ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

شرایط ثبت شرکت در ترکیه در سال 2022 با بررسی هزینه ها و مدارک مورد نیاز ثبت انواع قالب های شرکت را در این مقاله بطور کامل توضیح خواهیم داد. ثبت شرکت در ترکیه مزایای فوق العاده ای برای متقاضیان این امر فراهم می کند. با ثبت شرکت در ترکیه می توان بسیاری از مشکلات ناشی از تحریم ها را رفع کرد. در واقع یک بستر بسیار خوب برای بازرگانان و شرکت های داخلی فعال در حوزه واردات و صادرات محیا خواهد شد.

انواع ثبت شرکت در ترکیه

1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • این نوع ساختار شرکتی مناسب برای شرکت های کوچک با کسب و کارهای کوچک طراحی شده است.
 • و بی شک می توان این ساختار شرکتی را به عنوان محبوب ترین نوع شرکت ها در سراسر دنیا و سرمایه گذاران خارجی دانست.
 • شما می توانید با حداقل 4 هزار لیر به عنوان سرمایه اولیه اقدام به ثبت شرکت در ترکیه با مسئولیت محدود کنید.
 • شایان ذکر است که نیمی از این مبلغ باید به صورت نقد و در ابتدای ثبت شرکت واریز شود. مابقی را باید ظرف سه ماه بعد از ثبت شرکت در ترکیه واریز نمایید.
 • این نوع ساختار به گونه ای است که هر سهامدار به نسبت سهامی که دارد دارای تعهد می باشد.

2. ثبت شرکت به صورت سهامی

 • ثبت شرکت در ترکیه به صورت سهامی مناسب شرکت های بزرگ با کسب و کارهای بزرگ می باشد.
 • شرکت سهامی مناسب برای افرادی است که در صدد تاسیس کارخانه، فروشگاه های زنجیره ای می باشند.
 • برای ثبت این شرکت ها حداقل سرمایه اولیه حدود ۵۰ هزار لیر می باشد.
 • در ابتدای کار باید حدود ۲۵ درصد آن پرداخت شود و مابقی در طی سه ماه پرداخت شود.

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ترکیه

دولت ترکیه برای کسانی که اقدام به تاسیس یک واحد صنعتی و تولیدی در مناطق آزاد تجاری ترکیه می کنند، مزایا و تسهیلاتی فراهم می سازد. یکی از این تسهیلات امکان بهره مندی از زمین با قیمت پایین برای فعالیت از طرف دولت ترکیه است. مورد دیگر، معافیت های مالیاتی و همچنین بیمه ی مناسب برای شماست.

در استخدام و تامین نیروی کارگر و کارمند نیز دولت ترکیه در کنار سرمایه گذار خواهد بود. توجه داشته باشید ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ترکیه به شرطی مزایای فوق را برای متقاضیان دارد که واحد صنعتی شما کالایی تولید کند که به صادرات و ارزآوری در کشور ترکیه منجر شود.

برای آگاهی بیشتر:سرمایه گذاری در ترکیه

ثبت شرکت بازرگانی در مناطق اروپایی ترکیه

ثبت شرکت بازرگانی در مناطق اروپایی ترکیه بهتر از مورد قبل است. با ثبت یک شرکت بازرگانی حق فعالیت های قانونی در کشور ترکیه به شما داده می شود. در صورت پرداخت به موقع مالیات ها، با استخدام دو نفر کارمند ترک امکان اخذ اقامت در ترکیه برای شما وجود خواهد داشت.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

از آنجایی که ثبت شرکت در ترکیه دارای پیچیدگی هایی می باشد به همین خاطر باید تمام مراحل ثبت شرکت در ترکیه را طبق اصول سپری نمایید، چرا که کوچک ترین نقصی در مراحل امکان دارد که شما را با شکست مواجه کند.

به همین خاطر بهتر است که قبل از هر اقدام با وکلای مجرب که سال ها در این زمینه فعالیت کرده اند مشورت کرده و از آنها در این امر یاری بخواهید تا هر چه سریعتر به هدف خود برسید.

مرحله اول

در مرحله اول که باید به آن دقت کنید نام شرکت است. این نام به عنوان معرفی فعالیت تجاری شما می باشد. پس نامی متناسب با فعالیت تجاری خود انتخاب و رزرو نمایید. تهیه بیزنس پلان و یا طرح توجیهی اقتصادی که باید به تایید اداره بازرگانی رسیده باشد. توجه داشته باشید که این طرح به عنوان گزارش عملکرد شرکت است. شما باید فعالیت تجاری خود را در این طرح معرفی کنید و اهداف این شرکت را بیان نمایید. همچنین انتظاراتی که از این طرح می رود نیز باید قید شود.

مرحله دوم

بعد از گذراندن مراحل بالا شما نیاز به آدرس محلی به عنوان محل کار و شرکت نیاز دارید. شما می توانید هم به صورت حقیقی مکانی را اجاره و اجاره نامه را که به صورت محضری تنظیم گردیده است ارائه دهید. هم می توانید آدرس صوری را در اساسنامه ذکر نمایید. تهیه اساسنامه شرکت مهم است و شما باید در آن نام شرکت، مدیرعامل، سهامداران، آدرس محل سکونت سهامداران، آدرس شرکت، نوع فعالیت شرکت، تعداد نیروی کار، میزان سرمایه شرکت، ساعات کار، روزهای مرخصی و … را مشخص نمایید و در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسانید.

مرحله سوم

بعد از آن کد اقتصادی اخذ نمایید. چاپ روزنامه شرکت به صورت رسمی باشد و باید فرم مربوط به اداره مالیات را تکمیل و ارائه دهید. حسابداری را که حتما تبعه ترک باشد را استخدام می کنید و سپس یک حساب بانکی نیز با نام خود ثبت می نماید.

مرحله چهارم

بعد از گذراندن مراحل بالا شما باید به سفارت ترکیه رفته و مدارک لازم را جهت دریافت اقامت و ویزا ارائه دهید. زمانی که مدارک را به سفارت تحویل می دهید، آنها با بررسی مدارک شما و در صورت تایید یک اقامت 1 ساله صادر می کنند. باید به خاطر داشته باشید که این اقامت به معنای دریافت اقامت دائم ترکیه نیست. شما اجازه دارید که تا ۵ سال این اقامت را تمدید کنید.

اما شما در صورتی که هیچ گونه تخلف مالی و مالیاتی نداشته باشید، می توانید بعد از گذشت سه سال اول برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایید و از مزایای اقامت دائم ترکیه بهره مند شوید.

 

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

نکات مهم در خصوص ثبت شرکت در ترکیه

زمانی که بخواهید در ترکیه سرمایه گذاری را به صورت جدی ادامه دهید و بیزنسی برای خود راه اندازی کنید، باید به صورت حقیقی محل کاری برای خود اجاره نمایید. اجاره این محل کار از ۶۰۰ لیر به بالا خواهد بود. این مبلغ با توجه به مکانی که می خواهید در آنجا شرکتی را اجاره کنید و متراژ دفتر، متغیر می باشد.

همان طور که می دانید در کشور ترکیه نرخ بیکاری بالاست ولی شرایطی برای نیروی کار ماهر فراهم آمده است تا بتوانند مهارت لازم را کسب کنند. با توجه به شرکت های خارجی و افزایش آنها این امکان وجود دارد تا مشاغل مختلف به راحتی در دسترس باشند.

در واقع شما می توانید از نیروی کار ماهر با دستمزدی پایین برخوردار شوید. همانطور که می دانید در سال های قبل شرایط برای سرمایه گذارانی که می خواستند ثبت شرکت در ترکیه را انجام دهند کمی دشوار بوده است. دولت ترکیه با لغو قوانین سخت، ثبت شرکت در ترکیه توسط سرمایه گذاران خارجی را تسهیل نموده است.

مالیات در هر کشوری جزو قوانین کار و ثبت شرکت ها به حساب می آید. اکثر کشورها در سراسر دنیا برای شرکت های ثبت شده چه محلی و چه خارجی در کشور خود با توجه به نوع فعالیت شرکت و اندازه شرکت مالیاتی را وضع نموده اند.

این مالیات بر درآمد برای شرکت های خارجی در ترکیه ۲۰ درصد است. همان طور که می دانید دولت ترکیه یک سری مشوق هایی برای جذب سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است که می توان به معافیت از حقوق گمرکی و معافیت از مالیات ارزش افزوده اشاره نمود.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 • ترکیه یک کشور اروپایی می باشد و هزینه های زندگی در این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است.
 • با ثبت شرکت در ترکیه مالیات کمتری به نسبت درآمد پرداخت خواهید کرد.
 • می توانید به راحتی به خرید و فروش ملک و مستغلات بپردازید.
 • شما می توانید اقامت دائم این کشور را از طریق ثبت شرکت در ترکیه بدست آورید.
 • به راحتی می توانید بدون اخذ ویزا به کشورهای اروپایی سفر کنید.
 • شما می توانید مجوزهایی را از سازمان ها و نهادها دریافت نمایید.
 • به راحتی می توانید از وام های بانکی و کمک های مالی برخوردار شوید.
 • قوانین ترکیه به گونه ای است که از تمام شرکت های خارجی در این کشور حمایت می کند.
 • افراد خارجی می توانند با مشارکت با افراد مقیم، ثبت شرکت در ترکیه را به انجام برسانند.
 • هزینه های پایین برای ثبت شرکت در ترکیه
 • میزان پایین دستمزد نیروی کار در این کشور
 • از مشکلاتی مانند تحریم برای همیشه راحت خواهید شد. می توانید با خیال آسوده به فعالیت تجاری خود بپردازید.
 • امکان استفاده از خدمات رفاهی و درمانی در این کشور
 • به راحتی می توانید به کشورهایی همچون انگلستان و آمریکا با دریافت راحت ویزا سفر کنید.

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه

هزینه ی حسابدار: حداقل ماهانه 400 دلار باید صرف پرداخت حقوق حسابدار کنید. تقریبا همه شرکت ها نیاز به حسابدار دارند.

هزینه اجاره دفتر: بر حسب محل دفتر اجاره بین 500 دلار تا هزاران دلار متغیر است.

هزینه های آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت

مالیات بر اجاره: در صورتی که دفتر اجاره ای باشد، باید هر ماه 23 درصد مالیات بر اجاره پرداخت گردد. که این پول هر سه ماه یک بار دریافت می شود.

مالیات: 20 درصد از سود خالص شرکت باید به عنوان مالیات بر درآمد پرداخت شود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعت ۹ الی 17 با موسسه حقوقی مهاجرتی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. و همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهایی را به شما عزیزان بیان می کنند.

4.9/5 - (17 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *