آذربایجان, هزینه زندگی

شرایط و هزینه های زندگی در آذربایجان

شرایط و هزینه های زندگی در جمهوری آذربایجان

اگر خواهان مهاجرت کاری یا تحصیلی به کشور آذربایجان هستید احتمالا تمایل زیادی به کسب اطلاعاتی همچون کیفیت زندگی در کشور آذربایجان، شرایط کار و یا هزینه زندگی در آذربایجان دارید. ما با هدف پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با هزینه و شرایط زندگی در کشور آذربایجان این مطلب را برای شما عزیزان آماده کرده ایم. در ادامه مختصرا شما را با کشور آذربایجان آشنا کرده سپس به بررسی هزینه هایی همچون اجاره مسکن در این کشور و یا هزینه زندگی در باکو می پردازیم.

آشنایی با کشور جمهوری آذربایجان

کشور آذربایجان یکی از کشورهای بزرگ و قدرتمند در منطقه خاورمیانه است. فرهنگ این کشور ترکیبی از فرهنگ کشورهایی همچون ایران، ترکیه، روسیه است. این ترکیبات فرهنگی منجر شده آذربایجان در دسته کشورهای شناخته شده و مطرح جهان قرار گیرد. مذهب رسمی این کشور اسلام است و بیشتر مسلمانان آن شیعه هستند. زبان مردم این کشور آذری و یا روسی است. البته گاها می توان زبان اردو یا فارسی را هم بین گفتگوهای مردم آذربایجان شنید.

نسل جوان این کشور توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی را دارند. چای و سماور در فرهنگ این کشور نقش مهمی دارد و مردم این کشور عاشق چای هستند. مردم آذربایجان به عنوان مردمانی مهمان نواز شناخته می شوند. زنان در این کشور از احترام بالایی برخوردار هستند. آذربایجان را می توان در دسته اولین کشورهایی که حق رای را برای خانم ها (در سال ۱۹۱۸) فراهم کرد، قرار داد. همچنین، زنان این کشور حق شرکت در ارتش و دستیابی به مقامات بالای دولتی را دارند.

شرایط و کیفیت زندگی در آذربایجان

شرایط زندگی معمول مردم آذربایجان متوسط است. اغلب مردم این کشور در خانه های متوسط و به سبک روستایی زندگی می کنند. هزینه زندگی در آذربایجان متناسب با سبک زندگی مردم است. در سال ۲۱-۲۰۲۰ متوسط درآمد مردم آذربایجان حدود حدود ۳۰۰۰ منات گزارش شده است. در ضمن، تورم مواد غذایی آذربایجان حدود ۲ درصد است. اکثر جمعیت یعنی ۵۵ درصد مردم در مناطق شهری زندگی می کنند.

دسترسی مردم به آب تمیز و برق در مقایسه با سه دهه پیش بیشتر و بهتر شده است. ۷۸ درصد مردم این کشور به اینترنت دسترسی دارند. اگرچه، گاها برخی از محتواهای موجود در اینترنت توسط دولت سانسور می شود. میانگین امید به زندگی در کشور آذربایجان ۷۲.۸ سال و برای بانوان ۷۶ سال است. به طور کلی، می توان گفت وضعیت زندگی در این کشور در مقایسه با چندین دهه قبل پیشرفت به سزایی داشته است. دولتمردان و سرمایه گذاران می توانند از طریق پیشبرد برنامه های اصولی شرایط زندگی را برای عموم مردم بهتر و بهتر کنند.

در کل، می توان کشور آذربایجان را کشوری امن، ارزان، درحال پیشرفت با هزینه زندگی متوسط دانست. بنابراین، می توان گفت کشور جمهوری آذربایجان مکان خوبی برای زندگی و کار است. شما به آسانی می توانید به محصولات ارگانیک همچون میوه ها و سبزی های خوشمزه در این کشور دست یابید. همچنین، این کشور از امکاناتی همچون فرودگاه های بین المللی، موزه ها، تئاترها، مکان های تاریخی و فرهنگی زیبا هم برخودار است. در ضمن، اجاره مسکن در این کشور در مقایسه با ایران ارزان است. بد نیست بدانید فرودگاه حیدر علیف دو پرواز مستقیم به تهران و تبریز دارد که این مسئله خود نکته مثبت دیگری برای مهاجران ایرانی است.

مقاله پیشنهادی: راه های مهاجرت به آذربایجان

هزینه زندگی در جمهوری آذربایجان

پول رایج این کشور منات است. شما با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید به اطلاعاتی درباره ارزش این پول در جهان دست پیدا کنید. هزینه زندگی در آذربایجان به دلیل وضعیت فعلی این کشور ( کشوری در حال رشد) بسیار مناسب است. این مسئله باعث شده بسیاری از مردم ایران به این کشور مهاجرت نمایند. اگر بخواهیم به هزینه های زندگی در کشور آذربایجان اشاره کنیم باید بگوییم هزینه زندگی یک خانواده ۴ نفره به همراه اجاره مسکن حدودا ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ منات در ماه است. این در حالی است که هزینه زندگی این خانواده بدون اجاره مسکن حدودا ۶۰۰ تا ۸۰۰ منات در ماه است.

هزینه یک ماه زندگی برای یک فرد در این کشور به همراه هزینه اجاره مسکن حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ منات و بدون هزینه اجاره مسکن ۲۰۰ تا ۳۰۰ منات در ماه است.

هزینه مواد غذایی در ماه حدودا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ منات متفاوت است. هزینه حمل و نقل عمومی در این کشور ارزان است. معمولا با پرداخت مبلغی حدود ۱۸ تا ۴۰ منات در ماه می توان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرد.

در کل می توان گفت هزینه زندگی در آذربایجان برای یک نفر در حدود ۴۰۰ منات است که حدودا ۱.۳۵ برابر کمتر از متوسط جهانی است. آذربایجان از نظر پرداخت هزینه های زندگی در رتبه ۱۶۰ (بین ۱۹۷ کشور جهان) قرار دارد.

کرایه و اجاره خانه در آذربایجان

همانطور که در پاراگراف فوق به هزینه زندگی در آذربایجان اشاراتی داشته ایم، باید در ادامه گفت هزینه اجاره مسکن در آذربایجان با توجه به محل زندگی، تعداد افرادی که تمایل به اجاره خانه دارند، متراژ خانه و شهری که خانه در آن اجاره می شود، متفاوت است. اما معمولا هزینه اجاره خانه در آذربایجان حدودا بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ منات است. شما متناسب با تغییر فاکتورهایی همچون امکانات خانه می توانید باعث افزایش یا کاهش این مبلغ شوید. در زیر ریز هزینه های اجاره مسکن در آذربایجان را آورده ایم:

  • آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر: ۳۵۰ تا ۸۰۰ منات
  • آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر: ۲۰۰ تا ۴۰۰ منات
  • آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر: ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ منات
  • آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر: ۴۰۰ تا ۱۴۰۰ منات

گرانترین و ارزانترین شهرهای آذربایجان برای زندگی

گرانترین شهر آذربایجان باکو است. از آنجایی که باکو یکی از شهرهای مهم این کشور است هزینه زندگی در باکو در مقایسه با شهرهای دیگر آذربایجان بیشتر است. باکو شهری ساحلی و در نزدیکی دریای خزر است. در ادامه به هزینه های زندگی در این شهر زیبا اشاره می کنیم:

  • کرایه ماهانه حمل و نقل عمومی: حدود ۲۰ منات
  • هزینه باشگاه: حدود ۶۰ منات
  • هزینه یک ماه مدرسه کودکان: ۳۷۰ منات
  • هزینه خرید یک عدد شلوار جین: ۸۰ منات
  • اجاره ماهانه آپارتمان: ۳۰۰ تا ۸۰۰ منات
  • هزینه رستوران: ۱۰ منات

توجه داشته باشید، این هزینه ها تقریبی هستند و هر فرد متناسب با وضعیت زندگی خود می تواند میزان این هزینه ها را کاهش یا افزایش دهد. در واقع، می توان گفت هزینه زندگی در باکو ۱۶ درصد کمتر از تهران است. و هزینه اجاره منزل در باکو ۵۴ درصد کمتر از تهران است. از دیگر شهرهای جمهوری آذربایجان می توان به گنجه، شکی، یولاخ، سیروان، لنکران، خاچماز و غیره اشاره کرد. هزینه زندگی در این شهرها باتوجه به فاکتورهای مختلف متغیر است. در کل، باید گفت هزینه زندگی در آذربایجان ارزانتر از ایران است.

حقوق و درآمد ماهیانه در کشور آذربایجان

میزان حقوق ماهانه در کشور آذربایجان با توجه به شغل افراد و یا کمپانی که افراد با آنها طرف قرارداد هستند، متفاوت است. اما متوسط حقوق این کشور پس از مالیات حدودا ۲۸۰۰ منات در ماه است. این میزان درآمد برای تامین هزینه زندگی در یک شهر متوسط کافی است. اگر تمایل به افزایش درآمد یا کیفیت زندگی خود دارید می توانید از طریق کسب درآمد دلاری شرایط زندگی خود را بهتر کرده و به درآمد بیشتری دست یابید.

جمع بندی

در انتها، امیدواریم این مطلب شما را با هزینه زندگی در آذربایجان بیشتر آشنا کرده باشد. اطلاعات بیشتری در رابطه با شرایط زندگی و یا هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور همچون هزینه زندگی در باکو در اختیارتان قرار داده باشیم. شما می توانید از این اطلاعات به منظور تصمیم گیری برای مهاجرت به کشور آذربایجان بهره ببرید.

مقاله پیشنهادی: شرایط دریافت اقامت آذربایجان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *