فرانسه, کاری

شرایط کار در فرانسه و دریافت ویزای کاری

ویزای کاری فرانسه

ویزای کاری فرانسه

فرانسه در غرب اروپا و در همسایگی دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار دارد. فرانسه یا جمهوری فرانسه از نظر وسعت، بزرگترین کشور اتحادیه اروپا و سومین کشور کل قاره سبز است؛ همچنین از نظر جمعیت نیز دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا محسوب میشود. پایتخت فرانسه، پاریس است که مرکز اصلی تجارت در این کشور بشمار میرود و شاید از این منظر شهر قابل توجهی برای متقاضیان ویزای کاری فرانسه باشد.

در حقیقت پاریس، شهر رویاهای خیلی از مردم جهان و بخصوص مردم کشورهای توسعه نیافته است.

فرانسه، کشوری است که زمینه تحصیل رایگان در دانشگاه های معتبر فرانسوی، کار کردن در کشوری پیشرفته و اقامت در شهرهایی رویایی چون پاریس را برای مهاجران فراهم میکند.

اما ورود به فرانسه، قوانین و راه های خاص خود را دارد که یکی از این راه ها، اخذ ویزای کاری است.

کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

شرایط اخذ ویزای کاری فرانسه

دولت فرانسه با توجه به اینکه متقاضیان ویزای کاری فرانسه مقیم اتحادیه اروپا هستند یا نه به دو شیوه متفاوت عمل میکند.

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شهروندان منطقه اقتصادی اروپا و سوئیسیها برای کار کردن در فرانسه از اخذ ویزای کاری و مجوز کار در این کشور معاف هستند؛ البته به غیر از شهروندان کرواسی که در اولین سال حضور خود در فرانسه ملزم به دریافت مجوز کار در فرانسه هستند اما اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای کار کردن در خاک این کشور حتماً باید ویزای کاری فرانسه را دریافت کرده باشند.

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تنها در صورتی موفق به اخذ ویزای کاری فرانسه میشوند که از طرف یک کارفرمای فرانسوی یا مقیم فرانسه، دعوتنامه کاری دریافت کرده باشند.

کارفرما برای ارسال دعوتنامه برای متقاضیان غیراروپایی ملزم به رعایت قوانین معینی است؛ کارفرما قبل از هر اقدامی میبایست اعتبار و سوددهی شرکت خود را اثبات کند.

اثبات اعتبار شرکت لازم است اما کافی نیست چون اولویت استخدام در شغل موردنظر اول با مردم خود فرانسه و سپس با شهروندان اتحادیه اروپاست. بنابر این قانون، کارفرما اول باید به مدت سه ماه در کل کشور فرانسه آگهی استخدام دهد؛

چنانچه یک متقاضی فرانسوی واجد شرایط یافت شد؛ کارفرما راهی جز استخدام وی ندارد؛ در غیر این صورت باید آگهی استخدام را در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مدت سه ماه دیگر منتشر کند؛

باز هم مثل حالت قبل اگر متقاضی واجدشرایطی پیدا شد که کار تمام است اما اگر نه میتواند با کسب اجازه از مقامات ذیصلاح، برای متقاضی ویزای کار در فرانسه که خارج از اتحادیه اروپاست دعوتنامه ارسال کند

اما چون فرانسه معمولاً به نیروهای کاری مهاجر خارجی نیاز ندارد؛ احتمال اینکه پروسه مذکور جواب بدهد تقریباً صفر است.

در حقیقت باید گفت که متاسفانه چون فرانسه به نیروی کاری مهاجر خارجی نیاز ندارد؛ ویزای کاری فرانسه برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا صادر نمیشود. پس با این تفاسیر چه باید کرد؟

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

پیشنهاد ما به شما این است که به جای اخذ مستقیم ویزای کار ، به دریافت ویزای تحصیلی این کشور فکر کنید زیرا تحصیل در فرانسه رایگان است؛ همچنین طبق قوانین دولت فرانسه، دانشجویان در حین تحصیل حق کار کردن هم دارند؛ یعنی دانشجویان مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری بدون اینکه ویزای کاری فرانسه را مستقیماً دریافت کرده باشند میتوانند هفته ای ۲۰ و ۳۰ ساعت کار کنند و به ازای هر ساعت کار، دستمزدی حداقل به مبلغ ۱۰ یورو دریافت نمایند. جالب است بدانید که دانشجویان مهمان در فرانسه نه تنها از اخذ ویزای کاری فرانسه معاف هستند؛ بلکه میتوانند از سازمان CAF به میزان چهل درصد از اجاره مسکن خود، کمک هزینه دریافت کنند.

همانطور که گفتیم دانشجویان مهمان برای کار کردن در فرانسه به ویزای کار نیاز ندارند اما مزیت روش مذکور به همینجا ختم نمیشود. پس از فارغ التحصیلی، دانشجو میتواند با بستن قرارداد با یکی از شرکتهای فرانسوی، اقامت خود را از دانشجویی به شاغل تغییر دهد؛ در حقیقت فرد با یک تیر دو نشان زده است؛ اولی تحصیل رایگان در دانشگاه های معتبر فرانسه و دومی اخذ بی دردسر ویزای کاری فرانسه.

اما اگر دانشجوی مهمان از مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده باشد؛ میتواند یک ویزای اقامتی شش ماهه غیرقابل تمدید بگیرد که به موجب آن اجازه دارد تا سقف شصت درصد از ساعات کاری مجاز فرانسه، کار کند و اگر در طی این شش ماه بتواند به استخدام شرکت موردنظر دربیاید؛ وضعیت اقامت وی به شاغل تبدیل میشود؛ یعنی موفق به دریافت ویزای کاری میشود.

لازم به ذکر است که علاوه بر دانشجویان، اگر شهروندان خارج از اتحادیه اروپا هم بتوانند ثابت کنند که اثری مفید در عرصه های علمی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و… فرانسه بر جای خواهند گذاشت؛ از اخذ ویزای کاری فرانسه معاف خواهند شد. در حقیقت برای این افراد، کارتی تحت عنوان کارت مهارت و استعداد صادر میشود که به موجب آن میتوانند در حیطه توانایی اثبات شده مشغول به کار شوند بدون اینکه مستقیماً ویزای کاری فرانسه را دریافت کرده باشند

نکات مهم

شایان ذکر است که اگر مایلید شانس شما برای اخذ ویزای کاری فرانسه و پیدا کردن کار و کارفرما در این کشور افزایش یابد؛ قبل از اقدام برای کار کردن و دریافت ویزای کاری فرانسه حتماً سعی کنید که زبان فرانسوی خود را تقویت نمایید زیرا افرادی که با زبان فرانسوی آشنایی ندارند فقط در طیف محدودی از مشاغل میتوانند کار کنند و در نتیجه احتمال اقامت آنها در فرانسه از طریق ویزای کاری فرانسه کاهش مییابد.

پیشنهاد مطالعه » هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه

جهت اخذ ویزای کاری ، ویزای تحصیلی ، وقت سفارت و کلیه خدمات حقوقی با ما تماس بگیرید.

ویزای کاری کشورهای مختلف:

ویزای کاری کانادا

ویزای کاری بلژیک

ویزای کاری آلمان

ویزای کاری هلند

وویزای کاری رومانی

ویزای کاری ایتالیا

ویزای کاری ارمنستان

ویزای کاری پرتغال

ویزای کاری بلاروس

ویزای کاری سوئیس

اخذ ویزای کاری سوئد

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *