چین

شرایط تحصیل در چین

تحصیل در چین

با توجه به افزایش تعداد دانشجویان متقاضی تحصیل در چین نسبت به سال های گذشته بر آن شدیم تا توضیحاتی کامل در این زمینه ارائه دهیم تا شما هموطنان عزیز بتوانید با دید باز به انتخاب دانشگاه و کورس مد نظر بپردازید. تحصیل در چین گزینه ای بسیار مناسب از نظر قیمت، برای تحصیل در مقابل کشورهایی همچون انگلستان و آمریکاست زیرا کیفیت و سطح علمی دانشگاهها بسیار بالاست از طرفی هزینه های تحصیل به نسبت پایین تر است. در ادامه مقاله به شرح یک سری مسائل میپردازیم که سرفصل آنها در زیر آورده شده است:

 1. درباره چین
 2. چرا تحصیل در چین؟
 3. تحصیلات عالیه در چین
 4. موسسات آموزش عالی در چین
 5. مسیر تحصیل در چین
 6. دانشگاه های برتر چین
 7. فرصت های تحصیل در چین
 8. درخواست تحصیل در چین
 9. الزامات زبان
 10. الزامات ویزا
 11. هزینه های تحصیل در چین
 12. دانشگاه ها در چین گروه بندی شده توسط موضوع

 

درباره چین

این کشور با 1.3 میلیارد نفر از نظر جمعیت یک کشور برای شما بسیار غریب است، اما نه برای خود کشور چین چرا که چین سریعترین رشد اقتصادی در جهان در چند دهه گذشته بوده است.

از شهرهای پیچیده شهری گرفته تا شهرهای روستایی نزدیک به طبیعت، شما را با این مناظر زیبا از تپه ها، دریاچه ها و مزارع کاملاً تنوع را احساس خواهید کرد.

زمانی که شما تحصیل در چین را انتخاب میکنید به خودی خود فرهنگ چینی جزئی از زندگی شما خواهد بود و این موضوع شما را به سمت خود جذب خواهد کرد.

چرا تحصیل در چین

دلایل مختلفی برای تحصیل در چین وجود دارد تحصیل در پرجمعیت ترین کشور جهان با ترکیبی از تمدن باستان و کشوری مدرن را تجربه خواهید کرد که دارای فرهنگ ها و گویش های مختلف است. همانطور که چین از هر دو سنت و مدرنیته تبعیت می کند، تاریخ غنی آن بیش از 5000 سال ادامه دارد، هفت مکان میراث جهانی یونسکو مانند شهر ممنوعه و شهرهای پررونق آن، مانند شانگهای، برخی از دلایل رفتن شما است.

به عنوان دومین اقتصاد بزرگ در جهان، فقط یک قدم فاصله با ایالات متحده، امکان استارت یک بیزنس فعال بعد از تحصیل در چین که بیشترین میزان صادرات در جهان را دارد میتوان گفت تحصیل در چین انتخاب بسیاری مناسبی برای شماست. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان تحصیل در چین را انتخاب می کنند.

شرکت ها و مدیران صنایع مختلف به این کشور می آیند و تجارت خود را در چین انجام می دهند، بنابراین ملاقات با یکی از آنها میتواند شرایط کاری بسیار خوبی برای شما فراهم آورد.

همچنین، تحصیل و زندگی چین بسیار مقرون به صرفه است. هزینه زندگی و شهریه به طور متوسط ​​در مقایسه با سایر قاره ها بسیار کمتر است. بعلاوه، دولت چین سرمایه گذاری زیادی در زمینه آموزش و پرورش انجام می دهد تا به رسمیت شناختن در سطح بین المللی بیشتری دست یابد. بنابراین، شما فرصتی خواهید داشت تا با قیمتی که توانایی پرداخت آن را دارید، تحصیلات عالی داشته باشید.

تحصیلات عالیه در چین

چین دارای بیش از 2000 موسسه آموزش عالی در سراسر کشور است و برخی از برترین دانشگاه های آسیا و جهان به چین تعلق دارند، مانند دانشگاه Tsinghua و دانشگاه پکن در پکن. در حالی که این کشور به عنوان برترین کشور در زمینه اعزام دانشجو برای تحصیل در خارج از کشور شناخته می شود، این یک واقعیت است که این کشور دانشجویان بین المللی را ترغیب کرده است که به چین بیایند و تحصیل در چین را انتخاب کنند.

طبق گفته وزارت آموزش و پرورش چین، در سال 2018، تقریباً 500000 دانش آموز بین المللی در این کشور وجود داشته است، و این سال به سال در حال رشد است.

دولت چین در بهبود بخش آموزش در این کشور نقشی حیاتی دارد. طی سالیان، این امر در توسعه وضعیت آموزش عالی کشور، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفیت، بسیار فعال و دلگرم کننده بوده است که این امر خود به جذب بیشتر دانشجو برای تحصیل در چین کمک کرده است.

با این مأموریت، دولت بودجه زیادی را به دانشگاه های خاص برای کمک به بهبود امکانات، ساخت مراکز تحقیقاتی، جذب دانشمندان و دانشکده های مشهور جهان و سایر پیشرفت ها اختصاص داده است.

موسسات آموزش عالی در چین

دانشگاه های چین قابل تقسیم به دو دسته موسسات دولتی یا غیر دولتی (خصوصی) هستند:

موسسات منظم

نهادهایی که توسط وزارتخانه ها و ادارات مرکزی و همچنین مقامات محلی چین اداره می شوند.

این موسسات آموزش عالی های “سنتی” و “معمولی” به دانشجویان کمک می کنند تا برای امتحانات برای یک درجه شناخته شده تحت نظر دولت آماده شوند، و همچنین آموزش برای بهبود مهارت های خود را که برای اقتصاد چین مفید است.

موسسات مستقل

این موسسات هیچ بودجه دولتی دریافت نمی کنند. آنها با دیگر دانشگاه های معروف، موسسات خصوصی کار می کنند افرادی که متقاضی تحصیل در چین هستند باید بدانند که تحصیل در این موسسات هزینه ی بالاتری دارند.

موسسات حرفه ای

تمام مقاطع تحصیلی (کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا) را ارائه می دهند، اما در طول تحصیل در چین از هر دو چارچوب نظری و مهارت های عملی (علمی کاربردی) استفاده میکنند.

موسسات ویژه بزرگسالان

دانشکده های اداری: دوره های راهنمایی و آموزش عالی بزرگسالان برای افسران دولتی

بخشهای مکاتبات و دانشکده های شبانه: برنامه های آموزش عالی بزرگسالان به صورت نیمه وقت از طریق مکاتبات و کالج های شبانه متصل

Employees ’Colleges  مدارک تحصیلی را به کارمندان یا کارگران ارائه می دهد:

آزمونهای خودآموزی مستقل: تنها شکل آموزش عالی در چین با سیاست پذیرش کاملاً باز

دانشگاه های رادیو و تلویزیون: دوره های چندرسانه ای از طریق رادیو، تلویزیون، چاپ، مواد دیداری و شنیداری و شبکه های رایانه ای به صورت سراسری

دانشگاه های اوقات فراغت: جهت آموزش در اوقات فراغت دانشجویان

موسسات آموزش عالی خصوصی

این موسسات توسط دولت محلی، ایالتی یا ملی اداره نمی شوند. منبع درآمد به دانشجویان بستگی دارد گرچه گرانتر از مدارس دولتی است، دانش آموزان می توانند از این موسسات بورسیه بگیرند درحال حاضر 300 موسسه آموزش عالی خصوصی در چین وجود دارد.

مقاله پیشنهادی: تحصیل پزشکی در چین

خدمات دولت برای ارتقاء کیفی سطح تحصیل در چین

همچنین پروژه های کلیدی توسط دولت چین برای ارتقا کالج ها و دانشگاه ها به استانداردهای کلاس جهانی آغاز شده است.

در اواسط دهه 1990، دولت مرکزی برنامه سرمایه گذاری میلیارد دلاری را برای بهبود کیفیت و رقابت آموزش عالی چین در سراسر جهان آغاز کرد.

پروژه 211: همراه با شورای دولتی و وزارت دارایی، وزارت آموزش و پرورش چین با هدف تقویت بخش های عالی انتخاب شده و رشته های اصلی، این مقاله را در سال 1995 منتشر كرد. دانشگاه های کنونی چین را که عضوی از این گروه هستند، اینجا ببینید.

شماره 211 از شعار این پروژه ناشی می شود برای قرن بیست و یکم، مدیریت 100 دانشگاه با موفقیت.

پروژه 985: این پروژه در سال 1998 توسط شورای دولتی و وزارت آموزش و پرورش چین آغاز به کار کرد و هدف آن ساخت دانشگاه های کلاس جهانی در چین است.

39 دانشگاه از پروژه 211 وجود داشت که بودجه اضافی 40.4 میلیارد دلار یا 264.9 میلیارد یوان از دولت مرکزی دریافت کردند، در بالای بودجه 28.4 میلیارد دلار یا 186.3 میلیارد یوآن از دولت محلی برای بهبود مراکز تحقیقاتی، تسهیلات، برگزاری کنفرانس های بین المللی، جذب اساتید و کارمندان مشهور جهان و کمک به اساتید چینی برای شرکت در کنفرانس های خارج از کشور.

همچنین، پروژه 985 لیگ C9 – نسخه چینی لیگ ایالات متحده را تولید کرده است. با اجرای این پروژه ها، تعداد دانشکده ها و دانشگاه ها در دهه گذشته دو برابر شده است، برخی از آنها به عنوان بهترین علوم علمی و ریاضی در جهان قرار گرفته اند که این امور به خودی خود میتواند دلیل خوبی برای تحصیل در چین و خوشبین بودن به آینده روشن نظام آموزشی چین باشد.

مسیر تحصیل در چین

طول تحصیل شما به مسیری که می خواهید طی کنید بستگی دارد. در اینجا یک دوره اساسی تحصیل در چین وجود دارد. دوره تحصیل در چین در مقطع لیسانس 4 الی 5 سال طول میکشد. دوره کارشناسی ارشد در چین 2 الی 3 سال به طول می انجامد و همچنین دوره دکتری 3 تا 5 سال.

دانشگاه ها و موسسات برتر چین

چندین دانشگاه در چین در رتبه بندی 300 دانشگاه برتر جهان حضور دارند، و به طور خاص، این دانشگاه ها دارای رتبه بالایی در آسیا و رتبه های برتر BRIC هستند. 5 دانشگاه برتر چین طبق QS World Ranking 2021 به شرح زیر است:

Tsinghua University

Zhejiang University

Fudan University

Peking University

Shanghai Jiao Tong University

فرصت های پس از تحصیل در چین

وقتی می خواهید مدت طولانی تری در چین بمانید زیرا می خواهید تحصیل خود را ادامه دهید، می توانید به سفارت بروید و برای تمدید ویزای تحصیلی خود درخواست دهید. در بیشتر مواقع مشکلی نخواهد بود، به شرط آنکه پذیرش دانشگاه را به عنوان مدرک به همراه داشته باشید.

اما اگر بخواهید مدت بیشتری بمانید زیرا شغلی به شما پیشنهاد شده است، قوانین متفاوتی اعمال می شود. در این صورت، شما باید برای ویزای کاری به نام Visa Z اقدام کنید، و هم کارفرما و هم شما باید شرایط ویزای کاری چین را داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و شرایط درخواست ویزای کار چین یا تحصیل در چین یا هر ویزای دیگری، با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آوات در ارتباط باشید.

مقاله پیشنهادی: تحصیل دندانپزشکی در چین

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در چین

بسیاری از دوره های تحصیل در چین به جای انگلیسی به زبان ماندارین تدریس می شوند از این رو، اگر قصد ادامه دوره ای به زبان ماندارین را دارید، لازم است گواهی نمره قبولی را در آزمون Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK) ، در سطح 3 تا 8 ارائه دهید.

این گواهینامه معمولاً از طریق دوره فشرده یک تا دو ساله یادگیری زبان ماندارین به دست می آید.

این به شما این امکان را می دهد که نه تنها سخنرانی اساتید را درک کنید بلکه برای راحتی به طور کلی با مردم چین ارتباط برقرار کنید.

با این حال، همانطور که اکثر دانش آموزان معمولاً انتخاب می کنند، اگر قصد ادامه تحصیل در زبان انگلیسی را دارید، ممکن است نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل باشد پس اگر قصد تحصیل در چین به زبان انگلیسی را دارید باید از ابتدا به فکر مدرک زبان باشید. اما این در هر دانشگاه متفاوت است. برخی از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایرین در زمینه ارائه مدرک دارند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی چین

برای تحصیل در چین، هنگامی که دانشجویان نامه پیشنهادی خود را از دانشگاه انتخابی دریافت می کنند، باید در مورد نوع ویزایی که دانشجو ملزم به درخواست آن است تصمیم گیری شود.

ویزای دانشجویی در چین به دو دسته تقسیم می شود  X1 و X2ویزای X1 برای دانشجویانی است که قصد دارند بیش از شش ماه در چین تحصیل کنند، در حالی که X2 برای کسانی است که کمتر از شش ماه در این کشور تحصیل می کنند.

پس از آن، دانشجویان باید همراه با مدارک زیر به کنسولگری یا سفارت چین در کشور خود برای درخواست ویزا مراجعه کنند:

نامه پذیرش از دانشگاه

فرم درخواست ویزا JW201) یا (JW202

سوابق معاینه پزشکی

گذرنامه اصلی

عکس پاسپورتی

پس از درخواست و تأیید ویزا، می توانید برای تحصیل در چین عزیمت کنید. پس از ورود، دانشجویان بین المللی برای تأیید سوابق معاینه فیزیکی خود لازم است به دفتر قرنطینه بهداشت مراجعه کنند.

برای آگاهی بیشتر: ویزای تحصیلی چین

هزینه های تحصیل در چین

برای تحصیلات با کیفیت، هزینه های تحصیل در چین بسیار کم است، و این موضوع چین را برای افرادی که به دنبال تحصیلات خوب در خارج از کشور هستند بسیار مقرون به صرفه می کند.

در حالی که شهریه سالانه در کشورهای دیگر در سراسر جهان می تواند به 15000 دلار برسد، در چین دانش آموزان می توانند با پرداخت شهریه ناچیز سالانه 1500 دلار، از 50 دانشگاه برتر مدرک بگیرند. به طور میانگین هزینه های تحصیل در چین بین 3 هزار تا 5 هزار دلار است.

شرط معدل برای تحصیل در چین

برای تحصیل در چین محدودیتی برای معدل وجود ندارد و متقاضیان میتوانند با هر میزان معدلی برای دانشگاه های چین اپلای کنند. البته بدیهی است که هرچقدر معدل متقاضی بالاتر باشید شانس پذیرش در دانشگاه های برتر چین بالاتر میرود. اما گفتنی است که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین حداقل معدل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی تحصیل در چین برای تحصیل در دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت باید 17 باشد.

در پایان

در پایان امیدواریم با خواندن این مقاله دانش کافی را بدست آورده باشید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید با موسسه حقوقی مهاجرتی آوات تماس گرفته و از تجربیات مشاوران ما بهره مند شوید. همچنین می توانید از طریق واتساپ یا تکمیل فرم ارزیابی مهاجرتی با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *