ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت و پاسپورت

خرید ملک در ترکیه و شرایط و هزینه های آن در سال 2022 به همراه شرایط گرفتن اقامت و پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک را بطور کامل توضیح داده ایم. اگر شما هم به فکر مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک هستید در این مقاله به تمام اطلاعاتی که نیاز دارید دست پیدا خواهید کرد. در ابتدا توضیح کوتاهی درباره کشور ترکیه خواهیم داد و سپس به موضوع اصلی مقاله خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کشور ترکیه یکی از کشورهای همسایه‌ی ایران است که هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان به آن سفر می‌کنند. این کشور در دو قاره‌ی آسیا و اروپا قرار گرفته است. بدلیل آب و هوای مناسب و همچنین مکان‌های دیدنی جذاب هر ساله پذیرای تعداد زیادی از توریست از سراسر دنیا است.

فرهنگ، جذابیت‌های توریستی و وضعیت رو به رشد اقتصادی این کشور بعضی از ایرانیان را به فکر مهاجرت و سرمایه‌گذاری در این کشور می‌اندازد. بعضی از ایرانیان به اقامت ترکیه با خرید ملک فکر می‌کنند و برخی دیگر نیز تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف این کشور را دارند.

اما مشکل اقامت بعنوان یک چالش اساسی بر سر راه آن‌ها قرار دارد. بر اساس قوانین جدید دولت ترکیه یکی از راه‌های اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک است.

فایل های املاک ما را در پیج اینستاگرامی زیر ببینید:

املاک بین المللی آوات

شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

خرید ملک در ترکیه و شرایط اخذ اقامت

افرادی که به هر دلیل قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در این کشور را دارند، باید از اداره‌ی مهاجرت کارتی را به نام کارت اقامت ترکیه دریافت کنند. و این جزء شرایط اقامت در ترکیه است. این شرایط جزء شرایط معمول مسافرت به کشور ترکیه نیز هست.

ایرانیانی که در حال حاضر به ترکیه سفر می‌کنند، تنها برای ۹۰ روز می‌توانند با پاسپورت ایرانی در ترکیه اقامت داشته باشند. که این بازه‌ی زمانی معمولاً برای سفرهای توریستی و کاری کفایت می‌کند.

در کنار این شرط، دولت ترکیه برای تشویق مردم سایر کشورها به سرمایه‌گذاری در این کشور، در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت به کسانی که ملکی را خریداری می‌کنند، اقامت یک ساله اعطا کند. البته این مدت زمان بعدها در سال ۲۰۱۷ به دو سال افزایش یافت.

در حال حاضر کسانی که در ترکیه خانه می‌خرند می‌توانند بصورت موقت و سالانه اقامت موقت خود را تمدید کنند.

اقامتی که دولت ترکیه به خاطر خرید خانه در این کشور به خریداران می‌دهد، از نوع موقت بوده که البته قابل تمدید است. افرادی که در کشور ترکیه خانه می‌خرند، می‌توانند به مدت یک سال اقامت موقت دریافت کنند. اگر بعد از گذشت یک سال همچنان صاحب خانه باشند و سند آن نیز به نامشان باشد، می‌توانند اقامتشان را برای یک سال دیگر تمدید کنند.

کسانی که بدنبال دریافت اقامت دائم در ترکیه هستند باید حداقل بین ۵ تا ۸ سال اقامت موقت داشته باشند؛ در این صورت با داشتن بیمه و سایر شرایط اقامت در ترکیه می‌توانند درخواست اقامت دائم کنند.

شرایط خرید ملک در ترکیه از طریق وام بانکی

شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

قبل از هر چیز باید بعنوان متقاضی دریافت وام خرید ملک درخواست خود را به بانک مورد نظر ارائه دهید. بانک مربوطه پس از بررسی درخواست و تأیید سند ملک مورد نظر قراردادی را با شما امضا کرده و در نهایت وام را به شما پرداخت می‌کند.

راه دیگر خرید خانه در ترکیه، خرید از پروژه‌هایی است که آماده تحویل هستند. هزینه‌ی این پروژه‌ها حداقل یک ساله و حداکثر پنج ساله پرداخت می‌شود. سند خانه پس از تسویه‌ی کامل به نام مشتری زده خواهد شد. لازم به ذکر است که وام‌های بانکی برای خرید خانه، به میزان حداکثر ۷۵ درصد ارزش ملک به متقاضیان پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن حداکثر ده ساله خواهد بود.

کدام شهرهای ترکیه برای خرید ملک مناسب هستند؟

برای خرید ملک در ترکیه شهرهای آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا و کوش آداسی بهترین شرایط را دارند. این شهرها از جهات مختلف نظیر شرایط رفاهی، شغلی و همچنین تعداد بالای ایرانیان ساکن در این شهرها می توانند شرایط بهتری را داشته باشند.

1. خرید ملک در آنکارا

شهر آنکارا با داشتن امکانات آموزشی و پایین بودن مخارج زندگی یکی از بهترین شهرها برای زندگی محسوب می‌شود؛ آنکارا بدلیل آن که یک شهر توریستی و تجاری نیست، از آرامش و خلوت خاصی برای زندگی برخوردار است.

قیمت ملک در آنکارا نسبت به شهرهای توریستی ارزان تر است. از نظر هزینه تردد در شهر و حمل نقل، هزینه تهیه پوشاک و هزینه تهیه مواد خوراکی و غذا، نیز در آنکارا هزینه ها نسبت به شهرهای توریستی ترکیه کمتر و به صرفه تر است.

و به علت پایتخت بودن آنکارا، فرصت های تجاری و اقتصادی زیادی در این شهر برای متخصصین و صاحبان فن و تکنیک وجود دارد.و همچنین برای کسانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، موجود است. اگر می خواهید از شهر‌‌‌ آنکارا ملکی را خریداری کنید؛ پس حتما سری به مقاله شرایط خرید ملک در آنکارا بزنید و  آن را مطالعه بفرمایید.

2. خرید ملک در استانبول

استانبول حدود 15 میلیون جمعیت دارد که در دو بخش آسیای و اروپایی این شهر متمرکز هستند. بیشتر دیدنی های این شهر درقسمت مرکزی بخش اروپایی متمرکز شده است.

و به همین دلیل توریست هایی که از این شهر بازدید می کنند، بیشتر مایلند در بخش اروپایی استانبول و اطراف میدان تکسیم اقامت داشته باشند.

اما برای خرید ملک در استانبول و اجاره ملک در استانبول در بخش های آسیایی و اروپایی استانبول، مجتمع های لوکس احداث شده است.

ممکن است بعضی از مجتمع ها تا مرکز شهر فاصله داشته باشند، اما بسیار لوکس ومدرن و به روز ساخته شده اند و رفت و آمد شما به مرکز شهر را برای شما آسان خواهند کرد. اگر می خواهید از شهر‌‌‌استانبول ملکی را خریداری کنید و اقامت آن را دریافت کنید؛ پس حتما سری به مقاله شرایط خرید ملک در استانبول بزنید و  آن را مطالعه بفرمایید.

استانبول با توجه به وسعتى که دارد تقریبا ٢برابر تهران! به جز چند منطقه اعیان نشین که خانه هاى آن منطقه هم اکثرا قدمت تاریخى دارند. شما در آن مناطق هم میبینید که قشر ضعیف در حال زندگى هستند و هم غنی  تقریبا همه قشر هاى جامعه در همه جاى شهر زندگى میکنند.
استانبول از لحاظ شهرسازى جورى است که همه مایحتاج روزانه زندگى تان را در محله خود مى توانید پیدا کنید. و تقریبا در همه محلات مراکز خرید لوکس هم وجود دارد.
اگر قصد خرید خانه در استانبول را دارید و نمى خواهید در اطراف خانه شما بافت بومى نشین باشد، بهترین انتخاب محلات غرب استانبول خواهد بود محلاتى مثل بیلیک دوزو، باهچه شهیر و اسنیورت است.

3. خرید ملک در ازمیر

یک شهر بندری با طبیعتی جذاب است که تاریخ پرباری دارد و به همین دلیل خرید ملک در ازمیر با استقبال زیادی از سوی ایرانیان روبرو است. این شهر با آب و هوای مدیترانه‌ای بسیاری از افراد را وسوسه خرید خانه می‌کند.

شهر استانبول نیز تنها شهر جهان است که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگرش در قاره اروپا قرار دارد و بدلیل همین تنوع جغرافیایی می‌توان ملک‌هایی با قیمت‌های متفاوت در آنجا پیدا کرد.

قسمت‌های مرکزی شهر استانبول دارای بافت نسبتاً قدیمی‌تر هستند و پروژه‌های نوساز عمدتاً در قسمت‌های پیرامونی قرار دارند. در مجموع می‌توان آنکارا را ارزان‌ترین شهر ترکیه دانست. شهرهای ازمیر و استانبول به ترتیب رو به گرانی هستند. اگر می خواهید از شهر ازمیر ملکی را خریداری کنید و اقامت آن را دریافت کنید پس حتما سری به مقاله شرایط خرید خانه در ازمیر بزنید و آن را مطالعه بفرمایید.

4. خرید ملک در آنتالیا

آنتالیا یکی از زیباترین شهرهای ساحلی ترکیه می باشد. سواحل شنی و چشم اندازهای بی نظیر و آب و هوای جذاب مدیترانه ای این شهر باعث گردیده، هر سال بر تعداد گردشگران این شهر افزوده شود.

با افزایش تعداد گردشگران سرمایه‌گذاران زیادی وارد این شهر شده و به توسعه آن کمک کردند. با توجه به تغییر قوانین خرید خانه در آنتالیا.

بسیاری از شهروندان خارجی علاقه مند به خرید خانه در ترکیه شدند. آنتالیا هم یکی از شهرهای مناسب و مورد علاقه بسیاری از افراد است.

خرید خانه در ترکیه برای شهروندان خارجی نسبت به دیگر کشورها آسان تر است. شهروندان خارجی هر نوع ملکی از جمله خانه، زمین، ملک تجاری را با کسب استعلام از مراجع مربوطه می توانند خریداری کنند.

همچنین حداکثر ۳۰ هکتار از اراضی ترکیه را می توانند خریداری نمایند و حق تملک و یا اجاره ده درصد از اراضی و املاک یک ناحیه یا شهر را دارند.

خرید خانه در شهر زیبای آنتالیا روشی آسان برای دریافت اقامت در این کشور است. قیمت خانه در آنتالیا براساس شرایط و امکانات خانه متفاوت می‌باشد.

اگر می خواهید از شهر آنتالیا ملکی را خریداری کنید و اقامت آن را دریافت کنید پس حتما سری به مقاله شرایط خرید ملک در آنتالیا بزنید آن را مطالعه بفرمایید.

خرید ملک در کوشی آداسی

کوش آداسی به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای ترکیه با جاذبه های بی پایان تاریخی و طبیعی فرصت های شغلی بی نظیری را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم آورده است.

شما می توانید از طریق خرید یا اجاره ملک درکوش آداسی هم اقامت ترکیه را دریافت نمایید و هم از فرصت های شغلی موجود بهره مند شوید. اگر می خواهید از شهر‌‌‌ کوشی آداسی ملکی را خریداری کنید؛ پس حتما سری به مقاله شرایط خرید ملک در کوشی آداسی بزنید و آن را مطالعه بفرمایید.

خرید ملک در استانبول

خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلندمدت؟

برخی از افراد به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت هستند. به عنوان مثال: بازنشتگی یا صندوق بازنشستگی. این افراد می خواهند ملکی که در حال اجرا است و احتمالا این اجرا ده تا ۲۰ سال زمان می برد را خریداری کنند. سرمایه گذاران نمی خواهند مشکل و هزینه ای برای خرید و فروش ملک شان به دیگری داشته باشند.

سرمایه گذاران اغلب معاملات و کارهای را که برای خرید و فروش هزینه های قابل توجهی دارد را انجام می دهند. به طور چشمگیری عملکرد خالص سرمایه گذاری خود را کاهش می دهند.

برخی تمایل دارند ملک شان بین زمان خرید تا زمان فروش اجاره دهند، در حالی که بعضی دیگر تمایل دارند ملک شان را نگه دارند تا در شرایط جدید و بکر بفروشند.

بیشتر خریداران ملک در ترکیه چه کسانی هستند؟

در میان خارجی ها، بیش از ۸۰ % از ملک های خریداری شده در ترکیه جدید یا به تازگی ساخته شده است. انواع مختلفی ملک برای فروش وجود دارد:

از ویلاهای بزرگ و گران قیمت تا آپارتمان های کوچک. به طور کلی، افرادی که ملک گران قیمت خریداری می کنند ترک هستند.

افرادی از ترکیه، خاورمیانه یا اتحاد جماهیر شوروی سابق معمولا از ملک متوسط استفاده می کنند. اروپای غربی معمولا خانه های کوچکتر برای تعطیلات یا آپارتمان ها یا ویلاهای دو و یا سه خوابه خریداری می کنند.

 در صورت عدم رعایت موارد زیر قرارداد خرید شما باطل خواهد شد

۱-در صورتیکه ملک خریداری شده موجب نقض قوانین جمهوری ترکیه شود.
۲- در صورتی که ملک مورد معامله از طرف وزارت مربوطه و یا سازمان های امنیتی تائید نگردد.
۳- اتمام مهلت قانونی برای شروع پروژه.
۴- نداشتن پایان کار طبق پلنی که به وزارت مربوطه ارائه شده است.

همچنین اتباع خارجی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند بایستی دارای تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه باشند. اتباع کشور ایران مجاز به خرید می باشند.
خریدار و یا وکیل قانونی شما باید فرم درخواست را برای انجام مراحل قانونی نقل و انتقال سند و امور اداری قبل از معامله و عقد قرارداد را به وزارت مربوطه ارجاع دهد.
تاخیر در ارائه ی این فرم بالطبع موجب تاخیر انتقال سند خواهد شد.

خرید ملک در استانبول

از خریداران خارجی، بزرگترین تک واحدی ها از عراق (۳٫۳۶) و پس از آن دیگر کشورهای خاورمیانه آمده است. روس ها ۱٫۲۲۴ ملک را خریده اند و تقریبا همان تعداد مردم افغانستان.

تعداد فروش به اروپایی ها غربی به طور قابل توجهی کاهش یافته است. از نظر تاریخی، سه کشور از خریداران بزرگ آلمان، انگلیس و هلندی ها بوده اند.

تعداد خریداران انگلیسی در سال به ۸۲۷ از ۱۰۵۴ کاهش یافته است. تعداد آلمانی ها به ۷۱۴ نفر از ۸۶۹ نفر می رسد. در حالی که تعداد هلندی ها تقریبا ۲۰۰ برابر است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نزدیک به ۳۰% خانه ها در ترکیه توسط زنان خریداری می شوند.

هزینه خرید ملک در ترکیه چقدر است؟

بازار خرید ملک در کشور ترکیه این روزها نه تنها در بین ایرانیان بلکه بین سرمایه‌‌گذاران خارجی از دیگر کشورها نیز بسیار داغ است. خرید ملک در این کشور نه تنها به قصد سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد بلکه هدف افرادی است که به قصد مهاجرت و یا زندگی چند ساله به این کشور ورود می‌کنند.

اما نکته‌ی مهم این است که تنها هزینه خرید ملک در ترکیه که با آن سر و کار دارید هزینه ملک نیست! بلکه در این بین هزینه‌های جانبی بسیاری وجود دارد که باید از آن‌ها آگاهی یافته و بودجه‌ی خود را بر طبق آن فراهم آورید. این هزینه ها را در این مطلب برای شما شرح می دهیم.

سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه و زندگی در آن آروزی بسیاری از افراد است. ترکیه از آن جمله کشورهایی است که می تواند در رتبه ی اول لیست انتخابی مهاجرت شما قرار بگیرد.

دلایل بسیاری سبب محبوبیت این کشور در زمینه مهاجرت و نیز سرمایه گذاری شده است. از این بین می توان به اقتصاد رو به رشد، امکانات مناسب، هزینه های پایین زندگی و نزدیکی به ایران اشاره داشت.

هزینه گزارش ارزیابی

به هنگام فروش املاک به اتباع خارجی، ارایه گزارش ارزیابی با ذکر ارزش ملک قبل از نقل و انتقال سند، اجباری است. هزینه گزارش ارزیابی SPK مبلغ 1.000-1.500 لیر است. خریداران این هزینه را مستقیما به بخش ارزیابی املاک و اداره سازمان ثبت زمین و کاداستر پرداخت خواهند نمود. زمان تکمیل گزارش ارزیابی 2 تا 3 روز به طول خواهد انجامید.

اداره کل ثبت زمین و کاداستر نقل و انتقال را انجام می دهد. هر دو طرف خریدار و فروشنده باید حضور داشته باشند، مگر اینکه هر یک از دو طرف وکالتنامه ای برای به امضا نهایی داده باشند.

3 درصد از ارزش اعلام شده ملک، به عنوان مالیات نقل و انتقال به دفتر اسناد، پرداخت می شود. خریدار مبلغ مالیات را به بطور معمول پرداخت می کند. چندین مورد هزینه و مالیات به ارزش تقریبی 2500 لیر ترکیه به شرح زیر وجود دارند.

• ترجمه گذرنامه در دفتر اسناد رسمی (130 لیر برای هر فرد)
• ترجمه مدرک اثبات آدرس جهت باز کردن حساب بانکی در دفتر اسناد رسمی
• مترجم قسم خورده
• وکالت (اختیاری)
• دریافت شماره مالیاتی
• عکس
• مالیات کاداستر

بعلاوه، اداره ثبت زمین و کاداستر تنها یک بار برای پردازش، تقریبا مبلغ 320 لیر ترکیه دریافت می کند.

هزینه آژانس املاک و مستغلات

هنگام خرید ملک در ترکیه طبق قانون، آژانس های املاک و مستغلات ثبت شده و دارای مجوز، 2 درصد + هزینه خدمات مالیات بر ارزش افزوده را از خریدار و فروشنده دریافت می کنند. هنگامی که شما املاک فروشی را بررسی می کنید، متوجه خواهید شد که در برخی از املاک هزینه آژانس (در قیمت) گنجانده شده است. و در برخی دیگر 2 درصد هزینه آژانس بطور جداگانه درخواست شده است.

این کاملا به نظر فروشندگان املاک بستگی دارد. برخی از فروشندگان دارای یک لیست قیمت هستند که شامل هزینه آژانس املاک نیز می شود. برخی از فروشندگان فقط قیمت اعلامی خود را دریافت می کنند. بنابراین از خریداران هزینه آژانس املاک دریافت می شود.

مالیات ملک

مالیات ملک در ترکیه هر ساله پرداخت می شود. و در شهرداری های شهری 0,2 درصد و در مناطق غیر شهری 0,1 درصد است. نرخ مالیات املاک تجاری 0,4 درصد در مناطق شهری و 0,2 درصددر مناطق غیر شهری است.

این مالیات توسط دولت برای بهبود بخشیدن به تأمین آب و فاضلاب، اجرای خدمات قانونی و آتش نشانی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

بیمه زلزله و املاک

بیمه زلزله (DASK) در ترکیه اجباری است و براساس مترمربع محاسبه می شود. خطرات ناشی از آتش سوزی، انفجار، سونامی یا رانش زمین در طول و پس از زلزله تحت پوشش بیمه های زلزله اجباری می باشند. هزینه آن بین 150 تا 250 لیر (بسته به متراژ) متغیر است.

بیمه املاک، ملک را در برابر بسیاری از خطرات مانند آتش سوزی، سرقت و برخی آسیب های آب وهوایی، حفاظت می کند. این شامل اشکال تخصصی بیمه مانند بیمه آتش سوزی، بیمه سیل، بیمه زلزله، بیمه خانه یا بیمه موتورخانه می شود. بیمه املاک امکان بازپرداخت زیان ها به صاحب ملک برای چنین مواردی را فراهم می کند.

هزینه های آبونمان برق

هزینه حق آبونمان حدودا 150 لیر است. در صورتی که برای اولین بار از آبونمان خود استفاده کنید، هزینه 150 لیر اضافه برای کنتور برق را نیز پرداخت می کنید. مبلغ اضافی سپرده که در هر آبونمان باید پرداخت شود 241 لیر است. هزینه انتقال به میزان مقدار سپرده و مبلغ اضافی DASK است اگر زمان DASK منقضی شده باشد، هزینه آبونمان برق و آب در آنتالیا از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.

هزینه های آبونمان آب

هزینه حق آبونمان حدودا 585 لیر است. مبلغ اضافی سپرده که در هر آبونمان باید پرداخت شود 60 لیر است. هزینه انتقال به میزان مقدار سپرده و مبلغ اضافی DASK است اگر زمان DASK منقضی شده باشد.

تلفن و اینترنت

اگر مجوز اقامت دارید، می توانید خط تلفن و اینترنت داشته باشید. ترک تله کام و تی تی نت در سراسر کشور فعال هستند و اکثریت بازار را در اختیار دارند. برای مشترکین جدید، اگر قرارداد دو ساله امضا نمایند، بسته های ویژه ای در دسترس خواهد بود. برای نمونه تماس های تلفنی، اینترنت پهن باند و کانال های ماهواره ای با 100 لیر در ماه در اختیار شما قرار می گیرد. تمام شرکت ها هزینه نصب نیز خواهند داشت.

هزینه ی نگهداری

هر کسی که آپارتمانی را در یک ساختمان عمومی خریداری می کند، ماهانه باید هزینه تعمیر و نگهداری پرداخت نماید. که به مصرف امکانات عمومی مانند برق، استخر شنا، تعمیر و نگهداری باغ و یا نگهبانی می رسد. بیمه اموال بین 150 تا 250 متغیر است.

اگر شما آنچنان سرمایه ندارید که در ترکیه ملکی را خریداری کنید تا بتوانید اقامت این کشور زیبا را دریافت کنید می توانید راه های دیگری را برای این کار انتخاب کنید. ما در مقاله ای با نام راه های اخذ اقامت ترکیه تمام موارد را به طور کامل بیان کرده ایم پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه بفرمایید.

مسائل پنهان خرید ملک در ترکیه

شاید این روزها تبلیغات بسیارى در مورد خرید ملک در ترکیه یا شهر هایى مثل خرید خانه در استانبول، خرید خانه در ازمیر، خرید خانه در آنتالیا یا دیگر شهر هاى ترکیه به چشمتان مى خورد. وعده هایى مانند اقامت دائم یا شهروندى و دریافت پاسپورت کشور ترکیه را مى شنوید.

این موارد تا حدى درست است اما نکات بسیارى است که باید بدانید تا در مسیر درست خرید ملک در ترکیه قرار بگیرید. این است که قبل از خرید بهتر است از قوانین حاکم در کشور ترکیه در مورد خرید ملک اطلاعاتى را جمع آورى کنید که خریدى هوشمندانه داشته باشید.

فایل های املاک ما را در پیج اینستاگرام زیر ببینید:

املاک بین المللی آوات

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته. با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (38 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *