روسیه, کاری

چگونه ویزای کار روسیه را دریافت کنیم؟

اخذ ویزای کار روسیه

در این مقاله برآنیم تا ویزای کار روسیه را بررسی کنیم تا با بهره گیری از اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهیم بهترین انتخاب را داشته باشید و به هدف و مقصد اصلی خود برسید. افرادی که قصد مهاجرت از طریق ویزای کار روسیه را دارند بهتر است قبل از عملی کردن تصمیمشان از شرایط کلی کشور روسیه اطلاعاتی داشته باشند تا با مسیر خود آشنا شوند و انتخاب راحت تری داشته باشند.

کشور روسیه در یک قاب

روسیه در یک نگاه

بزرگترین کشور از لحاظ مساحت روسیه است.

این کشور در قرن های گذشته بی شک یکی از بانفوذترین و قدرتمندترین کشورهای منطقه و جهان بوده است.

جمعیت کشور روسیه بالغ بر 143.956.994 نفر است

متوسط سن در کشور روسیه 38.8 است.

مساحت روسیه پهناور 16.376.869 کیلومتر مربع است. می توان گفت 22 نفر در هر 1 کیلومتر مربع  زندگی می کنند.

روسیه از کشورهایست که آب و هوای بسیار سردی دارد که حتی در بعضی از مناطق این کشور پهناور امکان سکونت وجود ندارد.

این سرما بخاطر استقرار این کشور در مناطق بالایی نیمکره شمالی کره زمین است.

تعداد 15 کشور آسیایی و اروپایی هم مرز و همسایه روسیه هستند.

این کشور با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرزهای دریایی دارد که این نشان دهنده وسعت این کشور بزرگ است

پایتخت روسیه شهر زیبای مسکو است.

زبان رسمی روسیه روسی است. زبان روسی زبان دوم کشور گرجستان نیز هست.

واحد پول کشور روسیه روبل است.

حکومت کشور روسیه با نظارت ریاست جمهوری در این کشور اداره می شود. رئیس حکومت ولادیمیر پوتین و نخست وزیر آن میخائیل میشوستین است.

تولید ناخالص در روسیه در سالیان اخیر بسیار پیشرفت کرده است. به طوری این کشور را به ششمین قطب اقتصادی جهان تبدیل کرده است.

اقتصاد روسیه متکی بر منابع داخلی کشور است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نظارت روبه رشد و دقیق تری را در این کشور شاهد بودیم.

روسیه یکی از کشورهایی است که سهم زیادی از جاذبه های گردشگری در دنیا دارد.

جهانگردان و گردشگران زیادی از این کشور بازدید می کنند.

کشور روسیه در سال 2018 میزبانی خود را برای جام جهانی جشن گرفت و این مسابقات را بسیار عالی برگزار کرد.

شرایط دریافت ویزای کار روسیه

 شرایط دریافت ویزای کار روسیه 

ویزای کار روسیه این امکان را می دهد که بعد از سپری کردن اقامت موقت و پرداخت مالیات به دولت بتوانید درخواست اقامت دائم این کشور را داده و اقامت دائم را دریافت کنید.

مشاغل بسیار زیادی در کشور روسیه وجود دارد که افراد با دریافت ویزای کار روسیه به راحتی می توانند به دنبال کار مورد علاقه خود رفته و مشغول به کار شوند.

نکته

بعضی از مشاغل در روسیه احتیاج به دریافت ویزای کار روسیه را ندارند. ارگان های دولتی برای افرادی که ویزای کار روسیه را اخذ کرده اند کارهایی را مد نظر قرار داده اند که افراد باید به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. در واقع یعنی دانشجویان در این کشور حق کارهای تمام وقت و حتی دولتی را ندارند، آنها باید کارهای نیمه وقت را تجربه کنند.

افرادی که به زبان رسمی کشور تسلط داشته باشند به راحتی و نسبت به دیگر افراد می توانند ویزای روسیه را اخذ نمایند و وارد بازار کار شوند.

افراد متخصص و حرفه ای به راحتی می توانند ویزای کار روسیه را بدست آورند.

ویزای کار روسیه با ارائه دعوت نامه ی کاری صادر می شود و به فرد اجازه اقامت 3 ماهه را در این کشور می دهد. همچنین به این ویزای کار روسیه تک ورود نیز گفته می شود. ویزای کاری دیگری نیز وجود دارد که از سوی پلیس مهاجرتی روسیه صادر می شود و اعتبار 1 ساله دارد.

ویزای کار روسیه برای متخصصین با درآمد و حقوق مکفی (در حدود 2 میلیون روبل) صادر می شود که اعتباری 3 ساله دارد.

ویزای کار روسیه متعلق به چه افرادی است؟

ویزای کار روسیه

روسیه با داشتن بازار گسترده مناسب افرادیست که دارای پتانسیل بالایی برای رسیدن به اهداف کاری هستند.

به طور مثال افراد می توانند در هایپر مارکت ها و یا مغازه های بزرگ پوشاک و یا مواد غذایی غرفه اجاره کنند و به درآمدهای بالا برسند.

افراد در بازار آزاد می توانند درآمدی مابین 1100 تا 1300 دلار را به دست آورند.

افراد کارآفرین که از طریق سرمایه گذاری به درآمدزایی در کشور روسیه دست می زنند در آمدهایی بسیار بالا و قابل توجهی را به دست می آورند.

تسلط به زبان روسی برای اخذ ویزای کار روسیه بسیار مهم است. زیرا افراد می توانند کارهای تخصصی تر با درآمدهای بالاتری را پیدا کرده و مشغول به کار شوند.

اولویت ها در دریافت ویزای کاری

باید توجه کرد ارجحیت کاری افرادی که از کودکی زبان روسی را آموخته اند و تسلط بر این زبان را دارند نسبت به دیگر افراد مخصوصا ایرانیان بیشتر است.

یعنی در واقع تاجیکستانی هایی که از کودکی زبان روسی را آموخته اند زودتر از عزیزان ایرانی شغل پیدا خواهند کرد.

مشاغل تخصصی در کشورهای اروپایی و بالطبع در کشور روسیه درآمدهای بالاتری دارند.

افرادی که در رشته دندانپزشکی به تحصیل پرداخته اند، بعد از فارغ التحصیلی می توانند در زمینه تخصص خود درآمد خوبی داشته باشند.

در کل کشور روسیه برای افراد خارجی جای مناسبی برای درآمدزایی از طریق ویزای کار روسیه نیست. اگر افراد متخصص دارای مدارک آکادمیک می خواهند دست به مهاجرت کاری بزنند و قصد پیدا کردن کار در کشور دیگری را داشته باشند بهتر است از طریق ویزای جست جوی کار کشورهای آلمان، اتریش،بلژیک و یا آفریقای جنوبی اقدام کنند.

شرایط اخذ ویزا کار یک ساله روسیه

به منظور ویزای کار یک ساله روسیه باید پروسه ی خاصی در نظر گرفته شود. خط و مشی های خاصی برای این منظور در نظر گرفته شده است. شما می توانید با دریافت ویزای کار یک ساله روسیه، امکان اقامت در این کشور را برای یک بازه ی زمانی خاص داشته باشید. شرکت های بین المللی در این کشور معمولا در جذب اتباع خارجی به عنوان نیروی کار، استقبال بسیاری نشان می دهند.

ویزاهای مختلفی برای دسترسی به فرصت های شغلی در این کشور صادر می شود. شما در هر یک از این روش ها مجبور هستید که توجه یک کارفرما را به دست آورید. با استفاده از سایت های کاریابی می توانید با دریافت نظر یک کارفرما در یک کسب و کار مربوط به شغل خود، اقداما دریافت ویزای کار یکساله روسیه را در پیش بگیرید. دعوت نامه ای که از سوی کارفرما ارائه می شود می تواند پروسه ی صدور ویزای یاد شده را تسهیل بخشد.

پس از آماده کردن مدارک درخواستی و طی شدن اقدامات لازم برای بررسی و ارزیابی، در یک بازه ی زمانی مشخص، می توانید به ویزای مربوط دست یابید. جهت تمدید ویزای صادر شده نیز می توانید به اداره مهاجرت روسیه در این کشور مراجعه کنید و اقدامات لازم را دنبال کنید.

برای مطالعه ی بیشتر: اطلاع از شرایط اخذ ویزای کار یک ساله روسیه

انواع ویزای کار روسیه

"چگونه

ویزای کاری روسیه در دو نوع single entry Visa و multiple entry Visa صادر می شود. در نوع اول کنسولگری روسیه با توجه به دعوت نامه کاری شما یک ویزای سه ماهه صادر می کند. بعد از سه ماه ویزای اول به مدت یک سال توسط دولت روسیه تمدید می شود. بعد از اینکه یک سال تمام شد باز هم امکان تمدید آن برای یک سال دیگر ممکن است. نوع دوم برای افراد متخصص و توانمند ساده می شود و از سال ۲۰۱۰ در کشور روسیه قانونی شده است. این ویزا یک شرط مهم دارد و آن این است که فرد باید تخصص بالایی داشته باشد و در کشور روسیه باید حداقل ۲ میلیون روبل در سال درآمد داشته باشد.

با توجه به این توضیحات مشخص است که اولین ویزایی که شما به عنوان ویزای کاری روسیه دریافت می کنید از نوع سینگل ویزا خواهد بود. مدت زمان آن ۹۰ روز یا همان سه ماه است. برای تمدید این ویزا لازم نیست به کشور ایران برگردید و می توانید آن را در داخل خاک روسیه انجام دهید.

راه های دریافت ویزای کار روسیه

روش اول

توجه داشته باشید که ویزایی به عنوان ویزای جستجوی کار در روسیه وجود ندارد. برای اینکه بتوانید از یک کارفرمای روسی دعوتنامه بگیرید به دو روش می توانید اقدام کنید. در روش اول شما با یک ویزای دیگر وارد خاک روسیه می شوید این نوع می تواند ویزای تجاری باشد. اگر شما در حین اقامت خود در روسیه بتوانید نظر یک شرکت روسی یا کارفرمای روسی را به خود جلب کنید و در مورد کار با آنها به تفاهم برسید بعد از بازگشت به ایران کارفرما برای شما دعوت نامه خواهد فرستاد. شما می‌توانید با در دست داشتن دعوتنامه به کنسولگری روسیه مراجعه و برای اخذ ویزای کاری اقدام کنید.

روش دوم

در روش دوم شما لازم نیست به کشور روسیه سفر کنید بلکه می توانید از طریق سایت های کاریابی روسی در اینترنت برای پیدا کردن کار در این کشور اقدام کنید. روش کار به این صورت است که شما فرم مورد نظر را در این سایت ها پر می‌کنید و اگر آنها نیاز به نیروی کار خارجی داشتند برای شما دعوتنامه کاری می فرستند. سپس می توانید با آن دعوتنامه برای اخذ ویزای کاری روسیه اقدام کنید.

از جمله سایت های کاریابی در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از مزایایی کاریابی به طریق اینترنتی این است که در هزینه شما صرفه جویی می شود. همچنین شغلی که پیدا می کنید با تخصص شما ارتباط خواهد داشت. برای پر کردن فرم هم به مدارک خاصی نیاز ندارید و مدارک تحصیلی٬ رزومه کاری و مدارک شخصی کافی خواهد بود.

مدارک لازم برای کارفرما

برای اخذ ویزای کاری روسیه مدارک مختلفی نیاز خواهید داشت. بخشی از این مدارک مربوط به شخص کارفرمای روسیه است تا او بتواند پیشنهاد شغلی را از طریق اداره مهاجرت پیگیری و مجوز دریافت کند. مدارکی که برای کارفرما نیاز خواهد بود به این شرح است:

 1.  آگهی فرصت شغلی
 2.  اجازه صدور دعوتنامه
 3.  اخذ سهمیه برای استخدام نیروی کار خارجی
 4.  صدور دعوتنامه شغلی توسط کارفرما
 5.  تاییدیه اداره مهاجرت روسیه
 6.  درخواست جهت استخدام نیروی خارجی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار روسیه

"چگونه

تکمیل فرم درخواست ویزا که هم به صورت آنلاین و هم به صورت کتبی ممکن است.

1

ارائه دعوتنامه کاری

2

مدارک شناسایی شامل پاسپورت و اصل شناسنامه همراه با ترجمه. توجه داشته باشید که پاسپورت حداقل باید دو سال اعتبار داشته باشد.

3

چهار قطعه عکس پشت زمینه سفید

4

بیمه نامه

5

  نامه عدم سوء پیشینه

6

نامه تمکن مالی

آیا پیدا کردن کار در روسیه دشوار است؟

این سوالی بسیاری از افراد است که در جستجوی ویزای کاری روسیه هستند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نرخ بیکاری این کشور 4/5% است. اگرچه این نرخ بسیار پایین است اما عامل اصلی پایین بودن نرخ بیکاری زیاد بودن فرصت شغلی در روسیه نیست. مهم ترین عاملی که باعث می شود نیروی کار خارجی به سختی در روسیه جذب شود قوانین سختی است که این کشور برای صدور ویزای کار دارد.

عامل بعدی زبان روسی است که در سختی و پیچیدگی معروف است، این در حالی است که شما برای کار در روسیه حتماً نیاز دارید که به زبان روسی مسلط باشید. زبان انگلیسی چندان در این کشور رایج نیست مگر اینکه در شرکت های خارجی شهرهای مسکو و سن پترزبورگ کار پیدا کنید.
پس اگر واقعاً به دنبال اخذ ویزای کاری روسیه هستید باید روی یادگیری زبان روسی تمرکز داشته باشید. همچنین تخصص خود را در زمینه هایی بگذارید که در کشور روسیه واقعاً به آن‌ها نیاز است.

برخی از این تخصص ها به شرح زیر است:

 •  مهندسی آی تی
 •  مدیریت فروش
 •  مدیریت منابع انسانی
 •  مدیریت مالی
 •  حسابداری
 •  مهندسی عمران
 •  مدیریت تجاری
 •  مهندسی نفت و گاز

آیا دریافت اقامت از طریق ویزای کار روسیه ممکن است؟

"چگونه

باید بگویم که ویزای کاری روسیه در ابتدا معمولاً برای کوتاه مدت (90 روزه) صادر می شود و چنانچه کار شما با موفقیت پیش رفت می توانید آن را تمدید کنید. اگر بتوانید به مدت ۵ سال در این کشور اقامت خود را حفظ کنید می توانید درخواست تابعیت کشور روسیه و اخذ پاسپورت آن را ارائه دهید.

برای دریافت پاسپورت باید در این مدت کاملا به زبان روسی مسلط شده باشید و هیچگونه سابقه کیفری از خود به جای نگذاشته باشید. توانایی مطابقت با فرهنگ روسی هم عامل دیگری است که می تواند روی موضوع اخذ اقامت دائم کشور پهناور روسیه تاثیر داشته باشد.

اطلاع از سایر روش های مهاجرتی به مقاله ی راه های مهاجرت به روسیه نگاهی بیندازید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. آیا با داشتن ویزای توریستی می توان در روسیه به کار مشغول شد؟

 • تنها راه پیدا کردن کار در روسیه دریافت ویزای کاری این کشور است.

2. کشور روسیه به چه مشاغلی بیشترین نیاز را دارد؟

 • از جمله مشاغل مورد نیاز در زمینه: پرستاری در منزل، مترجم در سفارتخانه و کنسولگری ها، مدرس زبان انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی و وجود کارمند برای مشاغل مربوط به IT و مشاغل شبکه ای و نرم افزاری می باشد.

3. بدون تسلط به زبان روسی می توان در این کشور کار پیدا کرد؟

 • برای اینکه شانس بیشتری در پیدا کردن کار داشته باشید بهتر است به زبان روسی مسلط باشید.

4. چرا روسیه از مهاجران کاری استقبال می کند؟

 • روسیه به دلیل نیروی کار کم و رشد پایین جمعیت برای تامین نیروی کار مورد نیاز خود به راحتی ویزای کار را برای مهاجران صادر می کند.

5. در مصاحبه ی کاری روسیه چه مطالبی پرسیده می شود؟

 • متقاضیان خارجی باید بدانند به جهت شرکت در مصاحبه حضوری در کنسولگری روسیه، باید نشان دهند که چه میزان با فرهنگ و آداب و رسوم کشور روسیه آشنا می باشند و چه میزان می توانند خود را با این شرایط وفق دهند.

6. ویزای کاری روسیه چه مدت اعتبار دارد؟

 • در ابتدا این ویزا برای کمتر از 100 روز صادر می شود، اما در روسیه قابلیت تمدید تا 1 سال را دارد.

7. برای دریافت ویزای کاری روسیه محدودیت سنی وجود دارد؟

 • معمول این است که افراد زیر 45 سال شانس بیشتری برای دریافت ویزا و پیدا کردن کار مناسب را دارند.

8. در صورتی که با ویزای کاری وارد روسیه شویم می توانیم به ایران رفت و آمد داشته باشیم؟

 • امکان رفت و آمد به ایران با داشتن این ویزا و با در نظر گرفتن هزینه های رفت و آمد و رضایت کارفرما وجود دارد.

9. در چه صورتی می توان با ویزای کاری تابعیت روسیه را دریافت کرد؟

 • اگر بتوانید به مدت ۵ سال در این کشور اقامت کاری خود را حفظ کنید می توانید درخواست تابعیت کشور روسیه و اخذ پاسپورت آن را داشته باشید.

10. بهترین سن برای دریافت ویزای کاری روسیه چند سال است؟

 • معمولا افرادی که سن آنها زیر 40 سال است از شانس بیشتری برای دریافت ویزای کاری روسیه برخوردارند.

11. با ویزای کاری روسیه می توان همراه داشت؟

 • افرادی که ویزای کاری روسیه را دریافت کرده اند می توانند فرزندان زیر 18 سال و همسر خود را به عنوان همراه با خود ببرند.

12. چه شهرهایی برای کار در روسیه موقعیت بهتری دارند؟

 • شهرهای بزرگی چون مسکو و سن پترزبورگ و سوچی و … به دلیل تمرکز صنایع و اقتصاد دارای بیشترین موقعیت کاری هستند.
5/5 - (62 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *