کانادا

بهترین روش های اخذ اقامت کانادا

شرایط و راه های اخذ اقامت کانادا

در این مقاله به بررسی راه های اخذ اقامت کانادا و انواع آن می پردازیم. در این مقاله شرایط، هزینه ها و بهترین راه های دریافت اقامت کانادا در سال 2022 توضیح داده شده است. شما می توانید بعد از خواندن این مقاله پرسش های خود را در انتها از ما بپرسید. با ما همراه باشید.

قوانین کلی برای دریافت اقامت

شما باید تعهدات خود را در طول مدت اقامت در این کشور رعایت کنید. برای تحقق این تعهدات، شما باید در هر دوره 5 ساله حداقل 730 روز (2 سال) در کانادا حضور داشته باشید. اداره مهاجرت کانادا (IRCC) به سابقه اقامت شما در 5 سال گذشته در کانادا نگاه می کند. این بدان معنی است که شما می توانید در یک دوره 5 ساله حداکثر 3 سال را در خارج از کانادا سپری کنید. اگر برای مدت زمان طولانی خارج از کانادا هستید، می توانید روزهای اقامت خود در کانادا را جمع کنید.

در صورتی که در کانادا هستید و افسر مهاجرت کانادا تشخیص می دهد که شما به تعهدات اقامتی خود عمل نکرده اید، افسر کانادایی ممکن است دستور خروج صادر کند که شما را مجبور به ترک خاک این کشور کند.

اگر خارج از کانادا هستید و به تعهدات خود عمل نکرده اید، افسران مهاجرت به کانادا می توانند کتباً به شما اطلاع دهند که وضعیت اقامت دائم کانادا خود را از دست داده اید.

در صورتی که اقامت کانادا خود را از دست دهید، می توانید ظرف 60 روز پس از دریافت تصمیم، درخواست تجدیدنظر کنید. اگر درخواست تجدید نظر کنید، افسر ممکن است قبل از تصمیم نهایی در مورد وضعیت اقامت دائم شما، از تصمیم اتخاذ شده صرف نظر کند.

اگر می دانید که برای مدت طولانی از کانادا خارج خواهید شد، بسیار مهم است که با اداره مهاجرت کانادا (IRCC) تماس بگیرید و به آن ها بگویید که برمی گردید.

اگر می خواهید بعد از دوره 5 ساله اقامت کانادا خود را به شهروندی و دریافت پاسپورت کانادا تبدیل کنید باید از مدت 5 سال حداقل 3 سال را در خاک کانادا بوده باشید وگرنه نمی توانید شهروندی کانادا را دریافت کنید.

اقامت کانادا از طریق کار

کانادا یک مقصد بسیار محبوب برای متقاضیان مهاجرت است. به دلیل زیبایی طبیعی، فضای باز و شهرت به عنوان یکی از مهاجر پذیر ترین کشورهای جهان و همچنین با نرخ بیکاری پایین، بازار کار فوق العاده ای دارد. متقاضیان اقامت کانادا میتوانند برای کار در کانادا بسیار خوشبین باشند چرا که کانادا فرصت های شغلی فراوانی برای مهاجران بین المللی دارد.

این یک کشور دو زبانه است. هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی زبان های رسمی آن هستند اما معمولاً تسلط به زبان فرانسه فقط برای مشاغل خاص در استان کبک لازم است.

اگر به دنبال کار دائمی در کانادا هستید، کارفرمای کانادایی شما برای استخدام شما باید LMIA (ارزیابی تأثیر بازار کار) را ارائه کند. اینها اسنادی است که توسط اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) صادر شده و تأیید می کند که استخدام کارگر خارجی تأثیر منفی بر بازار کار کانادا نخواهد داشت. اگر به دنبال شغلی باشید که در لیست مشاغل کمبود کانادا باشد و بتوانید به عنوان یک “کارگر ماهر فدرال” تبدیل شوید، از طریق Express Entry اقدام کنید.

برای آگاهی بیشتر: ویزای کار کانادا

اقامت کانادا از طریق تحصیل

کانادا دلایل زیادی دارد که از بهترین مقاصد تحصیلی بین المللی برای متقاضیان اقامت کانادا محسوب می شود. این گزینه طیف گسترده ای از دوره ها را شامل می شود از دیپلم، کارشناسی تا مقاطع کارشناسی ارشد و حتی دکتری. تحقیقات یکی از مولفه های اصلی دانشگاه های کانادا است و در خط مقدم فناوری نقش زیادی دارد.

کانادا یک کشور آرام و ایمن است و از بهترین کشورها برای زندگی محسوب می شود. سه شهر کانادا یعنی شهرهای ونکوور، تورنتو و کلگری جزء “بهترین شهرهای قابل زندگی” جهان قرار می گیرند.

کانادا همچنین یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به طور مداوم در رده پایدارترین اقتصادها قرار دارد. جمعيت كوچك در يك كشور گسترده، سرشار از منابع، از نظر فني پيشرفته بدان معناست كه هميشه نياز به متخصصان ماهر وجود دارد و ميزان اشتغال زايي نيز زياد است.

برای آگاهی بیشتر: ویزای تحصیلی کانادا

اقامت کانادا از طریق جاب آفر

نامه پیشنهاد کار سندی است که کارفرمای کانادایی (به عنوان کارگر موقت) به شما می دهد. نامه پیشنهاد شغلی برای متقاضیان اقامت کانادا جزئیات شغل شما را توضیح می دهد.

به طور کلی، جزئیات نامه پیشنهاد کار (یا “نامه استخدام”) کمتر از قرارداد است.

این نامه شامل اطلاعاتی در موارد زیر می شود:

 • حقوق و کسر شما از حقوق شما
 • وظایف شغلی شما
 • شرایط اشتغال، مانند ساعت کار

اگر به ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) نیاز دارید، کپی نامه پیشنهاد شغلی خود را همراه با درخواست اجازه کار خود قرار دهید.

“پیشنهاد استخدام” همان “نامه پیشنهاد کار” نیست. اگر کارفرمای شما برای استخدام شما در این کار به LMIA نیازی ندارد، باید پیشنهاد استخدام را در پورتال کارفرما ارائه دهد. پس از ارسال، پورتال پیشنهادی برای شماره اشتغال تولید می کند که هنگام درخواست مجوز کار خود به آن نیاز دارید.

برخی از کارفرمایان معاف از LMIA هستند و نیازی به ارائه پیشنهاد کار ندارند و پیشنهاد شماره اشتغال برای شما ندارند.

اقامت کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری

در ژانویه 2015، دولت کانادا سیستم مهاجرت الکترونیکی جدیدی را راه اندازی کرد که ورود سریع به مهاجران ماهر و واجد شرایط را به کانادا ارائه می دهد.

برنامه جدید Express Entry یک برنامه اقامت دائم کانادا برای مهاجران است که می توانند در صورت کمبود کارگر ماهر موجود در کانادا شغل مورد نیاز خود را پر کنند.

برای آگاهی بیشتر: اکسپرس اینتری کانادا

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

کانادا فرصت های فوق العاده ای را به خارجیانی که می خواهند در کانادا سرمایه گذاری کنند ارائه می دهد. هر ساله هزاران سرمایه گذار کانادا را به قصد اقامت کانادا را به عنوان مقصد خود قرار می دهند و مطمئناً دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید در میان آنها باشید.

هدف برنامه مهاجرت تجاری تشویق به سرمایه گذاری و اشتغال در کانادا از طریق مهاجرت افرادی است که توانایی ایجاد موفقیت یا سرمایه گذاری در مشاغل در کانادا را دارند.

برای آگاهی بیشتر: اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

اقامت کانادا از طریق برنامه های استانی

متقاضیان اقامت کانادا تحت برنامه نامزدهای استانی (PNP) از روند درخواست ویزا سریع برخوردار می شوند. مهاجران متقاضی اقامت کانادا از طریق برنامه PNP باید دارای مهارت های لازم، آموزش مناسب، تجربه کاری کافی و نتیجه آزمون زبان گذرانده شده باشند.

برای واجد شرایط شدن در برنامه نامزدهای استانی، یک استان یا قلمرو کانادایی باید یک متقاضی را معرفی کند. بسیاری از استانهای کانادا برای انجام اختیارات خود در جذب کارگران مهاجر که مایلند در استان مربوطه مستقر شوند، با دولت ملی کانادا توافق کرده اند.

موسسه مهاجرتی آوات به سرعت و با نمایه ای که بهترین شانس انتخاب شدن را به شما می دهد، پرونده مهاجرت استانی شما را استارت می زند.

برای آگاهی بیشتر: مهاجرت استانی به کانادا

اقامت کانادا از طریق ویزای استارتاپ

برنامه استارت آپ ویزا کانادا(SUV) که توسط دولت کانادا ایجاد شده است، برای جذب کارآفرینان خارجی متقاضی اقامت کانادا است که مایل به ایجاد مشاغل جدید با رشد بالا در کانادا هستند، که از نوآوری و ایجاد اشتغال برخوردار هستند.

الزامات:

متقاضیان احتمالی باید آماده ارائه اطلاعات دقیق در مورد پایداری بالقوه فعالیت تجاری خود باشند.

اینها شامل برنامه های تجاری، اسناد مالی، رزومه بنیانگذاران، دوره آموزش و سایر اطلاعات مربوطه طبق الزامات است.

تجارت پیشنهادی باید نشان دهد که از نظر مالی و بازار از نظر اقتصادی بالقوه قابل اجرا است. کارآفرینان متقاضی اقامت کانادا باید تحصیلات، تجربه و تخصص مربوطه را داشته باشند که از موفقیت تجارت پیشنهادی در کانادا بهره مند گردند.

متقاضیان باید بتوانند به طور موثر به زبان های انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند و کار خود را در کانادا انجام دهند.

متقاضیان اقامت کانادا باید واجد شرایط بودن تعیین شده توسط دولت کانادا را برای برنامه Startup Visa داشته باشند.

برای آگاهی بیشتر: استارتاپ کانادا

اقامت کانادا از طریق خود اشتغالی

کشاورزان مستقل، ورزشکاران بین المللی، ورزشکاران حرفه ای یا افرادی که در صنعت هنر و فرهنگ مشغول هستند و می توانند ثابت کنند که توانایی اشتغال خودکار در کانادا را دارند، و متقاضی اقامت کانادا هستند واجد شرایط ویزای مهاجرت خود اشتغالی کانادا هستند، مشروط بر این‌که دارای معیارهای انتخاب برای برنامه فدرال خود اشتغالی باشند.

Federal Self-Employed Program Requirements

Selection Criteria for Federal Self-Employed Program

برای آگاهی بیشتر: خوداشتغالی در کانادا

اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت

یکی از راه های اخذ اقامت کانادا ثبت شرکت در کانادا است. کانادا دارای زبان مشابه، سیستم آموزشی، سیاست های اقتصادی و سیاسی با ایالات متحده آمریکا است. هر شرکت خارجی که می خواهد یک شرکت جدید در کشوری دیگر راه اندازی کند، همیشه کانادا را در بالای لیست دارد. بنابراین، برای فرآیند ثبت شرکت در کانادا، باید شخص خود را به عنوان “نامزد خارج از استان” ثبت نام کند. این همان روندی است كه قانون ثبت شركت در آمریكا برای انجام فرآیند سرمایه گذاری خارجی دنبال می كند.

مراحل ثبت شرکت در کانادا در درجه اول از طریق ایمیل یا از طریق مراحل ثبت نام آنلاین انجام می شود. این ثبت نام باید همراه با سایر اسناد حمایتی از حوزه قضایی انجام شود. در سند پشتیبانی باید شواهد کافی از شرکت در حال فعالیت ارائه شود که متقاضی در سرزمین مادری خود دارد.

برای آگاهی بیشتر: ثبت شرکت در کانادا

اقامت کانادا از طریق اسپانسرشیپ

هنگامی که به کانادا مهاجرت می کنید، ممکن است تمایل نداشته باشید تنها باشید. با روش ویزای اسپانسری کانادا می توانید اعضای خانواده خود را به کانادا بیاورید. این کلاس اسپانسرشیپ توسط دولت کانادا ایجاد شده است تا در صورت امکان به جمع کردن خانواده ها در کنار هم کمک کند.

اگر شما اقامت دائم یا شهروندی کانادا را دارید، می توانید از اعضای خاصی از خانواده خود حمایت مالی کنید تا به عنوان همراه به شما ملحق شوند. چندین راه وجود دارد که می تواند به شما و خانواده شما کمک کند.

در سال 2021، کانادا قصد دارد بین 300 هزار تا 410 هزار نفر از اعضای خانواده را از طریق برنامه حمایت مالی خانواده جذب کند.

در صورتی که قصد اخذ اقامت کانادا را دارید و می خواهید از طریق ویزای اسپانسرشیپ کانادا استفاده کنید با مشاورین ما در سازمان مهاجرتی آوات تماس حاصل نمایید تا اطلاعات کامل و دقیق در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

برای آگاهی بیشتر: ویزای اسپانسرشیپ کانادا

6 مسیر جدید برای اخذ اقامت کانادا

کانادا به بیش از 90،000 نفر از افرادی که اقامت موقت کانادا را دارند اجازه می دهد تا در سال 2021 از طریق شش مسیر مهاجرتی جدید که در ماه مه 2022 آغاز می شود، اقامت دائم کانادا را داشته باشند. این مسیرهای جدید مهاجرت برای هدف قرار دادن سه گروه عمده ایجاد می شود:

 • کارگران ضروری
 • دانشجویان بین المللی
 • فرانسه زبانان

کانادا قصد دارد به 20،000 نفر از کارکنان کادر درمان، 30.000 کارگر ضروری و 40.000 فارغ التحصیل بین المللی اجازه دریافت اقامت دائم کانادا را بدهد.

وزیر مهاجرت کانادا، برنامه های جدید را در 14 آوریل اعلام کرد. وی گفت: این مسیرها از تاریخ 6 مه آغاز می شود و تا 5 نوامبر ادامه دارد.

شرایط جدید اخذ اقامت برای فارغ التحصیلان بین المللی

دانشجوی بین المللی در کانادا باید:

 1. بعد از ژانویه 2017 یک دوره تحصیلی را در کانادا تکمیل کرده باشند.
 2. اتمام برنامه ای که منجر به تجارت حرفه ای، مدرک، مدرک دیپلم، گواهی یا گواهی اعطا می شود.
 3. طبق این قانون و مقررات مجاز به تحصیل در کانادا شده اند.
 4. در زمان دریافت درخواست اقامت دائم کانادا با مجوز معتبر کار طبق قانون و مقررات مشغول به کار شوید. این استغال به کار نباید از نوع خود اشتغالی باشد.
 5. برای هر یک از چهار زمینه مهارت زبان به سطح مهارت حداقل 5 در هر دو زبان رسمی رسیده باشید.
 6. با اقامت موقت معتبر در کانادا اقامت داشته باشید (یا واجد شرایط احیای وضعیت خود باشید) و در زمان درخواست اقامت دائم و تأیید درخواست، از لحاظ فیزیکی در کانادا حضور داشته باشید.
 7. قصد اقامت در استان یا سرزمینی غیر از کبک را داشته باشید.
 8. فرم های ارائه شده توسط اداره مهاجرت را برای درخواست اقامت دائم کانادا را ارسال کرده اید.
 9. درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا تحت این سیاست عمومی و با استفاده از ابزار الکترونیکی ارسال کرده اند.

سه مسیر جدید اقامت کانادا برای فرانسوی زبان ها

برای تبلیغ دو زبان رسمی کانادا، سه برنامه جدید برای نامزدهای فرانسوی زبان و دوزبانه راه اندازی می شود. جوامع فرانسوی کانادا با سرعت مورد نظر کانادا رشد نمی کنند. بنابراین آن ها این مسیرها را ایجاد می کنند تا به تازه واردان فرانسوی زبان این فرصت را بدهند تا تبدیل به ساکنان دائمی کانادا شوند.

این شش مسیر جدید برای اقامت کانادا، کارگران ضروری و دانشجویان بین المللی را ترغیب می کند تا اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. آن ها برای این 90.000 نفر در نظر دارند تا سیستم مراقبت های بهداشتی و بازار کار در کانادا را برای آن ها ایجاد کنند.

دو مسیر اقامت کانادا برای کارگران ضروری

الزامات

دولت کانادا به دنبال دعوت از 50.000 نامزد بین کارگران ضروری و کادر درمان برای اقامت دائم کانادا است. در مورد الزامات مورد نیاز آن در زیر بیشتر بدانید:

 1. حداقل یک سال سابقه کار در سه سال گذشته در یکی از مشاغل واجد شرایط یا معادل آن بصورت تجربه پاره وقت یعنی 1.560 ساعت
 2. در زمان درخواست خود در کانادا در یک شغل مشغول به کار باشید (نمی توانید خود اشتغالی داشته باشید مگر اینکه پزشک یا یکی از مشاغل مربوط به مرجع بهداشتی باشید).
 3. CLB حداقل 4 انگلیسی و فرانسوی
 4. خارج از کبک باشید
 5. جزء کیس های غیر قابل قبول درخواست اقامت دائم کانادا از نظر دولت نباشید.

 چگونه می توان اقامت دائم کانادا را اخذ کرد؟

اخذ اقامت دائم کانادا

مراحل کار اخذ اقامت کانادا بسته به مسیری که انتخاب می کنید متفاوت است بنابراین مهم است که چگونه و از چه مسیری اقدام می کنید. حتما با یک وکیل مهاجرت زبده مشورت کنید. پس از پذیرش یا دعوت برای اقامت دائم کانادا، به شما یک کارت PR داده می شود. کارت PR شما می تواند نشان دهد که در این کشور اقامت دائم دارید. اگر به خارج از کانادا سفر می کنید، هنگام بازگشت با یک وسیله نقلیه تجاری، مانند هواپیما، قایق، قطار یا اتوبوس، باید کارت اقامت کانادا و گذرنامه خود را نشان دهید.

کارت اقامت کانادا شما معمولاً برای پنج سال صادر می شود، اما گاهی اوقات یک ساله صادر شود. این اعتبار تا تاریخ انقضا درج شده در کارت معتبر است. کانادا فقط کارت های اقامت دائم را به آدرس های داخل کشور می فرستد. در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید شخصاً کارت خود را در یکی از دفاتر دولتی کانادا تحویل بگیرید. اگر در کارت PR خود اشتباهی پیدا کردید می توانید درخواست کنید تا مجدداً صادر شود. اگر نام آن روی کارت خیلی طولانی باشد، گاهی نام آن را کوتاه می کنند.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم

خواه برای زندگی، کار یا تحصیل به طور موقت اقامت کانادا را داشته باشید، به شما این امکان داده می شود که وضعیت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید.

اجازه کار:

درخواست اقامت دائم کانادا از طریق اجازه کار بسیار معمول است و می تواند از طریق موارد زیر انجام شود:

Federal Skilled Worker Program (FSWP)

Provincial Nominee Program (PNP)

Canadian Experience Class (CEC)

اجازه تحصیل:

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا که به دنبال اقامت دائم هستید، شما گزینه های بسیار مشابه با کسانی که اجازه کار دارند را دارید. بهترین راه برای موفقیت در اخذ اقامت دائم کانادا با مجوز تحصیل در کانادا، درخواست برای اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی (PGWP) و سپس اقدام به دریافت اقامت دائم است.

ویزای بازدید کننده:

بسیار نادر است که اقامت موقت خود را با ویزای توریستی به اقامت دائم تبدیل کنید اما موارد استثنایی وجود دارد. معمولاً تنها راه انجام این کار پناهندگی و یا ازدواج با یک شهروند کانادایی است.

موسسه مهاجرتی آوات هیچ خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی کند و اکیدا توصیه می کنیم که جهت امر پناهندگی اقدام نکنید.

برنامه چند ساله مهاجرت به کانادا

کانادا هر ساله قصد دارد هزاران نفر را برای اقامت دائم کانادا دعوت و قبول کند. همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، بیش از 1 میلیون نفر مهاجر برای زندگی در کانادا پذیرفته می شوند.

320,000 2018
341,000 2019
341,000 2020
351,000 2021
361,000 2022

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای مهاجرت به کانادا را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. اعتبار ویزای تحصیلی چه مدت است؟

 • اعتبار ویزای تحصیلی کانادا به مدت طول دوره تحصیل است. البته بعد از اتمام تحصیل یک فرصت یک ساله برای کاریابی داده می شود.

2. آیا ویزای توریستی کانادا قابل تمدید است؟

 • در مواقعی فرد می تواند ویزای توریستی خود را تمدید کند.

3. آیا برای دریافت اقامت نیاز به وکیل داریم؟

 • نداشتن وکیل مهاجرت به کانادا باعث می شود که متقاضیان به دلیل آشنا نبودن با قوانین مربوط به مهاجرت وقتشان را تلف نمایند و هزینه های گزافی پرداخت نمایند.

4. اقامت دائم می تواند به دریافت پاسپورت کانادا منجر شود؟

 • دریافت شهروندی کانادا و پاسپورت این کشور شرایط ویژه ایی دارد که اقامت دائم نمی تواند تضمین کننده ی آن باشد.

5. چرا پناهندگی راه مناسبی برای اخذ اقامت نیست؟

 • پناهندگی در شرایط اضطراری برای افرادی در نظر گرفته شده است که نمی توانند از طریق راه های قانونی از کشورشان خارج شوند. صدمات روحی و جسمی این روش قابل جبران نیست.

6. در چه صورتی اقامت دائم لغو می شود؟

 • اگر فرد دارای اقامت دائم کانادا در 5 سال گذشته کمتر از 730 روز در این کشور ساکن بوده باشد، اقامت دائم او لغو خواهد شد.

7. چه زمانی می توان برای اقامت دائم کشور کانادا از روش خویشاوندی اقدام کرد؟

 • در این روش با ورود به خاک کانادا اقامت دائم این کشور را خواهید داشت.

8. ویزای چند بار ورود کانادا دارای چه شرایطی است؟

 • ویزای چندبار ورود کانادا نوعی ویزای توریستی است که مهلتی 5 ساله دارد. در صورتی که پاسپورت فرد اعتبار 5 ساله نداشته باشد، متناسب با تاریخ انقضای پاسپورت اعتبار داده خواهد شد.
5/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مرتبط

یک دیدگاه ثبت کنید برای “بهترین روش های اخذ اقامت کانادا

 1. نرگس گفت:

  برای اقامت دایم کانادا از طریق خرید سهام حداقل چقدر ارز لازم است ؟چه شرایط خاصی برای این نوع اقامت نیاز هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *