بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلاروس در سال 2021

تا به حال به تحصیل در بلاروس فکر کرده اید؟ اکنون که در حال مطالعه این مقاله هستید، حتما پاسختان مثبت است. از آنجایی که هر ساله متقاضیان بسیاری خواستار مهاجرت تحصیلی به بلاروس هستند، تصمیم گرفته ایم، مقاله ای را به موضوع ویزای تحصیی بلاروس اختصاص دهیم. در این مقاله شما را با هر آنچه که باید در مورد این ویزا، شرایط اخذ آن، مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلاروس و… بدانید، آشنا خواهیم کرد.

نگاهی اجمالی به کشور بلاروس

جمهوری بلاروس، کشوری مهمان نواز می‌ باشد که در شرق اروپا قرار گرفته است. این کشور از سمت غرب با هلند، از شمال غربی با لیتوانی، از شمال با لتونی، از شمال شرق و شرق با روسیه و از جنوب با اوکراین هم مرز است. پایتخت بلاروس، شهر مینسک است که حدودا 1.729 میلیون نفر جمعیت دارد. مردم این کشور از افراد خارجی به شدت استقبال کرده و به دنبال برقراری ارتباط و تبادل فرهنگ و اطلاعات و تجارت با آن ها می باشند. جمعیت کل بلاروس را 9.49 میلیون نفر تشکیل می دهد. کشور بلاروس در تجارت های وارداتی و صادراتی خود با روسیه شراکت می‌کند که این نشان دهنده وضعیت اقتصادی نسبتا خوبی می باشد. مردم بلاروس اکثرا مسیحی هستند اما از تمامی ادیان دیگر نیز جمعیتی وجود دارد. زبان های رایج در این کشور بیشتر بلاروسی و روسی می‌باشند.

تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس می‌تواند بهترین گزینه برای تحصیل در خارج از کشور و در قاره اروپا باشد. این امر به دلیل کیفیت و اعتبار سیستم آموزشی این کشور در سطح جهانی می‌باشد.

سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود یه این کشور مهاجرت می‌کنند. تحصیل در بلاروس بیشتر از یک رویا معنی دارد. دانشگاه ها و دیگر موسسات معتبر آموزشی این کشور برای رفاه دانشجویان و رعایت استاندارد آموزش امروزی، از تمامی امکانات مورد نیاز بهره می‌برند.

رشته های پزشکی در دانشگاه های بلاروس از کیفیت استاندارد بالایی برخوردار است. از این رو، دانشگاه های پزشکی این کشور جزو بهترین دانشگاه های پزشکی جهان محسوب می‌شوند.

امروزه بسیاری از دانشجویان بین المللی، بلاروس را به عنوان یک مرکز آموزش عالی آکادمیک در نظر می‌گیرند. مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد، ویژگی هایی هستند که بلاروس را به یک کشور شگفت انگیز برای تحصیل تبدیل می‌کنند:

 • محیط دوستانه
 • موقعیت آب و هوایی مناسب
 • استاندارد های زندگی در این کشور
 • هزینه های پایین
 • کیفیت آموزشی
 • آموزش فنون به صورت حرفه‌ای
 • آموزش زبان به صورت حرفه‌ای
 • و ویژگی های بسیار دیگر

لازم به ذکر است که موسسه های بلاروس درحال پیشی گفتن از بسیاری از کشورهای دیگر در زمینه آموزشی می‌باشند. اگر به دنبال جای بهتری برای تحصیل، چه در زمینه پزشکی، تکنولوژی و هر زمینه دیگری هستید، بلاروس بهترین گزینه است.

در بلاروس، دانشجویان بین المللی توسط مراکز آموزشی تحت فشار و محدودیت قرار نمی‌گیرند. در برخی کشورها نیز مشاهده می‌شود که دانشجویان توسط شهروندان و پرسنل امنیتی کشور مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. برخلاف این موارد، کشور بلاروس تمامی اقدامات لازم برای ایجاد فضایی سالم و آزاد برای دانشجو را انجام می‌دهد. همچنین مردم این کشور بسیار مشتاق برای ایجاد ارتباط با افراد دیگر کشور ها هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تحصیل، مقاطع تحصیلی، سیستم آموزشی و… می توانید مقاله تحصیل در بلاروس را مطالعه فرمایید.

ویزای تحصیلی بلاروس

سالانه بیش از 6000 دانشجو برای تحصیل مقاطع عالی در موسسات و دانشگاه های بلاروس، به این کشور مهاجرت می‌کنند. این رقم از داوطلبان هر روز در حال افزایش است. پس از فارغ التحصیلی از مراکز آموزشی این کشور امکان اخذ اقامت دائم اروپا بسیار بالاتر خواهد بود. مراکز آموزشی بلاروس تقریبا تمامی رشته های تحصیلی را پوشش داده و دانشجو می‌تواند به آینده شغلی عالی دست یابد. استاندارد آموزشی در بلاروس بسیار بالا می‌باشد و این امر موجب استخدام راحت متقاضی پس از فارغ التحصیلی او است.

دانشگاه‌های بلاروس تقریبا کمترین هزینه تحصیل و زندگی را در کل جهان دارند. دانشجویان خارجی به راحتی قادر به پرداخت هزینه های تحصیلی خود خواهند بود. این دانشگاه‌ها به‌طور بین‌المللی در کل جهان بخاطر کیفیت بالای آموزشی در هر رشته‌ای بسیار مشهور و دارای اعتبار هستند.

کیفیت تحصیل در این کشور در سطح جهانی پذیرفته شده و در بسیاری از نقاط جهان مورد تائید قرار دارد. بلاروس در تمامی زمینه‌ها از پزشکی تا هرگونه رشته فنی، آموزش زبان و حتی آموزش هنر، معروف بوده و تمامی این رشته‌ها را پوشش می‌دهد. به دلیل زیاد بودن داوطلبان دانشگاه‌های مطرح این کشور، تقریبا تمامی رشته‌های آموزشی این مراکز به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. اکثر دانشجویان این دانشگاه‌ها از تجربه‌های جذابی همچون ملاقات پروفسورهای کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و انگلستان نیز برخوردار می‌شوند. اخذ ویزای تحصیلی بلاروس تقریبا آسان است. اکثر اوقات متقاضیانی که برای اخذ این ویزا اقدام می‌کنند، ریجکت نمی‌شوند. می‌توان گفت دریافت ویزای تحصیلی بلاروس تقریبا تضمینی است.

همچنین برای اقامت تحصیلی این کشور نیازی به مدارک معتبر زبان همچون IELTS یا TOEFL نیست. این فرصتی عالی برای ملاقات با هزاران دانشجو از فرهنگ ها و نژاد های مختلف است. این کشور و همچنین محیط دانشگاه های آن در مقایسه با دیگر نقاط اروپا از امنیت بالایی برخوردار می‌باشد.

انواع ویزای تحصیلی این کشور

اخذ ویزای تحصیلی بلاروس خیلی سخت نیست. روند اخذ ویزای تحصیلی این کشور بسیار آسان می‌باشد. ریجکت ویزای تحصیلی در این کشور تقریبا اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه متقاضی دانشجوی واقعی نباشد!

کلا دو نوع ویزای تحصیلی برای بلاروس وجود دارد.

1.      ویزای نوع C:

این نوع ویزا برای اقامت های آموزشی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر زمان اعتبار این ویزا 90 روز می باشد. دانشجویانی که برای دوره های کوتاه آموزشی قصد حضور در این کشور را دارند، از این ویزای تحصیلی استفاده می‌کنند.

2.      ویزای نوع D:

ویزای بلند مدت نوع D توسط دانشجویانی که برای بازه زمانی طولانی قصد اقامت در این کشور را دارند، اخذ می‌گردد. این ویزا معمولا برای دوره های دانشگاهی و یا تحصیل در مدارس کشور بلاروس استفاده می شود. برای کسانی که قصد اقامت بیش از 90 روز را دارند این ویزا قابل اخذ است. برای کسانی که قصد اخذ اقامت این کشور را دارند نیز این ویزا مناسب بوده و شرایط بهتری برای اخذ اقمت دائم این کشور ایجاد می کند.

البته با توجه به تعداد ورودی و خروجی با ویزای این کشور نیز می توان دسته بندی جداگونه‌ای در نظر گرفت. بلاروس ویزای تک ورودی، دو ورودی و چند ورودی دارد که متقاضی خود انتخاب می کند که کدام یک از موارد مد نظر او می باشد.

کلیه دانشجویان بین المللی که برای تحصیل وارد بلاروس شده اند باید پاسپورت بین المللی خود را با ویزای بلاروس و کارت مهاجرت در دپارتمان روابط بین الملل دانشگاه ثبت کنند.

دپارتمان گذرنامه و ویزا، دانشجو را در یکی از خوابگاه های دانشجویی دانشگاه ثبت نام می کند. در صورت امتناع دانشجو از اقامت در خوابگاه، دانشجو باید آدرس محل سکونت خود را در این دپارتمان اعلام کرده و مدارک مبنی بر اثبات این امر را ارائه دهد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلاروس

شرایطی برای پذیرش درخواست ویزای هر شخص وجود دارد و باید از این شرایط به طور کامل برخوردار باشد. مهم ترین شرطی که باید انجام گیرد دریافت پذیرش از مرکز آموزشی موردنظر متقاضی می‌باشد. بدون گرفتن این پذیرش امکان اخذ ویزای تحصیلی وجود نخواهد داشت. فرد متقاضی نباید سابقه کیفری داشته باشد. از سلامتی کامل برخودار بوده و به بیماری مسری مبتلا نباشد. مدارک داوطلب باید تکمیل بوده و هیچگونه کاستی در آن‌ها وجود نداشته باشد. توانایی مالی برای پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در بلاروس را دارا باشد. همچنین باید هزینه های پذیرش از مرکز آموزشی در بلاروس و هزینه های درخواست ویزای تحصیلی را پرداخته باشد.

کار دانشجویی در بلاروس برای اشخاصی که ویزای تحصیلی بلاروس را دریافت کرده اند کمی با ابهامات همراه است. در هیچ یک از سایت های رسمی اشاره ای نشده است که دانشجویان اجازه کار دانشجویی دارند یا نه. اما در برخی از منابع غیر رسمی و موسسات کاریابی در این کشور اشاره ایی به کار دانشجویی شده است. میزان ساعت این مشاغل زیر 30 ساعت در هفته عنوان شده است. برخی از کالج ها یا دانشگاه ها از دانشجویان برای کار نیمه وقت استفاده می نمایند. همچنین دانشجویان می توانند در مکان هایی مانند پمپ بنزین ها، پارک های بازی کودکان، رستوران ها و تریا ها، فروشگاه های مواد غذایی و مراکز خرید و نمایشگاه ها مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند.

مدارک مورد نیاز اخر این ویزای بلاروس

برای اخذ ویزای تحصیلی بلاروس مدارک زیر باید به صورت کامل مهیا شده و به سفارت ارائه داده شود:

 • اصل و کپی پاسپورت متقاضی و همراهان
 • کپی ویزاهای قبلی متقاضی
 • ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی و همراهان
 • ترجمه رسمی سند ازدواج (در صورت تأهل)
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه برای ویزای دانشجویی
 • اصل ترجمه گواهی عدم سوءپیشینه
 • اصل و ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و ریز نمرات متقاضی و همراهان
 • شرح سوابق تحصیلی و کاری (رزومه) متقاضی و همراهان
 • اصل و کپی مدرک بین المللی زبان انگلیسی (اختیاری)
 • مدرک مالی
 • مدارک منبع درآمد
 • نامه گردش حساب ۳ یا ۴ ماه اخیر متقاضی و یا ضامن مالی
 • ترجمه رسمی شناسنامه ضامن مالی (در صورت وجود ضامن مالی)
 • ترجمه رسمی تعهدنامه محضری ضامن مالی (در صورت وجود ضامن مالی)
 • اصل فرم های تکمیل شده ویزا
 • اصل پذیرش تحصیلی متقاضی
 • عکس پاسپورتی متقاضی و همراهان
 • رسید پرداخت هزینه بررسی پرونده در وجه دولت اسلواکی

توجه شود که موارد ذکر شده مورد نیاز بوده و در صورت تکمیل نبودن این مدارک موجب تاخیر در اخذ ویزا و حتی ریجکت متقاضی خواهد شد.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی بلاروس

برای ثبت و مورد بررسی قرار دادن درخواست ویزای متقاضی هزینه ای توسط سفارت بلاروس دریافت می گردد. این هزینه 60 یورو می باشد. علاوه بر این مبلغ که برای هزینه ویزای شما اخذ شده است، ممکن سفارت نیز مبلغی از شما دریافت کند.

هزینه های تحصیل در بلاروس نیز پایین می باشد. میانگین هزینه سالانه دوره های آموزشی بین 1،600 دلار تا 3 هزار دلار می باشد.

تمامی کالج ها و دانشگاه های بلاروس دارای دپارتمانی می باشند که به شما کمک خواهد کرد محل اقامت مناسبی برای خود پیدا کنید. اکثر دانشجویان هاستل های دانشحویی را انتخاب می کنند که هزینه ای حدود 15 تا 50 دلار در ماه می باشد.

به طور کلی هزینه زندگی و تحصیل دراین کشور بسیار مناسب است. دانشجویانی که در این کشور اقامت داشته اند نیز رضایت کاملی از تحصیل در این کشور دارند.

روند اخذ این ویزا

نخستین گام برای درخواست ویزای بلاروس، پرکردن فرم آنلاین ویزای بلاروس یا مراجعه به سفارت کشور است. هر متقاضی باید فرم درخواست ویزای بلاروس را با دقت تمام تکمیل نماید. مراحل درخواست ویزای این کشور به شرح زیر است:

 1. ورود به سامانه دریافت ویزای بلاروس یا مراجعه به سفارت این کشور
 2. انتخاب نوع ویزای بلاروس
 3. تکمیل فرم آنلاین ویزای بلاروس
 4. گرفتن وقت سفارت بلاروس
 5. پرداخت آنلاین هزینه درخواست آنلاین ویزای سفارت بلاروس
 6. حضور در سفارت در روز تعیین شده، ارائه مدارک و انجام انگشت نگاری

توجه داشته باشید که فرم درخواست آنلاین ویزای بلاروس برای هر فرد بصورت جداگانه پر می‌شود. همچنین روند بررسی و ارسال پاسخ اینکه متقاضی پذیرش شده است یا نه حداقل 2 ماه به طول می انجامد.

ما می توانیم شما را از ابتدا تا انتهای مسیر مهاجرتتان، یعنی زمانی که اقامت دائم بلاروس را دریافت کنید، شما را همراهی کنیم. برای نحوه استفاده از خدمات و دریافت مشاوره از مجموعه آوات می توانید همه روزه از ساعت 9 الی 18 با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید. 

خدمات موسسه حقوقی و مهاجرتی آوات در خصوص بلاروس

در زمینه مهاجرت تحصیلی و هرگونه مهاجرت دیگری باید دقت زیادی در گزینه های موجود و انتخاب این گزینه ها داشته باشید. این امر لازمه تخصص بسیاری می‌باشد زیرا ممکن است اشتباهی در این روند اتفاق بیافتد. کارشناس های خبره و با تجربه موسسه مهاجرتی آوات آماده همکاری با شما در زمینه مهاجرت به این کشور می‌باشند. البته ما می توانیم شما را در خصوص مهاجرت به سایر کشور های جهان مانند استرالیا، کانادا، روسیه، آلمان و… نیز همراهی کنیم.

برای برقراری ارتباط با ما فرم ارزیابی شرایط را در سایت تکمیل کنید تا کارشناسان ما به محض بررسی اطلاعات با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را انجام دهند. همچنین می‌ توانید برای رفع سوالات خود از ساعت 9 الی 18 در تمام طول هفته مستقیما با ما تماس حاصل فرمائید. مجموعه آوات خواستار رضایت و موفقیت شما است.

 

سوالات متداول

 1. آیا تحصیل در بلاروس رایگان است؟
 • خیر. شما برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید شهریه بپردازید.

2. آیا پس از پایان تحصیل می توان در بلاروس کار کرد؟

 • پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور بلاروس به جستجوی کار بپردازید. در صورت یافتن کار پس از چند سال می توانید اقامت دائم بلاروس را کسب کنید.

3. آیا برای اخذ ویزای تحصیلی بلاروس نیازی به مدارک تحصیلی معتبر می باشد؟

 • خیر. دولت این کشور هیچگونه قانونی در خصوص این قضیه قید نکرده است. اما لازم به ذکر است داشتن مدرک زبان میتواند بسیار در روند اخذ ویزا موثر واقع شود.

4. چند نوع بورسیه تحصیلی در کشور بلاروس وجود دارد؟

 • به طور کلی می توان گفت دو نوع بورسیه تحصیلی در این کشور وجود دارد: بورسیه ملی بلاروس، بورسیه غیر انتفاعی و سازمان های تجاری.
به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =