استرالیا

ویزای ساب کلاس 491 استرالیا

یکی از برنامه های مهاجرتی استرالیا با هدف جذب نیروی کار متخصص و ماهر، ویزای کاری استرالیا است. ویزای کاری استرالیا دارای انواع بسیار مختلفی است و برای افرادی مناسب است که در شغل و حرفه خود دانش و تخصص، تجربه و مهارت بالایی دارند و تمایل دارند که به استرالیا مهاجرت کنند. ویزای کاری استرالیا به دو شکل دائم و موقت است اما در نهایت تمام انواع ویزای کار استرالیا به اقامت دائم و شهروندی استرالیا می انجامد. حتی اگر ویزای کاری شما از نوع موقت باشد، بعد از حدود 2 تا 3 سال کار و زندگی در استرالیا می توانید برای اقامت دائم اقدام نمایید. در این مطلب به یکی دیگر از انواع ویزای کار استرالیا، ویزای موقت 491 پرداخته ایم و سعی کردیم به تمامی سوالات شما در مورد شرایط این ویزا، چگونگی اخذ ویزای 491، هزینه ها و مدت زمان اخذ ویزا، پاسخ دهیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ویزای کار استرالیا و انواع آن مراجعه نمایید.

ویزای کاری 491 استرالیا

ویزای 491 استرالیا یکی از انواع ویزای کار استرالیا است که به آن ویزای کار منطقه ای برای فرد با مهارت بالا یا Australia Skilled Work Regional Visa گفته می شود. این نوع از ویزای کاری استرالیا یک ویزای موقت است و برای افرادی صادر می شود که در شغل و حرفه خود مهارت و دانش بسیار بالایی دارند. همچنین ویزای 491 استرالیا، یک ویزای منطقه ای است و شما باید در یکی از مناطق مشخص شده استرالیا کار و زندگی کنید. این مناطق مشخص شده شامل تمامی ایالت ها و منطقه های استرالیا می شود بجز سیدنی، ملبورن و بریزبن.

مدارک مورد نیاز برای ویزای 491 استرالیا

در زمان اقدام برای ویزای 491 استرالیا به شما چک لیست کامل مدارک مورد نیاز داده خواهد شد. در تهیه و آماده سازی مدارک، نهایت دقت را داشته باشید زیرا هرگونه نقص در مدارک ارسالی، باعث طولانی شدن فرایند بررسی و صدور ویزا می شود. بدین منظور می توانید از وکلای مهاجرت راهنمایی و مشاوره دریافت نمایید. در اینجا اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای ویزای 491 لیست شده است:

 • پاسپورت: پاسپورت شما باید در زمان اقدام برای ویزا، اعتبار داشته باشد. به تاریخ صدور پاسپورت توجه نمایید.
 • مدارک شناسایی: باید سایر مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی را نیز ارائه نمایید. همچنین اگر نام و یا نام خانوادگی شما تغییر کرده است باید مدارک مربوطه را نیز ارسال کنید.
 • مدارک مربوط به تایید شخصیت: مدارکی مانند نامه عدم سوء پیشینه و فرم تکمیل شده 80 نشان می دهند که شما از نظر شخصیتی مثبت هستید و سابقه جرم و جنایت نداشتید.
 • مدرک زبان انگلیسی: حداقل سطح زبان انگلیسی competent level است که معادل نمره 6 آیلتس در تمام مهارت ها است.
 • مدارک مربوط به ارزیابی مهارت ها: شما باید گزارشی از ارزیابی مهارت های خود ارائه دهید. در زمان اقدام برای ویزا، فردی متخصص و مسئول، مهارت های شما را مورد ارزیابی قرار می دهد و طبق ارزیابی، گزارشی از مهارت های شما ارائه می کند که باید کپی گزارش را جز مدارک خود ارسال نمایید. لیست افراد مسئول برای انجام ارزیابی مهارت در لیست مشاغل که توسط وزارت امور داخلی استرالیا اعلام شده، موجود است.
 • فرم اسپانسر: در صورت داشتن اسپانسر، باید فرم مربوطه را تکمیل و ارائه نمایید.
 • مدارک تایید اسپانسر: باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد اسپانسر شما واجد شرایط است و مورد تایید قرار گرفته. این مدارک باید نشان دهد که اسپانسر شما یکی از اعضای خانواده و بستگان شماست که سن بالای 18 سال دارد و شهروند استرالیا است و یا اقامت دائم استرالیا را دارد. این موارد جز شرایط یک اسپانسر است.
 • شرح مهارت ها و توانمندی ها: برای ویزای کاری 491 باید ابتدا شرحی از مهارت ها، توانایی ها و تجربیات کاری خود که به آن Expression of interest گفته می شود، ارائه نمایید. بدین منظور برای هر ادعایی که دارید باید مدارک آن را نیز ارسال کنید. مانند مدارک تحصیلی، گواهی نامه های شغلی، تقدیرنامه ها، قراردادهای کاری، مقالات آکادمیک، معرفی نامه، رزومه و غیره.
 • مدارک همسر: اگر همسر شما قرار است که به عنوان همراه در این برنامه مهاجرت باشد و برای ویزا اقدام کند باید مدارکی مانند مدارک شناسایی، سند ازدواج، مدارک تایید شخصیت، مدرک زبان انگلیسی و غیره را ارائه دهد.
 • مدارک فرزندان: اگر فرزند یا فرزندانی دارید که خردسال هستند و یا بالای 18 سال هستند، باید مدارک لازم را برای آنان تهیه کنید تا بتوانند به عنوان همراه ویزا دریافت کنند و با شما به استرالیا مهاجرت نمایید. بدین منظور مدارکی مانند شناسنامه، فرم رضایت والدین، اظهارنامه قانونی برای اجازه خروج از کشور، مدارک حضانت فرزندان زیر 18 سال و یا مدارک سرپرستی فرزند (در صورت وجود) و مدارک مربوط به وابستگی فرزندان بالای 18 سال به خانواده، نیاز است.
 • فرم تکمیل شده 956: اگر در طی فرایند اخذ ویزا از فردی مانند یک وکیل یا موسسه مهاجرت کمک گرفته اید باید فرم 956 را تکمیل کنید.

شرایط ویزای 491 استرالیا

اگر تصمیم دارید که برای ویزای کاری 491 استرالیا اقدام نمایید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن شما باید زیر 45 سال باشد.
 • برای ویزای 491 انتخاب شده باشید.
 • جهت اپلای ویزای 491 دعوتنامه دریافت کرده باشید.
 • گزارش ارزیابی مهارت های شما مثبت و مورد تایید باشد.
 • حداقل امتیاز 65 را طبق جدول امتیازبندی کسب کرده باشید.
 • شغل شما جز لیست مشاغل با مهارت باشد که از طرف اداره مهاجرت مشخص شده است.

جدول امتیازبندی برای ویزای 491 استرالیا

جهت اقدام برای ویزای 491 استرالیا، ابتدا باید امتیاز شما طبق جدول امتیازبندی که در ادامه آمده است، به امتیاز 65 برسد:

معیارهای سنجش امتیاز
سن
18 تا 25 سال 25 امتیاز
25 تا 35 سال 30 امتیاز
33 تا 40 سال 25 امتیاز
40 تا 45 سال 15 امتیاز
سطح زبان انگلیسی
سطح Competent معادل نمره 6 آیلتس 0 امتیاز
سطح Proficient معادل نمره 7 آیلتس 10 امتیاز
سطح Superior معادل نمره 8 آیلتس 20 امتیاز
سوابق کاری
3 سال سابقه کار (خارج از استرالیا) 0 امتیاز
3 تا 5 سال سابقه کار (خارج از استرالیا) 5 امتیاز
5 تا 8 سال سابقه کار (خارج از استرالیا) 10 امتیاز
بیش از 8 سال سابقه کار (خارج از استرالیا) 15 امتیاز
1 سال سابقه کار (در استرالیا) 0 امتیاز
3 سال سابقه کار (در استرالیا) 5 امتیاز
3 تا 5 سال سابقه کار (در استرالیا) 10 امتیاز
5 تا 8 سال سابقه کار (در استرالیا) 15 امتیاز
بیش از 8 سال سابقه کار (در استرالیا) 20 امتیاز
تحصیلات
مدرک دکترا 20 امتیاز
مدرک لیسانس 15 امتیاز
مدرک فوق لیسانس با گرایش ریسرچ 10 امتیاز
مدرک دیپلم 10 امتیاز
گواهی نامه یا تقدیرنامه های مرتبط با شغل 10 امتیاز
مدرک دکترا با 2 سال کار آکادمیک (از مراکز آموزشی استرالیا) 10 امتیاز
مدرک لیسانس، دیپلم و یا گواهی تجارت (از مراکز آموزشی استرالیا) 5 امتیاز
دوره یکساله آموزش حرفه ای و تخصصی در استرالیا 5 امتیاز
مدرک معتبر زبان انگلیسی از یک انجمن زبان مورد تایید 5 امتیاز
تحصیل در یکی از مقاطع برای دریافت لیسانس، دیپلم، گواهی نامه تحصیلی در یکی از مناطق استرالیا برای حداقل 1 سال 5 امتیاز
وضعیت تاهل
همسر زیر 45 سال با سطح زبان انگلیسی معادل 6 آیلتس، مهارت های شغلی مرتبط و برای موقعیت شغلی که در لیست مشاغل با مهارت است، گزینش شده باشد. 10 امتیاز
همسر با سطح زبان انگلیسی معادل 6 آیلتس 5 امتیاز
همسر شهروند استرالیا باشد و یا اقامت دائم استرالیا را داشته باشد 10 امتیاز
مجرد بودن 10 امتیاز

 

همچنین می توانید با مراجعه به لینک زیر از وبسایت وزارت امور داخلی استرالیا بخش مهاجرت، امتیاز خود را محاسبه نمایید:

https://immi.homeaffairs.gov.au

بدین منظور باید ابتدا نوع ویزای خود را که در اینجا ساب کلاس 491 است، مشخص کنید و به سوالات پاسخ دهید و در نهایت به شما امتیاز داده می شود.

لیست مشاغل ویزای 491

جهت اخذ ویزای 491 استرالیا، ابتدا باید به عنوان یک فرد با مهارت و متخصص در یک رشته و حرفه ی خاص گزینش یا انتخاب شوید. بدین منظور باید شغل و حرفه ای تخصصی داشته باشید که جز لیست مشاغل با مهارت باشد. این لیست توسط اداره مهاجرت استرالیا مشخص شده است و در سایت وزارت امور داخلی استرالیا قرار دارد که از طریق لینک زیر می توانید لیست مشاغل را مشاهده کنید:

https://immi.homeaffairs.gov.au

اگر شغل و تخصص شما جز این لیست نباشد، برای ویزای 491 استرالیا واجد شرایط نیستید و امکان اپلای برای این ویزا را نخواهید داشت. در این لیست همچنین می توانید به اسامی افرادی که مسئول انجام ارزیابی مهارت ها هستند، دسترسی داشته باشید و با آنها تماس گرفته و نوبتی را برای آزمون مشخص کنید. بعد از اینکه مهارت های شما توسط مسئول مربوطه بررسی شد، گزارشی از مهارت های شما تهیه می کنند. توجه داشته باشید که این گزارش تاریخ اعتبار دارد و اگر از تاریخ اعتبار آن بگذرد، نامعتبر تلقی می شود. گزارش ارزیابی مهارت ها تا 3 سال اعتبار دارد.

مراحل دریافت ویزای 491 استرالیا

فرایند دریافت ویزای کاری 491 استرالیا به پنج مرحله تقسیم می شود که عبارتند از:

 • ثبت شرح مهارت ها و تواتمندی ها (EOI)
 • گزینش توسط یک ایالت یا منطقه استرالیا
 • حمایت اسپانسر
 • دریافت دعوتنامه
 • اپلای برای ویزای 491

ثبت شرح مهارت ها و توانمندی ها (EOI):

قبل از اپلای برای ویزای 491، در مرحله اول باید شرحی از مهارت ها، توانایی ها، دانش و تخصص و تجارب خود را که به آن expression of interest یا به اختصار EOI گفته می شود، تهیه کنید و سپس EOI را در سامانه آنلاین SkillSelect ثبت نمایید. بدین منظور باید در این سامانه ثبت نام کرده و اکانت بسازید. بعد از اینکه اطلاعات خود را بطور کامل در SkillSelect ثبت کردید، می توانید امتیاز کلی خود را که براساس دانش، مهارت و تجربه شما محاسبه شده است، ببینید. EOI شما به مدت حداقل 2 سال در این سامانه ذخیره می شود و مسئولین دولتی و سازمان ها می توانند اطلاعات شما در جهت انتخاب، بررسی کنند و اگر توسط سازمانی انتخاب شدید، برایتان دعوتنامه صادر خواهد شد.

گزینش توسط یک ایالت یا منطقه استرالیا:

شما برای اینکه توسط یک سازمان دولتی ایالتی یا منطقه ای استرالیا انتخاب شود، باید حداقل امتیاز 65 را کسب کرده باشید. آنها امتیاز و رزومه شما را مشاهده می کنند و براساس امتیازات و تخصص افراد داوطلب و همچنین نیازهای خود به مهارت های خاص، افراد را گزینش می کنند. پس در این مرحله باید توسط یکی از سازمان های ایالتی یا منطقه ای انتخاب شوید تا بتوانید وارد مراحل بعد شوید.

حمایت اسپانسر:

برای دریافت ویزای 491 استرالیا، همچنین می توانید توسط یکی از بستگان خود که شرایط زیر را دارد، مورد حمایت قرار گیرید و او اسپانسر شما برای دریافت این ویزا شود:

 • سن اسپانسر باید بالای 18 سال باشد.
 • اقامت دائم استرالیا را در یکی از مناطق مشخص شده استرالیا داشته باشد.
 • شهروند استرالیا باشد.
 • از اقوام و بستگان شما و یا والدین شما باشد.

در صورتی که اسپانسر دارید باید در قسمت EOI این موضوع را ذکر کنید. در این صورت ممکن است وزارت امود داخلی استرالیا که مسئول صدور دعوتنامه برای ویزای 491 است، بلافاصله و بدون نیاز به گزینش، برای شما دعوتنامه صادر کند. البته توجه داشته باشید که اسپانسر شما قبل از این مرحله باید مورد تایید قرار گرفته باشد.

دریافت دعوتنامه:

در این مرحله، بعد از اینکه توسط یکی از سازمان های دولتی ایالتی یا منطقه ای گزینش شدید، یا بعد از اینکه اسپانسر شما مورد تایید قرار گرفت، وزارت امور داخلی استرالیا the Department of Home Affairs شما را به اقدام برای ویزای 491 دعوت خواهد کرد. بدین منظور برای شما دعوتنامه صادر می شود.

اپلای برای ویزای 491:

در نهایت و در مرحله آخر، می توانید با داشتن دعوتنامه، برای ویزای کاری 491 استرالیا اقدام کنید. توجه داشته باشید که بعد از صدور دعوتنامه تا 60 روز مهلت دارید که برای ویزا اپلای کنید. باید بصورت آنلاین درخواست ویزای خود را ارسال نمایید. بنابراین وارد اکانت خود در SkillSelect می شوید و در آنجا گزینه ای وجود دارد به اسم “اپلای برای ویزا”. با انتخاب این گزینه به ImmiAccount که پورتال رسمی رسیدگی به ویزاهای استرالیا است، وصل می شوید و بقیه مراحل را که شامل تکمیل اپلیکیشن فرم، آپلود مدارک مورد نیاز و پرداخت اپلیکیشن فی است، انجام می دهید و در انتها سابمیت می کنید. پرونده شما برای بررسی ارسال شده است. فراموش نکنید که اپلیکیشن فی را پرداخت کنید درغیر اینصورت پرونده شما نامعتبر تلقی می شود و به درخواست ویزای شما رسیدگی نخواهد شد.

هزینه ویزای 491 استرالیا

در زمان اقدام برای ویزای کاری 491 باید اپلیکشن فی پرداخت نمایید که مبلغ آن 4 هزار و 240 دلار استرالیا است. همچنین اگر اعضای خانواده شما که بالای 18 سال هستند، نتوانند مدرک زبان انگلیسی ارائه کنند باید قسط دوم پرداخت کنید که مبلغ آن 4 هزار و 890 دلار استرالیا به ازای هر فرد است.

البته اپلیکیشن فی نیز به ازای هر فرد بطور جداگانه باید پرداخت شود.

مدت زمان اخذ ویزای 491 استرالیا

از زمانی که درخواست ویزای خود را ارسال می کنید تا زمانی که ویزا برای شما صادر شود، از 11 ماه تا 14 ماه طول می کشد. مدت زمان فرایند بررسی ویزا خیلی متفاوت است و به شرایط هر پرونده بستگی دارد. گاهی نقص در مدارک ارسالی یا یا درخواست مدارک بیشتر از سمت اداره مهاجرت، باعث طولانی تر شدن این فرایند می شود. طبق اعلام اداره مهاجرت، مدت زمان بررسی ویزا و صدور آن به شرح زیر است:

 • 25 درصد از متقاضیان ویزای خود را 3 ماهه دریافت می کنند.
 • 50 درصد از متقاضیان ویزای خود را 6 ماهه دریافت می کنند.
 • 75 درصد از متقاضیان ویزای خود را 9 ماهه دریافت می کنند.
 • 90 درصد از متقاضیان ویزای خود را 22 ماهه دریافت می کنند.

مدت اعتبار ویزای 491 استرالیا

ویزای کاری 491 استرالیا یک ویزای موقت است و 5 سال اعتبار دارد. شما نمی توانید بعد از اتمام اعتبار ویزا، برای تمدید آن اقدام کنید. اما این امکان برای شما وجود دارد که در ادامه برای اقامت دائم استرالیا اقدام نمایید.

اقامت دائم استرالیا با ویزای 491

ویزای 491 یک ویزای موقت است اما بعد از دریافت این ویزا به استرالیا مهاجرت می کنید. بعد از 3 سال کار و زندگی در استرالیا می توانید برای ویزای 191 استرالیا که یکی دیگر از انواع ویزای کار استرالیا است، اقدام کنید. ویزای 191 یک ویزای دائم است و از طریق آن می توانید اقامت دائم استرالیا را دریافت نمایید.

ویزای 491 استرالیا برای خانواده

شما می توانید از طریق ویزای 491 استرالیا اعضای خانواده خود را نیز به استرالیا ببرید. منظور از اعضای خانواده، همسر و فرزندان است. آنها می توانند همزمان با شما برای ویزا اقدام کنند اما راه دیگری نیز وجود دارد. برای ویزای 491 راه Subsequent Entry وجود دارد. بدین معنی که اگر شما به عنوان متقاضی اصلی ویزا 491 را دریافت کردید، بعد از صدور ویزای شما، اعضای خانواده می توانند جداگانه برای ویزای 491 از طریق ImmIAccount اقدام کنند و ویزا بگیرند. اپلیکیشن فی برای اعضای خانواده 4 هزار و 115 دلار است. ویزای آنها نیز 5 سال اعتبار دارد.

جمع بندی و نکات مهم

ویزای 491 استرالیا یکی از انواع ویزای کاری استرالیا است. این ویزا موقت بوده و بصورت منطقه ای است. اگر در شغل و حرفه خود فردی با مهارت و با تجربه هستید و شغل و حرفه شما جز لیست مشاغل مشخص شده توسط اداره مهاجرت است می توانید برای ویزای 491 اقدام کنید. بدین منظور ابتدا باید شرحی از مهارت ها، توانمندی ها، تجارب و افتخارات خود را ارسال کنید و طبق آن به شما امتیاز داده می شود. امتیاز شما باید 65 به بالا باشد. سپس توسط یکی از سازمان های دولتی ایالتی یا منطقه ای استرالیا انتخاب می شوید یا اگر اسپانسر داشته باشید، اسپانسرتان باید مورد تایید قرار گیرد. در مرحله بعد به شما دعوتنامه داده می شود تا بتوانید برای ویزای 491 اپلای کنید. حدود یکسال بعد از ارسال درخواست، ویزا برای شما صادر می شود و ویزای شما 5 سال اعتبار دارد. نکته قابل توجه در ویزای 491 استرالیا این است که بعد از 3 سال کار و زندگی در یکی از مناطق استرالیا، می توانید برای اقامت دائم استرالیا اقدام نمایید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *