید. باید ابتدا برای ویزای موقت 820 و سپس برای ویزای دائم 801 اقدام نمایید. ویزای ازدواج ساب کلاس 801 در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید برای شما صادر می شود:

 • ویزای 820 را دریافت کرده باشید.
 • همچنان با همسرتان که اسپانسر شماست زندگی مشترک داشته باشید و بتوانید ثابت کنید که رابطه زناشویی شما واقعی است.
 • شما و همسرتان از نظر شخصیتی مورد تایید قرار بگیرید و سابقه جرم و جنایت نداشته باشید.
 • به دولت استرالیا بدهی نداشته باشید.

برای ویزای ازدواج 801 به چه مدارکی نیاز است؟

در زمان اقدام برای ویزای ازدواج 801، چک لیست کاملی از مدارک مورد نیاز به شما داده خواهد شد. همچنین می توانید از وکلای مهاجرت در این زمینه راهنمایی بگیرید زیرا هرگونه نقص در مدارک و پرونده باعث طولانی شدن فرایند بررسی ویزا خواهد شد. در اینجا اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای ویزای 801 لیست شده است:

 • پاسپورت: از صفحات پاسپورت که شامل مشخصات فردی، عکس و تاریخ صدور و انقضا پاسپورت است، اسکن گرفته و نسخه های الکترونیک آن را آماده نمایید.
 • مدارکی که نشان دهد شما هنوز در رابطه زناشویی با همسرتان که اسپانسر شماست، هستید. این مدارک می توانند موارد زیر باشد:
  • سند ازدواج
  • مدارکی که نشان دهد شما در مسائل مالی، مسائل خانه و غیره شریک هستید و با هم زندگی مشترکی دارید. مانند:
   • داشتن حساب بانکی مشترک، وام مسکن یا خرید ماشین که بطور مشترک به اسم هر دو شماست. قبوض و ایمیل هایی که به اسم هر دو شما صادر شده باشد.
   • نامه ای که در آن تقسیم وظایف در مورد مسائل خانه را توضیح داده اید.
   • فرزندی که بطور مشترک حضانت او را به عهده دارید.
  • فرم تکمیل شده Statutory Declaration – Partner visa (sponsor)
  • دو فرم تکمیل شده 888: این فرم باید توسط دو شاهد تکمیل و امضا شود. این دو نفر باید با شما آشنا باشند (فامیل و دوستان) و تایید کنند که شما باهم رابطه واقعی دارید. نکته قابل توجه این است که این دو فرد باید اقامت دائم استرالیا را داشته باشند و یا شهروند استرالیا باشند. به این فرم Statutory declaration by a supporting witness in relation to a Partner or Prospective Marriage visa application گفته می شود.
  • نامه عدم سوء پیشینه از پلیس استرالیا: ارائه این نامه برای متقاضی اصلی و همراهان بالای 16 سال نیاز است. البته اگر نامه عدم سوء پیشینه را در زمان اقدام برای ویزای موقت 820 ارسال کرده اید، احتمالا در این مرحله نیازی به ارسال آن نیست.
  • مدارک مربوط به تغییر نام و نام خانوادگی (در صورت وجود)
  • مدارک مربوط به تغییر وضعیت: اگر تاریخ پاسپورت شما تغییر کرده است، اگر آدرس محل سکونت تغییر کرده است و یا سرپرستی فرزندی را بر عهده گرفته اید و غیره. تمامی این تغییرات باید با مدرک اطلاع داده شود.
  • پاسپورت همراهان: اگر در زمان اقدام برای ویزا، اعضای خانواده شما به عنوان همراه در این برنامه حضور دارند باید پاسپورت و سایر مدارک شناسایی آنان نیز ارسال شود. منظور از اعضای خانواده، فرزندان زیر 18 سال است. اگر فرزندان بالای 18 سال نیز قرار است به عنوان همراه برای ویزا اقدام کنند، باید بتوانید ثابت کنید که آنان به شما وابسته هستند و زندگی مستقلی ندارند.
  • پاسپورت و گواهی رانندگی همسرتان که به عنوان اسپانسر در این پرونده حضور دارد.

در زمان تهیه مدارک و اقدام برای ویزای ازدواج 801 به موارد زیر توجه نمایید:

 • ممکن است در زمان اقدام برای ویزای ازدواج 820 بیشتر این مدارک را ارائه کرده باشید اما نیاز است که دوباره این مدارک ارسال شوند تا ثابت شود شما و همسرتان هنوز با هم زندگی می کنید و رابطه زناشویی دارید.
 • تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی باشند و یا ترجمه رسمی شده باشند. دقت نمایید که مترجم توسط سازمان ملی اعتبار بخشی مترجمان یا National Accreditation Authority for Translators and Interpreters مورد تایید باشد.
 • از تمامی مدارک اسکن رنگی تهیه کنید.
 • تمامی مدارک باید در یک فایل بصورت جداگانه مشخص شوند حتی اگر یک مدرک دارای چند صفحه بود، باید در یک فایل دسته بندی شود. مدارک باید بصورت پی ای اف باشند.

چگونه می توان برای ویزای ساب کلاس 801 استرالیا اقدام کرد؟

در واقع شما زمانی که برای ویزای موقت 820 که مرحله اول ویزای ازدواج است، اقدام کرده اید برای ویزای 801 نیز بطور همزمان درخواست داده اید زیرا این نوع از ویزای ازدواج استرالیا دو مرحله است. بعد از اتمام اعتبار 2 ساله ویزای 820 فقط نیاز است که مدارکی را مجددا برای بررسی شرایط شما برای صدور ویزای 801 و اقامت دائم، ارسال نمایید. این مدارک توسط وزارت امور داخلی استرالیا بررسی می شود. ارسال مدارک بصورت آنلاین است و باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. وارد پورتال رسمی رسیدگی به ویزاهای استرالیا ImmiAccount شوید و مرحله دوم برای ویزای ازدواج استرالیا ساب کلاس 801 را تکمیل کنید.
 2. مدارک مورد نیاز را آپلود نمایید. این مدارک مشابه مدارکی است که در زمان درخواست برای ویزای 820 ارسال کردید. ارسال مجدد آنها نشان می دهد که شما همچنان با همسرتان زندگی مشترک دارید و رابطه شما واقعی است.
 3. زمان ارسال درخواست و مدارک، یک ماه قبل از پایان اعتبار ویزای موقت 820 است. زودتر از این زمان نمی توانید درخواستی را ارسال کنید مگر اینکه ایمیلی از وزارت امور داخلی استرالیا دریافت کرده باشید که زمان ارائه درخواست را مشخص کرده باشد.

توجه نمایید که اگر همزمان دو ویزای 820 و 801 را دریافت کرده اید، دیگر نیازی نیست که مجددا برای ویزای 801 اقدام نمایید.

هزینه ویزای ازدواج ساب کلاس 801 چقدر است؟

شما هزینه ویزای ازدواج 801 را در زمان اقدام برای ویزای 820 پرداخت کرده اید و دیگر نیازی به پرداخت اپلیکیشن فی نیست. اما هزینه های دیگری برای تهیه مدارک مورد نیاز وجود دارد که جز هزینه های ویزا حساب می شود مانند:

 • گواهی پلیس یا نامه عدم سوء پیشینه
 • هزینه های چکاپ و آزمایشات پزشکی برای تایید سلامت جسمی
 • گواهی ازدواج
 • عکس برای ویزا
 • هزینه هایی که ممکن است برای پست مدارک پرداخت شود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. از طریق ویزای ازدواج 801 می توانم اقامت دائم استرالیا بگیرم؟

بله. ویزای ازدواج ساب کلاس 801 راهی برای دریافت اقامت دائم استرالیا است. بعد از دریافت اقامت دائم استرالیا می توانید:

 • در استرالیا کار کنید.
 • در استرالیا تحصیل کنید و کمک هزینه دولتی دریافت کنید.
 • در سیستم خدمات درمانی استرالیا Medicare ثبت نام کنید و از این خدمات و امکانات بهرمند شوید.
 • اسپانسر سایر اعضای خانواده و بستگان خود شوید تا آنها نیز به استرالیا مهاجرت کنند.
 • به مدت 5 سال به تمامی نقاط دنیا سفر کنید و محدودیتی در تعداد ورود و خروج از استرالیا را ندارید.
 • بطور رایگان در کلاس زبان انگلیسی که برای مهاجران بزرگسال برگزار می شود، شرکت کنید.
 • برای شهروندی استرالیا اقدام کنید.

2. آیا می توانم برای فرزندم هم اقامت دائم بگیرم؟

 • بله. شما می توانید فرزندتان را به عنوان همراه به درخواست ویزای ازدواج استرالیا اضافه کنید و برای او نیز ویزا و اقامت دائم دریافت کنید. البته توجه نمایید که این امکان برای فرزندان وابسته به خانواده وجود دارد، یعنی فرزندان زیر 18 سال. اگر فرزند شما 18 تا 23 سال دارد باید ثابت کنید که از نظر مالی به شما وابسته است و زندگی مستقلی ندارد.
 • نکته دیگر اینکه درخواست ویزای فرزندتان را باید قبل از تصمیم گیری برای ویزای ازدواج، ارسال کنید. در صورتی که ویزای شما صادر شده باشد امکان اضافه شدن فرزندتان نیست. در این صورت فرزندتان باید برای ویزای 445 استرالیا که برای فرزندان وابسته است و به آن Dependent Child Visa (Subclass 445) گفته می شود، اقدام کند.
 • فرزندتان باید مدارک مربوط به سلامت جسمی و نامه عدم سوء پیشینه (در صورتی که بالای 16 سال است) برای تایید شخصیت، ارائه نماید.

3. با ویزای 801 می توانم برای شهروندی استرالیا اقدام کنم؟

بله. بدلیل اینکه ویزای ازدواج ساب کلاس 801 یک ویزای دائم است و به شما اقامت دائم استرالیا داده می شود، در ادامه می توانید برای شهروندی استرالیا نیز اقدام کنید. فقط توجه نمایید که بعد از گذشت 4 سال از دریافت ویزای 801 برای شهروندی استرالیا واجد شرایط می شود. شرایط دیگر برای شهروندی استرالیا به شرح زیر است:

 • باید امتحان سیتیزنشیپ استرالیا citizenship test را پاس کنید. البته افراد بالای 60 سال نیازی به پاس کردن این امتحان ندارند.
 • در 4 سال گذشته (از زمان دریافت اقامت دائم) نباید بیشتر از یک سال از استرالیا خارج شده باشید.
 • در 1 سال گذشته (قبل از ازقدام برای شهروندی) نباید بیشتر از 3 ماه از استرالیا خارج شده باشید.
 • در زمان اقدام برای شهروندی باید در استرالیا زندگی کنید.

5. در زمان اقدام برای ویزای ازدواج 801 اگر از همسرم جدا شده باشم، چه اتفاقی می افتد؟

اگر ویزای ازدواج 801 را دریافت کرده اید و اقامت دائم دارید، می توانید در استرالیا زندگی کنید و جدایی از همسر دیگر روی اقامت شما تاثیری ندارد. البته ممکن است وزرات امور داخلی استرالیا از شما سوالاتی در مورد جدایی بپرسد و اگر به واقعی بودن رابطه شما در گذشته مشکوک شود، ممکن است ویزای شما را لغو کند.

اما اگر ویزای 820 که ویزای موقت است را دریافت کرده اید و باید برای ویزای 801 اقدام کنید و در این شرایط از همسرتان که اسپانسر شما بوده، جدا شدید (قبل از دریافت ویزای 801 جدا شدید)، فقط در صورتی که شرایط زیر وجود داشته باشد می توانید در استرالیا بمانید:

 • شما قربانی خشونت خانگی شدید.
 • شما و همسرتان بطور مشترک حضانت یک کودک استرالیایی را دارید.
 • همسر شما فوت کرده است.

در غیر اینصورت یا باید برای انواع دیگر ویزای استرالیا اقدام کنید و یا مجبور به ترک استرالیا خواهید شد.

6. جمع بندی ویزای ازدواج استرالیا ساب کلاس 801:

 • ویزای ازدواج استرالیا به صورت دو مرحله ای است. اگر در استرالیا هستید و با فردی ازدواج کردید که اقامت دائم استرالیا را دارد و یا شهروند این کشور است، می توانید برای ویزای ازدواج ساب کلاس 820/801 اقدام نمایید. بدین منظور در مرحله اول به شما ویزای موقت 820 داده می شود و سپس بعد از گذشت 2 سال و زمانی که یک ماه به اتمام اعتبار ویزای 820 باقی مانده است، می توانید برای ویزای 801 درخواست دهید و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. ویزای 801 یک ویزای دائم است و شما از این طریق اقامت دائم استرالیا را دریافت می کنید و در ادامه می توانید برای شهروندی استرالیا اقدام کنید.
به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *