اقامت, ژاپن

راه های اخذ اقامت ژاپن

شرایط و راه های اخذ اقامت کشور ژاپن

به طور کلی تمامی افراد دارای ویزای توریستی که می خواهند بیشتر از مدت زمان مجاز اقامت ژاپن، در این کشور بمانند باید کارت اقامت به دست آورند. البته شهروندان کشورهای کانادا، آمریکا، نیوزلند، استرالیا و هنگ کنگ می توانند تا 3 ماه بدون داشتن ویزا در ژاپن اقامت داشته باشند. شهروندان بریتانیا هم می توانند با داشتن ویزای توریستی تا 3 ماه در این کشور بمانند. همچنین افراد دارای عنوان دیپلمات یا سایر مقام های سیاسی نیز نیازی به دریافت کارت اقامت ژاپن جهت حضور در این کشور ندارند. در این مقاله آوات ما به بررسی کامل شرایط و راه های اخذ اقامت ژاپن پرداخته ایم. بنابراین اگر شما هم از علاقه مندان مهاجرت و به این کشور جالب هستید، حتما این مقاله را تا پایان دنبال نمایید.

درباره مجوز های اقامتی کشور ژاپن

کارت اقامت در سیستم اداری ژاپن به عنوان یک کارت شناسایی با عنوان Zairyū Card به کار می رود. برای انجام کلیه امور اداری و کاری خود از قبیل باز کردن حساب بانکی، اجاره یک آپارتمان و… باید از یک کارت اقامت برخوردار باشید. در واقع مهم نیست شما برای کار، تحصیل یا هر هدف دیگری در این کشور هستید. به هر حال شما باید کارت اقامت از دولت ژاپن دریافت نمایید. این کارت اقامت یا کارت زائریو، کلیه اطلاعات شناسایی شما مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و آدرس را در خود جای داده است. از این رو شما در مدت اقامت در ژاپن همواره باید این کارت را با خود همراه داشته باشید.

داشتن این کارت مزایایی به همراه دارد. به طور کلی مزایای داشتن اقامت دائم ژاپن عبارتند از:

 • عدم نیاز به تمدید ویزای مهاجرتی
 • توانایی دریافت وام از بانک های ژاپنی
 • بهره مندی از حق برابر با شهروندان ژاپنی در برخی مسائل
 • و…

باید بدانید اگر در موقع لزوم این کارت را همراه نداشته باشید مجبور به پرداخت جریمه ای تا 200000 ین خواهید بود. حتی در مواردی ممکن است شما به یک سال زندان محکوم شوید.

انواع مجوزهای اقامتی این کشور

کشور ژاپن همانند سایر کشورهای دنیا مجوزهای اقامتی گوناگونی را به متقاضیان ارائه می کند. این مجوزهای اقامتی گوناگون به گروه های مختلفی تعلق می گیرند. در ادامه ما به بررسی انواع این مجوزهای اقامتی و معرفی گروه های دریافت کننده آن می پردازیم.

مجوز اقامتی برای کلیه افراد دارای ویزای حرفه ای با مهارت بالا

کلیه افرادی که دارای ویزای حرفه ای با مهارت بالا هستند، می توانند این مجوز اقامتی را دریافت نمایند. مهندسین، متخصصین، نیروهای شرکت های بین المللی و… همگی جز این گروه می باشند. این افراد با توجه به شرایط خود باید به مدت یک تا سه سال در این کشور سکونت داشته باشند.

مجوز اقامتی برای افرادی که با یک شهروند ژاپنی ازدواج کرده اند

کلیه افرادی که با یک شهروند ژاپنی ازدواج کرده اند با داشتن شرایطی می توانند برای دریافت اقامت این کشور اقدام نمایند. مهم ترین شرط برای اخذ چنین اقامتی گذشت 3 تا 5 سال از زمان ثبت ازدواج و یک سال کامل سکونت در کشور ژاپن می باشد.

مجوز اقامتی برای سرمایه گذاران و کارآفرینان

افرادی که از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی ویزای ژاپن را دریافت کرده و برای مدت 5 سال در این کشور سکونت داشته اند، می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند.

مجوز اقامتی برای فرزندان شخص دارنده اقامت دائم یا شهروندی این کشور

کلیه فرزندان افراد دارنده اقامت دائم یا شهروندی کشور ژاپن می توانند پس از یک سال اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

مجوز اقامتی برای افرادی که کمک یا خدمتی مهم به کشور ژاپن داشته اند

افرادی که در کارنامه خود ارائه خدمت یا کمکی موثر به کشور ژاپن دارند، می توانند برای دریافت این نوع اقامت درخواست دهند. چنین افرادی می توانند بعد از گذشت 5 سال سکونت در ژاپن اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

مجوز اقامتی برای افرادی که برای مدت طولانی در این کشور سکونت داشته اند

افرادی که برای مدت 10 سال متوالی در کشور ژاپن سکونت داشته اند، می توانند برای دریافت اقامت دائم ژاپن از این طریق درخواست دهند.

شرایط دریافت اقامت ژاپن

برای اینکه شما بتوانید یکی از مجوزهای اقامتی کشور ژاپن را به دست آورید باید از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • داشتن سکونت در کشور ژاپن برای مدت زمان معین متناسب با شرایط و اهداف خود
 • نداشتن هیچ گونه سابقه بی قانونی و شماتت شدن از طرف جامعه ژاپن
 • برخورداری از شغلی با حداقل حقوق پرداختی
 • داشتن شرایط مالی مساعد برای ایجاد زندگی پایدار در ژاپن
 • پرداخت به موقع مالیات ها
 • برخورداری از ویزای ژاپن با اعتبار 3 سال در زمان ارائه درخواست اقامت
 • داشتن یک شهروند یا مقیم دائم کشور ژاپن به عنوان ضامن
 • و…

خوب است بدانید که ضامن در این پروسه تنها تعهد اخلاقی دارد و هیچ مسئولیت قانونی شامل حال وی نمی شود.

پروسه و نحوه اخذ مجوزهای اقامتی این کشور

توجه داشته باشید که شما باید قبل از منقضی شدن ویزای فعلی خود، برای ثبت درخواست اقامت دائم کشور ژاپن اقدام نمایید. ابتدا کلیه مدارک و فرم های مورد نیاز را تکمیل و آماده سازی نمایید. سپس این مدارک و فرم ها را به همراه برگه درخواست اقامت کشور ژاپن به اداره مهاجرت محلی در نزدیکی محل زندگی خود تحویل دهید. مسئولین این دفاتر به پرونده درخواست اقامت دائم شما رسیدگی خواهند کرد. این پروسه رسیدگی معمولا شش ماه به طول می انجامد. همچنین برای رسیدگی به درخواست دریافت اقامت شما باید مبلغ 8000 ین را به این دفتر پرداخت نمایید. در صورت موافقت نهایی ویزای فعلی شما منقضی شده و کارت اقامت برایتان صادر می گردد.

مدارک لازم برای دریافت اقامت ژاپن

قطعا برای اینکه شما بتوانید درخواست دریافت اقامت ژاپن را ثبت نمایید باید گروهی از مدارک و فرم ها را ضمیمه در خواست خود نمایید. مدارک لازم برای دریافت اقامت کشور ژاپن به شرح زیر می باشند:

 • فرم تکمیل شده و امضا شده درخواست اقامت ژاپن
 • کلیه مدارک شناسایی به همراه کپی آن ها مانند کارت شناسایی، گذرنامه و…
 • فیش بانکی و صورت حساب نشان دهنده برخورداری از تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه و هر نوع سابقه کیفری و قضایی
 • مدارک نشان دهنده شاغل بودن در این کشور و برخورداری از درآمد مناسب
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • عکس پرسنلی مطابق با شرایط مورد نظر
 • فیش واریزی هزینه برای رسیدگی به پرونده درخواست اقامت
 • مدارک مربوط به شخص ضمانت کننده شما در ژاپن
 • گواهی پرداخت به موقع مالیات
 • و…

مدت اعتبار کارت اقامت یا زائریو کارت

باید بدانید که مدت اعتبار کارت اقامت شما با توجه به سن شما متفاوت خواهد بود. مدت اعتبار کارت اقامت این کشور به صورت زیر است:

 • برای افراد بالای 16 سال: کارت اقامتی این افراد تا 7 سال پس از زمان صدور اعتبار دارد.
 • برای افراد زیر 16 سال: کارت اقامتی این افراد تا زمان تولد 16 سالگی آنها اعتبار دارد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

 1. برای اخذ ویزای مهاجرتی ژاپن و سپس اقامت آن از طریق خرید سهام و اوراق قرضه چه میزان سرمایه باید در نظر داشته باشیم؟
 • برای اینکه شما بتوانید از طریق خرید سهام و اوراق قرضه ویزا و سپس اقامت این کشور را به دست آورید، باید از مبلغی در حدود 4200 تا 8500 دلار آمریکا برخوردار باشید. خرید سهام و اوراق قرضه این کشور در زمینه های الکترونیک، تکنولوژی، اتومبیل و… علاوه بر حاصل آوردن ویزا و سپس اقامت ژاپن، روشی درآمد زا نیز خواهد بود. چرا که کشور ژاپن یکی از 3 کشور قدرتمند اقتصادی و بسیار موفق در زمینه های تکنولوژیکی است.

2. برای مهاجرت به ژاپن و اخذ اقامت این کشور لازم است که از کمک وکلای مهاجرتی استفاده کنیم؟

 • مهاجرت به هر کشوری، پیچیدگی ها و سختی های خودش را دارد. عدم آگاهی و دانش نسبت به قوانین مهاجرتی این کشور و نداشتن تجربه در این زمینه و… می تواند عاملی باشد که سختی ها و پیچیدگی های این مسیر رو افزایش دهد. از این رو همواره به عزیزانی که قصد مهاجرت از کشور خود را دارند، توصیه می شود از کمک کارشناسان و وکلای مهاجرتی استفاده نمایند.

شما چه سوالی در خصوص مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت آن دارید؟ حتما ما را از سوالاتتان آگاه کنید تا بتوانیم به هدف خود که ارائه اگاهی و روشن سازی مسیر مهاجرت است، برسیم. می توانید از طریق بخش دیدگاه ها سوال هایتان را با ما در میان بگذارید. 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *