تحصیلی

همه چیز درباره تحصیل در ژاپن

در این مقاله می پردازیم به بحث تحصیل در ژاپن ، ویزای تحصیل در ژاپن ، وکیل مهاجرت ژاپن ،اخذ ویزای تحصیلی ژاپن تحصیل در ژاپن در مقطع لیسانس  ، دانشگاه در کشور ژاپن با موسسه مهاجرتی آوات همراه باشید.کشور ژاپن و تحصیل در ژاپن یکی از منحصر به فردترین ها در تمام دنیا می باشد. در مقاطع مختلف از پایه تا دانشگاه نوع آوری های خاصی در سیستم آموزشی ژاپن گنجانده شده اند.به صورت کلی شروع تحصیلات ابتدایی در ژاپن از سن شش سالگی آغاز میشود و شش سال به طول می انجامد. دوره دبیرستان به دو دسته سه ساله تقسیم می گردد .

 

تحصیلات آکادمیک در ژاپن

 

دانشگاه های ژاپن امتحانات ورودی داشته و شرکت در این آزمون الزامی است. مراکز آموزش عالی در ژاپن به سه دسته دولتی، محلی و خصوصی تقسیم میشوند. دانشگاههای دولتی و محلی تحت پوشش وزارت آموزش، علوم و فرهنگ ژاپن اند. دانشگاههای خصوصی نیز با مجوز این وزارتخانه فعالیت میکنند و با در نظر گرفتن مسائل آموزشی، درصدی از هزینه های خود را نیز از دولت دریافت می کنند.

تعداد دانشگاههای خصوصی در ژاپن به مراتب از دانشگاههای دولتی بیشتر است. از نظر آماری دانشگاههای دولتی کمتر از بیست درصد دانشگاههای محلی تقریباً ده درصد و دانشگاههای خصوصی هفتاد درصد از مراکز آموزش عالی را به خود اختصاص داده اند.

 

تحصیل در مقطع لیسانس

 

دوره لیسانس در ژاپن چهار سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان است. این دوره در برگیرنده 124 واحد است. رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی با شش سال تحصیل تمام وقت نیز شامل 188 واحد است.

 

 تحصیل در مقطع فوق لیسانس

 

فوق لیسانس در ژاپن نیازمند 2 سال تحصیل، با شرط داشتن مدرک لیسانس و موفقیت در امتحانات ورودی است. پس از موفقیت در امتحانات، دانشجو موظف به انتخاب کار پژوهشی است و با دفاع موفقیت آمیز از پایاننامه پژوهشی خود موفق به دریافت مدرک مستر سوشی میشود.

دوره دکترا در ژاپن

 

این دوره شامل سه سال تحصیل به شرط داشتن مدرک فوق لیسانس و نیز موفقیت در امتحانات ورودی که شامل دفاع از پایان نامه دوره فوق لیسانس هم است. موفقیت در امتحانات و دفاع از پایان نامه پژوهشی شرط دریافت مدرک دکترا است.

تحصیل در ژاپن

 

برای ادامه تحصیل در ژاپن در نظر گرفتن این نکته بسیار مهم است و در واقع نکته کلیدی برای موفقیت به حساب میآید، انتخاب استاد مجرب توسط دانشجو است که این امر نیز با جستوجو در اینترنت و به دست آوردن زمینه های تحقیقاتی استاد مربوطه و علایق او میسر است. پس از آن مهارت نوشتن یک پروپوزال خوب براساس نیاز کشور، علاقه دانشجو و زمینه های تحقیقاتی و توانایی استاد و تیم همراه او، از نکاتی است که اخذ پذیرش را آسان کرده و احتمال پذیرش دانشجو توسط استاد مربوطه بسیار بالا میرود.

اما از آنجایی که پروسه انتخاب دانشجو از راههای مختلفی توسط استاد محک زده میشود در نتیجه سریعا به در خواست او پاسخ مثبت داده نمیشود و دانشجو میبایست به طرق مختلف روی درخواست و علاقه خود اصرار ورزد تا مورد قبول استاد واقع شود. لازم به ذکر است که بر اساس قوانین آموزشی در بسیاری از دانشگاه های ژاپن استاد قدرت زیادی داشته و در واقع حرف اول و آخر را او میزند در نتیجه با اعلام موافقت استاد میتوان گفت که ۹۰ درصد قضیه پذیرش حل شده است و ۱۰ درصد مابقی بر میگردد به تکمیل مدارک توسط دانشجو در زمان تعیین شده و ارسال به موقع آن برای دفتر مرکزی دانشکده و در نهایت تصویب نهایی در شورای آموزشی دانشکده.

کلیه این مراحل برای ورود دانشجو به دانشگاه تحت عنوان دانشجوی تحقیقاتی است و براساس سیستم آموزشی ژاپن، کلیه دانشجویان خارجی همانند دانشجویان ژاپنی باید برای ورود به هر مقطع (اعم از فوق دیپلم، لیسانس و دکترا) از پس امتحان ورودی برآیند که معمولا این امتحانها 2 بار در سال (آگوست و فوریه) برگزار میشوند.

 

توجه به این نکته ضروری است که پس از آنکه دانشجو موفق به اخذ پذیرش رسمی و ورود به ژاپن شد، بنا به قوانین آموزشی یک دوره فشرده شش ماهه آموزش زبان ژاپنی را میتواند پشت سر بگذارد و از طرفی به کار تحقیقاتی نیز باید بپردازد و در عین حال خود را برای امتحان ورودی دانشگاه آماده کند. البته با موافقت استاد میتوان از کلاس فشرده زبان چشم پوشید و به زبان انگلیسی تحقیقات خود را انجام داد و همزمان به عنوان مستمع از کلاسهای تخصصی استاد مربوطه استفاده کرد و در عین حال برای امتحان ورودی آماده شد.

اغلب دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ژاپن را دارند معمولا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام می کنند. چون در این 2 مقطع با دانستن زبان انگلیسی و تا حدی آشنایی به مکالمات روزمره ژاپنی امکان تحصیل وجود دارد، به جز رشته های علوم انسانی که زبان ژاپنی جزو لاینفک آن است. ولی برای دوره های کارشناسی با توجه به این که کلیه کلاسها و امتحانها به زبان ژاپنی برگزار میشود آشنایی کامل به خواندن و نوشتن این زبان شرط اولیه محسوب میشود و برای آن نیز میبایست حداقل یک سال قبل از شروع دوره در مدارس زبان ژاپنی اقدام به فراگیری آن کرد.

بورسیه تحصیلی در ژاپن

 

دانشجویان ایرانی که در ژاپن مشغول به تحصیلند به دلیل هزینه های بسیار بالای زندگی در این کشور غالبا بورسیه اند و این بورس میتواند به طرق مختلف اخذ شود از جمله وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ایران (عموما رشته های فنی)، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ایران (رشته های مربوط به گروه پزشکی)، وزارت فرهنگ و علوم در ژاپن (به نام بورس مونبوکاگاکوشو برای غالب رشته ها)، سازمانهای غیردولتی در ژاپن مانند شهرداریهای شهرهای بزرگ، کارخانجات صنعتی و همچنین شرکتهای خصوصی و سازمانهای خیریه مختلف که شامل کلیه رشته ها میشود.

هزینه تحصیل و زندگی

 

هزینه دانشگاه های خصوصی دو برابر دانشگاههای دولتی بوده و کیفیت آنها هم پائینتراست. شهریه دانشگاههای دولتی ژاپن در مقاطع فوق لیسانس و دکتری چیزی در حدود 500 هزار ین در سال است. البته چیزی حدود 300 هزار ین هم برای یک بار به عنوان هزینه ثبت نام  دریافت خواهند کرد.

یک دانشجوی مجرد حدود 80 هزار ین در ماه برای مخارج خود شامل کرایه منزل، آب و برق و تلفن و خوراک و پوشاک و رفت و آمد نیاز خواهد داشت. یک دانشجوی متاهل به دو برابر این مبلغ نیاز دارد.

کار دانشجویی

 

کار در ژاپن در حین تحصیل در بیرون از دانشگاه بیشتر امکان پذیر است تا اینکه به صورت استادیار بخواهید در دانشگاه مشغول به کار شوید. کار در فروشگاه ها و اصولاً کارهای پایه ای برای اکثر دانشجویانی که بورس تحصیلی ندارند اجتناب ناپذیر است.

یادگیری گرامر زبان ژاپنی چندان مشکل نیست و با صرف تقریبا  6 ماه وقت میتوان در حد مکالمه روزمره  پیشرفت کرد. ولی یادگیری این زبان درحد خواندن و نوشتن امری بسیار مشکل بوده و نیازمند سالها تمرین و ممارست است. یک  فرد ژاپنی معمولا قادر به نوشتن 3 هزار شکل و خواندن 4 هزار شکل است. برای خارجیان بزرگسال رسیدن به این قابلیت بسیار سخت است. غیر از چینیها و زردپوستانی که خط مشترکی با ژاپنیها دارند و نیز خارجیانی که از کودکی در مدارس این کشور درس خواندهاند کمتر فرد دیگری را میتوان یافت که توانسته باشد به این زبان بنویسد یا بخواند.

این امر به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای رشته های فنی تسلط به زبان ژاپنی چندان مهم نیست ولی دانشجویان رشته های علوم انسانی حتما باید بتوانند از منابع ژاپنی استفاده کنند. دانشجویان مقطع فوق لیسانس به علت اینکه با ژاپنیها در یک کلاس واحد درس میخوانند درگیری بیشتری با زبان ژاپنی دارند

ما ( سازمان مهاجرتی آوات ) در این زمینه به شما مشاوره کامل در زمینه نحوه اخذ پذیرش و ویزای کشور ژاپن را خواهیم داد. وکلای مجرب ما به صورت تخصصی آمده ارائه مشاوره کاملاً رایگان از طریق تلفن خوهاند بود.

 

مقالات مرتبط:

ژاپن

ثبت شرکت در ژاپن

اخذ ویزای تحصیلی ژاپن

ویزای کاری ژاپن

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *