فرانسه

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه یکی از معتبرترین سیستم های آموزشی جهان را دارد. علاوه بر این، فرانسه یکی از کشورهای محبوب اروپایی است. که سالانه پذیرای دانشجویان بین الملل فراوانی است. همچنین، این کشور دانشگاه های معتبر جهانی نظیر HEC  پاریس، مدرسه بازرگانی مونپلیه و دانشگاه پاریس Panthéon-Sorbonn را در خود جای داده است. به همین منظور، دانشجویان بین الملل زیادی از کشورهای مختلف خواهان اخذ ویزای دانشجویی فرانسه هستند، این مسئله شامل دانشجویان ایرانی هم می شود. به همین خاطر، ما در این مطلب اطلاعات کاربردی در رابطه با نحوه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای دانشجویی، شهریه تحصیل در دانشگاه های فرانسه را با شما عزیزان در میان می گذاریم.

مزایای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

حالا که با کشور فرانسه به صورت مختصر آشنا شده اید و خواهان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستید، بد نیست با مزایا و معایب تحصیل در این کشور زیبا هم آشنا شوید:

1. تحصیل ارزان یا رایگان

دانشگاه های فرانسه، برخلاف بسیاری از کشورها نظیر ایالت متحده آمریکا دوره های آموزشی اقتصادی و ارزانی را به دانشجویان ارائه می کنند. این به معنای آن است که شما نیازی به درخواست وام دانشجویی ندارید و می توانید با خیالی راحت به تحصیل در این کشور بپردازید. علاوه بر این، دولت فرانسه برای برخی از دانشجویان داخلی و خارجی خود مزایایی همچون بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. این مسئله مزیت دیگری است که باعث ترغیب دانشجویان بین الملل برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می شود.

2. هزینه حمل و نقل پایین

هزینه حمل و نقل عمومی در فرانسه بسیار ارزان است. علاوه بر این، دانشجویان ساکن هر شهری در فرانسه از تخفیف دانشجویی برای حمل و نقل عمومی برخوردار هستند. البته، بسیاری از دانشجویان از سیستم اجاره دوچرخه که بسیار مقرون به صرفه و بدون دردسر است، هم استفاده می کنند. در ضمن، دانشجویان می توانند از کمک هزینه اسکان دانشجویی که در صورت تعلق به دانشجو بین 200 تا 400 یورو است، هم بهره ببرند.

3. اجازه کار بعد از پایان تحصیل

اغلب دانشجویان بین الملل می توانند پس از اتمام تحصیلات خود به جستجوی کار در کشور فرانسه بپردازند. این مزیتی است که از ابتدای انجام مراحل کسب ویزای تحصیلی فرانسه نظر افراد زیادی را به خود جلب می کند. البته باید متذکر شد امکان اخذ ویزای کار یا اجازه اقامت فرانسه پس از فارغ التحصیلی کار آسانی نیست. در ضمن، بد نیست بدانید در صورت تحصیل در فرانسه می توانید مجوز یک ساله کار یا تحصیل در این کشور را هم کسب کنید. به همین علت، اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای دانشجویان ایرانی نکته مثبتی است.

معایب دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

حالا که با مزایای تحصیل در فرانسه آشنا شده اید، بد نیست نگاهی هم به معایب تحصیل در این کشور زیبا بیندازیم:

1. یادگیری زبان فرانسه

اکثر دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی دروس دانشگاهی خود را ارائه می دهند. به همین علت، تحصیل در فرانسه با مشکلی همراه نخواهد بود. اما شما برای برقراری ارتباط با مردم محلی باید زبان فرانسوی را بیاموزید. این امر مستلزم ساعت ها ممارست و یادگیری این زبان است. به همین علت، قبل از اقدام برای کسب ویزای تحصیلی فرانسه این مسئله را در مدنظر داشته باشید.

2. گران بودن تحصیل و آموزش به صورت خصوصی

اگرچه اکثر دوره ها در دانشگاه های دولتی موجود و رایگان یا ارزان است، اما گاها برخی از دوره ها فقط در کالج های خصوصی برگزار می شوند. البته تحصیل در این موسسات خصوصی گران است.

آیا برای تحصیل در فرانسه نیاز به یادگیری زبان فرانسوی است؟

باید گفت بسیاری از دوره ها و دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند، بنابراین شما به دانش زبان فرانسوی نیاز ندارید. باز هم باید گفت یادگیری زبان فرانسه برای شما یک مزیت بزرگ محسوب می شود که می توانید از آن برای یافتن سریعتر شغل و یا برقراری ارتباط با مردم محلی استفاده کنید. یادگیری زبان کشور مقصد شما اولین و مهم ترین مسئله ای هست که باید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در نظر داشته باشید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

ما در این بخش به مراحل کسب ویزای تحصیل فرانسه می پردازیم. در ابتدا، باید گفت شما باید سنتان بیش از ۱۸ سال باشد تا بتوانید به عنوان دانشجوی بین الملل وارد این کشور شوید. حتما  مدارک مورد نیاز و هزینه زندگی در فرانسه را فراهم کرده باشید تا بتوانید سریع تر راهی این کشور شوید. در ادامه به اطلاعات بیشتری در این مورد می پردازیم.

انواع مختلف ویزای تحصیلی فرانسه

گاها برخی از دانشگاه های فرانسه برای شرکت در یک دوره آموزشی ویزای کوتاه مدت که بیشتر از سه نیست را برای دانشجو صادر می کند. البته، اگر دوره آموزشی بیش از 3 ماه و یا 6 ماه باشد، ویزای موقت طولانی مدت برای دانشجو صادر می شود. برای شرکت در دوره های آموزشی بیش از شش ماه ویزای طولانی مدت که معادل مجوز اقامت هست، برای دانشجو صادر می شود. قیمت ویزا برای کشورها متفاوت است. معمولا این قیمت بین 50 تا 99 یورو متغیر است.

چه مدارکی برای دانشگاه ارسال کنیم؟

شما باید اسناد و مدارک مورد نیاز که معمولا از طرف دانشگاه از شما درخواست می شوند را در مدت زمان مشخص شده به دانشگاه ارسال کنید. این پروسه از مراحل مهم کسب ویزای تحصیلی فرانسه است. پس با دقت آن را انجام دهید.

این اسناد و مدارک شامل مواردی همچون:

 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات تحصیلی ترجمه شده به انگلیسی و یا فرانسوی
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی
 • نامه قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه (برخی از دانشگاه های فرانسه قبل از پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار می کنند.)
 • ارائه مدرکی مبنی بر تمکن مالی
 • ارائه مدرک عدم سوپیشینه

گاها اسناد و مدارکی که دانشگاه از دانشجو انتظار ارائه دارد تغییر پیدا می کنند. پس قبل از ارسال مدارک خود حتما به دقت سایت دانشگاه را بررسی کنید تا اسناد و مدارکی کمتر یا بیشتر ارسال نکنید. در حال حاضر، بیشتر دانشگاه های فرانسه خواهان ارسال مدارک به صورت آنلاین هستند.

پس از ارسال مدارک چه کنیم؟

پس از اینکه شما مدارک مورد نیاز خود را به دانشگاه مربوطه ارسال کردید، باید بین بازده زمانی 3 تا 6 ماهه منتظر بمانید. معمولا دانشگاه های فرانسه 1 تا3 ماه قبل از آغاز ترم جدید نتایج را ارسال می کنند که شما می توانید پس از اعلام نتایج فرآیند مصاحبه با سفارت، خرید بلیط و… را انجام دهید. به این ترتیب، می توانید کلیه مراحل اخذ ویزای تحصیلی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

پس از ارسال مدارک قرار ملاقاتی با کنسولگری فرانسه تعیین کنید.

رزرو قرار ملاقات با کنسولگری فرانسه را حتما باید در مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در نظر داشته باشید. زیرا در این قرار ملاقات می توانید بسته ویزای تحصیلی خود را ارسال کنید. حتما 15 دقیقه قبل از زمان تعیین شده به دفتر دیپلماتیک فرانسه مراجعه کنید. از به همراه بردن افراد دیگر جدا خودداری کنید. در ضمن، اگر در زمان تعیین شده در جلسه حاضر نشوید، نمی توانید قرار قبلی خود را دوباره برنامه ریزی کنید. البته، بعد از یک روز کاری می توانید قراری جدید تعیین کنید.

چه مدارکی باید به سفارت یا کنسولگری کشور فرانسه ارسال شوند:

 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای تحصیلی فرانسه
 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای شینگن فرانسه
 • دو عکس گذرنامه
 • گذرنامه معتبر (گذرنامه باید حداقل سه ماه پس از تاریخ بازگشت معتبر باشد. همچنین باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.)
 • اثبات آدرس متقاضی (یک کپی از قرارداد اجاره یا سند آپارتمان و یا خانه، قبض هایی مانند برق یا آب را می توانید ارائه دهید.)
 • کپی بلیط پرواز رفت و برگشت رزرو شده با زمان مشخص شده (این سند باید شامل اطلاعاتی در مورد شرکت هواپیمایی، نام و مشخصات شخصی شما، مقصد، شماره پرواز، روز و ساعت تعیین شده باشد.)
 • اثبات مدارکی مبنی بر وجود بیمه مسافرتی دانشجو (این سند باید اطلاعاتی مبنی بر اینکه حداقل که حداقل 30000 یورو در اختیار دولت فرانسه و کل منطقه شنگن قرار داده اید، باشد.)
 • مدرکی مبنی بر هدف شما از سفر به فرانسه، برنامه سفر و.. است.( این برگه شامل اطلاعاتی مربوط به روزهای سفر، وسایل حمل و نقل، مقصدها، آدرس ها و غیره است.)
 • اثبات وضعیت تاهل(سند ازدواج، شناسنامه فرزندان، گواهی فوت همسر و… در صورت تاهل ارائه شود.)
 • برگه پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی فرانسه (برای هر دانشجویی که درخواست ویزای فرانسه می دهد، هزینه ای تعیین می شود. دانشجو باید هزینه را پرداخت کند.)

علاوه بر این، باید بتوانید شرایط ویزا که توسط سفارت یا کنسولگری فرانسه تعیین می شود، را برآورده کنید. حتما کلیه اسناد لازم را ارائه دهید. زیرا در صورت ناقص بودن مدارک ممکن است درخواست ویزای شما رد شود.

بهترین دانشگاه های فرانسه

فرانسه کشوری شناخته شده و محبوب است. این کشور براساس رتبه بندی QS World University  در سال 2021 بیش از 36 دانشگاه برتر داشته است. ما در این بخش به معرفی بهترین دانشگاه های فرانسه در جهان می پردازیم. شما با توجه به این لیست می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در این دانشگاه ها اقدام کنید. حالا بیایید با ده دانشگاه برتر فرانسه آشنا شویم:

 1. Université PSL یا Paris Sciences & Lettres
 2. Ecole Polytechnique
 3. Sorbonne University یا دانشگاه سوربن
 4. CentraleSupélec
 5. Ecole Normale Supérieure de Lyon
 6. Ecole des Ponts ParisTech
 7. Sciences Po Paris
 8. Université de Paris
 9. Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
 10. ENS Paris-Saclay

آیا می توانم با ویزای دانشجویی در فرانسه کار کنم؟

بله، شما می توانید پس از اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به عنوان دانشجوی بین الملل به صورت پاره وقت در این کشور کار کنید. البته، باید در نظر داشته باشید تعداد ساعات کاری شما بیش از 946 ساعت در سال نباشد. البته، این محدودیت زمانی پس از  دریافت مجوز کار و یا ویزای اقامتی تغییر می کند.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

یکی از مسائل مهم که دانشجویان در حین اخذ ویزای تحصیلی فرانسه باید در نظر داشته باشند، هزینه و مخارج زندگی در این کشور است. هزینه زندگی در فرانسه با توجه به سبک زندگی هر دانشجو متغیر است. میزان هزینه ماهانه زندگی در فرانسه بستگی به مخارج و محل اقامت شما دارد. اگر بخواهید زندگی پرزرق و برقی در پاریس داشته باشید، هزینه زندگی شما افزایش پیدا می کند. اما اگر بخواهید در گوشه ای آرام و دنج همچون Charentes یا Auvergne زندگی کنید، هزینه زندگی شما کمتر خواهد بود.

هزینه های روزمره

هزینه غذای شما نیز با این مسئله که آیا در رستوران غذا می خورید و یا خودتان در منزل غذا تهیه می کنید، افزایش یا کاهش پیدا می کند. اگر آپارتمانی اجاره می کنید، باید هزینه هایی نظیر نگهداری از آپارتمان و آب، برق و گاز را مدنظر داشته باشید. این هزینه ها شامل مواردی همچون نظافت ساختمان، هزینه دربان، تعمیر آسانسور و غیره هستند. هر چه آپارتمان شما مجلل تر باشد، هزینه نگهداری از آن بیشتر خواهد بود. متوسط ​​هزینه نگهداری ماهانه از آپارتمان در پاریس حدود 25 یورو (29.75 دلار) است.

هزینه خدمات

هزینه خدمات نیز با توجه به اندازه ملک شما و آب و هوا نیز متغیر است. به عنوان مثال، اگر در یک خانه روستایی معمولی خارج از شهر در سردترین مناطق آلپ زندگی کنید، هزینه گاز و برق شما در بهار و تابستان حدود 50 دلار در ماه و در زمستان حدودا 100 دلار در ماه خواهد بود. با توجه به تلفن، اینترنت و تلویزیون کابلی و… نیز هزینه ها کاهش یا افزایش می یابد.

اگر شما دانشجوی ولخرجی نباشید و بتوانید هزینه های زندگی دانشجویی خود را بهتر مدیریت کنید به این ترتیب، هزینه زندگی شما نیز در این کشور کاهش پیدا می کند. اما اگر ولخرج باشید ممکن است در شرایط سختی قرار بگیرید. البته، باید متذکر شد؛ قانون کار به دانشجویان خارجی اجازه کار دانشجویی می دهد. در ضمن، نباید فراموش کنید کار پاره وقت برای تأمین کلیه هزینه های شما کافی نخواهد بود و باید این کار همچون منبع درآمد اضافی در نظر گرفته شود. پس حتما قبل از انجام مراحل کسب ویزای تحصیلی فرانسه این موارد را در نظر داشته باشید.

ریز برخی از هزینه های زندگی در فرانسه

 • اجاره مسکن بین 800 تا 12000 دلار
 • برق 48 دلار
 • مواد غذایی حدودا 600 دلار
 • هزینه اجاره تلفن ثابت حدودا 21 دلار
 • گاز گرمایشی و اجاق گاز 59 دلار
 • اینترنت 32 دلار
 • حمل و نقل (تعمیر و نگهداری خودرو به همراه هزینه بنزین) 175 دلار
 • خرید منظم قهوه، کروسان، نان باگت 80 دلار
 • بلیط فیلم های سینمایی 19 دلار
 • شارژ بیمه درمانی حدود 29 دلار

برای آگاهی بیشتر: هزینه زندگی در فرانسه

بورسیه تحصیلی فرانسه

موسسات دولتی فرانسه و دانشگاه های فرانسه به منظور فراهم کردن شرایط بهتر برای تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای دانشجویان داخلی و خارجی تعداد زیادی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته اند. این مسئله باعث شده دانشجویان بین الملل فراوانی خواهان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه باشند. از جمله این بورسیه های تحصیلی می توان به بورسیه های CAMPUS، بورسیه های وزارت خارجه فرانسه، بورسیه های موسسات آموزش عالی و سازمان های عمومی مانند: CNRS (مرکز ملی تحقیقات علمی)، IRD (موسسه تحقیق و توسعه)، ADEME  و IFREMER (موسسه تحقیقاتی فرانسه برای بهره برداری از دریا) اشاره کرد.

جمع بندی روش های اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه به دلیل تاریخ، تمدن، فرهنگ، طبیعت و چشم اندازهایش یکی از زیباترین کشورهای جهان محسوب می شود. حتی اگر مهاجرت به این کشور پرهزینه باشد، باز هم شما به عنوان یک دانشجوی بین الملل می توانید با انجام کار پاره وقت، استفاده از کمک هزینه های مالی و تخفیف های دانشجویی زندگی راحتی در این کشور داشته باشید. پس اگر خواهان مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستید، تلاش خود را به منظور دستیابی به این هدف به کار ببرید. فراموش نکنید، تحصیل در فرانسه یک مزیت بزرگ برای شما محسوب می شود که می توانید از آن برای دستیابی به مشاغل بهتر و زندگی باکیفیت تر استفاده کنید.

برای آگاهی بیشتر: تحصیل در فرانسه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. آیا برای تحصیل در کشور فرانسه نیازمند داشتن مدرک زبان فرانسوی هستیم؟

 • باید گفت: بله، البته گاها برخی از دانشگاه های فرانسه اقدام به ارائه دروس خود به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می کنند.

2. می توانم اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه کنم؟

 • بله شما پس از ارائه مراحل ذکر شده برای کسب ویزای تحصیلی فرانسه می توانید از دانشگاه ها یا موسسات خاص یا دولت بورسیه تحصیلی متناسب با رشته تحصیلی خود دریافت کنید.

3. آیا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های فرانسه می توانم در این کشور کار کنم؟

 • دانشجویان بین الملل می توانند به مدت یک سال به دنبال شغلی که ویزای کاری داشته باشد، بگردند و پس از یافتن آن در کشور فرانسه مانده و زندگی کنند.

4.9/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. لیلا گفت:

  سلام من 41 سالمه و اخرین مدرکم ارشد ای تی امنیت اطلاعاته . ایا من میتونم یه ارشد دیگه در فرانسه بگیرم یا شرط سنی اجازه نمیدهد ؟ البته دنبال ارشد کوتاه مدت یک ساله هستم که بعدش هم بتوانم اقامت دائم با کار بگیرم یا برای دکترا بخونم و پس از اقامت دائم بگیرم . ممنون

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام روز بخیر
   شما میتوانید برای مشاوره تخصصی با همکاران ما در موسسه تماس بگیرید.

 2. نوشین گفت:

  در ویدئو ی فوق اقای جهانیان گفتن که تحصیل در فرانسه رایگانه اما امروز من با 5تاموسسه تماس گرفتم همشون گفتن دیگه رایگان نیست! میشه یه توضیح در این رابطه بدین؟!

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام روز بخیر
   شما میتوانید برای مشاوره تخصصی با همکاران ما در موسسه تماس بگیرید.

 3. دنیا گفت:

  سلام وقت بخیر . سلام وقت بخیر . در مورد بورسیه ایفل فرانسه چجوری باید بدونم واجد شرایط هستم یا نه ؟ من کارشناسی مدیریت بازرگانی خوندم 28 سالمه و اینکه من مدرک زبان ندارم امکان اخذ هست ؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای بررسی شرایطتتان طبق فاکتورهای ارائه شده جهت کسب بورسیه تحصیلی فرانسه با موسسه تماس بگیرید
   با تشکر

 4. دنیا گفت:

  سلام وقت بخیر . سلام وقت بخیر . در مورد بورسیه ایفل فرانسه چجوری باید بدونم واجد شرایط هستم یا نه ؟ من کارشناسی مدیریت بازرگانی خوندم 28 سالمه و اینکه من مدرک زبان ندارم امکان اخذ هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *