آفریقای جنوبی, مهاجرت

مهاجرت به آفریقای جنوبی

مهاجرت به آفریقای جنوبی

مهاجرت به آفریقای جنوبی

برای مهاجرت به آفریقای جنوبی می توانید اقامت دائم یا شهروندی این کشور را اتخاذ نمایید. اما تفاوت میان این دو چیست؟ اگر اقامت دائم این کشور را داشته باشید اکثر حق و حقوق و مسئولیت هایی که یک شهروند آفریقای جنوبی دارد شامل شما نیز می شود اما اجازه شرکت در انتخابات سیاسی این کشور و یا اخذ پاسپورت افریقای جنوبی را ندارید. اقامت دائم به معنی تابعیت دائم نیست. مجوز اقامت دائم تحت شرایطی می تواند لغو شود. اگر در سال اول پس از صدور مجوز در آفریقای جنوبی زندگی نکردید ، اگر به مدت سه سال یا بیشتر خارج از آفریقای جنوبی زندگی کنید یا اگر مرتکب جرم جدی شده باشید می توانید شامل لغو اقامت شوید.

در خواست اقامت دائم می تواند به دو صورت مستقیم یا از طریق زمینه های دیگر مثل شغل باشد. اگر شما یا همسرتان حداقل ۵ سال در آفریقای جنوبی زندگی کرده و یا همسر یا وابسته به یک شهروند آفریقای جنوبی یا کسی که دارای اقامت دائم این کشور باشد هستید می توانید به صورت مستقیم درخواست اقامت دائم بدهید. اگر شما پیشنهاد کار دائمی در آفریقای جنوبی داشته یا قصد شروع یک کسب و کار داشته باشید، دارای مهارت های استثنایی، مدارک تحصیلی، پناهندگی، بازنشستگی، بستگان (بیولوژیک و یا پذیرش سرپرستی) یک شهروند آفریقای جنوبی یا کسی که مجوز اقامت دائمی دارد باشید می توانید درخواست اقامت از طریق زمینه های دیگر را بدهید.

 

شرایط پذیرش  آفریقای جنوبی

باید در نزدیکترین دفتر وزارت کشور آفریقای جنوبی، یا سفارت یا کنسولگری آفریقای جنوبی، اگر در خارج از آفریقای جنوبی هستید، درخواست بدهید. و فرم BI-947 را همراه با یک مجموعه کامل از اثر انگشت و اسناد مختلف ارسال کنید. در پایان فرم اطلاعات مربوط به اسناد خاصی است که شما باید آنها را ارائه دهید.

مهاجرت از طریق تولد

اگر در خاک آفریقای جنوبی متولد شده باشید و یکی از والدینتان تابعیت آفریقای جنوبی را دارا و یا اقامت دایم آفریقای جنوبی را دارا باشد شما به طور خودکار واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور هستید. اگر والدینی که یکی از آن ها شهروند افریقای جنوبی یا دارای اقامت دائم این کشور باشد فرزندی را به سرپرستی قبول کنند آن فرزند می تواند تابعیت کشور افریقای جنوبی را اخذ نماید.

در حالتی دیگر اگر شما از والدینی که تابعیت افریقای جنوبی دارند در خارج از این کشور متولد شده باشید برای اخذ تابعیت باید مدارک زیر را به وزارت امور داخلی کشور افریقای جنوبی ارسال کنید.

 • فرم DHA24 برای ثبت تولد شما که والدین باید هر دو آن را امضا کنند.
 • فرم BI-24 برای تاییدیه والدین شما
 • فرم DHA529 که توسط شما و والدین تکمیل می گردد.
 • گواهی تولد شما
 • گواهی ازدواج پدر و مادر شما
 • کپی اسناد هویتی والدینتان
 • فرم DHA-9، فرم درخواست برای یک سند هویت همراه با دو عکس شناسایی (برای کسانی که ۱۵ سال و بالاتر)

راه های مهاجرت به آفریقای جنوبی:

 

مهاجرت از طریق ازدواج

 

مجوز اقامت همسر در صورتی صادر می شود که یکی از طرفین شهروند آفریقای جنوبی یا دارنده اقامت دائم این کشور باشد. حال چند حالت مختلف برای بررسی وجود دارد. اگر دو طرف نامزد باشند و در شرف ازدواج باشند نوعی ویزا به نام ویزای ویزیتوری به شخص مهاجر داده می شود که برای مدت ۹۰ روز صادر می شود و توی این مدت فرصت ازدواج خواهند داشت. در این حالت تهیه مدارک زیر لازم است:

 • پرداخت هزینه های لازم
 • تکمیل فرم BI-84
 • پاسپورتی که تا یک ماه بعد از انقضای ویزا معتبر باشد
 • مدارم لازم جهت اثبات توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در افریقای جنوبی
 • حساب بانکی و بیمه
 • گواهی واکسیناسیون تب زرد
 • مدارک لازم برای نشان دادن اهداف سفر خود (ازدواج)
 • دو قطعه عکس رنگی گذرنامه
 • مقداری پول نقد

برای اخذ اقامت دائم بعد از ازدواج فرد باید در موقعیتی باشد که برای پیشرفت اقتصادی کشور مفید بوده و قابلیت های کاربردی داشته باشد. اگر در داخل کشور بودید در خواست خود را به وزارت کشور و اگر در خارج از کشور بودید به سفارت یا کنسولگری افریقای جنوبی مدارک خود را ارائه داده و درخواست اقامت می کنید. اگر از تاریخ ازدواجتان پنج سال گذشته باشد می توانید مراحل زیر را طی نموده و مدارک را حاضر کرده و درخواست خود را ارائه دهید:

 • گواهی اثبات اینکه پنج سال از تاریخ ازدواجتان گذشته و همچنان ادامه خواهد داشت و هیچ یک دارای همسر دیگر نیستند ، که این گواهی باید به امضای دو طرف برسد
 • گواهی ازدواج خود و اگر قبلا ازدواج کرده اید گواهی طلاق یا فوت همسر قبلی را ارائه دهند
 • تکمیل فرم شماره ۱۲
 • مدارک طرفین برای اثبات توانایی مالی زندگی در افریقای جنوبی
 • اثر تمامی انگشتان
 • گواهی عدم سوء پیشینه در کشور یا کشورهای محل زندگی قبلی

اقامت تحصیلی

برای تحصیل در دانشگاه های این کشور ابتدا باید درخواست اقامت تحصیلی دهید و مجوز آن را از مقامات مربوطه دریافت کنید. چون دانشگاهی که شما را پذیرفته است نمی تواند در این زمینه کمکی به شما کند و ابتدا باید تکلیف اقامت تحصیلی تان را مشخص نمایید. پس از قبولی در دانشگاه مربوطه شما به سفارت این کشور مراجعه می کنید و مراحل لازم را طی می کنید. ویزای تحصیلی با توجه به نوع دانشگاهی که پذیرفته شده اید بین دو تا سه سال است و در صورت لزوم باید آن را تمدید کنید. اگر مجوز اقامت تحصیلی شما از اعتبار بالای برخوردار باشد شما مجاز به کار پاره وقت ، به مدت ۲۰ ساعت در هفته می باشید و می توانید کمک هزینه زندگی خود در این کشور را تامین نمایید.

ویزای جست و جوی کار در آفریقا

پرطرفدارترین بخش مهاجرت به افریقای جنوبی ویزای کار این کشور است چون تنها ویزای کاری است که اجازه بردن همراه را به شما می دهد. بدلیل پیشرفت روزافزون این کشور در صنعت و منابع طبیعی فراوانی که دارد کشوری فوق العاده برای جویندگان کار است. برای این کار ابتدا شما باید مدارک تحصیلی خود را برای ارزیابی بفرستید که در این مرحله سطح شما را مشخص می کنند . در مرحله بعدی با توجه به زمینه کاری که دنبال آن هستید از انجمن شغلی مورد نظر تاییدیه های لازم را کسب نموده و پس از آن درخواست ویزای کار می نمایید. مدت این ویزا معمولا بین ۶ ماه تا پنج سال است

 

مقالات مرتبط با آفریقای جنوبی:

 1. مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی
 2. تحصیل داروسازی در کشور آفریقای جنوبی
 3. تحصیل در دوره های زبان آفریقای جنوبی
 4. اقامت پس از تحصیل در آفریقای جنوبی
 5. هزینه تحصیل و زندگی در آفریقای جنوبی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

 

نوشته های مرتبط

2 دیدگاه برای “مهاجرت به آفریقای جنوبی

 1. رامین گفت:

  من خودم متولد ۱۳۶۰/۰۵/۰۷
  همسرم ۱۳۷۲/۰۲/۲۷
  پسرم ۹۷

 2. رامین گفت:

  سلام میخواستم ببینم چطوری میتونم به همراه خانوادم همسرم و پسرم اقامت دائم بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *