استرالیا

ویزای روابط بین الملل استرالیا (403)

یکی از انواع ویزای استرالیا، ویزای کاری است که انواع بسیار مختلفی دارد و هر فرد می تواند با توجه به شغل و حرفه ای که دارد و مهارت ها و تجربیات کاری خود یکی از انواع ویزای کاری موقت و یا دائم استرالیا را انتخاب کند. یکی از مزیت های ویزای کار استرالیا این است که بیشتر آنها ویزای دائم هستند و اگر هم ویزای موقت باشند، راهی برای دریافت اقامت دائم استرالیا هستند زیرا بعد از چند سال کار و زندگی در استرالیا با یک ویزای موقت کاری، می توان برای اقامت دائم اقدام کرد. در این مطلب به یکی دیگر از انواع ویزای کار موقت استرالیا، ویزای 403، پرداخته ایم و سعی کردیم به تمامی سوالات شما در مورد این ویزا پاسخ دهیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ویزای کار استرالیا و انواع آن مراجعه نمایید.

ویزای 403 استرالیا

ویزای 403 استرالیا که به آن ویزای روابط بین الملل یا Australia International Relations Visa گفته می شود، یک ویزای کاری موقت استرالیا است و هدف از صدور این ویزا بهبود روابط بین الملل استرالیا است. البته این ویزا به استریم های مختلف تقسیم می شود و در زمان اپلای برای ویزا باید یکی از استریم ها را انتخاب کنید. هر استریم شرایط و مدارک مورد نیاز خاص خود را دارد و برای برخی از استریم ها باید گزینش شوید و اسپانسر داشته باشید.

استریم های ویزای 403 استرالیا

ویزای کاری 403 استرالیا به 6 استریم تقسیم می شود که عبارتند از:

 1. توافق دولتی
 2. سازمان دولتی خارجی
 3. کارمند داخلی (دیپلماتیک یا کنسولگری)
 4. امتیازات و مصونیت ها
 5. کارگران فصلی
 6. کار در محدوده اقیانوس آرام

استریم توافق دولتی

به استریم توافق دولتی Government Agreement Stream گفته می شود. زمانی می توانید برای این نوع از ویزای 403 اقدام کنید که یک توافق دو جانبه بین کشور شما و کشور استرالیا وجود داشته باشد و طبق آن قرار باشد که به فعالیت کاری در استرالیا مشغول شوید. این نوع از ویزای 403 استرالیا به شما اجازه می دهد که تحت شرایط خاصی در استرالیا مشغول به کار شوید و تا 2 سال در این کشور اقامت داشته باشید. مدت زمان صدور این نوع از ویزای 403 استرالیا بین 71 روز تا 5 ماه است.

استریم سازمان دولتی خارجی

این نوع از ویزای 403 استرالیا که به آن Foreign Government Agency Stream گفته می شود برای شما این امکان را فراهم می کند که در یک فیلد یا حوزه خاص در استرالیا مشغول به کار و فعالیت شوید. برای مثال، شما می توانید به عنوان یک معلم زبانهای خارجه و یا نماینده یک شرکت خارجی در استرالیا به کار مشغول شوید. مدت اعتبار این نوع از ویزای استرالیا 4 سال است و بعد از ارسال درخواست ویزا حداکثر 3 ماه طول می کشد تا ویزا برایتان صادر شود.

استریم کارمند داخلی

استریم کارمند داخلی یا Domestic Worker (Diplomatic or Consular) Stream نوعی از ویزای 403 استرالیا است که به شما اجازه می دهد کارهای داخلی کارفرمای خود را که ویزای دیپلماتیک ساب کلاس 995 را دارد، انجام دهید. برای دریافت این نوع از ویزای 403 باید بالای 18 سال باشید. مدت اعتبار این ویزا 12 ماه است اما قابل تمدید است و تا زمانی که کارفرمای شما در استرالیا اقامت دارد شما نیز می توانید در استرالیا بمانید. مدت زمان صدور ویزا برای این استریم مشخص نشده است.

استریم امتیازات و مصونیت ها

زمانی می توانید برای این نوع از ویزای 403 استرالیا که به آن Privileges and Immunities Stream گفته می شود، اقدام کنید که امتیازات و یا مصونیت های خاصی داشته باشید. مثلا در این استریم به شما اجازه داده می شود که به عنوان نماینده بین المللی کار کنید و یا فعالیت های شما تحت حمایت وزارت امور خارجه و تجارت DFAT باشد و تا زمانی که به کار و فعالیت مشغول باشید می توانید در استرالیا اقامت داشته و اعتبار ویزای شما با توجه به مدت زمان کار و فعالیتتان مشخص می شود. مدت زمان اخذ این نوع از ویزای 403 استرالیا بین 65 روز تا 4 ماه است. اکثر متقاضیان ویزا را 4 ماهه دریافت می کنند.

استریم کارگران فصلی

اگر قصد دارید در یک بازه زمانی کوتاه و مشخص در استرالیا کار کنید باید برای استریم کارگران فصلی یا Seasonal Worker Program Stream اقدام نمایید. برای دریافت این نوع از ویزای کاری 403 باید توسط یک کارفرما مورد حمایت قرار بگیرید و کارفرما اسپانسر شما شود. مدت اعتبار این نوع از ویزای 403 تا 9 ماه است و حدود 20 روز زمان می برد تا ویزا برای شما صادر شود.

استریم کار در محدوده اقیانوس آرام

به این نوع از ویزای 403 استرالیا Pacific Labour Scheme Stream گفته می شود. برای دریافت این نوع از ویزای استرالیا باید یک اسپانسر واجد شرایط داشته باشید. در واقع کارفرمای شما که در یک منطقه خاصی از استرالیا کار می کند، اسپانسر شما شده تا به عنوان نیروی کار به او بپیوندید. این ویزا تا 3 سال اعتبار دارد. بعد از ارسال درخواست ویزا معمولا 9 تا 13 روز طول می کشد تا ویزا برایتان صادر شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای 403 استرالیا

در زمان اقدام برای ویزای کاری 403 استرالیا، با توجه به استریم یا نوعی که قصد دارید برای آن اپلای کنید، چک لیست کامل مدارک به شما داده خواهد شد. در اینجا اصلی ترین مدارک مورد نیاز لیست شده است:

 • پاسپورت و کارت ملی: باید از تمامی صفحات پاسپورت کپی تهیه کنید. همچنین اگر نام و یا نام خانوادگی خود را تغییر داده اید، باید مدارک آن را نیز ارسال کنید.
 • مدارک تایید شخصیت: مدارکی که نشان دهد از نظر شخصیتی مثبت هستید و سابقه جرم و جنایت نداشتید. این مدارک شامل نامه عدم سوء پیشینه و تکمیل فرم 80 است.
 • مدارک مالی: باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد از نظر مالی توانایی کافی دارید که در مدت اقامتتان در استرالیا بتوانید مخارج و هزینه های زندگی خود و خانوادتان را تامین کنید. این مدارک شامل نامه تمکن مالی از بانک یا ارائه صورتحساب های بانکی، گردش مالی و غیره می شود.
 • فرم تکمیل شده 956: اگر در طی فرایند اخذ ویزا از فردی مانند یک وکیل یا موسسه مهاجرت کمک گرفته اید باید فرم 956 را تکمیل کنید.

اگر اعضای خانواده شما نیز که شامل همسر و فرزندان است، همزمان به عنوان همراه برای ویزا اقدام می کنند، باید مدارک زیر را تهیه و ارائه دهید:

 • همسر: مدارک شناسایی، مدارک تایید شخصیت، سند ازدواج
 • فرزندان زیر 18 سال: کپی شناسنامه، رضایتنامه والدین فرم 1229، اجازه قانونی برای خروج از کشور
 • فرزندان بالای 18 سال: مدارک شناسایی، کپی شناسنامه، مدارک اثبات وابستگی به خانواده فرم 47a

مدارک مورد نیاز برای ویزای 403 براساس استریم:

برای استریم توافق دولتی:

مدارک کاری: باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد تحت نظر یک توافق دوجانبه مشغول به کار خواهید شد و مدت زمان اقامت در استرالیا برای انجام کار باید ذکر شود.

برای استریم سازمان دولتی خارجی:

مدارک کاری: باید نامه پیشتیبانی ارسال کنید که این نامه باید توسط وزارت امور خارجه کشورتان صادر شود و نشان دهد که اقامت و کار شما در استرالیا برای منافع کشور لازم است. یا اگر قرار است که به عنوان معلم برای یکی از موسسه های آموزشی استرالیا کار کنید، باید نامه ای از طرف آن مدرسه یا مرکز آموزشی استرالیایی ارائه شود که در آن هدف از کار و جزئیات مربوط به آن توضیح داده شود.

برای استریم کارمند داخلی:

تاییدیه کاری: اسپانسر باید یک نامه تائیدیه ارائه دهد و در آن کار شما در استرالیا را شرح دهد.

برای استریم کارگران فصلی:

مدارک اسپانسر: در زمان اقدام برای ویزا به شماره مرجع یا transaction reference number نیاز دارید. این شماره نشان می دهد که اسپانسر شما مورد تایید قرار گرفته است.

برای استریم کار در اقیانوس آرام:

شماره تایید PLS: وزارت امور خارجه باید شما را برای این استریم تایید کند. بعد از تایید DFAT برای شما شماره ای صادر می کند که در زمان اقدام برای ویزا باید آن را ارائه دهید.

مدارک اسپانسر: همچنین اسپانسر شما نیز باید مورد تایید قرار گیرد و بعد از تاییدیه شما مرجع TRN صادر می شود که در زمان اقدام برای ویزا باید این شماره را نیز ارائه دهید.

برای استریم کارگران فصلی و کار در محدوده اقیانوس آرام، به اسپانسر نیاز است. در واقع اسپانسر کارفرمایی است که شما را برای موقعیت کاری مرتبط با این دو استریم انتخاب کرده است و شما را برای مهاجرت به استرالیا جهت انجام کار، حمایت می کند. کارفرما باید مدارکی را ارسال کند تا شرایطش مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت به عنوان اسپانسر تایید شود. این مدارک عبارتند از:

 • مدارکی که رسمیت اسپانسر را ثابت کند.
 • مدارکی که نشان دهد آن سازمان خصوصی یا دولتی قانونی است و مورد تایید دولت استرالیا است.

چگونگی اقدام برای ویزای 403 استرالیا

شما باید درخواست ویزای خود را بصورت آنلاین و از طریق ImmiAccount که پورتال رسمی رسیدگی به ویزاهای استرالیا است، اپلای کنید. بدین منظور باید ابتدا در این پورتال ثبت نام کرده و اکانت بسازید. سپس نوع ویزای خود را مشخص کرده که در اینجا باید ویزای کاری موقت استرالیا ساب کلاس 403 را انتخاب کنید و در ادامه استریم را نیز مشخص کنید. بعد از تکمیل اپلیکیشن فرم، مدارک مورد نیاز را که از قبل تهیه کردید و کپی های الکترونیک آن را آماده کرده اید، در محل مشخص شده آپلود می کنید. در نهایت قبل از سابمیت درخواست خود باید اپلیکیشن فی پرداخت کنید و سپس درخواست را سابمیت می کنید. پرداخت اپلیکیشن فی را فراموش نکنید زیرا در غیر اینصورت درخواست شما نامعتبر تلقی می شود و به پرونده شما رسیدگی نخواهد شد.

توجه داشته باشید که اگر ویزای 403 شما از نوع کارگران فصلی و یا کار در اقیانوس آرام است و شما توسط یک کارفرما انتخاب شده اید و اسپانسر دارید، باید قبل از اقدام برای ویزا، شماره مرجع یا TRN که نشان دهنده تایید اسپانسر است را دریافت کرده باشید، در غیر اینصورت نمی توانید برای ویزا اقدام کنید.

برای دریافت شماره مرجع یا TRN هم ابتدا اسپانسر باید در ImmiAccount ثبت نام کند، مشخصات خود را ثبت کرده و مدارک مورد نیاز را آپلود کند و درخواست گزینش شما را ارسال نماید. سپس درخواست و شرایط او مورد بررسی قرار می گیرد و بعد از اینکه به عنوان اسپانسر مورد تایید قرار گرفت به او شماره مرجع یا TRN داده می شود که در ادامه باید این شماره را برای شما ارسال کند تا بتوانید طبق آن برای ویزای 403 اقدام کنید.

هزینه ویزای 403 استرالیا

در زمان اقدام برای ویزای کاری استرالیا ساب کلاس 403 باید اپلیکیشن فی پرداخت کنید که مبلغ آن 315 دلار استرالیا است. توجه داشته باشید که این مبلغ برای متقاضی اصلی است و اگر اعضای خانواده شما نیز همزمان برای ویزا اقدام می کنند، باید به ازای هر فرد اپلیکیشن جداگانه پرداخت شود.

جمع بندی و نکات مهم

ویزای کاری 403 استرالیا یک ویزای موقت است و یکی از انواع ویزای کاری استرالیا محسوب می شود. این ویزا زمانی صادر می شود که فردی بواسطه روابط بین الملل بخواهد برای مدت کوتاهی به یک کار خاص و یا فعالیتی مرتبط با سازمان ها و نهادهای دولتی در استرالیا مشغول به کار شود. با توجه به نوع شغل و یا فعالیت فرد، ویزای 403 به 6 استریم تقسیم شده است. بنابراین مدت اعتبار هر کدام با توجه به شرایط خاص آن نوع از ویزای 403، متفاوت است. افراد باید با توجه به نوع ویزای خود، مدارک مورد نیاز را تهیه کنند. دو نوع از استریم های این ویزا نیز به اسپانسر نیاز دارد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. با ویزای 403 استرالیا می توانم اعضای خانواده خود را به استرالیا ببرم؟

شما در صورتی می توانید اعضای خانواده خود را که شامل همسر و فرزندان می شود از طریق ویزای 403 با خود به استرالیا ببرید که برای یکی از 3 استریم زیر اقدام کنید:

 • استریم توافق دولتی
 • استریم سازمان دولتی خارجی
 • استریم امتیازات و مصونیت ها

برای استریم های دیگر این ویزا امکان مهاجرت خانواده وجود ندارد.

2. آیا با ویزای 403 استرالیا می توانم اقامت دائم بگیرم؟

خیر. ویزای 403 استرالیا یک ویزای کاری موقت است و از طریق آن نمی توانید برای اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. این ویزا فقط برای دوره محدود جهت انجام کار و یا فعالیتی خاص در استرالیا صادر می شود. بعد از پایان اعتبار این ویزا باید استرالیا را ترک کرده و به کشور خود بازگردید.

اگر تصمیم دارید که اقامت دائم استرالیا را دریافت کنید باید برای یکی دیگر از انواع ویزای کاری استرالیا که از نوع دائم هستند اقدام نمایید.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *