Uncategorized

صفر تا صد تحصیل پزشکی در مصر

تحصیل پزشکی در مصر

تحصیل پزشکی مدرن در مصر توسط Antoine Clot Bey در سال ۱۸۳۷ آغاز شد و در سال ۱۹۱۹ بخشی از برنامه دانشگاه شد. در حال حاضر، این آموزش شامل شش سال تحصیلات دانشگاهی، یک سال کارآموزی و یک سال خدمت اجباری در یک بیمارستان دولتی است. در ادامه برای بررسی کامل شرایط تحصیل پزشکی در مصر با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانیم

 1. تحصیل پزشکی در مصر
 2. چرا تحصیل پزشکی در مصر
 3. ۱۰ دانشکده پزشکی تایید شده برتر در مصر کدامند؟
 4. هزینه تحصیل پزشکی در مصر
 5. نحوه پذیرش و ورود به دانشکده های پزشکی در مصر
 6. طول دوره تحصیل پزشکی در مصر و نحوه فارق التحصیلی
 7. کلام آخر
 8. سوالات متداول

 

تحصیل پزشکی در مصر

دولت مصر آموزش عالی را به عنوان یک اولویت در نظر گرفته است و در حال اجرای یک سری برنامه های طراحی شده برای رقابتی تر کردن دانشگاه های مصر در سطح بین المللی است. مصر در حال حاضر ۲۹ دانشگاه دولتی، ۲۶ دانشگاه خصوصی و بیش از ۲۰۰ موسسه (با بیش از دو میلیون دانشجو) و ۲۳ دانشگاه خصوصی (۸۰۰۰۰ دانشجو) دارد. مصر علاوه بر شش مؤسسه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS ۲۰۱۹، تمامی ۲۰ نماینده را در رتبه‌بندی دانشگاه‌های منطقه عربی QS در سال ۲۰۱۹ دارد، از جمله هفت مؤسسه در بین ۵۰ دانشگاه برتر.

برنامه‌های کارشناسی (UGMEs) دانشکده‌های پزشکی در مصر را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد که نشان‌دهنده وضعیت اصلاحات است: نوآورانه، سنتی، یا در حال گذار. حوزه های اصلاحی شامل ویژگی های اصلی برنامه درسی، روش های تدریس و یادگیری و ابزار ارزشیابی بوده است. تحصیلات تکمیلی در پزشکی (PGSM) در مصر تحت دو سیستم انجام می شود: سیستم آکادمیک، ارائه شده توسط دانشگاه ها، و برنامه کمک هزینه تحصیلی حرفه ای هیئت مدیره مصر (FEB) که توسط وزارت بهداشت ارائه می شود. ابتکارات زیادی برای ایجاد یک سیستم نظارتی ملی برای آموزش مداوم پزشکی وجود دارد، اما هیچ یک از این ابتکارات هنوز به خوبی تثبیت نشده است.

چرا تحصیل پزشکی در مصر

مصر گزینه ای مناسب برای آموزش MBBS محسوب می گردد. دلایل زیر می تواند انتخاب مصر را برای MBBS توجیه کند:

۱. محیط آموزشی پیشرفته

مسئولیت‌های پزشکی در کلینیک‌ها برای دانشجویان سال سوم MBBS در مصر قابل دسترسی است، که عموماً در برخی از کشورهای دیگر قابل دسترسی نیست، و آن را به کیفیت جدیدی برای جستجوی MBBS از مصر تبدیل می‌کند.

۲. گزینه بهتر برای دانشجویان از کشورهای حاشیه خلیج فارس

دانشجویانی که پس از گذراندن دوره‌های MBBS مدارک خود از کالج‌های مصر دریافت کرده و به دنبال شغل می‌گردند، فرصت‌های شغلی باورنکردنی در سراسر جهان از جمله کشورهای اروپایی مانند آلمان پیدا می کنند.

۳. محیط یادگیری مساعد

همچنین محیطی دوستانه در پردیس کالج و خوابگاه ایجاد شده است که دانشجو به هیچ وجه دلتنگ پدر و مادر خود نخواهد شد. آنقدر درگیر درس خواهید شد که بارها و بارها همه چیز شما را آزار نخواهد داد. علاوه بر این، بسیار جالب توجه است که وقتی برای تحصیل به مصر می آیید، امکانات دیگری از جمله بیمه پزشکی را باز می کنند.

۴. جذابیت سنتی و طبیعی

رود نیل، گسترده ترین جریان آفریقا و جهان، از این کشور می گذرد و صحنه های استثنایی به آن می دهد. شکوه و عظمت جذابی که در امتداد سواحل آبراه یافت می شود به طور کلی می تواند دانش آموزان را آرام نگه دارد. از آنجایی که کالج های جستجوی MBBS در امتداد سواحل رودخانه نیل واقع شده اند، می توانید به طور کلی از این مکان دوست داشتنی لذت ببرید و استرس روزانه خود را کاهش دهید.

۵. دانشگاه های طراز اول

کالج های مصر توسط WHO، ECFMG، WFME، MCI، NMC، BDMC، MMC، و غیره به عنوان دانشگاه های طراز اول به رسمیت شناخته می شوند.

۱۰ دانشکده پزشکی تایید شده برتر در مصر کدامند؟

در این مقاله دانشکده های پزشکی تایید شده در مصر را به شما معرفی می کنیم. این مراکز آموزش عالی پزشکی را با استاندارد جهانی ارائه می دهند.

دانشجویان در این دانشکده های پزشکی می توانند سرفصل هایی مانند آناتومی، فیزیولوژی بیوشیمی، فیزیوتراپی، پرستاری، رادیولوژی، بهداشت عمومی و غیره را مطالعه کنند. این برنامه ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شوند.

تاکنون ۱۰ کالج / دانشگاه مصری توسط NMC برای آموزش پزشکی تایید شده اند:

 • دانشگاه عین شمس
 • دانشگاه اسکندریه
 • دانشگاه قاهره
 • دانشگاه حلوان
 • دانشگاه کافرشیخ
 • دانشگاه منصوره
 • دانشگاه سوئز
 • دانشگاه تانتا
 • دانشگاه زاغازیگ
 • دانشگاه منوفیا

هزینه تحصیل پزشکی در مصر

اگر مایل به تحصیل در یک دانشکده پزشکی در مصر هستید، باید از تمام هزینه های مربوط به آن و بودجه متناسب با آن آگاه باشید. در کنار هزینه های مرتبط با دوره، از جمله شهریه، کتاب های درسی و تجهیزات، باید هزینه های زندگی مانند اقامت، غذا و سفر را نیز در نظر بگیرید. هزینه تحصیل MBBS برای جلسه ۲۰۲۰/۲۰۲۱ در مدارس مختلف مصر در جدول زیر خلاصه شده است:

شهریه دانشگاه               هزینه MBSB نام دانشگاه
۶۰۰ دلار  USD ۶۰۰۰  USD دانشگاه عین شمس مصر
۶۵۰ دلار   USD ۸۰۰۰  USD دانشگاه اسکندریه مصر
۷۵۰ دلار USD ۶۰۰۰  USD دانشگاه قاهره مصر
۷۰۰ دلار USD ۶۰۰۰  USD دانشگاه حلوان مصر
۷۵۰ دلار   USD ۶۰۰۰  USD دانشگاه کافرشیخ مصر
۶۰۰ دلار   USD ۶۰۰۰  USD دانشگاه منصوره مصر
۶۰۰ دلار  USD ۶۰۰۰  USD دانشگاه منوفیا، مصر
۸۰۰ دلار  USD ۷۰۰۰  USD دانشگاه سوئز، مصر
۷۰۰ دلار  USD ۶۰۰۰  USD دانشگاه تانتا، مصر

 

نحوه پذیرش و ورود به دانشکده های پزشکی در مصر:

دانشجویانی که نمره کلی Thanaweyyah A’ama (یا توجیحی، گواهینامه دبیرستان) ۹۰٪ یا بالاتر با حداقل ۹۰٪ در ریاضیات و فیزیک را کسب کرده باشند، برای پذیرش در نظر گرفته می شوند. روند انتخاب کاملاً به نمرات امتحانات نهایی در دبیرستان بستگی دارد. از آنجایی که پیوستن به دانشکده پزشکی در فرهنگ مصر بسیار پرطرفدار است، کسانی که پذیرفته می شوند دانشجویان برتر سراسر ایالت هستند.

سایرمدارک معادل دبیرستان که برای پذیرش پذیرفته می شوند عبارتند از IGCSE، GCSE، Abitur، IB، BACC  فرانسوی، و گواهی دبیرستان ملی از کشورهای عربی. پذیرش بستگی به نمرات امتحانات نهایی، SAT  یا سیستم گواهی عمومی بین المللی آموزش متوسطه (IGCSE) دارد. موضوعات امتحانی شامل علوم فیزیکی (مانند شیمی و فیزیک)، زیست شناسی، ریاضیات و زبان است.

 • برخی از دانشگاه های مصر مدارک تافل یا آیلتس را می پذیرند.
 • برای پذیرش در یکی از دانشکده های پزشکی مصر، سن متقاضی باید بین ۱۷ و ۲۵ سال باشد.

طول دوره تحصیل پزشکی در مصر و نحوه فارق التحصیلی

مدت دوره MBBS در مصر ۷ سال است که شامل ۲ سال کارورزی عملی در بیمارستان ها می شود اگر می خواهید به عنوان یک پزشک در مصر تمرین کنید. پزشکان در مصر کار دوره آموزشی-پزشکی پایه خود را در مدت پنج سال تکمیل می کنند و سپس دو سال آموزش بالینی خواهند دید که مجموعاً هفت سال خواهد بود.

دانشجویان تخصص خود را انتخاب می کنند و پس از سال کارورزی خود، که سال هفتم تحصیل خواهد بود، برای اقامت اقدام می کنند.

در چه امتحاناتی باید شرکت کنید؟

شما باید هر سال تا سال پنجم در امتحانات پایان سال قبول شوید. از آنجا، یک سال کارآموزی را در بیمارستان کالج با انجام چرخش های بالینی در بخش های آن به مدت 2 سال شروع می کنید. بالاخره در پایان همان سال با مدرک لیسانس پزشکی فارغ التحصیل می شوید. پس از این فارغ التحصیلی، رسماً به شما پزشک، پزشک عمومی «پزشکان عمومی» می گویند.

آیا اکثر افراد فارغ التحصیل می شوند؟

بله. اگر در هر دوره ای مردود شدید، باید در ترم تابستانی را تکرار کنید. در غیر اینصورت، باید یک سال دیگر را برای گذراندن دوباره امتحان بگذرانید، اما در نهایت، اکثر دانشجویان فارغ التحصیل می شوند.

آیا آموزش تکمیلی دارید یا بلافاصله شروع به کار می کنید؟

سال کارآموزی قرار است به شما کمک کند تا تخصص خود را بر اساس تجربیات بالینی که دارید انتخاب کنید. پس از این سال، شما برای یک برنامه اقامتی ۵ ساله در تخصص مورد علاقه خود درخواست می دهید – پذیرش بستگی به نمراتی دارد که در طی آن قرار است در مقطع کارشناسی ارشد در آن تخصص تحصیل کنید و به رقابت پذیری این تخصص بستگی دارد.

به طور خلاصه، برای تبدیل شدن به یک پزشک پزشکی در مصر، تنها کاری که باید انجام دهید این است:

 • مرحله ۱: دریافت مدرک لیسانس
 • مرحله ۲: شرکت در آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT)
 • مرحله ۳: مدرک پزشکی کسب کنید.
 • مرحله ۴: تکمیل دوره رزیدنس
 • مرحله ۵: دریافت مجوز
 • مرحله ۶: دریافت گواهینامه برای پیشرفت شغلی

کلام آخر

رشته پزشکی و جراحی یکی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی در جهان است. لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید این مسیر شغلی را دنبال کنید، می‌دانید که انتظار می‌رود کارهای سخت و ساعات زیادی مطالعه را پشت سر بگذارید. با این حال، تمام تلاش شما در نهایت ارزش آن را خواهد داشت. به هر حال، پزشک بودن یکی از اصیل ترین و پر ارزش ترین حرفه های جهان است.

 

سوالات متداول

۱. آیا مصر برای تحصیل در آن امن است؟

 • نیازی به نگرانی در مورد ایمنی وجود ندارد. اگر قصد تحصیل در مصر را دارید. مصر تقریباً کشوری عاری از جرم است و نیازی به نگرانی در مورد چیزی نیست. علاوه بر این، امنیت موجود در اینجا به قدری پیشرفته است که نمی‌توانند از یک نفر که برای کسی مزاحمت ایجاد می‌کند در امان بمانند. حوادث جنایی گزارش شده در مصر تقریباً ۱ تا ۲ درصد در ۴ سال گذشته است.

۲. زبان تحصیل MBBS در مصر چیست؟

 • زبان رسمی مصر عربی است. با این حال، زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های مصر زبان آموزشی است. دوره های MBBS  به زبان انگلیسی تدریس می شود. پس ترس از زبان آموزشی باید از بین برود.

۳. دانشجویان پزشکی چگونه ارزیابی می شوند؟

 • برنامه درسی آنها بر اساس الگوی MCQ برای کل برنامه پزشکی است.

۴. درآمد پزشکان پزشکی در مصر چقدر است؟

 • یک پزشک در مصر معمولاً حدود ۲۱۶۰۰ EGP در ماه دریافت می کند. دستمزدها از ۷۹۴۰ EGP (کمترین میانگین) تا ۳۶۵۰۰ EGP (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است. این حقوق با سالها تجربه و تخصص متفاوت است.

۵. مدت رزیدنس پزشکی در مصر چقدر است؟

 • مدت برنامه آموزشی (که رزیدنس مصر نامیده می شود) ۴ تا ۵ سال است

نوشته های مرتبط

 1. Rnk گفت:

  سلام وقت بخیر برای پزشکی در مصر چطوری میشه اقدام کرد؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   در صورت داشتن تسلط کافی به زبان عربی یا انگلیسی امکان اقدام وجود دارد. برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *