آذربایجان

خرید ملک در جمهوری آذربایجان

شرایط خرید ملک در جمهوری آذربایجان

خرید ملک در آذربایجان و در ادامه اخذ اقامت این کشور برای ایرانیان در سال جدید شرایط متفاوتی دارد. برای بررسی کامل شرایط، این مقاله را بخوانید. طبق قوانین آذربایجان، مردم محلی و خارجی ها می توانند اقدام به خرید ملک در این کشور کنند و اقامت آذربایجان با خرید ملک را دریافت نمایند.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها خواهیم پراخت عبارتند از:

 • فرآیند جست‌وجو و خرید آپارتمان در آذربایجان
 • مدارک و اسناد لازم برای خرید ملک در آذربایجان
 • شرایط دریافت اقامت آذربایجان با خرید ملک
 • هزینه ثبت قرارداد خرید ملک در آذربایجان
 • مالیات خرید و فروش ملک در آذربایجان
 • کمیسیون مشاورین املاک آذربایجان
 • بازار املاک و مستغلات در جمهوری آذربایجان در یک نگاه
 • هزینه خرید ملک در مناطق مختلف باکو
 • مسکن یارانه‌ای
 • جنوب آذربایجان محبوب سرمایه گذاران
 • انواع وام و تسهیلات مسکن در آذربایجان

فرآیند جستوجو برای خرید ملک در آذربایجان

در آذربایجان هم مانند بسیاری کشورهای در حال توسعه جهان می‌توان برای خرید ملک از روش های معمول مانند: مراجعه به آژانس‌های املاک و روش های پیشرفته و نوین نظیر وبسایت ها و سرویس های آنلاین استفاده کرد که اغلب آگهی دهندگان این وبسایت ها، مالکان آپارتمان ها هستند.

مدارک و اسناد لازم برای خرید ملک در آذربایجان

 • کارت شناسایی (پاسپورت، کارت ملی و یا مجوز اقامت موقت)
 • مدارک ملکی که قصد خرید آن را دارید (مانند سند خرید یا رسید بانکی).
 • همچنین یک اظهارنامه از جانب اشخاصی که در آپارتمان زندگی می کنند.
 • رضایت نامه کتبی از تمامی افرادی که همراه با مالک در خانه مذکور زندگی می کند.

شرایط دریافت اقامت آذربایجان با خرید ملک

اقامت آذربایجان با خرید ملک قابل اجرا است و این امر شرایط خاص خود را دارا می باشد. افراد خارجی که قصد اخذ اقامت دائم آذربایجان را دارند و در این خصوص سرمایه گذاری در ملک را در این کشور نشانه گرفته اند باید در بازار املاک این کشور حداقل به مبلغ 100.000 منات آذربایجان (59000 دلار آمریکا) سرمایه گذاری کنند.

در خرید ملک در آذربایجان این نکته را در نظر داشته باشید که در این کشور زمانی که یک نفر خارجی یک ملک را خریداری کند فقط آن بنای خانه به شخص خارجی فروخته می شود و زمینی که آن ملک روی آن قرار گرفته است به فروش نمی رسد. بنابراین شهروندان خارجی و همچنین شهروندان آذربایجانی می توانند هر ملکی را به جز زمین خریداری کنند. یعنی می توانند یک خانه یا آپارتمان بخرند اما حق خرید زمین را ندارند.

اگر شما اتباع خارجی با یک شهروند آذربایجان ازدواج کنید و زمین بخرید، با این حال، طبق قانون خانواده تمامی ملک که در طول ازدواج به دست آمده است یک ملک مشترک است. بدین ترتیب همسر خارجی برای نیمی از زمین واجد شرایط خواهد بود. در صورت جدا شدن از همسر زمین خریداری شده متعلق به جمهوری آذربایجان خواهد بود.

مواردی که در هنگام خرید ملک در جمهوری آذربایجان باید بدانید

1. هزینه ثبت و عقد قرارداد خرید ملک در آذربایجان

ثبت و انجام مراحل مربوط به تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک در دفتر اسناد رسمی توسط یک مشاور املاک انجام می پذیرد. هزینه ثبت در شهر باکو 200 منات آذربایجان (حدود 254 دلار آمریکا) و در سایر مناطق کشور 80 منات آذربایجان (حدود 102 دلار آمریکا) می باشد.

2. داشتن بیمه و سایر شرایط خرید وفروش ملک در آذربایجان

داشتن بیمه این کشور یکی دیگر از ضروریات است. که اخذ آن 50 منات آذربایجان معادل 64 دلار آمریکا در سال هزینه در پی خواهد داشت. بسیاری از دفاتر اسناد رسمی یک سازمان بیمه نیز دارند. پرداخت هزینه های مذکور و پرداخت هزینه خرید ملک را می بایست از طریق انتقال بانکی انجام دهید و با پول نقد امکان پذیر نیست.

3. مالیات خرید و فروش ملک در آذربایجان

طبق قوانین و مقررات مالیاتی در صورتی که شخصی ( از اتباع خارجی ) قصد خرید یک ملک (خانه، آپارتمان و یا یک اتاق در یک آپارتمان عمومی) را داشته باشد نیازی به پرداخت مالیات نخواهد داشت. با این وجود، در صورتی که شهروند خارجی پس از انجام معامله و موافقت برای خرید ملک صاحب ساختمان به شمار رود و قصد سکونت در آن را نداشته باشد، می بایست مالیات مربوط به ملک خود را پرداخت نماید.

4. کمیسیون مشاورین املاک در آذربایجان

میزان حق کمیسیون مشاوران املاک در جمهوری آذربایجان معمولا از حداقل 2 تا حداکثر 4 درصد ارزش کل ملک متغیر است. اتباع خارجی در جمهوری آذربایجان ممکن است برای خرید ملک مجبور باشند تا یک تفاهم‌نامه مشترک شامل یک قرارداد شرایط خرید و فروش و یک قرارداد مربوط به آژانس املاک منعقد کنند. اما به دلیل پیچیدگی آن باید حتما از یک وکیل مجرب کمک بگیرند.

بازار املاک و مستغلات در جمهوری آذربایجان در یک نگاه

در جمهوری آذربایجان، می‌توان با هر بودجه و قیمتی آپارتمان و خانه پیدا کرد. شاید به همین دلیل نرخ مالکیت ملک نسبت به اجاره‌نشینی بسیار بالاتر است. البته در این کشور هم مثل همه نقاط جهان، قیمت مسکن در پایتخت (باکو)، از سایر شهرها گران تر است. در باکو، قیمت ملک بر اساس موقعیت مکانی و منطقه تعیین می‌شود. که این قیمت‌ها در مناطق اعیان نشین از همه جا بالاتر است.

هزینه خرید ملک در مناطق مختلف باکو

در شهر باکو به طور کلی در قسمت های قدیمی تر شهر ممکن است با تفاوت قیمت بالایی روبرو شوید. به طور کلی هزینه هر متر خانه در شهر باکو به تومان، بین ششصد تا نهصد هزار تومان می باشد. که البته باز هم این قیمت در شرایط خاص متفاوت است، مثل نوساز بودن خانه، قرار داشتن در محله های قدیمی، محله های بالا و … . این عوامل همگی در هزینه خرید ملک در باکو تاثیر دارند.

مسکن یارانه‌ای

این سیستم تمام اطلاعات ضروری و مورد نیاز جهت ثبت نام برای دریافت آپارتمان با بهترین و ساده‌ترین شرایط را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. پیش‌بینی می شود این سیستم به زودی به بهترین راهکار برای خانه دار شدن اقشار کم درآمد و طبقه متوسط آذربایجان تبدیل شود.

جنوب آذربایجان محبوب سرمایه گذاران

جنوب آذربایجان از محبوب‌ترین مناطق خرید ملک توسط خارجی ها محسوب می‌شود. که در این بین شهرهایی چون جلیل آباد، لنکران و کاچماز، بعد از باکو، از شهرهای پرطرفدار خریداران خارجی هستند.

انواع وام و تسهیلات مسکن در آذربایجان

شرایط پرداخت وام مسکن در جمهوری آذربایجان بدین صورت است که تحت عنوان «وام استاندارد اجتماعی» به افراد پرداخت می شود. حداقل مبلغ وام 35000 و حداکثر 50000 «منات» (واحد پول آذربایجان) است. نرخ سود سالانه به ترتیب 4 و 8 درصد پرداخت می شود. حداکثر مدت بازپرداخت این وام نیز 25 تا 30 سال و پیش پرداخت آن نیز به ترتیب 20 و 15 درصد است.

 • وام بانکی برای خرید ملک و آپارتمان در باکو

در این شهر به خاطر افزایش خریداران املاک، برای واحدهایی که آماده هستند، تا هشتاد درصد وام بانکی داده می شود. همینطور می توان با سی درصد از قیمت ملک از راه تسهیلات بانکی، ملک یا آپارتمان مورد نظر را خریداری کرد.

باکو شهری در حال پیشرفت است. و به همین دلیل دولت آذربایجان سخت گیری زیادی در کیفیت ساخت املاک در این شهر دارد. تمام املاک موجود در باکو (به خصوص املاک تازه ساخت شده) از مصالح با کیفیت ساخته شده و تمام اصول مهندسی در ساخت این املاک رعایت شده است.

 برای اطلاعات بیشتر به مقاله بانام سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان مراجعه کنید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. آیا با خرید ملک درآذربایجان می توان اقامت این کشور را دریافت کرد؟

 • بله، شما می توانید با خرید ملک اقامت این کشور را دریافت کنید.

2. آیا هر فرد خارجی می تواند در آذربایجان ملک خریداری کند؟

 • هر فرد خارجی می تواند با داشتن اقامت موقت در این کشور ملک خریداری کند.

3. چه مدت طول می کشد تا سند مالکیت برای خریدار صادر شود؟

 • این پروسه بین 10 تا 20 روز به طول می انجامد.

4. خرید ملک برای مهاجران چه محدودیتی دارد؟

 • برای خرید ملک در آذربایجان محدودیتی ندارند ولی امکان خرید زمین برای آن ها وجود ندارد.

5. یکی از شیوه های سرمایه گذاری در آذربایجان چیست؟

 • ما می توانیم با خرید ملک در این کشور سرمایه گذاری کنیم.

6. آیا تفاوتی در خرید ملک بین شهروندان و مهاجران وجود دارد؟

 • خیر. تمام مهاجران خارجی و شهروندان می توانند در آذربایجان ملک خریداری کنند.

7. پرداخت هزینه خرید ملک به چه صورت است؟

 • هر مهاجر خارجی باید با حواله بانکی ملک خریداری کند.

8. آیا با ازدواج با شهروند کشور آذربایجان می توان زمین خریداری کرد؟

 • بله، اما فقط 50 درصد طبق قوانین آذربایجان در آن زمین سهیم است.
4.7/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مرتبط

یک دیدگاه ثبت کنید برای “خرید ملک در جمهوری آذربایجان

 1. فیروزه نوروزی گفت:

  باسلام واحترام،مطالب عالی بود.سوال اینکه خارجی ها هنگام خرید خانه از وام بانکی می توانند استفاده کنند؟ویا اینکه خانه هایی هست که خودشان وام بانکی داشته باشند؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود و احترام
   بله امکان دریافت وام وجود دارد. برای دریافت اطلاعات کامل تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *