تحصیلی, مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان

مجارستان با معماری زیبای پایتخت این کشور بوداپست، یکی از کشورهای زیبا در اتحادیه اروپا است که طرفداران زیادی دارد. این کشور در سال 2007 به عضویت معاهده شنگن درآمده، در نتیجه اخذ اقامت آن بسیار ارزشمند است. مجارستان کشوری آرام با هزینه‌‌های پایین زندگی و تحصیل، به یکی از مقاصد اصلی تحصیل برای ایرانیان تبدیل شده است. دریافت ویزای تحصیلی، یکی از راحت ترین راه ها برای اخذ اقامت این کشور می‌باشد که در ادامه مقاله به توضیح چگونگی اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و مزایای استفاده از این ویزا خواهیم پرداخت.

تحصیل در مجارستان

با حدود 70 ارائه دهنده آموزش عالی، مجموعه دانشگاه های مجارستانی بسیار متنوع است. همچنین بسیاری از مؤسسات پشتوانه تاریخی گسترده‌ای به عنوان مراکز تدریس و تحقیق در اروپا دارند. مراکز آموزشی مجارستان از محبوبیت بسیار زیادی به خصوص در زمینه های پزشکی و دندان پزشکی برخوردارند. تعداد چشم‌گیری از داوطلبان کنکور در رشته پزشکی که موفق به دریافت نتیحه مطلوب نشدند، این کشور را برای مهاجرت تحصیلی برگزیده‌اند. لازمه ورود به دانشگاه ‌های پزشکی مجارستان شرکت در دوره یکساله آماده سازی است.

از دیگر مزایای تحصیل در مجارستان می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • سابقه 650 ساله در آموزش عالی در دنیا
 • جزو 20 کشور برتر از لحاظ تعداد جوایز نوبل
 • اعتبار بالای مدارک تحصیلی این کشور در اروپا (بولونیا)
 • وجود بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان خارجی
 • جزو 20 کشور امن در دنیا
 • واقع شده در مرکز اروپا و امکان سفر به دیگر کشورهای عضو شنگن
 • دارای فرهنگ غنی و سنت های دیرینه
 • تدریس اساتید برجسته و متخصص در دانشگاه ها
 • تدریس به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه ها
 • هزینه پایین زندگی
 • اجازه کار نیمه وقت هنگام تحصیل و تمام وقت در تعطیلات دانشگاه

بیش از 20 هزار دانشجو از 100 کشور مختلف مجارستان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. این آمار از محصلان در این کشور نشان دهنده رضایت آن‌ها است.

در مجارستان تحصیل در مقطع پیش دبستانی برای کودکان 3 تا 6 ساله اجباری می باشد. سپس تحصیل تا سن 16 سالگی نیز اجباری می باشد. تحصیل در دبستان به مدت 8 سال می باشد و سپس شخص وارد دوره دبیرستان می شود. مدارس محلی و همچنین مدارس بین المللی برای تحصیل در دوره دبستان وجود دارد. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است. در بیشتر مدارس دولتی تحصیل به زبان مجاری است و برای کودکان مهاجرین با سختی همراه است. البته مدارس دو زبانه و مدارس بین المللی به زبان انگلیسی نیز موجود است.

ویزای تحصیلی مجارستان

بنابر جدیدترین آمار، مجارستان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل می‌باشد. برای دریافت ویزای هر کشوری نیاز است که متقاضی از شرایط پذیرش درخواست ویزا به طور کامل اطلاع داشته باشد. به خاطر داشته باشید که پیش از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان، برای دریافت پذیرش مراکز آموزشی مدنظر اقدام کنید. مدت بررسی و پاسخ به درخواست پذیرش متقاضی حداقل یک ماه زمان می‌برد. یکی از راه‌هایی که در هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی مجارستان به متقاضیان کمک می‌کند، دریافت بورسیه تحصیلی است.

بورسیه تحصیلی مجارستان

هزینه های تحصیل در کشوری خارجی یکی از دغدغه های همیشگی دانشجویان بین المللی بوده است. بخشی از هزینه ها و گاهی همه آن را می‌توان از طریق دریافت بورسیه تحصیل تامین نمود. در دانشگاه های مجارستان نیز می توانید با ارائه یک رزومه قوی بورسیه تحصیلی دریافت نمائید. بورسیه اغلب در مقطع دکترا اعطا می شوند و معمولاً به صورت فول فاند هستند. به این معنا که هزینه تحصیل و زندگی را به صورت کامل پوشش می دهند. اما در صورتی که امکان دریافت فول فاند ندارید می‌توانید از کمک هزینه‌های تحصیلی نیز بهره ببرید. کمک هزینه‌ها معمولاً به صورت معافیت پرداخت شهریه یا دریافت تخفیف بر روی شهریه می‌باشند. بورسیه های تحصیلی که در مجارستان ارائه می شود شامل موارد زیر می باشد:

 1. STIPENDIUM HUNGARICUM

بر اساس توافق بین کشور مبدا و مقصد دانشجو اعطا می گردد.

 1. BILATERAL STATE SCHOLARSHIPS

متقاضی می تواند شخصا و هم از طریق کشور مبدا خود برای این بورسیه درخواست دهد.

 1. ERASMUS+

مختص دانشجویان اروپایی می باشد.

انواع ویزای تحصیلی این کشور

در ادامه انواع ویزای تحصیلی مجارستان را مشاهده خواهید کرد:

1.      ویزای تحصیلی کوتاه مدت شینگن مجارستان:

طول دوره اقامت از طریق این ویزا ۹۰ روز است. این ویزا برای متقاضیانی صادر می‌گردد که قصد گذراندن دوره‌های کوتاه تحصیلی مانند دوره‌های زبان را دارند.

2.     ویزای D یا ویزای بلند مدت دانشجویی مجارستان:

این ویزا برای متقاضیانی صادر می‌گردد که قصد تحصیل در دوره‌های بلند‌ مدت در دانشگاه‌های مجارستان را دارند. میزان اعتبار این نوع ویزا، به مقطع یا دوره تحصیلی پذیرش‌ شده (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) از سوی دانشگاه‌های مجارستان بستگی دارد.

امکان تحصیل برای کودکان به این صورت است که باید سرپرست داشته یا در مدارس شبانه‌‌روزی تحصیل کند. غیر از این مورد هیچ تفاوتی با اطلاعات ذکر شده در مورد ویزای بلند مدت ندارد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

اولین و مهم‌ترین گام برای دریافت ویزای تحصیلی، دریافت پذیرش از مرکز آموزشی مدنظر است. تمکن مالی بسیار مورد توجه قرار دارد و فرد باید سه ماه قبل از اقدام برای اخذ ویزا 8 تا 12 هزار یورو در حساب بانکی خود داشته باشد. مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت باید آماده باشد. متقاضی نباید به بیماری مسری مبتلا شده باشد. همچنین درصورتی که سابقه کیفری داشته باشد، توسط افسر ویزا رد خواهد شد. در صورتی که متقاضی زیر 18 سال باشد باید با سرپرست خود به این کشور رفته یا در مدارس شبانه‌روزی ثبت‌نام کند.

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مجارستان دانشجو باید در دانشگاه‌های انگلیسی زبان مدرک زبان آیلتس یا تافل ارائه دهد. هر دانشگاه ممکن است نمره متفاوتی درخواست کند. بسیاری از دانشگاه‌ها حداقل مدرک آیلتس با نمره 5 درخواست می‌کنند. به زبان‌های دیگری از جمله آلمانی نیز می‌توان در مجارستان تحصیل کرد که متناسب با آن مدرک زبان ارائه داده می‌شود. حداقل نمره مدرک زبان برای تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در کشور مجارستان ذکر شده است:

 • در مقطع لیسانس:

نمره آیلتس 5 تا 6

نمره تافل 60 تا 80

 • در مقطع فوق لیسانس:

نمره آیلتس 5.5 تا 6.5

نمره تافل 70 تا 90

البته در صورت نداشتن مدرک زبان، دانشجو با پذیرفتن شرط دوره آموزشی زبان در مجارستان، مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز اخذ این ویزای مجارستان

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

 • دو قطعه عکس رنگی
 • رسید پرداخت هزینه پذیرش
 • رسید پرداخت هزینه اخذ ویزای تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان معتبر انگلیسی تافل، آیلتس و دیگر مدارک معتبر
 • نامه تمکن مالی بانکی
 • ترجمه رسمی ریزنمرات
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی
 • سوابق کاری مرتبط با زمینه تحصیلی
 • رزرو بلیط پرواز
 • رزرو هتل و یا خوابگاه دانشجویی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پرینت وقت سفارت
 • ترجمه سایر مدارک مالی و ملکی
 • رضایت نامه والدین (برای دانش آموزان زیر 18 سال)
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • بیمه درمانی بین المللی

همراه داشتن هرگونه مدرک تحصیلی و سابقه کاری در زمینه رشته تحصیلی مدنظر، می‌تواند تاثیرگذار واقع شود.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

ابتدا سه ماه قبل از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی موجودی حساب دانشجو باید بین 8 تا 12 هزار یورو باشد. پس از آن هزینه اخذ ویزای تحصیلی برای بزرگسالان 80 یورو و برای افراد بین 6 تا 12 سال این مبلغ 40 یورو می‌باشد. 70 تا 150 یورو نیز به عنوان هزینه انجام اقدامات پذیرش توسط دانشگاه مجارستانی اخذ می‌گردد. همچنین هزینه انگشت ‌نگاری و عکس بیومتریک جدا از هزینه ویزای مجارستان بوده و از هر متقاضی 30 یورو دریافت می شود. جدا از این موارد شهریه تحصیل در این کشور به طور میانگین 5 هزار یورو تعیین شده است.

روند اخذ این ویزا

اشخاص متقاضی باید از وب‌سایت دانشگاه منتخب و مورد علاقه خود بازدید کنند و توصیف برنامه‌های انتخابی را مطالعه نمایند. در این مرحله، افراد بر مبنای علاقه و شرایط خود دست به انتخاب دانشگاه و دوره می‌زنند. دانشجویان باید قبل از اینکه تصمیمی بگیرند، شرایط پذیرش برای برنامه تحصیلی که می‌خواهند درخواست دهند را بخوانند. تمامی مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنند. دانشجو دعوت نامه‌ای را از دانشگاه دریافت خواهد کرد که نشان می‌دهد دانشجو در برنامه برای مدت خاصی پذیرفته شده است. پس از دریافت نامه پذیرش، افراد باید فرم درخواست آنلاین برنامه را تکمیل کرده یا برای اقدام به سفارت مراجعه کنند.

سپس مدارک لازم را در سیستم جایگذاری یا تحویل سفارت دهند. سپس اشخاص می‌بایست با مرکز آموزشی در ارتباط باشند. معمولا بخشی از شهریه در هنگام ثبت نام در دوره آکادمیکی از دانشجویان درخواست می‌شود. پرداخت هزینه های یک سال تحصیلی در مجارستان از سایر عواملی می باشد که ارتباط مستقیم با ویزای تحصیلی نیز دارد. پس از پرداخت هزینه‌ها، انجام مصاحبه با متقاضی و انگشت‌نگاری تمامی اقدامات لازم انجام شده است. فرد می تواند 15 روز پیش از شروع دوره آموزشی خود به مجارستان برود.

سوالات متداول

 1. اصلی ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی مجارستان چیست؟
 • دریافت یک پذیرش تحصیلی معتبر از موسسات علمی و دانشگاهی این کشور.

2. آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی مجارستان برای شرکت در دوره‌های زبان وجود دارد؟

 • یکی از مزایای مجارستان، صدور ویزا برای آموزش دوره‌های زبان است.

3. آیا امکان کار با استفاده از ویزای تحصیلی مجارستان وجود دارد؟

 • دانشجویان می‌توانند به صورت نیمه وقت مشغول بکار شوند.

4. اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان چقدر است؟

 • اعتبار این ویزا، یکسال پس از مهلت قانونی دوره تحصیلی فرد است.

5. آیا امکان تمدید ویزای تحصیلی مجارستان وجود دارد؟

 • در صورتی که فرد در مقاطع بالاتر تحصیلی پذیرش دریافت کند این امکان نیز برای او به‌وجود می آید.

6. مزایای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان چیست؟

 • سطح پایین هزینه‌های تحصیل و زندگی و کیفیت بالای آموزش در این کشور، از جمله مزایای تحصیل در مجارستان است. همچنین با اخذ ویزای تحصیلی مجارستان، بستر برای مهاجرت و ادامه زندگی در کشورهای برتر اروپایی مانند اتریش فراهم می‌شود.

7. آیا با اخذ ویزای تحصیلی مجارستان می توان اقامت و پاسپورت مجارستان را دریافت کرد؟

 • بله؛ در صورت یافتن کار و دریافت پیشنهاد شغلی پس از تحصیل در مجارستان می توان ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری مجارستان تبدیل کرده و با 5 سال کار و پرداخت بیمه و مالیات در این کشور، اقامت دائم مجارستان را دریافت کرد.

8. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان چیست؟

 • دانشجویان واجد شرایط با رزومه تحصیلی عالی و مدرک زبان آیلتس نمره بالا می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی مجارستان در مقطع دکتری اقدام نمایند.

خدمات موسسه مهاجرتی آوات در خصوص مجارستان

تمامی اقدامات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در مجارستان نیاز به متخصصان با تجربه و معتبر دارد. موسسه مهاجرتی آوات آماده ارائه این خدمات و همکاری با شما است. شما می‌توانید فرم ارزیابی در سایت را تکمیل کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و اطلاعات لازم را برای آگاهی کامل شما منتقل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، رفع ابهامات و همچنین اقدام برای دریافت ویزا با ما تماس حاصل فرمائید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دوازده =