رومانی

شرایط و راه های مهاجرت به رومانی

شرایط و راه های مهاجرت به رومانی

رومانی یکی از کشورهای اروپایی است که هر ساله مهاجران بسیاری به آن نقل مکان می کنند. اگر در حال مطالعه این مقاله از سایت آوات هستید، یعنی شما به فکر مهاجرت به رومانی هستید. پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید. این مقاله می تواند شما را با راه های مهاجرت به کشور رومانی، شرایط اخذ هر یک از ویزاهای این کشور و… آشنا کند.

نگاهی به کشور رومانی برای تصمیم گیری در خصوص مهاجرت

رومانی کشوری کوچک در جنوب شرقی اروپا است که به استقبال کننده مهاجران معروف می باشد. پایتخت رومانی شهر بخارست بوده و جمعیت آن حدود 22 میلیون نفر می باشد. زبانهای رسمی در رومانی شامل رومانیایی، مولداوی و مجارستانی می باشد. واحد پول در رومانی لئو نامیده می شود. هر لئو برابرا با 0.23 دلار می باشد.

آب و هوای کشور رومانی ، معتدل قاره ای با ویژگی های شرایط آب و هوایی مخصوص اروپای مرکزی است . رومانی کشوری چهار فصل است که در طول سال به راحتی می توان تغییر فصل را احساس کرد.

اقتصاد رومانی متکی به صنعت، خدمات و کشاورزی است. بیشتر شرکت های محلی در زمینه های نفت، گاز، منابع طبیعی، طلا و منسوجات کار می کنند. بسیاری از کارخانه های اروپا به شرق قاره، به ویژه در رومانی نقل مکان کرده اند. تولید ناخالص داخلی به دلیل عملکرد عالی در ساخت و ساز و ICT ، سالانه 4،4 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، بخش IT سودآورترین بخش برای شرکت های ایالات متحده و همچنین اروپا است و یکی از ارکان اصلی اقتصاد رومانی است. سایر جنبه های تأثیرگذار بر اقتصاد رومانی توسط کارخانه های گردشگری و تولید اتومبیل ارائه شده است.

چرا رومانی را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟

رومانی کشوری در حال پیشرفت می‌باشد که با رشد و فناوری‌های جدید، برای مهاجران جذاب واقع می شود. این کشور از امنیت بالایی برخوردار است. فضای ایمن و عالی برای بانوان و کودکان یکی دیگر از دلایلی است که باعث افزایش مهاجر به این کشور می شود. آسیب اجتماعی در این کشور بی معنا بوده و هیچگونه مزاحمتی برای شهروندان این کشور به وجود نمی‌آید.

تجارت این کشور نیز در مسیر درستی بوده و همواره در حال پیشرفت است و بالا رفتن مهاجر در این کشور نیز دلیل در این امر تاثیر می گذارد. مهاجر پذیری این کشور در 10 سال اخیر 48 درصد افزایش داشته که این مقدار از نظر آماری بسیار مفید واقع می‌شود. یکی از رکن های اصلی گسترش تجارت و سوددهی آن، می تواند افزایش جمعیت از نقاط مختلف جهان باشد. این روش، به وجود آورنده اقتصاد و تجارتی قدرتمند، در حین رشد مداوم کشور خواهد بود.

این کشور پروژه‌های بزرگی برای اجرا دارد و برای این اهداف، راه مهاجران را برای مهاجرت به این کشور آسان کرده است. زندگی در رومانی از رفاه بالایی برخوردار می باشد. این کشور فضایی عالی و دلنشین برای شاغلان کشور به وجود آورده است. درآمد بالای متخصصان دراین کشور موجب رضایت بسیار آن ها از زندگی در این کشور می باشد.

رومانی یکی از کشورهایی است که روش های عالی و خوبی برای مهاجرت دارد. یکی از این شرایط های حاکم این است که اگر مهاجران تحصیلی به این کشور آمده و پس از فارغ التحصیلی به حرفه خاصی دست یابند، می توانند برای اخذ پاسپورت این کشور اقدام کنند.

به طور کلی رومانی کشوری است که برای هر نوع سلیقه ای مناسب می باشد. از تاجر تا شاغل در این کشور، می توانند به راحتی به کار پرداخته و زندگی آرام و با افتخار خود را شروع کنند.

راه های مهاجرت به رومانی

راه های مختلفی برای مهاجرت به رومانی وجود دارد. رومانی با ساده کردن شرایط مهاجرت به این کشور و عدم سخت گیری، عمدا شما را به اقامت در این کشور دعوت می کند.

مهاجرت از طریق تحصیل:

مهاجرت به رومانی از طریق تحصیل به این صورت است که متقاضی باید درخواستی به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کند. درخواست او ارزیابی شده و پس از این امر پاسخی مبنی بر پذیرش یا رد، شرایطش ارسال خواهد شد. در صورت واجد شرایط بودن متقاضی، او باید در آزمون این مرکز آموزشی شرکت کند. با کسب حداقل رتبه ای که اعلام می شود، فرد می تواند در آزمون پذیرفته شده و به راحتی در این کشور به تحصیل بپردازد.

اطلاعات کامل در مورد چگونگی اخذ این ویزا و شرایط مورد نیاز برای آن در مقاله ویزای تحصیلی رومانی نگاشته شده است.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری:

یکی از روش های مطمئن که با آینده روشنی همراه است، سرمایه گذاری در رومانی می باشد. روش های زیادی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد. دولت رومانی از این روش استقبال گرمی می کند و همانطور که گفته شد با سرمایه گذاری در کشوری که تجارت و اقتصاد در آن از اهمیت بسیاری برخوردار است، می توان به پیشرفت چشم گیری دست یافت.

سرمایه در کشور رومانی تضمین شده است. به طوری که اگر متقاضی بخواهد به طور دقیق و صحیح در این کشور سرمایه‌گذاری داشته باشد، می‌تواند رشد خوبی را مدنظر داشته باشد.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد راه های سرمایه گذاری در این کشور ، مقاله ویزای سرمایه گذاری رومانی، ثبت شرکت در رومانی و… را مطالعه نمائید.

مهاجرت از طریق کار:

دولت رومانی با توجه به پروژه های در حال اجرا در این کشور، فضای کاری عالی را در اختیار شاغلان این کشور گذاشته است. مهاجرت کاری به رومانی یکی دیگر از بهترین روش هایی است که با توجه به حقوق بالای متخصصان، می توان در کنار پیشرفت کاری و مالی، به زندگی آرامی دست یافت. خود اشتغالی نیز در این کشور از ارزش خاصی برخوردار است و برخلاف دیگر کشورها، بازده مطلوبی برای مهاجر خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای کار رومانی، می توانید مطالعه فرمایید: چگونه ویزای کار رومانی را دریافت کنیم؟

مهاجرت از طریق ازدواج:

یکی از روش های مهاجرت به رومانی که می تواند راهی آسان برای مهاجرت به این کشور باشد، ازدواج با شخصی است که مقیم این کشور باشد. البته رومانی نیز مانند دیگر کشورها در این موضوع کمی سخت گیر بوده و کسانی که قصد ازدواج دارند باید ثابت کنند که این امر سوری و صرفا جهت اخذ اقامت این کشور نیست. معمولا برای پذیرش اینگونه شرایط، افرادی که قصد ازدواج دارند باید مدارکی مبنی بر علاقه دو طرف به یکدیگر ارائه دهند. این مدارک می تواند دوران نامزدی، عکس های آن ها و حتی ابراز علاقه آن ها به یکدیگر باشد. البته نقطه قوتی که این کشور برای این نوع ویزا دارد، ارائه اقامت دائم متقاضی پس از 3 سال اقامت از طریق این ویزا می باشد که این زمان در کشورهای دیگر بیشتر تعیین شده است.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد اخذ ویزای ازدواج رومانی، مقاله ای که با این موضوع نوشته شده را مطالعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای رومانی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کشور رومانی به شرح ذیل می باشد:

 • ترجمه مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • پاسپورت
 • اثبات و ارائه اسناد و مدارک بانکی با موجودی حدود دو هزار یورو
 • گواهی بیمه سلامت
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه تحصیل و زندگی در کشور رومانی
 • ویزای متقاضی
 • اصل و کپی گذرنامه
 • ۲ قطعه عکس پشت امضا شده
 • گواهی بیمه سلامت
 • گواهی بهداشت از بیمارستان دولتی
 • اجاره نامه یا سند ملک در رومانی
 • نامه استخدام و حداقل دستمزد از طرف کارفرما
 • شناسنامه و ترجمه صفحات آن
 • ترجمه رسمی گواهی فوت یا طلاق ازدواج قبلی به همراه اصل گواهی
 • تایید آفیسر کنسولگری مبنی بر عدم منع ازدواج
 • گواهی اثبات کننده عدم وجود سابقه کیفری

روند کلی اخذ ویزاهای رومانی برای مهاجرت به این کشور

اولین قدم در مهاجرت به رومانی، دریافت نامه پذیرش از مراکز (با توجه به ویزای مدنظر) است. متقاضی برای درخواست ویزای کشور باید برای پذیرش از مراکز اقدام نموده و در صورت مثبت بودن نظرات می تواند برای درخواست به روند ادامه دهد.

پس از تائید شدن، با رزرو وقت قبلی برای مصاحبه در سفارت حضور پیدا کند. نکته قابل توجه این است که برای مصاحبه مدارک مورد نیاز نیز باید همراه متقاضی باشد.

در مرحله بعدی متقاضی باید درخواست ویزای خود را از طریق سفارت یا به صورت آنلاین ارسال کند. درخواست ویزا نیازمند اطلاعاتی مانند دلیل متقاضی برای سفر به این کشور، اطلاعات شخصی و اطلاعات مورد نیاز برای ویزای مد نظر او می باشد. پس از تکمیل تمامی  اطلاعات درخواست ویزا ثبت خواهد شد.

بعد از انجام این اقدامات ممکن است تا یک ماه جواب را از افسر های ویزا دریافت کند.  پس از دریافت جواب و در صورت پذیرفته شدن، مهاجر باید درخواست حضور موقت در کشور را ثبت کند. پس از انگشت نگاری و دیگر اقدامات که در سفارت صورت خواهد گرفت، متقاضی وارد کشور شده و اقدامات پایانی را طبق راهنمایی هایی که انجام می شود به پایان رسانده و مهاجرت به صورت قانونی شروع خواهد شد.

نکات کلی در خصوص مهاجرت به کشور رومانی با اخذ هر یک از ویزاهای این کشور

 • آزمونی که مراکز آموزشی و دانشگاه های رومانی برگزار خواهند کرد، به دو روش حضوری و آنلاین برگزار می شود. تنها در صورت دست یافتن به نمره مطلوب می توان پذیرش کامل و مدارک تکمیلی این مرکز آموزشی را دریافت نمود. بهتر است متقاضی در این آزمون یه صورت آنلاین شرکت کند تا بتواند به راحتی در آزمون شرکت کرده و از دردسر های آن به دور بماند. نکته حائز اهمیت دیگر، این است که در صورت کسل نمره عالی در این آزمون، ممکن است آموزش و تحصیل دانشجو به صورت رایگان باشد. این مورد در پاسخ نهایی که برای او ارسال خواهد شد، قید می شود.
 • رومانی عضو معاهده شنگن نمی باشد. با توجه به این امر، برای سفر به کشورهای عضو شنگن نیاز مند است شما ویزای کشوری که قصد سفر به آن را دارید را دریافت نمائید.
 • با وجود اینکه زبان رسمی این کشور رومانیایی می باشد، با توجه به اینکه مهاجران زیادی در این کشور زندگی می کنند، زبان انگلیسی رواج بسیاری در این کشور دارد.

خدمات موسسه حقوقی و مهاجرتی آوات در خصوص کشور رومانی

قصد مهاجرت به کشور رومانی از طریق راه های ذکر شده در این مقاله را دارید؟ می توانید با استفاده از خدمات و دریافت مشاوره تخصصی از مجموعه حقوقی و مهاجرتی آوات در بازه زمانی کوتاهی با صرفه جویی در انرژی، وقت و هزینه تان، به خواسته تان برسید.

موسسه آوات سال ها است که در زمینه امور مهاجرتی فعالیت می کند و در طی این سال ها پرونده متقاضیان بسیاری را با نتیجه دلخواهشان به پایان رسانده است.

در نظر داشته باشید که رومانی تنها مقصد موسسه آوات نیست و شما برای مهاجرت به سایر کشور های جهان مانند اوکراین، مالزی، سنگاپور، استرالیا، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، فرانسه و… می توانید از خدمات و مشاوره ما بهره مند شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس حاصل فرمایید. همکاران ما هر روز هفته از ساعت 9 الی 18 پاسخگو شما هستند. برای دریافت مشاوره رایگان نیز می توانید فرم ارزیابی مهاجرانی ما را تکمیل فرمایید. در این صورت همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

 

سوالات متداول

 1. با چند سال سکونت قانونی در رومانی می توان اقامت دائم این کشور را کسب نمود؟
 • با توجه به نوع ویزا، مدت زمانی که می توان اقامت دائم این کشور را اخذ نمود متفاوت می باشد. برای مثال در صورتی که با ویزای ازدواج وارد این کشور شده و اقامت داشته باشید، پس از 3 سال می توانید برا اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

2. کیفیت زندگی در رومانی چگونه است؟

 • این کشور عضو اتحادیه اروپا بوده و از امنیت بالای برخوردار است. کیفیت زندگی در این کشور با گذر زمان به طور مداوم رو به بهبود می باشد. با این حال می توان گفت کیفیت زندگی در رومانی هم اکنون مناسب است و شما می توانید زندگی خوبی در این کشور برای خود بسازید.

3. حقوق ماهانه رومانی به چه صورت است؟

 • متوسط حقوق ماهانه در رومانی پس از کسر مالیات در حدود 700 دلار می باشد. البته در نظر داشته باشید که دسته های شغلی مختلف، افراد با مدارک تحصیلی، سوابق شغلی و… مختلف دستمزد متفاوتی دریافت می کنند.

اگر سوال دیگری در خصوص مهاجرت به کشور رومانی دارید، آن را با ما و سایر همراهانمان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =