آلمان, تحصیلی

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

دریافت ویزای تحصیلی آلمان

در این مقاله به بررسی شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان در سال 2022 می پردازیم. مزایا، مدارک مورد نیاز، هزینه ها و انواع ویزای دانشجویی نیز بررسی شده است.

کشور آلمان در قلب اروپای غربی قرار دارد و با کشورهای دانمارک، هلند، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، لهستان و بلژیک همسایه است. آلمان به عنوان یکی از چهار اقتصاد برتر دنیا شناخته می شود. زندگی و تحصیل در این کشور ثروتمند اروپایی رویای مردم کشورهای مختلف است. تحصیل در آلمان یکی از راه های مهاجرت به این کشور است. برای انجام این امر ملزم به اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستید‌. ویزای تحصیلی آلمان مزایای مختلفی به همراه دارد. اگر می خواهید با مزایای ویزای تحصیلی آلمان آشنا شوید؛ با ما همراه باشید.

مزایای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

دلایل مختلفی برای انتخاب آلمان وجود دارد. در دو سال متوالی، آلمان به عنوان بهترین مقصد برای ادامه تحصیل در اروپا و سومین مقصد در دنیا انتخاب شد. در بین دلایل محبوبیت آلمان بین دانشجویان بین المللی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سطح بالای دانشگاه های آلمان در دنیا
 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان
 • هزینه پایین تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان
 • استانداردهای بالای زندگی در آلمان
 • ترکیب سنت و مدرنیته در ایالات مختلف آلمان
 • دسترسی آسان به کشورهای همسایه آلمان
 • امکان سفر به کشورهای منطقه شینگین بدون نیاز به اخذ ویزا
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان
 • صنعت قدرتمند آلمان و امکان پیدا کردن کار در این بازار

با توجه به آنچه گفته شد؛ دریافت ویزای تحصیلی آلمان، مزایای مختلفی به همراه می آورد. بنابراین اگر مایلید بدانید که ویزای تحصیلی به چه افرادی تعلق می گیرد؛ بخش بعدی مقاله را بخوانید.

آیا برای تحصیل در آلمان به ویزای تحصیلی نیاز داریم؟

شهروندان اتحادیه اروپا، نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین و سوئیس برای تحصیل در آلمان از دریافت ویزا معاف هستند. شهروندان استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزلند، کره، آمریکا، آندورا، سالوادور، موناکو، هندوراس و سن مارینو برای ورود به آلمان معاف از اخذ ویزا هستند اما برای اقامت بیش از 90 روز ملزم به دریافت اجازه اقامت می باشند. شهروندان سایر کشورها از جمله ایران برای تحصیل در آلمان موظف به اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستند‌. البته برای دوره های تحصیلی کمتر از 3 ماه باید ویزای شینگین بگیرید اما برای دوره های طولانی تر ملزم به دریافت ویزای ملی آلمان تحت عنوان ویزای تحصیلی هستید. ویزای تحصیلی خود در انواع متفاوتی صادر می شود که در بخش بعدی به معرفی آن‌ها می پردازیم.

انواع ویزای تحصیلی آلمان

سه نوع ویزای تحصیلی وجود دارد که می توانید برای دریافت آن‌ها اقدام کنید:

 • ویزای دانشجویی آلمان: این ویزا در صورتی به شما تعلق می گیرد که موفق به گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان شده باشید.
 • ویزای اپلای: این ویزا در صورتی برای شما صادر می شود که بخواهید به صورت حضوری از دانشگاه پذیرش بگیرید. با استفاده از این ویزا نمی توانید در آلمان تحصیل کنید. بلکه فقط می توانید برای گرفتن پذیرش به آلمان سفر کنید.
 • ویزای دوره آموزش زبان آلمانی: این ویزا در صورتی به شما اختصاص می یابد که بخواهید برای شرکت در دوره آموزش زبان به آلمان سفر کنید.

البته بیشتر متقاضیان ویزای تحصیلی قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند. تحت چنین شرایطی برای دریافت ویزا ابتدا باید از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرید. با توجه به اهمیت این موضوع در بخش بعدی در مورد نحوه گرفتن پذیرش صحبت می کنیم.

ویزای تحصیلی آلمان و گرفتن پذیرش تحصیلی

همانطور که گفتیم برای دریافت ویزای تحصیلی ابتدا باید از دانشگاه پذیرش بگیریم. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان می توانید درخواست خود را مستقیماً به خود دانشگاه ارسال کنید یا اینکه از طریق وب سایت UniAsisit اقدام نمایید. سامانه UniAsist  قبل از ارسال درخواست ها به دانشگاه ها، آنها را بررسی می کند. البته همه دانشگاه ها در UniAsist عضو نیستند. پس ابتدا ببینید که دانشگاه موردنظر شما عضو این سامانه هست یا نیست. بنابراین پروسه اخذ پذیرش به دانشگاه موردنظر بستگی دارد اما به طور کلی باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • انتخاب رشته و مقطع تحصیلی
 • فراهم کردن مدارک لازم اعم از مدارک تحصیلی مقاطع پیشین، انگیزه نامه، توصیه نامه، سوابق پژوهشی و مدرک زبان (برای تحصیل کارشناسی در آلمان به حداقل سطح C1 زبان آلمانی یا 5/6 آیلتس نیاز دارید. همچنین برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به ارائه حداقل سطح B2 زبان آلمانی یا 5/6 آیلتس هستید.)
 • تهیه مدارک خاص و موردنظر دانشگاه مقصد
 • بررسی مدارک توسط دانشگاه (در صورتی که دانشگاه با درخواست شما موافق باشد؛ موافقت خود را با ارسال ایمیل اطلاع می دهد.)
 • پرداخت شهریه ترم اول

بعد از گرفتن پذیرش می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. در بخش بعدی با مراحل دریافت ویزای تحصیلی آشنا می شویم.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی باید از طریق سفارت آلمان اقدام کنید. موافقت یا عدم موافقت سفارت با درخواست شما به اطلاعات و مدارکی که ارائه می دهید بستگی دارد. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • دو نسخه از فرم تکمیل شده دریافت ویزای ملی آلمان
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • سوابق تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی و گردش حساب بانکی در 6 ماه اخیر
 • بیمه درمانی دانشجویی (بیمه باید هزینه های درمان تا سقف 30 هزار یورو را پوشش دهد و حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • انگیزه نامه
 • گواهی افتتاح حساب بانکی بلاک شده
 • گواهی پرداخت هزینه ویزای تحصیلی آلمان

اگر پرونده شما کامل و بدون نقص باشد؛ سفارت اقدام به صدور ویزا می کند. همانطور که گفتیم باید هزینه صدور ویزا را نیز پرداخت کنید. اگر می خواهید بدانید که هزینه صدور ویزای تحصیلی چقدر است؛ بخش بعدی مقاله را بخوانید‌.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان

هزینه دریافت ویزای تحصیلی آلمان به شرایط سنی متقاضی بستگی دارد. هزینه صدور ویزای تحصیلی برای متقاضیان زیر 18 سال 5/37 یورو است. اما متقاضیان بالای 18 سال باید 75 یورو پرداخت کنند. حال که صحبت از شرایط سنی شد؛ اجازه دهید ببینیم که دولت آلمان برای متقاضیان ویزای تحصیلی چه شرایطی را در نظر گرفته است.

شرایط سنی دریافت ویزای تحصیلی آلمان

شرایط سنی ویزای تحصیلی به مقطع موردنظر بستگی دارد. به عنوان مثال سن متقاضیان علوم پزشکی باید زیر 22 سال باشد. اما سن متقاضیان تحصیل در سایر رشته های کارشناسی باید کمتر از 25 سال باشد. همچنین سن متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نباید بیشتر از 32 سال باشد. چنانچه شرایط سنی لازم را داشته باشید؛ شانس بیشتری نیز برای اخذ پذیرش و ویزا خواهید داشت.

اما نکته مهم دیگری که در مورد ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد؛ افتتاح حساب بانکی بلوکه شده در این کشور است. در واقع با افتتاح حساب و واریز مبلغ معین نشان می دهید که تمکن مالی لازم برای زندگی و تحصیل در آلمان را دارید. در بخش بعدی بیشتر در این مورد صحبت می کنیم.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی تحصیل پزشکی در آلمان مراجعه کنید.

افتتاح حساب بانکی بلوکه شده برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

همانطور که گفتیم برای دریافت ویزای تحصیلی ملزم به افتتاح حساب هستید. بعد از افتتاح حساب باید مبلغ معینی را به این حساب واریز کنید. بدین ترتیب سفارت مطمئن می شود که دارای تمکن مالی لازم برای زندگی و تحصیل در آلمان هستید. طبق اعلام دولت آلمان در سال 2022، مبلغ واریزی باید حداقل 10332 یورو باشد. راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای افتتاح حساب بلوکه شده در آلمان از طریق بانک Fintiba/Suror است. این بانک مورد تایید همه سفارت های آلمان در نقاط مختلف دنیا هست. اگر می خواهید از امکان اخذ ویزای تحصیلی بدون افتتاح حساب بلوکه شده بدانید؛ در بخش بعدی مقاله نیز با ما همراه باشید.

دریافت ویزای تحصیلی آلمان بدون افتتاح حساب بانکی بلوکه شده

در صورتی که یکی از شرایط زیر را احراز کنید می توانید  بدون افتتاح حساب بانکی بلوکه شده برای اخذ ویزا درخواست دهید:

 • ارائه اسناد و مدارک دال بر استطاعت مالی والدین برای تامین هزینه زندگی و تحصیل شما در آلمان.
 • ارائه اسناد و مدارک دال بر عهده گرفتن هزینه زندگی و تحصیل شما توسط یکی از اقوام مقیم آلمان.
 • ارائه گواهی دریافت بورسیه تحصیلی از یکی از مراکز آموزشی معتبر آلمان مانند موسسه ماکس پلانک یا DAAD.

در غیر این صورت حتماً باید مبلغ 10332 یورو را در یک حساب در آلمان بلوکه کنید.

پس در صورتی که شرایط و مدارک لازم را داشته باشید؛ موفق به اخذ ویزا خواهید شد. بعد از دریافت ویزا می توانید به آلمان سفر کنید. همچنین می توانید به صورت پاره وقت کار کنید. در بخش بعدی در مورد کار دانشجویی در آلمان بیشتر صحبت می کنیم.

کار دانشجویی در آلمان

ویزای تحصیلی آلمان مجوز انجام کاره پاره وقت نیز محسوب می شود. دارندگان ویزای تحصیلی می توانند تا 120 روز کاری در سال کار کنند؛ حتی اگر در خود دانشگاه نیز مشغول به انجام کار پاره وقتی باشند. البته به شرطی که به پیشرفت تحصیلی شما لطمه نزند. بنابراین از این طریق می توانید بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را تامین کنید.

در صورتی که قصد دارید به همراه خانواده به آلمان مهاجرت کنید و می خواهید بدانید که این امر با استفاده از ویزای تحصیلی ممکن هست یا نه همچنان با ما همراه باشید.

برای آگاهی بیشتر: شرایط کار دانشجویی در آلمان

دریافت ویزای همراه دانشجویی آلمان

اگر موفق به دریافت ویزای تحصیلی شوید می توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز به آلمان ببرید. فرزندان شما می توانند در مدارس آلمان تحصیل کنند. بنابراین مهاجرت تحصیلی به آلمان راهی برای مهاجرت خانوادگی به این کشور است. اگر می خواهید در مورد گرفتن اقامت دائم آلمان از این راه نیز بدانید؛ بخش بعدی مقاله را بخوانید.

برای آگاهی بیشتر: ویزای همراه دانشجویی آلمان

گرفتن اقامت دائم آلمان با استفاده از ویزای تحصیلی آلمان

دولت آلمان به شما اجازه می دهد تا 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی در آلمان بمانید. در این مدت اگر موفق به پیدا کردن کار شوید؛ ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل می شود. در غیر این صورت ملزم به ترک خاک آلمان هستید. اگر در آلمان کار و زندگی کنید و به طور منظم مالیات بپردازید؛ در نهایت می توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. بنابراین مهاجرت تحصیلی به آلمان مسیری برای اخذ اقامت دائم این کشور است. با این تفاسیر اگر مایل به دریافت ویزای تحصیلی آلمان هستید؛ اقدامات لازم را انجام دهید. اگر می خواهید بدانید که بعد از اخذ ویزا و ورود به آلمان چه باید کنید؛ در بخش پایانی مقاله نیز با ما همراه باشید.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی تحصیل در آلمان نگاهی بیندازید.

اقدامات لازم بعد از دریافت ویزای تحصیلی و ورود به آلمان

دریافت ویزا و ورود به خاک آلمان پایان کار نیست. بعد از ورود به آلمان باید مراحل زیر را نیز دنبال کنید:

1- تعیین محل اسکان: خوابگاه های دانشجویی و آپارتمان ها گزینه مناسبی برای سکونت هستند.

2فعال کردن بیمه درمانی آلمان

3- ثبت نام در دانشگاه و دریافت شماره دانشجویی: برای ثبت نام در دانشگاه به پاسپورت، گواهی پذیرش تحصیلی و چند قطعه عکس پرسنلی نیاز دارید.

4- دریافت مجوز اقامت: برخلاف ویزای تحصیلی سایر کشورهای اروپایی که مجوز اقامت نیز محسوب می شود؛ ویزای تحصیلی آلمان اینگونه نیست. مجوز اقامت را باید به صورت مجزا دریافت کنید. در واقع تا 3 ماه بعد از ورود به آلمان وقت دارید که برای گرفتن مجوز اقامت اقدام کنید. برای انجام این امر باید در اداره محلی ثبت خارجی ها ثبتنام کنید. ابتدا باید در اداره ثبت اقامت ثبتنام کنید. سپس گواهی دریافتی و سایر مدارک اعم از بیمه درمانی، شماره دانشجویی، پاسپورت، گواهی سلامت پزشکی و گواهی پرداخت هزینه صدور مجوز اقامت را به اداره ثبت خارجی ها تحویل دهید. اداره ثبت بعد از بررسی مدارک اقدام به صدور مجوز اقامت می کند. اعتبار اولیه مجوز اقامت معمولاً 2 ساله است که قابل تمدید می باشد. دقت داشته باشید که برای تمدید مجوز اقامت باید قبل از اتمام اعتبار حاضر اقدام کنید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. ضمانت مالی چقدر باید باشد؟

 • برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدرکی مبنی بر این که شما تمکن مالی برای زندگی در آلمان را دارید، نشان دهید. این مبلغ حدود 11000 دلار برای یک سال است.

2. ویزای تحصیلی فقط برای افراد مجرد صادر می شود؟

 • خیر. افراد متاهل بعد از دریافت ویزای تحصیلی می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به عنوان همراه با خود ببرند.

3. آیا در حین تحصیل یا بعد از آن امکان کار وجود دارد؟

 • در حین تحصیل می توانید کار نیمه وقت داشته باشید. تا 18 ماه پس از فارغ التحصیلی به شما این امکان داده می شود که به دنبال کار بگردید و ویزای کاری دریافت کنید.

4. آیا در دانشگاه های دولتی آلمان میتوان به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

 • عموما تدریس در دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان، به زبان آلمانی است.
5/5 - (17 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *