اسپانیا, تحصیلی

شرایط تحصیل در اسپانیا

شرایط تحصیل در کشور اسپانیا

اغلب مردم جهان، از کشور اسپانیا به عنوان کشوری توریستی یاد می کنند، اما علاوه بر گردشگران، هر ساله مهاجران بسیاری به این کشور نیز نقل مکان می کنند. در بین متاضیان مهاجرت به کشور اسپانیا، متقاضیان مهاجرت از تحصیل بخش قابل توجهی از آن ها تشکیل داده اند. در نتیجه این موضوع باعث شد تا ما تصمیم بگیریم، مقاله ای را به موضوع شرایط تحصیل در کشور اسپانیا اختصاص دهیم. کشور اسپانیا با آب و هوای مطلوب، سیستم آموزشی با کیفیت، جاذبه های گردشگری بسیار، هزینه های مناسب تحصیل و زندگی یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در میان متقاضیان از سراسر جهان است. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید، با ما در ادامه این مقاله، همراه باشید.

نگاهی اجمالی به اسپانیا و تحصیل در این کشور

اسپانیا یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اروپا است و با فرانسه و پرتغال هم مرز می باشد. این کشور، کشوری زیبا با تاریخ طولانی و فرهنگ غنی است که به دلیل معماری، غذا و آب و هوای فوق العاده معروف است.

این کشور از تعدادی منطقه نیمه خودمختار تشکیل شده است که هر کدام دارای فرهنگ متمایز و گاهی حتی زبان محلی هستند. یکی از ویژگی های محبوب کشور اسپانیا، برخورداری از مناظر ساحلی تا مناظر کوهستانی منحصر به فرد است. از دیگر ویژگی های مهم این کشور می توان به وجود دانشگاه های تاریخی و مدرن، در بسیاری از شهر های بزرگ و کوچک این کشور، اشاره کرد.

با تحصیل در دانشگاه‌ های کشور اسپانیا نه تنها می توانید از شرکت در یک برنامه تحصیلی عالی لذت ببرید. بلکه می توانید از لذت تحصیل در یک مکان‌ فوق العاده نیز بهره مند شوید. تحصیل در اسپانیا به شما امکان می دهد در برخی از بهترین دانشگاه های جهان، از جمله مدارس تجاری معروف اسپانیایی ثبت نام کنید. زندگی دانشجویی نیز بسیار سرگرم کننده است.

اگر می خواهید در اسپانیا تحصیل کنید، مهم است که بدانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی به چه مقدار پول نیاز دارید. در ادامه این مقاله توضیح می دهیم که چه نوع شهریه باید انتظار داشته باشید و هزینه های زندگی در این کشور زیبا چقدر است.

شرایط کلی تحصیل در اسپانیا

کشور اروپایی اسپانیا با سیستم آموزشی معتبر، آب و هوای مطلوب، مکان های جذاب و دیدنی، مردمان مهربان و خونگرم خود و… مقصد تحصیلی جذابی به نظر می آید. قطعا تحصیل در مدارس این کشور می تواند شانس داشتن آینده ای درخشان را برای کودکان شما به ارمغان آورد.

تحصیل در مدارس دولتی این کشور ارزان قیمت و به زبان اسپانیایی است، اما اگر علاقه مند به تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور هستید، می توانید با پرداخت شهریه ای در مدارس خصوصی یا بین المللی این کشور تحصیل نمایید.

به طور کلی گذراندن تحصیلات عمومی در این کشور الزامی است. یعنی تمامی کودکان باید از 6 سالگی تا 16 سالگی در این کشور به تحصیل مشغول باشند.

شرایط کلی تحصیل در این کشور را می توان از دو جنبه مورد بررسی قرار دهیم: تحصیلات عمومی، تحصیلات عالی.

تحصیلات عمومی در اسپانیا

تحصیلات عمومی در کشور اسپانیا از دوره های زیر تشکیل شده است:

مهدکودک

معمولا کودکان 3 تا 6 ساله دوره مهد کودک را طی می کنند. گذراندن این دوره اجباری محسوب نمی شود و بستگی به تصمیم والدین کودک دارد. البته گذراندن سال آخر این دوره تحت عنوان پیش دبستانی الزامی است.

دبستان

در کشور اسپانیا کودکان 6 تا 11 ساله در این دوره تحصیل می نمایند، طول مدت این دوره تحصیلی 5 سال است و تحصیل در آن اجباری محسوب می شود.

متوسطه

با به پایان رسیدن دوره دبستان دانش آموزان از 11 سالگی تا 16 سالگی در این مقطع تحصیل می نمایند. در واقع طول مدت این دوره نیز 5 سال است، در پایان این دوره تحصیلی دانش آموزان مدرک
Bachiller که معادل دیپلم است دریافت می نمایند. گذراندن این دوره تحصیلی نیز در اسپانیا الزامی است. در صورتی که دانش آموزی خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور باشد باید یک سال را به عنوان دوره پیش دانشگاهی طی نماید.

تحصیلات عالی در اسپانیا

تحصیلات عالی در اسپانیا شامل سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

دوره کارشناسی

این دوره تحصیلی در کشور اسپانیا معمولا 4 ساله است، برای شرکت در این دوره تحصیلی شما باید مدرک دیپلم معتبر ارائه دهید. توجه داشته باشید که دانشگاه های کشور اسپانیا رشته های دانشگاهی در دوره کارشناسی را به زبان اسپانیایی تدریس می نمایند. بنابراین داشتن مدرک زبان اسپانیایی B2 برای پذیرش در این دوره تحصیلی الزامی می باشد.

دوره کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا به 3 صورت ارائه می شوند:

 • دوره یک ساله با 60 واحد درسی
 • دوره یک سال و نیمه با 90 واحد درسی
 • دوره دو ساله با 120 واحد درسی

دانشگاه های اسپانیایی در دوره کارشناسی ارشد دروس خود را به هر دو زبان انگلیسی و اسپانیایی تدریس می نمایند. در نتیجه در صورتی که شما زبان فرانسوی نمی دانید، می توانید مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس یا تافل ارائه نمایید.

دوره دکتری

طول دوره دکتری در دانشگاه های اسپانیایی معمولا 3 تا 5 سال است. غالب رشته ها در این دوره به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این دوره تحصیلی در اسپانیا همانند بسیاری دیگر از کشورها بر محور پژوهش و تحقیقات استوار است.

شرایط تحصیل در اسپانیا برای مهاجران

در قلمرو بارسلونا، آلیکانته، مادرید، مدارس خصوصی بین المللی رتبه بندی وجود دارد که ویژگی های اصلی آن ها استاندارد آموزشی بالا و قیمت پایین برای آموزش متوسطه است. بنابراین، برترین مدارس شبانه روزی آمریکایی و بریتانیایی در اسپانیا، که دروس آن ها به زبان انگلیسی تدریس می شود، محبوب ترین و مورد تقاضا در بین دانشجویان خارجی هستند. در عین حال، زبان اسپانیایی در سطح پیشرفته مورد مطالعه قرار می گیرد. برای ورود آزادانه به یک مدرسه نخبگان در اسپانیا، گذراندن دوره های موثر زبان تابستانی مفید خواهد بود. پس از تحصیل در دبیرستان، فارغ التحصیلان اسپانیایی را در سطح متوسط ​​می دانند که برای پذیرش بدون مانع در رتبه بندی دانشگاه های اسپانیا کافی است.

در مورد برنامه آموزشی بهترین مدارس شبانه روزی در اسپانیا، تاکید بر ثبت نام موفقیت آمیز فارغ التحصیلان در رتبه بندی دانشگاه های اسپانیا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و غیره است. برنامه آموزشی متوسطه برای آموزش ریاضیات، زبان های خارجی، علوم انسانی و طبیعی، تاریخ و همچنین رشته های اجتماعی. کلاس ها در کلاس های کوچک برگزار می شود که رویکردی فردی برای هر دانش آموز فراهم می کند. علاوه بر این، برنامه ریزی شده است که دانش کسب شده را در عمل تمرین کنید.

پس از رسیدن به سن 6 سالگی، کودک مرحله کسب آموزش متوسطه اجباری پیشرو در اسپانیا را آغاز می کند. مزیت اصلی چنین آموزش اولیه به دلیل آمادگی برای مدرسه در داخل دیوارهای یک مدرسه معتبر اسپانیایی است، جایی که دانش آموز به تحصیل ادامه خواهد داد. بنابراین، آن ها با مدرسه، الزامات و قوانین تعیین شده، ویژگی ها و سایر دانش آموزان آشنا می شوند. توجه داشته باشید که وقتی کودک به سه سالگی می رسد، کودکان در مهدکودک های رتبه بندی در اسپانیا پذیرفته می شوند.

مزایای تحصیل در کشور اسپانیا برای مهاجران

به طور کلی زندگی در کشور اروپایی همچون اسپانیا با توجه به شرایطی که دارد، برای مهاجران مزایای بسیاری به همراه داد. اما زندگی و تحصیل در این کشور می تواند مزایای بیشتری برای مهاجران به همراه داشته باشد. مهم ترین مزایای تحصیل در کشور اسپانیا برای مهاجران به شرح زیر می باشند:

 • امکان تحصیل و زندگی در کشوری خوش آب و هوا
 • برخورداری از سیستم آموزشی با کیفیت
 • امکان تحصیل و زندگی در کشوری اروپایی با هزینه های مناسب
 • تحصیل و زندگی در میان مردمی خونگرم و مهربان
 • داشتن شانس بازدید از آثار باستانی و مکان های دیدنی و شناختن فرهنگ غنی اروپای جنوبی
 • امکان یادگیری و تقویت زبان اسپانیولی به عنوان زبان بین المللی و پرطرفدار
 • تحصیل در کشوری با دانشگاه های معتبر قرار گرفته در رنکینگ های جهانی
 • و…

شرایط لازم برای تحصیل در مدارس کشور اسپانیا برای مهاجران

برای دانش آموزان مهاجری که قصد تحصیل در مدارس کشور اسپانیا را دارند، برخورداری از شرایط زیر الزامی می باشد:

 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر همراه ریز نمرات و ترجمه آن ها
 • برخورداری از فرم ارزیابی تحصیلی کشور اسپانیا به صورت تکمیل شده
 • داشتن رضایت نامه و اجازه نامه کتبی والدین برای کودکان زیر 18 سال
 • برخورداری از عکس پرسنلی جدید
 • داشتن گذرنامه یا پاسپورت معتبر
 • اثبات برخورداری از سرمایه کافی یا داشتن اسپانسر برای تامین هزینه های تحصیل و اقامت در این کشور
 • برخورداری از گواهی سلامت و بیمه نامه پزشکی
 • تعیین و معرفی قیم دانش آموز به دولت اسپانیا
 • داشتن نامه قبولی یا پذیرش از یک مدرسه اسپانیایی
 • و…

شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا برای مهاجران

دولت اسپانیا برای افرادی که خواستار تحصیل در دانشگاه های این کشور نیز می باشند، شرایطی را مشخص کرده است. شرایط لازم برای ورود مهاجران به دانشگاه های این کشور، از قرار زیر تعیین شده:

 • داشتن دیپلم 12 ساله معتبر و ریز نمرات به همراه ترجمه آن ها
 • داشتن گواهی سلامت مبنی بر سلامت کامل فرد متقاضی
 • برخورداری از بیمه نامه سلامت معتبر به ارزش 30.000 یورو
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6 یا مدرک زبان اسپانیایی سطح B2
 • برخورداری از شرایط مالی مساعد جهت پرداخت هزینه های شهریه و اقامت
 • گواهی نداشتن هیچ نوع سو پیشینه و سابقه جرم و جنایت
 • داشتن رزومه تحصیلی، توصیه نامه و مقالات معتبر برای تحصیل در دوره های ارشد و دکتری
 • بودن در بازه سنی مناسب با دوره تحصیلی مورد نظر
 • برخورداری از دعوت نامه استاد دانشگاه اسپانیایی جهت تحصیل در دوره دکتری
 • داشتن انگیزه نامه برای توضیح هدف و علت اقدام به تحصیل در این کشور
 • برخورداری از نامه پذیرش از یک دانشگاه اسپانیایی
 • داشتن فیش پرداختی هزینه ویزای تحصیلی و فرم های کامل شده مربوط به آن
 • برخورداری از عکس پرسنلی متاخر
 • داشتن گذرنامه یا پاسپورت دارای اعتبار
 • و…

الزامات زبان برای تحصیل مهاجران در کشور اسپانیا

امکان تحصیل ارزان قیمت به زبان اسپانیایی در مدارس این کشور وجود دارد. اما در صورتی که خواهان تحصیل در مدارس اسپانیا به زبان انگلیسی هستید، باید در مدارس خصوصی یا بین المللی این کشور ثبت نام نمایید. البته تحصیل در این مدارس برای شما هزینه بر خواهد بود.

زبان تدریس در دانشگاه های اسپانیایی در دوره کارشناسی زبان اسپانیایی است. برای تحصیل در این دوره شما باید مدرک زبان اسپانیایی سطح B2 ارائه نمایید. دانشگاه های اسپانیا اغلب رشته های دانشگاهی خود در دوره های تحصیلات تکمیلی را به هر دو زبان انگلیسی و اسپانیایی تدریس می کنند. بنابراین در صورتی که خواهان تحصیل در دوره های انگلیسی زبان این کشور هستید باید از مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند تافل یا آیلتس با حداقل نمره 6 برخوردار باشید.

ناگفته نماند که بیشتر از 30 دانشگاه دارای اعتبار در کشور اسپانیا حضور دارند که ارائه مدرک زبان را الزامی نمی دانند. در واقع اخذ پذیرش از این گونه دانشگاه ها به صورت پذیرش مشروط یا Conditional Admission می باشد. با اخذ این نوع پذیرش شما باید قبل شروع ترم دانشگاهی یک دوره زبان در این کشور بگذرانند.

هزینه تحصیل در اسپانیا

در صورت تحصیل به زبان اسپانیایی در مدارس دولتی این کشور شانس برخورداری از تحصیل ارزان قیمت را خواهید داشت. اما در صورتی که خواهان تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس اسپانیا هستید باید با پرداخت شهریه در مدارس خصوصی یا بین المللی این کشور به تحصیل بپردازید.

تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا با توجه به نوع دانشگاه، رشته انتخابی و دوره تحصیلی هزینه متفاوتی را در بر خواهد داشت.

به طور میانگین هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا برای دوره کارشناسی حدود 2000 یورو تا 4500 یورو و برای دوره کارشناسی ارشد 3000 یورو تا 8000 یورو تعیین شده است.

هزینه تحصیل در دوره دکتری دانشگاه های این کشور کمی متفاوت بوده و غالبا شامل دریافت کمک هزینه و بورسی تحصیلی می شود. به طوری که تحصیل در دوره دکتری این کشور سالانه با مبلغ 200 یورو تا 700 یورو نیز امکان پذیر می باشد.

هزینه تحصیل در کشور اسپانیا برای برخی از رشته های دانشگاهی

هزینه ذکرشده برای رشته های زیر با توجه به نوع دانشگاه و دوره تحصیلی متفاوت خواهد بود، اما ما به میانگین هزینه تحصیل در این رشته ها در دانشگاه های اسپانیا اشاره کرده ایم.

رشته های مدیریت بازاریابی و تبلیغات، مدیریت توریسم و گردشگری، مدیریت بین الملل و مدیریت ارتباطات و روابط عمومی:

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی این رشته ها و به مدت چهار سال حدود 19.400 یورو تخمین زده می شود.

رشته مدیریت بازرگانی و MBA:

هزینه تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی و به مدت چهار سال 17.680 یورو خواهد بود.

مدیریت مهندسی:

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد این رشته برای مدت دو سال 10.200 یورو برآورد می شود.

و…

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در کشور اسپانیا

کشور اسپانیا نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها با اعطا بورسیه تحصیلی به دانشجویان این کشور آن ها را مورد حمایت مالی خود قرار می دهد. به دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه های این کشور به ندرت بورسیه تعلق می گیرد، اما دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی به خصوص دکتری شانس برخورداری از بورسیه های تحصیلی را خواهند داشت. به طوری که تحصیل در دوره دکتری دانشگاه های این کشور با مبلغی بسیار کم یا حتی رایگان میسر خواهد بود.

همانطور که گفتیم، این کشور انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی را ارائه می دهد که در این بخش شما را با مهم ترین آن ها آشنا خواهیم کرد:

بورسیه های دولتی اسپانیا

دولت اسپانیا از طریق وزارت آموزش خود بورسیه های تحصیلی متنوعی را به دانش آموزان اسپانیایی و بین المللی ارائه می دهد. این بورسیه ها برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. دانشجویان برای استفاده از بورسیه های تحصیلی دولت این کشور باید شرایط هر یک را بررسی کنند تا ببینند امکان اخذ کدام یک برای آن ها، ممکن است. در ادامه به طرح های بورسیه که در سال های اخیر در این کشور در حال اجرا است می پردازیم.

بورسیه UIC بارسلون

UIC Barcelona مخفف Universitat Internacional de Catalunya (UIC) است. دانشگاه UIC برنامه بورسیه تحصیلی عالی بین المللی را از سراسر جهان ارائه می دهد. شرکت کنندگان از همه ملیت ها می توانند برای بورسیه بین المللی تعالی UIC درخواست دهند.

این برنامه ها شامل زمینه های مطالعاتی زیر است: پزشکی زیستی، مهندسی زیستی، حقوق، تجارت، ارتباطات، روانشناسی، فیزیوتراپی پرستاری، روانشناسی و…

دانشگاه اروپایی آتلانتیک

دانشگاه اروپایی آتلانتیک برای دانشجویان مقطع کارشناسی تا حداکثر 20 دانشجو سرمایه گذاری می کند. این بورس تحصیلی تا 100٪ هزینه شهریه کامل را پوشش می دهد.

بورسیه دانشگاه گرانادا

به طور کلی دانشگاه گرانادا طیف گسترده ای از بورسیه های تحصیلی را به دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند، ارائه می دهد. بورسیه تحصیلی برای برنامه های کارشناسی ارشد و برنامه دکترا در دسترس است. همچنین می توانید از طریق بورسیه اراسموس در دانشگاه گرانادا اقدام کنید.

کار در کنار تحصیل

دانشجویان دانشگاه های کشور اسپانیا مانند سایر دانشجویان در کشورهای اروپایی از اجازه کار در حین تحصیل برخوردار هستند. البته که میزان ساعت مجاز به کار برای هر دانشجو با توجه به دوره تحصیلی وی تعیین می گردد. از آنجا که این کشور صنعت توریسم قوی دارد بسیاری از دانشجویان می توانند در مشاغل مربوط به این صنعت در اسپانیا مشغول به کار پاره وقت شوند. البته دانشجویان دکتری غالبا در مشاغل دانشگاهی و تحقیقاتی کار می نمایند.

درآمد حاصل از کار در کنار تحصیل در کشور اسپانیا برای مهاجران

درآمد حاصل از کارهای پاره وقت دانشجویی در کشور اسپانیا با توجه به نوع کار و میزان ساعت آن متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی دانشجویان در کشور اسپانیا بابت کار پاره وقت خود در این کشور معمولا ساعتی 8 تا 10 یورو دستمزد دریافت می نمایند. این درآمد می تواند تامین کننده بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور باشد.

انواع مشاغل موجود در اسپانیا برای دانشجویان و دانش آموزان

دانشجویان دانشگاه های کشور اسپانیا مانند دانشجویان بسیاری دیگر از کشورها معمولا در مشاغلی مانند: کار در کافه ها، هتل ها، رستوران ها، بارها، کمپ های فضای باز، تولیدی ها، پردیس دانشگاه های و… مشغول به کار پاره وقت می شوند.

البته دانشجویان دکتری اغلب در خود دانشگاه ها به عنوان استادیار، پژوهشگر، محقق، مسئول آزمایشگاه و… شاغل می شوند.

قوانین کار در کشور اسپانیا برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی

مانند سایر کشورهای اروپایی میزان ساعت مجاز به کار دانشجویان را دوره تحصیلی آن ها تعیین می نماید. از این رو تعداد ساعت مجاز به کار برای دانشجویان کارشناسی تا 10 ساعت در هفته، برای دانشجویان کارشناسی ارشد تا 20 ساعت در هفته و برای دانشجویان دکتری تا 30 ساعت در هفته تعیین شده است.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانیدفرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1. آیا امکان مهاجرت دانشجوی متاهل به همراه همسرش وجود دارد؟

 • پس از اخذ کارت اقامت، می توانید اقدامات لازم برای انتقال همسر را به کشور اسپانیا را انجام دهید. این اقدام در حدود 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.

2. برترین دانشگاه های کشور اسپانیا بر اساس رنکینگ های جهانی کدام دانشگاه ها هستند؟

 • University of barcelona
 • Universitat Autònoma de Barcelona
 • Autonomous University of Madrid
 • Complutense University of Madrid
 • University of Navarra
 • Pompeu Fabra University
 • University Carlos III de Madrid
 • Polytechnic University of Catalonia
 • University of Vic
 • Polytechnic University of Valencia
 • و…

3. حداقل هزینه زندگی یک دانشجو در کشور اسپانیا چقدر خواهد بود؟

 • میزان هزینه زندگی یک دانشجو در کشور اسپانیا کاملا با محل سکونت (خوابگاه یا منزل شخصی) و سبک زندگی وی در ارتباط است. به طور میانگین می توان گفت که حداقل هزینه زندگی یک دانشجو در کشور اسپانیا ماهانه 450 تا 500 یورو خواهد بود. این رقم برای زندگی در شهرهای بزرگ تر به 700 تا 1200 یورو در ماه نیز می رسد. همچنین میزان این هزینه برای شهرهای کوچک تر با کمی صرفه جویی حتی می تواند به 200 یورو در ماه تقلیل یابد.

4. آیا دانشگاه های کشور اسپانیا برای متقاضیان تحصیل در این کشور محدودیت سنی قائل است؟

 • بله، دانشگاه های کشور اسپانیا حداکثر سن برای تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های این کشور را 26 سال، برای دوره کارشناسی ارشد 36 سال و برای دکتری 50 سال را تعیین کرده اند. قطعا اشخاصی که از سن پایین تری برخوردار باشند شانس پذیرش بالاتری خواهند داشت، اما داشتم رزومه تحصیلی قوی می توانند شانس شما را افزایش دهد.

اگر هر گونه سوال یا شبهه ای در ارتباط با شرایط تحصیل در اسپانیا برای شما ایجاد شده، حتما در پایان این مقاله در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. مشاوران و کارشناسان با تجربه ما در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *