آلمان

جدیدترین شرایط دریافت ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

اگر به دنبال دریافت ویزای کار آلمان هستید ما در این مقاله شرایط و مراحل کامل دریافت این نوع ویزا را تا رسیدن به اقامت کاری آلمان شرح داده ایم. شما می توانید بعد از مطالعه این مقاله جامع و کامل سوالات خود را در انتهای مقاله از ما بپرسید. مشاوران موسسه حقوقی مهاجرتی آوات در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهند داد. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و آگاهی خود را در این زمینه کامل کنید.

مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد:

 1. چرا آلمان نیروی کار خارجی جذب می کند؟
 2. مهم ترین صنایع تولیدی کشور آلمان
 3. شرایط بازار کار آلمان
 4. شرایط صدور ویزای کار آلمان
 5. اخذ ویزای کاری آلمان از طریق کارفرما
 6. انواع روش اخذ ویزای کاری آلمان با اقامت طولانی مدت
 7. برای درخواست اخذ ویزای کار آلمان باید به کجا مراجعه کرد؟
 8. مدت زمان دریافت ویزای کار آلمان
 9. شرایط اقامت کاری در آلمان
 10. موارد قابل توجه در اخذ ویزای کار آلمان
 11. بهترین شرایط برای دریافت ویزای کار آلمان
 12. فرآیند و مراحل دریافت ویزای کار آلمان
 13. شرکت های معتبر آلمانی
 14. راهنمای استخدام در شغل مناسب در آلمان
 15. مدت اعتبار ویزای کار آلمان
 16. مدارک لازم برای دریافت ویزای کار آلمان
 17. مزایای ویزای کار آلمان
 18. نحوه کاریابی در آلمان
 19. قوانین و شرایط کاری در آلمان
 20. مشاغل مورد نیاز آلمان
 21. تمدید ویزای کار آلمان
 22. نکات مهم در رابطه با اخذ ویزای کار آلمان
 23. شرایط لازم جهت دریافت بلوکارت یا کارت آبی آلمان
 24. دوره های کارآموزی و تجربه کار در آلمان
 25. سوال های متداول

چرا آلمان نیروی کار خارجی جذب می کند؟

کشور آلمان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپایی است که با کمبود نیروی انسانی و رشد منفی جمعیت روبرو است. به همین جهت دریافت ویزای کاری آلمان بخصوص برای مهندسین بسیار گزینه‌ی مناسب برای مهاجرت و اشتغال در خارج از کشور است.

شهروندان آلمانی اغلب دارای کهولت سن بوده و این کشور با رشد جمعیت منفی مواجه است. در نتیجه استفاده از نیروی انسانی خارجی و مهاجر از طریق صدور ویزای کار آلمان از اقداماتی است که دولت آلمان برای تامین نیروی کار جوان و متخصص به کار برده است.

دولت فدرال آلمان آماده همکاری با دیگر متخصصین خارجی و نیروی انسانی در زمینه های گوناگون رشته های فنی و مهندسی است. از سوی دیگر کشور آلمان، از نظر رفاه اجتماعی، رشد اقتصادی، کاریابی، اشتغال‌زایی، سیاست مردم محور و مسائلی از این نظر بهترین مقصد برای مهاجرین محسوب می‌شود. بنابراین ویزای کار آلمان برای متخصصانی که درصدد فعالیت های شغلی متناسب با مدارک و رزومه کاری و تحصیلی‌شان در کشور آلمان هستند، صادر می شود.

می توان گفت آلمان اصلی ترین محور اقتصادی اروپاست. پس از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان به شمار می رود. کشور آلمان جز بزرگترین صادر کنندگان در سطح جهان است. به همین دلیل امر مهاجرت به آلمان از نظر کار و تجارت دارای اهمیت فراوانی است. بهبود شرایط اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی دوم معجزه اقتصادی آلمان است.

مهم ترین صنایع تولیدی کشور آلمان

بیشترین تولیدات آلمان تولیدات مهندسی بویژه صنایع الکترونیکی، مکانیکی، خودرو سازی، مواد شیمیایی، منسوجات، هوافضا و مواد غذایی است. کشور آلمان همچنین در این زمینه ها انحصارا اقدام به استخدام و آموزش نیروهای متخصص نموده است.
اکنون در کشور آلمان تامین نیروی کار با کمبود روبرو است. تعداد زیادی نیروی متخصص و مهندس از سراسر دنیا برای کار در آلمان استخدام خواهند شد. تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی و تولیدی به طور خیره کننده ای رو به افزایش است.

به طور کلی پیدا کردن کار در آلمان با توجه به تعداد شرکت ها و کارخانه های زیادی که در آلمان فعال هستند در صورتی که ویزای کار آلمان را داشته باشید امری تقریبا راحت است. از بین شرکت ها و کارخانه های برتر آلمان می توان به شرکت های دایملر، زیمنس، مرسدس بنز، فولکس واگن، پورشه، بوش و مترو را نام برد. در این میان بیشترین تعداد کارمند در داخل شرکت های معروف آلمان مانند زیمنس، مرسدس بنز به کار گرقته می شوند.

شرایط بازار کار آلمان

در رابطه با چگونگی دریافت ویزای کار آلمان، ذکر این نکته الزامی است که به‌مراتب آلمان در شاخه هایی که نیازمند نیروی انسانی باشد بدون هیچگونه معطلی ویزای کاری را صادر می نماید. طبیعتا رشته های تئوری و مدیریتی آنچنان به کار کشور آلمان نمی آید. چه‌بسا اگر شما در رشته های مدیریتی و یا تئوری بهترین مدارک تحصیلی و کاری را نیز ارائه دهید، اگر چنانچه به زبان آلمانی مسلط نباشید شانس چندانی نخواهید داشت.

امتیازی که کشور آلمان به نسبت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد این است که بازار کار خود را محدود و انحصاری نکرده است. در این زمینه کشور آلمان از نیروی انسانی خارجی و غیر اروپایی به مراتب استقبال بیشتری می کند.

اقامت کاری آلمان

شرایط صدور ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان زمانی برای شما صادر می شود که به طور قانونی قصد خارج شدن از کشور، با هدف اشتغال اعلام کرده و مدارک مورد نیاز ارائه شده باشد. ویزا در اصل یک مجوز رسمی برای وارد شدن، اقامت داشتن و ترک کردن یک کشور است. نکاتی که در آن مهم تلقی می شوند مدت زمانی است که مسافر قصد اقامت دارد. تاریخ ورود و قلمروی تعیین شده برای حضور در یک کشور خاص از نکاتی است که باید رعایت شود. علاوه بر آن باید مشخص شود که نوع ویزای صادر شده به چه نحوی است. آیا برای تحصیل کردن بوده یا جهت اشتغال در کشور مقصد؟

ویزا را در قالب برچسبی که به آن لیبل هم گفته می شود، روی پاسپورت درج می کنند. علاوه بر پاسپورت در سندهای چاپی هم از ویزاها، با عنوان ویزای الکترونیکی استفاده می شود.

اخذ ویزای کاری آلمان از طریق کارفرما

نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که زمانی که از طریق کارفرما و دعوت به کار وی، ویزای کاری آلمان را اخذ می نمایید باید طبق قوانین بعد از ورود به کشور آلمان فقط برای کارفرمایی که ویزای کاری آلمان را از طریق دعوت به کار او دریافت کرده اید، کار کنید و این اجازه را ندارید که بعد از ورود به کشور آلمان برای کارفرمای دیگر کار کنید.

پیدا شدن کارفرمای آلمانی و ارسال دعوتنامه از جانب او برای متقاضی امری دشوار و گاها غیر ممکن می باشد. به همین خاطر متقاضیان کار در آلمان از روش های دیگری برای اخذ ویزای کاری آلمان اقدام می کنند. یکی از این روش ها به این گونه است که برای فرد یک ویزای شش ماهه تحت عنوان جستجوی کار صادر می شود و متقاضی فرصت دارد که در این مدت شش ماهه برای یافتن شغل مورد نظر خود اقدام کند و در کشور آلمان کار مورد نظر را جستجو کند.

 • ویژگی های شغل پیشنهادی

کاریابی در آلمان تنها با در نظر گرفتن دو مورد ممکن خواهد بود. اولا که درآمد ناخالص بر اساس قرارداد ذکر شده باید حداقل معینی را داشته باشد. دوما شغلی که در قرارداد عنوان شده است باید با شغل های معرفی شده در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان، مطابقت کند.

انواع روش اخذ ویزای کاری آلمان با اقامت طولانی مدت

 1. اخذ ویزای آلمان با اشتغال – شما هم اکنون پیشنهاد کار از آلمان دارید.
 2. اخذ ویزای آلمان با خود اشتغالی – شما هم اکنون مایل به ایجاد کسب و کار در آلمان هستید.
 3. اخذ ویزای آلمان با اشتغال به عنوان مترجم آزاد.
 4. اخذ ویزای آلمان زمانی که در آلمان اقامت دارید و بدنبال کار هستید.
 5. اخذ ویزای آلمان با کار کردن در آلمان بعنوان همراه.
 6. اخذ ویزای آلمان بشرط ویزای کار تعطیلات- برای جوانان کشورهایی که در ایام تعطیلات جویایی کار در آلمان هستند.

ویزای جستجوی کار آلمان برای کسانی است که شش ماهی را برای یافتن شغلی در آن کشور فرصت دارند. تا در این بازه زمانی، شغل مربوطه را پیدا کرده و بتوانند با کارفرمای جدیدشان قراردادی رسمی تنظیم کنند. اگر این اتفاق بیفتد مجاز می شوند که ویزای کار دریافت کنند.

برای درخواست اخذ ویزای کار آلمان باید به کجا مراجعه کرد؟

شما برای درخواست اخذ ویزای کار آلمان باید به سفارت آلمان در کشور خود که مسئول صدور ویزا هستند، مراجعه کنید. این می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. سفارت آلمان
 2. کنسولگری آلمان
 3. مرکز درخواست ویزا
 4. سفارتخانه / کنسولگری آلمان در یک کشور همسایه در غیاب نهاد نمایندگی آلمان در کشور محل اقامت شما
 5. سفارتخانه / کنسولگری کشور دیگری که در کشور محل اقامت شما قرار دارد، که آلمان مجوز پذیرش ویزا را برای آنها صادر کرده است.

مدت زمان دریافت ویزای کار آلمان

مدت زمان برای دریافت ویزای کار طولانی مدت آلمان حدود یک سال از روز درخواست شما باشد. زمان بررسی همچنین بستگی به تعداد برنامه هایی که سفارت در آن زمان دریافت می کند، و نیز وضعیت درخواست شما دارد.

شرایط اقامت کاری در آلمان

پس از دریافت ویزای کار آلمان، می توانید آزادانه به آلمان سفر کنید. با این وجود، هنوز روش هایی وجود دارد که باید پس از ورود به آلمان به منظور کسب اجازه اقامت آلمان، تکمیل کنید.

شما باید به نزدیکترین دفتر خارجی در آلمان نسبت به محل اقامت خود بروید. بعضی از دفاتر از شما خواهند خواست که قبل از مصاحبه وقت خود را تعیین کنید.

در مصاحبه ای با شما، اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزای کار آلمان مورد بررسی قرار می گیرد.

مدت زمان اقامت شما با ویزای کار آلمان با توجه به قرارداد کاریتان تعیین می شود. اگر قرارداد شما به مدت 2 سال باشد، مجوز شما نیز برای 2 سال معتبر خواهد بود. جدا از این شما می توانید این مدت را به دفعات بیشتر برای نیاز کاری خود تمدید کنید.

کار در آلمان به مدت 5 و اشتغال در آنجا می تواند در نهایت به شرایط اخذ اقامت دائم ختم شود. تنها در شرایطی که مدرک B2 زبان را داشته باشید، این مدت کمتر شده و به 3 سال تغییر خواهد کرد.

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

موارد قابل توجه در اخذ ویزای کار آلمان

مورد اول:

از آنجایی که دولت آلمان در برخی از مشاغل نیازمند نیروی انسانی توانمند است، به راحتی آماده صدور ویزای کار در لیست مشاغل مورد نیازی که در دسترس دارد، می‌باشد اما یکی از شرط های اصلی دریافت ویزای کار، تسلط بر یکی از زبان های آلمانی و یا انگلیسی است.

ارائه مدرک در این رابطه اختیاری بوده و تنها کافی است که شما توانایی درک مطالب و صحبت به آن زبان را داشته باشید

مورد دوم:

ازجمله سهمیه هایی که دولت آلمان برای افراد مشتاق به کار قائل شده، سهمیه ای خاص برای مهندسین است. همان طور که از پیش به آن اشاره شد، تخصص و فن عواملی است که برای دولت آلمان بسیار حائز اهمیت است. بدین‌جهت افرادی که در شاخه‌های مهندسی دارای تخصص هستند، از امتیاز و شانس بیشتری برخوردار هستند

مورد سوم:

پس از کشورهای قدرتمندی مانند آمریکا و چین، آلمان دارنده بزرگترین اقتصاد صنعتی جهان است. ازسوی دیگر به دلیل رشد کم جمعیت، کمبود نیروی انسانی و کهولت سنی شهروندان آلمانی، نیازمند نیروی انسانی جوان بوده و اغلب نیروی انسانی جوان خود را با به کار گماشتن مهاجران آسیایی جبران نموده است

مورد چهارم:

رشته های مهندسی مانند: الکترونیک، مکانیک، برق، نرم افزار، کامپیوتر گرایش هایی هستند که بسیار مورد توجه دولت آلمان است. اگر چنانچه دارای مهارت در یکی از این فنون هستید به راحتی می توانید پروسه اخذ ویزای کار آلمان را با موفقیت طی کنید

مورد پنجم:

همانطور که بدان اشاره شد، مدرک زبان جهت اخذ ویزای کار آلمان، مهم نبوده و تنها کافی است که شما قدرت تکلم و درک مفاهیم را داشته باشید. اگر چنانچه مدارکی مانند آیلتس و یا تافل را دارید می توانید آنها را نیز ارائه دهید.

مورد ششم:

اخیرا دولت آلمان مشاغل تازه‌ای را در زیر شاخه مهندسی عنوان کرده که نیاز فوری به نیروی انسانی در این زمینه‌ها را دارد. در سراسر اروپا، مهندسین بی شماری هستند که درصدد برعهده داشتن شغلی مناسب در آلمان هستند. ازسوی دیگر اگر چنانچه فردی دارای تخصص در گرایش های مهندسی را داشته باشد در کوتاه ترین مدت می‌توان کافرما و شغلی متناسب با حیطه تحصیلی همراه با درآمد بسیار خوب برای فرد در آلمان حاصل کرد و فرایند کاری آن به سرعت در مدت زمان کمتر از یک سال قابل انجام است.

بهترین شرایط برای دریافت ویزای کار آلمان

افرادی که شانس بیشتری جهت اخذ ویزای کاری در آلمان دارند:

 • زیر 40 سال سن داشته باشد.
 • سابقه کاری عالی متناسب با رشته خود داشته باشد.
 • مدارک فنی حرفه ای از سازمان های معتبر داشته باشد.
 •  داشتن مدرک زبان آلمانی ضروری نخواهد بود، اما کسانی که می خواهند شانس بیشتری جهت اخذ ویزای کار آلمان داشته باشند می توانند به این مورد توجه داشته باشند.
 •  داشتن مدرک آیلتس یا تافل از ضروریات اخذ ویزای کار آلمان نمی باشد.

فرآیند و مراحل دریافت ویزای کار آلمان

دریافت ویزای کار آلمان قبل از همه چیز نیاز به قرارداد کاری با یک شرکت آلمانی دارد تا بتوان در سفارت وقت گرفته و مدارک مورد نیاز را از آنجا دریافت کرد. بعد مصاحبه کاری اتفاق می افتد و یک تا چند ماه بعد، تماسی از جانب سفارت با شخص گرفته خواهد شد که موافقت یا عدم موافقت با درخواست او را اعلام کنند. در زمان مقرر، شخص با مراجعه نمودن به سفارت، پاسپورت خود را تحویل داده و طی دو الی چند هفته بعد ویزای صادر شده به دستش خواهد رسید.

شرکت های معتبر آلمانی

علاوه بر آن حدود 53 شرکت آلمانی در میان پانصد شرکت برتر جهانی می‌درخشند. شرکت‌های معروف و معتبری چون زیمنس، بی‌ام‌و، فولکس واگن و نظایر اینها که نیازمند متخصصین حرفه‌ای در زمینه فنی، مهندسی، الکترونیک، ماشین‌الات، برق، فناوری بوده و عمده اهداف آن ها جذب نیروهای خارجی از طریق اشتغال‌زایی برای مهاجرین با صدور ویزای کار آلمان برای آنان است.

کشور آلمان از جمله قدرتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا از نظر اقتصاد و صنعت، شناخته شده است. می‌توان در طی سال شاهد برترین نمایشگاه های بین المللی در زمینه‌های صنعت و تکنولوژی در شهرهای بزرگ آلمان بود. از جمله ویژگی ها و مزیت‌های دریافت ویزای کار آلمان آن است که متقاضی می‌تواند طی یک بازده زمانی به دریافت اقامت دائم نیز نائل شود.

همچنین با داشتن سابقه‌ای معتبر و کسب درآمد مکفی سالیانه، متقاضی می‌تواند برای دریافت بلوکارت نیز اقدام نماید. مادامی که فرد بتواند شغل مناسب، درآمد کافی و بلوکارت را به همراه داشته باشد، متقاضی و فرزندانش می‌توانند از تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان، بهره‌مند شوند.

علاوه بر آن ازطریق دریافت ویزای کار می‌تواند برای تمامی خانواده، همسر و فرزندان ویزا جهت ورود به خاک آلمان را فراهم نمود. همچنین سفر بدون نیاز به ویزا به دیگر کشورهای عضو اتحادیه نیز امکانپذیر و قابل دسترس است.

سازمان مهاجرتی آوات، با توجه به داشتن کادری مجرب و پیشرو، از طریق مشاوره‌ی صدور انواع ویزاهای آلمان، از قبیل ویزای کار آلمان می‌تواند فرصت‌های مطلوبی را برای مهاجرت متخصصین با قرارداد کار تضمینی، آینده شغلی و زندگی اجتماعی خود و خانواده‌تان را برآورده سازد.

راهنمای استخدام در شغل مناسب در آلمان

اخذ ویزای کار آلمان
ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان در واقع اولین قدم است. پس از آن لازم است فرد بتواند شغلی مناسب در فرصتی شش ماهه در آلمان پیدا کند. دانستن نکات زیر در این زمینه می ­تواند مثمر ثمر باشد و شانس پیدا کردن موقعیت و پیشنهاد کاری خوب را بالا ببرد:

 1. داشتن رزومه کاری پربار و البته مرتبط با رشته تحصیلی و تجربه کاری خوب از نظر کارفرمایان آلمانی می­ تواند امتیاز محسوب شود.
 2. تسلط نسبی به زبان آلمانی می­ تواند تأثیر مثبتی در ارتباط شخص با کارفرما داشته باشد.
 3. داشتن مدارک فنی معتبر و بین­ المللی شانس استخدام را بالا می ­برد.

آیا می دانید ویزای job seeker آلمان چیست؟ ویزای جاب سیکر آلمان که نام دیگر آن ویزای جستجوی کار است به ویزایی گفته می شود که فرد با هدف کار کردن وارد آلمان می شود و به دنبال کار می گردد. این ویزا دارای بازه زمانی مشخص، شرایط خاص و قوانین مخصوص به خود است. اخذ ویزای جستجوی کار آلمان برای افرادی که شغل مناسبی پیدا نکرده اند بهترین گزینه محسوب می شود.


📌 برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای با نام ویزای جستجوی کار آلمان (ویزای job seeker آلمان) مراجعه کنید.


مدت اعتبار ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان را معمولا 1 ساله در نظر می گیرند. اگر زمان منعقد شده در قرارداد کاری بیشتر از این مدت باشد، همان را منظور می کنند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار آلمان

 • رزومه ای کامل
 • فرم درخواست بی ایراد
 • دو عدد عکس 4*3
 • مدارک مربوط به قرارداد کاری
 • مدرک تحصیلی مورد تایید
 • تاییدیه مدرک ZAB
 • انگیزه نامه
 • دارا بودن حداقل مدرک زبان آلمانی  ( B1 )
 • بیمه درمانی با نود روز اعتبار

مزایای ویزای کار آلمان

 • کوتاهی زمان انجام شدن پروسه
 • اشتغال در یک کشور درجه یک
 • هزینه مقبول
 • امکان تبدیل شدن این ویزا به اقامت اروپا
 • امکان بردن خانواده به آن کشور
 • امکان اشتغال برای افراد خانواده

📌 اگر تخصصی دارید و می خواهید از آن طریق مهاجرت کنید حتما مقاله ای با نام مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را مطالعه بفرمایید.


نحوه کاریابی در آلمان

راه های زیادی برای یافتن کار مورد نظر شما وجود دارد. بیشتر کارفرمایان از مجموعه های کاریابی و استخدام و یا مراکز کاری در منطقه خود بهره می برند تا نیروهای جدید را برای ظرفیت های خالی پیدا کنند.

مجموعه های شغلی متفاوت در سایت ها وجود دارد که راهنمای یافتن کار مناسب شرایط شما در منطقه ای که سکونت دارید، هستند. برای نمونه، مجموعه آژانس شغلی آلمان یکی از این موارد می باشد. اگر یک حرفه جدید درخواست شود شما از طریق همین سایت ها به وسیله ایمیل آگاه می شوید.

جدا از این شما می توانید به سایت شرکت های که در منطقه شما هستند در قسمت کار یا حرفه یا شغل رفته و شرایط جذب نیرو را جستجو کنید.

علاوه بر شرایط فوق شما می توانید از طریق آگاهی روزنامه ها، شغل مورد نظر خود را جستجو کنید. بیشتر این تبلیغات در روزههای چهارشنبه و شنبه چاپ می شود.

راه دیگر شما می توانید برای جستجوی شغل مدارک و توانایی خود را در روزنامه ها آگاهی کنید آنها متن درخواست شما را در قسمت جستجوی شغل قرار می دهند تا در صورت نیاز برای حرفه ای مورد نظر با شما تماس بگیرند.

 • شرایط کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان زمانی اتفاق خواهد افتاد که شرایط زیر مهیا باشند:

 • داشتن مدرک زبان آلمانی، مدرک زبان انگلیسی و یا هر دو
 • ارائه دادن سابقه ای مستند از کار، به صورت ترجمه
 • ارائه رزومه ای درخور، تخصصی و متناسب با مشاغل اعلام شده
 • موفقیت در مصاحبه
 • نگارش رزومه مناسب و حرفه ای

مهم ترین نکته در یافتن شغل یک رزومه خوب و کار آمد برای معرفی توانمندی های و تجربه شماست. در آلمان همه کارفرمایان معمولا درخواست کار را بصورت کتبی با یک نامه همراه آن معمولا با عکس و امضا، که مدارک و برگه های حرفه ای ضمیمه ای آن شده برای ارزیابی شما درخواست می کنند.
البته از آنجا که بیشتر جذب نیرو بصورت آنلاین صورت می گیرد مهم است شما قبل از ارسال مدارک جویا شوید که آیا آنها چه نوع رزومه ای از شما می خواهند.

تایید رزومه شما توسط دانشگاه و ارسال آن از طرف دانشگاه اعتبار بیشتری برای کمپانی های آلمانی دارد.

قوانین و شرایط کاری در آلمان

برای کار در آلمان نیاز است که به برخی قوانین کاری در این کشور آشنا باشید.

 • شرایط ساعات کاری و مرخصی در آلمان

قوانین کشور آلمان برای کار در هفته، 40 ساعت فعالیت می باشد. البته برای کارهای نیمه وقت شرایط متفاوت می باشد.

شما می توانید نهایتا در هفته 48 ساعت فعالیت کنید و این شامل کار از روز دوشنبه تا جمعه می شود. در بیشتر مناطق آلمان برای امور خدماتی و بهداشتی و … روز های یکشنبه هم فعال می باشند.

مرخصی سالیانه کارمندانی که پنج روز در هفته کار می کنند 20 روز است. برای کارکنان کمپانی های صنعتی بین 25 تا 30 روز می باشد. همچنین آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی از تعطیلات رسمی بیشتری برخوردار است. به این ترتیب همواره زمان کافی برای سفر و لذت بردن در آلمان را خواهید داشت.

محیط های کاری در آلمان بسیار حرفه ای و منظم هستند. قوانین جامعی برای همه کارکنان وجود دارد و کسی از کارش خسته نخواهد شد.

 • بیماری حین کار

اگر شما مریض شدید، کارفرمای شما طبق قوانین آلمان حقوق شما را تا 60 هفته پرداخت می کند. البته بسته به بیمه و قرارداد شما دارد که توصیه می کنیم موارد جزئی را در بیمه نامه کاری خود مطالعه کنید.

مشاغل مورد نیاز آلمان

 • پرستاری
 • مهندس تجهیزات پزشکی
 • ردیابی خودرو
 • سنگ تراشی
 • فرآیند مدیریت برق
 • مهندسی برق
 • برق صنعتی (مهندسی صنایع)
 • الکترونیک (مهندس صنعتی)
 • الکترونیک (ماشین آلات)
 • الکترونیک (تکنولوژی درایو)
 • الکترونیک (سیستم های ساخت و ساز)
 • الکترونیک (انرژی و ساختمان)
 • رباتیک
 • مهندسی اتوماسیون صنایع
 • مدرس اتوماسیون صنایع
 • تکنولوژیست صنعت
 • مهندسی الکترونیک
 • شنوایی شناسی
 • توانبخشی
 • ارتوپدی
 • لوکوموتیو رانی
 • برنامه نویسی
 • توسعه نرم افزاری
 • کوره و سیستم گرمایش هوا
 • لوله کشی ، تهویه مطبوع و گرمایش
 • ساخت و ساز ساختمانی
 • متخصص فن آوری فلزی
 • متخصص فن آوری ساخت
 • مهندسی برق
 • مهندسی ساختمان
 • تکنولوژی ماشین آلات الکترونیکی
 • سازه های الکتریکی
 • مهندسی جوش
 • بهداشت ، مراقبت و درمان
 • مهندسی فن آوری اطلاعات
 • مهندسی تجهیزات و ابزار
 • تحقیقات فنی و توسعه علم
 • مهندسی مکاترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی خودرو و فلزات

📌 اگر در مورد مهاجرت کاری به آلمان در سال  2022 و پیدا کردن شغل مناسب و یا بررسی وضعیت شغلی شما برای مهاجرت به آلمان سوالی برایتان پیش آمده می توانید به مقاله ای بانام لیست مشاغل مورد نیاز آلمان مراجعه کنید.


تمدید ویزای کار آلمان

تمدید ویزای کاری بستگی به دارا بودن تمامی مدرک ها و شرایطی دارد که در شروع پروسه الزامی اعلام شده بودند. اگر شرایط لازم در شروع پروسه را دارا باشید به راحتی ویزای شما قابل تمدید است.

نکات مهم در رابطه با اخذ ویزای کار آلمان

نکته اول

اگر چنانچه به زبان انگلیسی و یا آلمانی مسلط نیستید، دریافت ویزای کار امکان پذیر خواهد بود.

نکته دوم

شانس بهتری خواهید داشت اگر بتوانید اطلاعاتی مفید در رابطه با چگونگی کار در شرکت ها و کمپانی های مرتبط با شاخه کاری تان داشته باشید.

نکته سوم

جهت صدور ویزای کار آلمان، بایستی قراردادی تضمین شده با یک شرکت آلمانی و پیشنهاد شغلی مناسب از سوی یک کارفرمای معتبر داشته باشید. در واقع پس از دریافت پیشنهاد کاری که از سوی سازمان مهاجرتی آوات برای شما صورت می‌پذیرد، وارد مرحله وقت و زمان مصاحبه در سفارت می‌شوید.

نکته چهارم

مصاحبه ای که در سفارت با شما به عمل می‌آید بدین ترتیب است که یک سری پرسش ها پیرامون اهداف و سوابق کاری‌تان شده و مدارک مرتبط را از شما دریافت می کنند. ظرف دو الی سه ماه پرونده تان مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ نهایی به شما اعلام خواهد شد.

نکته پنجم

اگر چنانچه ویزای کار شما مورد پذیرش واقع شد در روز مقرر بایستی با توجه به وقتی که از قبل رزرو کردید، به سفارت رفته پاسپورت خود را تحویل دهید تا در مدت یک الی دو هفته ویزای کار شما آماده شده و به شما ارائه گردد.

نکته ششم

برای دریافت بلوکارت شغل مورد نظر جهت اخذ ویزای کار بایستی دارای ویژگی‌هایی باشد. از جمله آنکه میزان درآمد آن بایستی حداقل حدود 51.000یورو بوده باشد که بصورت ماهانه 4.250یورو برآورد می‌شود. علاوه بر آن شغل انتخابی بایستی جزء مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2022باشد.

نکته هفتم

توجه داشته باشید شما جهت دریافت پیشنهاد شغلی ازسوی یک شرکت آلمانی، بایستی خود را مشتاق به کار در حوزه مورد نظرتان نشان دهید. اگر چنانچه کارفرمایان به شما به دانش و قدرت کاری‌تان اطمینان کنند به‌صورت نیروی کار دائم بر روی شما سرمایه‌گذاری می شود.

شرایط لازم جهت دریافت بلوکارت یا کارت آبی آلمان

بلو کارت یا کارت آبی آلمان مزایای بسیاری خواهد داشت. دریافت بلوکارت یعنی تضمین قرارداد کاری شما و پیس از دریافت آن می توانید به راحتی در هر نقطه از آلمان مشغول به کار شوید. اخذ کارت آبی آلمان خود نیز شرایط خاصی خواهد داشت که فرد متقاضی باید پیش از هر چیزی آنها را داشته باشد. از جمله شرایط اخذ کارت آبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند باید فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های معتبر بوده باشند.
 •  داشتن پیشنهاد کاری مهم ترین عامل خواهد بود که حتما باید پیشنهاد کاری داشته باشید. همچنین لازم به ذکر است که جهت دریافت کارت آبی باید برگه قرارداد کاری با کارفرمای خود را ارائه نمایید که با رشته شما متناسب بوده و هیچ تمایزی در آن وجود نداشته باشد.
 •  در قراردادی که ارائه می دهید باید در سال بیش از 45 هزار یورو برای متقاضی در نظر گرفته شود. اما در برخی موارد و رشته های تحصیلی مختلف این مبلغ 35 هزار یورو نیز می تواند باشد.
 • اقامت کارت آبی بستگی به قرارداد شما خواهد داشت و به مدت اقامت خود می توانید کارت آبی دریافت نمایید. باید در نظر داشت که امکان اخذ کارت آبی برای اقامت دائم نیز وجود خواهد داشت. معمولا در هفته حدود 41 ساعت کار انجام خواهد شد که بیش از سایر کشورهای اروپایی در نظر گرفته شده است.

کارت آبی آلمان مزایای بسیاری خواهد داشت که از این مزایا می توان به بهره مند شدن از تسهیلات ویژه ای که برای کارکنان در نظر گرفته شده است نام برد.


📌 برای دریافت آگاهی بیشتر: شرایط دریافت بلوکارت آلمان


دوره های کارآموزی و تجربه کار در آلمان

تکمیل دوره کارآموزی یکی از بهترین راه های افزایش مهارت های شما در بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان است. همزمان با ارتقا توانایی های خود از سبک زندگی آلمانی لذت خواهید برد. دوره های کارآموزی در آلمان بین سه ماه تا یک سال بوده و در اکثر آن ها هزینه ها بر عهده کمپانی خواهد بود. در دسته که هزینه پرداخت نمی شود نیز بورسیه ای برای کارآموز در نظر گرفته می شود. این عوامل به سازمانی که برای آن کار می کنید و حضور شما برای بررسی شرایط و ضوابط کار قبل از قرار داد بستگی دارد.

دانشگاه شما نیز می تواند برای اخذ یک دوره کارآموزی در آلمان به شما کمک کند و کمپانی های آلمانی نیز از ارتباط مستقیم قدردانی می کنند.


📌 برای آگاهی بیشتر در این زمینه: دوره های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)


در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. چرا کشور آلمان برای کار مناسب است؟

 • کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای دنیاست، اما با کمبود نیروی کار متخصص مواجه است. از این رو گزینه ی مناسبی برای افراد متخصص جویای کار است.

2. با 42 سال سن آیا می توانم برای ویزای کار آلمان اقدام کنم؟

 • حداکثر سن برای دریافت ویزای کاری آلمان 40 سال می باشد، در مواردی هم مشاهده شده که با توجه به رشته ی تخصصی و اینکه آلمان به نیروی کار آن رشته نیازمند است، فردی بالای 40 سال موفق به دریافت این ویزا شده است.

3. بهترین شهر آلمان برای کار و دریافت دستمزد خوب کدام شهر است؟

 • قبل از هر گونه اقدام بهتر است در این زمینه با افراد متخصص مشورت کنید اما احتمال پیدا کردن کار مناسب در شهرهای صنعتی مثل مونیخ و کلن بیشتر است.

4. مدت اعتبار ویزای کار آلمان چقدر است؟

 • مدت اعتبار ویزای کار آلمان معمولا 1 ساله است. البته با توجه به قرارداد کاری ممکن است بیشتر هم باشد.

4.9/5 - (36 امتیاز)

نوشته های مرتبط

یک دیدگاه ثبت کنید برای “جدیدترین شرایط دریافت ویزای کار آلمان

 1. علی گفت:

  سلام. بنده 45 سال دارم . دارای مدرک فوق لیسانس زبان انگلیسی و تجربه 20 سال تدریس و ترجمه . زبان آلمانی در حد رفع نیاز های اولیه . فرزندان 16 و 4 ساله دارم . دارای مهارت فنی صنایع چوب و ام دی اف نیز هستم . لطفا در زمینه امکان یا عدم امکان مهاجرت به آلمان راهنمایی بفرمایید.

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   متاسفانه شما شرایط سنی برای مهاجرت کاری به آلمان را ندارید. همچنین سابقه کاری شما در لیست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان نیست. شما می توانید برای بررسی شرایط خود برای سایر روش های مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

 2. نعمت گفت:

  سلام.
  سوال:آیا کشور آلمان نیروی کار انسانی ساده(کارگر ساده)هم استخدام میکند؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   خیر متاسفانه.

   1. شادی گفت:

    سلام.مدرس زبان انگلیسی شرایط کار در آلمان رو داره؟ویزا کاری راحت میدن؟

    1. مدیر وب سایت گفت:

     با درود
     برای ویزای کار آلمان خیر متاسفانه اما برای کشور عمان امکان اقدام دارید. برای مشاوره لطفا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *