بلاروس, کشورها

شرایط و راه های مهاجرت به بلاروس

راه های مهاجرت به کشور بلاروس برای ایرانیان در سال 2021

ممکن است به هر دلیلی مانند تحصیل یا زندگی با کیفیت بالاتر قصد مهاجرت به کشورهای خارجی داشته باشید. کشورهای اروپایی در این زمینه از طرفداران بسیاری برخوردارند. یکی از این کشورهای پر متقاضی بلاروس می باشد. با موسسه مهاجرتی آوات همراه باشید تا بتوانیم تمامی اطلاعات و نکات را در مورد کشور بلاروس گفته و چگونگی مهاجرت و اخذ اقامت این کشور را برای شما توضیح دهیم. ما در این مقاله شما را انواع راه های مهاجرت به کشور بلاروس در سال 2021 آشنا خواهیم کرد.

نگاهی به کشور بلاروس برای تصمیم گیری در خصوص مهاجرت

بلاروس کشوری در خاور اروپا است که در مجاورت کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم مرز است. پایتخت این کشور شهر مینسک بوده و کل کشور از 6 استان تشکیل شده است. همچنین قابل توجه است که در این کشور هر شهر مرکز اداری استان مربوطه نامیده می شود.  بلاروس یک کشور دور از دریا، نسبتاً پست و شامل نواحی گسترده‌ای از سرزمین‌های تالابی می‌باشد. دریاچه‌ها و رودخانه‌ها این کشور را بریده بریده نموده‌اند. آب و هوای بلاروس از زمستان‌های سرد تا تابستان‌های خنک و بارانی در نوسان است.

جنگل‌ها ۳۴٪ مناظر این کشور را پوشانده‌اند و محصولات جنگلی را یکی از پررونق‌ترین منابع طبیعی برای این سرزمین می‌کنند. ذخایر زغال‌سنگ نارس، مقادیر اندکی نفت و گاز طبیعی، گرانیت، دولومیت، سنگ آهک، خاک رسوبی، گل سفید، ماسه، شن و خاک رس از منابع طبیعی هستند که در این کشور وجود دارند.

بزرگترین قوم در این کشور بلاروسی‌ها هستند که ۸۳ درصد جمعیت ۱۰ میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهند. روس‌ها دومین گروه پرجمعیت این کشور با حدود ۸٪ از ترکیب جمعیت این کشور می‌باشند. لهستانی‌ها با ۳٫۱٪ و اوکراینی‌ها با ۱٫۷٪ دیگر اقلیت‌های قومی این کشور هستند. روسی و بلاروسی هر دو زبان‌های رسمی این کشور هستند. البته به طور قانونی بلاروسی زبان اصلی کشور است و ۷۲ درصد به آن صحبت می‌کنند.

بلاروس دارای چهار مکان میراث جهانی است، که دو تا از آن‌ها بین این کشور و کشورهای همسایه مشترک هستند. این چهار مورد عبارتند از مجموعه قصر صلح، قصر نیازویژ، بلووژسکایا پوشاچا و طاق زمین پیمای استروو.

به طور کلی این کشور از مناظر طبیعی دلنشین، آب و هوای سالم و مزایای بسیاری برخوردار است که در ادامه به آن ها نیز پرداخته خواهد شد.

چرا بلاروس را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟

یکی از ویژگی های بلاروس که می تواند دلیل خوبی برای مهاجرت به این کشور باشد، اقتصاد ثابت و قوی این کشور است. اقتصاد بلاروس هفتاد و دومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی بر اساس برابری قدرت خرید است. به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق، بلاروس دارای یک پایگاه صنعتی خیلی خوب می باشد.

اجاره خانه بیشتر بودجه ماهانه خارجی ها را به خود اختصاص می دهد اما قیمت املاک در بلاروس بالا نیست. می توان در آپارتمان کوچکتری با قیمت 340 دلار در مرکز شهر یا آپارتمان خارج از شهر که 240 دلار برای مهاجر هزینه بر می دارد، زندگی کرد.

هزینه های تخمینی ماهانه خانواده چهار نفره، 1542 دلار بدون اجاره است. یک نفر مجرد هزینه های ماهانه تخمینی 428 دلار بدون اجاره را تعیین می کند. شاخص هزینه زندگی در مینسک 19.97 درصد کمتر از تهران است. هزینه اجاره در مینسک به طور متوسط 52.66 درصد کمتر از تهران است.

آخرین میانگین نرخ بیکاری در بلاروس در سال 2020، 4.63 درصد است. برای مقایسه، متوسط جهان در این میانگین در سال 2020 براساس 182 کشور، 7.07 درصد است

مزایای پزشکی بلاروس در مقایسه با سایر کشورها بسیار بیشتر است. اولاً، در شاخص پیشرفت اجتماعی از رتبه 98 از 100 در مراقبت پزشکی برخوردار است: همانند انگلستان، ایالات متحده، آلمان و استرالیا.

راه های مهاجرت به بلاروس

راه های مختلفی برای مهاجرت به هر کشوری وجود دارد که هر کشور ممکن است شرایط و راه های متفاوتی برای این امر تعیین کرده باشد. راه های پیشنهادی ما در خصوص مهاجرت به بلاروس به شرح ذیل می باشد:

مهاجرت از طریق تحصیل:

یکی از بهترین راه های مهاجرت به بلاروس که پرطرفدارترین نیز می باشد، مهاجرت از طریق تحصیل است. لازم به ذکر است کشور های حوزه CIS پس از فارغ التحصیلی اجازه اقامت دائم نداده و فقط در صورت خرید ملک یا ثبت شرکت در بلاروس و دیگر کشورهای این اتحادیه می توان اقامت دائمشان را اخذ نمود. هزینه های مرحله اول تحصیلات عالی با توجه به انتخاب دوره و مدت دوره متفاوت است. دانشجویان می توانند سالانه حدود 2000 دلار را برای شهریه انتظار داشته باشند. هزینه های مرحله دوم آموزش عالی با توجه به تخصص و برنامه درسی متفاوت است. هزینه زندگی در بلاروس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین است. هزینه های زندگی با توجه به سبک زندگی متفاوت است. دانشجویان می توانند ماهانه بین 200 تا 300 دلار انتظار داشته باشند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ ویزای تحصیلی این کشور و مزایای آن می توانید به مقاله ای که در این خصوص نگارش شده است، مراجعه کنید: ویزای تحصیلی بلاروس

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری:

یک از راه های تضمینی برای مهاجرت به بلاروس و اخذ اقامت این کشور، سرمایه گذاری است. با ثبت شرکت یا خرید ملک در این کشور با مبلغی به حداقل 160 هزار دلار به راحتی می توان اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نمود.

قابل توجه است که مزایای بسیاری همراه با سرمایه گذاری در بلاروس در انتظار متقاضی خواهد بود. با مطالعه مقاله ای که در خصوص اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری صورت می گیرد می توانید به تمامی جزئیات مورد نیاز دست یابید.

مهاجرت از طریق کار:

از روش های محبوب نزد ایرانیان که از این طریق به ابن کشور مهاجرت می کنند، کار در بلاروس است. افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند باید ابتدا از یک کارفرما پیشنهاد کاری داشته و سپس مجوز کار در بلاروس را دریافت نمایند. این ویژگی تقریبا در تمامی کشورهای مهاجرپذیر دایر است.

مجوز کار یا مجوز مخصوص (Special Permission) توسط اداره کار بلاروس به متقاضی کار در این کشور تعلق می گیرد. تمام افرادی که قصد کار کردن در این کشور را دارند به جز شهروندان کشورهای روسیه و اوکراین به این مجوز نیاز خواهند داشت. اخذ اقامت دائم این کشور پس از 5 سال اشتغال در آن امکان پذیر می باشد.

مهاجرت از طریق ازدواج:

اگر شخصی که تابع کشوری غیر از کشورهای عضو CIS باشد می تواند از طریق ازدواج نیز اقامت این کشور را اخذ نماید. تسلط به زبان روسی و تابعیت از قوانین بلاروس از دیگر شرایط دریافت این نوع اقامت می باشند. شخص تابعه بلاروسی باید ثابت نماید که توانایی تامین هزینه یک سال زندگی خود وهمسرش را دارد. همچنین باید اثبات شود که ازدواج سوری نبوده و هر دو فرد از علاقه دوطرفه خود به یکدیگر قضد ازدواج دارند. در غیر این صورت این درخواست رد شده و امکان اعتراض نیز وجود نخواهد داشت.

شرایط کلی مهاجرت به بلاروس

برای مهاجرت به کشوری از جمله بلاروس، شخص باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

 • داشتن مدارک هویتی قانونی
 • نداشتن سابقه کیفری
 • تسلط به زبان انگلیسی یا زبان های رایج در این کشور
 • عدم ابتلا به هیچگونه بیماری مسر و مقاربتی
 • تمکن مالی
 • و …

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای بلاروس

در ادامه مطلب مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای مالزی نام برده شده‌اند:

 • اصل پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • ترجمه شناسنامه
 • مدارک شغلی یا سابقه کار در رشته تخصصی در صورت اقدام برای ویزای کار
 • سند ملکی
 • پرینت 6 ماهه حساب بانکی
 • مدارک تمکن مالی به انگلیسی
 • مدارک تحصیلی با ریز نمرات در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر مانند IELTS یا TOEFL
 • گواهی پزشکی (که نشان دهنده سلامتی متقاضی است)
 • گواهی سوابق کیفری
 • رسید پرداخت هزینه های مورد نیاز برای اخذ ویزا

تمامی مدارک ذکر شده برای اخذ ویزا لازم بوده و هرگونه نقص و کاستی موجب کندتر شدن روند خواهد شد

روند کلی اخذ ویزاهای بلاروس برای مهاجرت به این کشور

روند کلی اخذ هرگونه ویزای بلاروس به این صورت است که در قدم اول متقاضی باید مدرکی که بیانگر دلیل مهاجرت او به این کشور است را ارائه دهد. برای مثال شخصی که قصد مهاجرت کاری به بلاروس را دارد، باید پیشنهاد کاری که از کارفرما دریافت نموده را ارائه دهد. سپس با پذیرش این مدرک باید درخواست اخذ ویزای مربوطه را دهد. افسرهای ویزا با بررسی اطلاعات و شرایط وی، او را تائید یا ریجکت خواهند کرد. در صورت تائید شدن، متقاضی از سفارت وقت گرفته و برای انکشت نگاری و سایر اقدامات لازم به سفارت این کشور در ایران مراجعه خواهد کرد. سپس با تکمیل شدن مدارک و در صورت تائید شدن تمامی مراحل متقاضی اجازه ورود به این کشور را خواهد داشت.

نکات کلی در خصوص مهاجرت به کشور بلاروس با اخذ هر یک از ویزاهای این کشور

 • طبق قانون، نوشیدن الکل در خیابان های بلاروس ممنوع است. همچنین، نباید یک بطری مشروب باز را در دست خود داشته باشید، این مساوی با نوشیدن آن است. با این حال، این ممنوعیت برای تهیه آن ها اعمال نمی شود. سیگار کشیدن در زمین های بازی یا ایستگاه های حمل و نقل با جریمه نقدی مجازات به همراه دارد.
 • غوطه ور شدن در روح طعم بلاروسی بدون چشیدن غذاهای محلی غیرممکن است. با چشیدن برخی طعم های غذایی، ممکن است به نظر شما برسد که مشابه آن را در خانه امتحان کرده اید. برخی از خوراکی ها چه از نظر اسم و چه از نظر سلیقه برای شما در حد یک اکتشاف خواهد بود.
 • فراموش نکنید که موزه ها و تئاترهای بلاروس را در لیست مکان های اجباری خود برای بازدید قرار دهید. با این حال، فوراً برای انجام این کار عجله نکنید. بعضی از موسسات فرهنگی در بعضی روزها بازدید رایگان یا تخفیف یافته دارند. فرصت صرفه جویی در هزینه را از دست ندهید. این نوع اتفاقات به طور مکرر در این کشور به واقعیت تبدیل می شوند.

خدمات موسسه حقوقی و مهاجرتی آوات در خصوص کشور بلاروس

همانطور که در این مقاله خواندید، راه های متعددی برای مهاجرت ایرانیان به کشور بلاروس وجود دارد. شما می توانید برای مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری، کار، تحصیل و… از خدمات و مشاوره کادر مجرب موسسه آوات بهره مند شوید.

موسسه حقوقی و مهاجرتی آوات، سال ها است که در زمینه امور مهاجرتی به کشور های مختلفی نظیر بلاروس، استرالیا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، کانادا و… فعالیت می کند. در واقع ما می توانیم کاری کنیم تا شما در کوتاه ترین زمان با کم ترین هزینه ممکن به کشور مد نظرتان نقل مکان کنید.

برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی استفاده از خدمات و دریافت مشاوره از مجموعه آوات می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید. همچنین اگر مایل به دریافت مشاوره رایگان هستید، می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما پس از بررسی شرایط تان با شما تماس حاصل نمایند.

 

سوالات متداول

1. هزینه زندگی دانشجویی در بلاروس چقدر است؟

 • دانشجویان بین المللی می توانند انتظار داشته باشند که برای برنامه آمادگی 1 ساله بین 1600 تا 1800 دلار بپردازند. دانشجویان بین المللی که براساس توافق نامه های بین دانشگاهی یا بین المللی آمده اند، هزینه تحصیل به توافق نامه بستگی دارد. دانشجویان می توانند سالانه حدود 2000 دلار انتظار داشته باشند. هزینه های مرحله دوم آموزش عالی با توجه به تخصص و برنامه درسی متفاوت است. بسته به تخصص، دانشجویان می توانند سالانه حدود 2300 دلار یا بیشتر انتظار داشته باشند.

2. میزان درآمد در بلاروس چقدر است؟

 • متوسط میزان درآمد در بلاروس حدود 2،930 روبل بلاروس ( BYN) است. محدوده حقوق از 740 BYN (کمترین میانگین) تا 13100 BYN (بالاترین میانگین) متغیر است. این متوسط حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق و دستمزد بین مشاغل مختلف به شدت متفاوت است.

3. سطح امنیت و رفاه در بلاروس چگونه است؟

 • سطح امنیت در بلاروس به طور کلی برای مسافران به این کشور بالا است. جنایات خشونت آمیز علیه مسافران نادر است، با این حال همیشه باید غاقلانه رفتار کرد. اگر در موقعیت خطرناکی قرار گرفتید، قهرمان بازی در نیاورید، سعی کنید دور شوید و مکانی امن پیدا کنید. بزرگترین تهدید مسافران در بلاروس سرقت های کوچک، به ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی، قطارهای خواب و در مکان های محبوب گردشگری اطراف مینسک است.

4. شرایط و کیفیت زندگی در بلاروس چگونه است؟

 • شاخص توسعه انسانی (HDI) کشورها را براساس مجموع آمار کیفیت زندگی، از جمله امید به زندگی، درآمد سرانه و تحصیلات، رتبه بندی می کند. بر اساس کیفیت این شاخص ها، به یک کشور نمره 0-1 اعطا می شود. نمره HDI بلاروس در بررسی کیفیت زندگی در بلاروس 0.80 است که این کشور را در جایگاه 53 جهانی قرار می دهد.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =