اسلوونی, تحصیلی

دریافت ویزای تحصیلی اسلوونی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی

کشور اسلوونی با طبیعت بکر خود در اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور بخش سابق کشور یوگسلاوی و کوچک ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. این کشور اروپایی به سبب ارزان بودن تحصیل و زندگی، برخورداری از امنیت و آرامش و … در سال های اخیر مورد توجه دانشجویان بین الملل به خصوص ایرانیان قرار گرفته است. اگر شما هم از علاقه مندان تحصیل در این کشور هستید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا همه اطلاعات مورد نیاز درباره دریافت ویزای تحصیلی اسلوونی و شرایط آن را به دست بیاورید.

تحصیل در اسلوونی

کشور اسلوونی با طبیعت زیبا و آرام خود از امن ترین کشورها ی اروپایی برای تحصیل و اقامت است، این کشور عضو اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شنگن است. جمعیت این کشور نسبتا پایین به نظر می رسد و وضعیت اقتصادی رو به رشد است. با تحصیل در این کشور شما می توانید در طول تحصیل خود از خدمات درمانی کشورهای حوزه شینگن نیز بهره مند شوید.

زبان تدریس در دانشگاه های دولتی این کشور در مقطع کارشناسی اسلوونیایی و به صورت رایگان است. برای تحصیل در دوره کارشناسی به زبان انگلیسی باید در دانشگاه های خصوصی این کشور پذیرش بگیرید که البته برایتان هزینه خواهد داشت. در دوره های تحصیلات تکمیلی واحد های درسی به هر دو زبان اسلوونیایی و انگلیسی ارائه می شوند. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی این است که شما به مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا احتیاجی ندارید.

بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران هستند از جمله آن ها می توان به دانشگاه های ذیل اشاره کرد:

 • University of Ljubljana
 • University of Maribor
 • University of Nova Gorica
 • University of Primorska
 • IEDC Bled School of Management
 • و..

مجموعه آوات قبلا مقاله را در خصوص شرایط تحصیل در اسلوونی تهیه کرده است. شما با مطالعه آن می توانید اطلاعات مفیدی در خصوص سیستم آموزشی، هزینه تحصیل، بورسیه های تحصیلی و… در اسلوونی به دست آورید.

شهرهای محبوب اسلوونی برای دانشجویان مهاجر

معمولا شهرهای لیوبلیانا، ماریبور، نواگوریکا وکوپر به سبب داشتن دانشگاه های معروف و با کیفیت و امکانات رفاهی مناسب در میان دانشجویان دانشگاه های کشور اسلوونی از محبوبیت خوبی برخوردار هستند. ما در این بخش قصد داریم شما را با محبوب ترین شهر های این کشور برای دانشجویان مهاجر، آشنا کنیم.

شهر لیوبلیانا

این شهر بسیار مهم تلقی می شود. چرا که تمامی عناوین مهم همچون پایتخت، قدیمی ترین و بزرگ ترین شهر کشور اسلوونی را به خود اختصاص داده است. این شهر زیبا از امکانات متنوعی برخوردار است که زندگی دانشجویی در این کشور را برای شما لذت بخش خواهد کرد. از جمله این امکانات داشتن کافه ها و رستوران های متنوع، مکان های تاریخی و دیدنی، کتابخانه ملی، طبیعت زیبا، رودخانه پر پیچ و خم و… است. دانشگاه معروف و معتبر لیوبلیانا نیز در همین شهر قرار گرفته است. این دانشگاه واحد های درسی بسیاری را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و هر سال دانشجویان خارجی بسیاری را از سراسر دنیا می پذیرد. دانشگاه لیوبلیانا در لیست 400 دانشگاه برتر دنیا به ثبت رسیده است.

شهر ماریبور

این شهر از لحاظ وسعت دومین شهر بزرگ کشور اسلوونی به شمار می آید. شهر ماریبور واقع در ساحل دراوا مرکز آموزشی و فرهنگی اسلوونی محسوب می شود. این شهر دارای دانشگاه های مختلفی از جمله دانشگاه ماریبور می باشد.

شهر نواگوریکا

شهر بسیار کوچک نواگوریکا معروف به شهر گل سرخ دانشگاه معتبر نواگوریکا را در خود جای داده است. دانشکده حقوق این دانشگاه معروف می باشد. این دانشگاه بسیاری از دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. شهر نواگوریکا در مرز ایتالیا قرار گرفته است و شاید از این لحاظ جالب و جذاب به نظر برسد.

شهر کوپر

شهر کوپر یکی دیگر از شهرهای ساحلی محبوب در میان دانشجویان است. دانشگاه معروف این شهر Primorska است که در هر سال 60 دانشجوی بین الملل را مورد پذیرش قرار می دهد.

انواع ویزای تحصیلی اسلوونی

ویزای تحصیلی کشور اسلوونی دو نوع است: ویزای تحصیلی کوتاه مدت، ویزای تحصیلی بلند مدت. هر یک از این ویزا ها مزایا و شرایط منحصر به فرد خود را دارند. در ادامه این بخش، بیشتر با هر یک از این ویزا ها آشنا خواهید شد.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت (نوع C)

این نوع ویزای تحصیلی برای دوره های آموزشی کوتاه مدت صادر می گردد. در واقع با اخذ این نوع ویزای تحصیلی شما می توانید برای مدت 90 روز در یک بازه زمانی 6 ماهه در این کشور اقامت داشته باشید. این نوع ویزا قابلیت تمدید ندارد. این نوع ویزا را ویزای نوع C می نامند.

ویزای تحصیلی بلند مدت (نوع D)

ویزای تحصیلی بلند مدت را ویزای نوع D می نامند. شما تنها زمانی می توانید برای اخذ این ویزای تحصیلی درخواست دهید که نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور دریافت کرده باشید. این ویزای تحصیلی کمتر از یکسال اعتبار دارد. البته ویزای تحصیلی کشور اسلوونی تا پایان دوره تحصیلی شما قابلیت تمدید دارد. یعنی شما در پایان هر سال می توانید آن را تمدید نمایید. یعنی تا زمانی که درس شما پایان پیدا کند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور

شرایط اخذ هر یک از ویزاهای تحصیلی کشور اسلوونی برای اتباع اروپایی و اتباع غیر اروپایی، متفاوت است. ما در این بخش به بیان شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی برای اتباع غیر اروپایی، پرداخته ایم:

 • داشتن نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور اسلوونی
 • برخورداری از رزومه تحصیلی CV و انگیزه نامه
 • داشتن سند اثبات کننده شرایط مالی مساعد برای تحصیل در این کشور
 • برخورداری از گواهی پزشکی و قضایی
 • داشتن دعوت نامه تحصیلی از یکی از اساتید دانشگاه های اسلوونی برای دوره دکتری
 • داشتن بیمه نامه معتبر
 • برخورداری از مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6 یا تافل با نمره حداقل 70 ( بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود)
 • داشتن معدل دیپلم بالاتر از 14
 • برخورداری از مدارک شناسایی معتبر مانند: شناسنامه، گذرنامه و …
 • و…

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی

به منظور اثبات برخورداری از شرایط لازم برای اخذ این ویزا، لازم است که مدارکی ارائه دهید. به طور کلی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور برای اتباع غیر اروپایی را می توان به شرح زیر عنوان کرد:

 • نامه قبولی از یکی از مدارس یا دانشگاه های اسلوونی
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس با نمره حداقل 6 یا تافل با نمره حداقل 70 ( بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود) برای شرکت در دوره های انگلیسی زبان
 • سندی مبنی بر داشتن سرمایه مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در اسلوونی
 • مدرک تحصیلی اخیر و ریز نمرات همراه ترجمه آن ها
 • انگیزه نامه و تشریح تمایل به تحصیل در اسلوونی
 • فرم تکمیل شده و امضا شده مربوط به ثبت درخواست ویزای تحصیلی
 • گواهی تسلط به زبان اسلوونیایی در صورت شرکت در دوره های اسلوونیایی زبان
 • بیمه درمانی برای کل مدت تحصیل در اسلوونی (به ارزش حداقل 30.000 یورو)
 • دعوت نامه از یکی از اساتید اسلوونیایی (برای پذیرش در دوره دکترا)
 • گواهی عدم ارتکاب جرم و جنایت
 • مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و گذرنامه معتبر همراه ترجمه آن ها
 • نتایج آزمایشات پزشکی مبنی بر سلامت کامل متقاضی
 • 3عکس متاخر مشابه عکس گذرنامه
 • مدارکی مبنی بر برخوداری از مکانی مناسب برای اقامت در طول تحصیل در این کشور
 • بیمه درمانی معتبر
 • فیش رزرو هتل و بلیط هواپیما
 • فیش پرداخت هزینه ویزای تحصیلی
 • و…

در نظر داشته باشید که در برخی مواقع، متقاضیان باید مدارک بیشتری را به دلیل برخورداری از شرایطی منحصر به فرد، ارائه دهند.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی این کشور

مانند سایر کشورها کشور اسلوونی هم برای انجام پروسه بررسی و ارزیابی مدارک و فرم های متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی به این کشور هزینه ای را دریافت می کند. این هزینه هیچ ارتباطی با نتیجه نهایی درخواست متقاضی ندارد. به عبارتی در صورت رد درخواستتان، این هزینه به شما عودت داده نمی شود.

میزان هزینه دریافتی با توجه به دانشگاه مورد نظر و دوره تحصیلی متفاوت خواهد بود، اما به طور میانگین میزان این هزینه حدود 140 یورو برآورد می شود. در واقع شما باید 13 یورو برای ثبت درخواست ویزای خود و 127 یورو برای اجازه اقامت موقت خود در این کشور بپردازید.

الزامات زبان برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

زبان رایج کشور اسلوونی، زبان اسلوونیایی است. غالب مردم این کشور به یکی از زبان های انگلیسی، مجاری، آلمانی یا ایتالیایی تسلط دارند. دوره های تحصیلی دانشگاه های کشور اسلوونی خصوصا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

برای شرکت در دوره های انگلیسی زبان دانشگاه های اسلوونی شما باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6 یا مدرک زبان انگلیسی تافل با نمره حداقل 70 داشته باشید.

روند اخذ این ویزا

روند اخذ ویزای تحصیلی این کشور مانند بسیاری دیگر از کشورها است. یعنی شما ابتدا برای پذیرش از سوی یکی از دانشگاه های اسلوونی اقدام می کنید. بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در کشور اسلوونی می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور درخواست نمایید.

شما باید کلیه مدارک و فرم های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی این کشور را آماده کرده و به سفارت اسلوونی تحویل دهید. در این سفارت پروسه بررسی و ارزیابی مدارک و فرم های پر شده توسط شما انجام می گیرد، در آخر پس از گذشت مدت زمانی نتیجه نهایی درخواست ویزای شما ابلاغ خواهد شد.

باید بدانید که متاسفانه کشور اسلوونی در ایران سفارت ندارد. بنابراین شما برای انجام امور مربوط به سفارت این کشور باید به کشورهای همسایه مثلا ترکیه مهاجرت نمایید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی به طور میانگین چقدر است؟

 • واضح است که میزان هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی بسته به نوع دانشگاه، رشته و دوره تحصیلی متفاوت خواهد بود. اما به طور میانگین هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی برای دوره کارشناسی 1500 تا 2000 دلار، برای دوره کارشناسی ارشد 2250 تا 3000 دلار و برای دوره دکتری 4500 تا 6000 دلار تخمین زده می شود.

2. آیا امکان کار در حین تحصیل در کشور اسلوونی برای دانشجویان وجود دارد؟

 • بله، دانشجویان دانشگاه های کشور اسلوونی بنا به دوره تحصیلی خود می توانند به کار پاره وقت مشغول باشند. آن ها هفته ای تا 20 ساعت اجازه کار دارند. همچنین در زمان تعطیلات دانشجویان امکان تمام وقت هم دارند.

3. دانشگاه های معتبر و قوی کشور اسلوونی در رشته های مهندسی کدام ها هستند؟

 • سه دانشگاه لوبلیانا، نوا گورسیا وماریبور دانشگاه های قوی و برتر کشور اسلوونی محسوب می شوند.

4. هزینه زندگی دانشجویی در کشور اسلوونی چقدر برآورد می شود؟

 • مطمئنا هزینه زندگی دانشجویی در این کشور کاملا به سبک زندگی دانشجو و عادات وی مرتبط است. اما به طور میانگین معمولا یک دانشجو در کشور اسلوونی 500 یورو تا 800 یورو در ماه هزینه دارد. این هزینه مواردی چون خورد و خوراک، هزینه اقامت و … را در بر می گیرد.

پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات شما باعث خوشحالی ما است. شما می توانید سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه، واتساپ و سایر راه های ارتباطی با کارشناسان ما مطرح کنید. همچنین می توانید در ساعات کاری روز های شنبه تا پنجشنبه، با ما تماس بگیرید. در هر صورت کارشناسان ما به شما کمک می کنند تا در کم ترین زمان ممکن، پاسخ سوالات خود را پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *