اقامت, لیتوانی

راه های اخذ اقامت لیتوانی 

اخذ اقامت لیتوانی

هر فرد خارجی که قصد مهاجرت به کشور لیتوانی را داشته باشد، ملزم به اخذ اقامت این کشور می باشد. دولت لیتوانی از 17 سپتامبر 2020، فرم جدیدی از مجوز های اقامت را به متقاضیان ارائه می دهد. نسل جدید مجوز های اقامتی این کشور، نسبت به مجوز های قدیمی آن، شرایط متفاوتی دارد. همچنین از ویژگی های بهترین برخوردار می باشد. اگر از جمله افرادی هستید که می خواهید به این کشور مهاجرت نمایید، این مقاله از مجموعه حقوقی و مهاجرتی آوات را از دست ندهید. ما در این مقاله شما را با انواع اقامت کشور لیتوانی و شرایط اخذ هر یک آشنا خواهیم کرد.

درباره اقامت لیتوانی

لیتوانی یک کشور اروپایی است که اتباع خارجی برای اقامت بیش از 90 روز در آن، باید مجوز اقامتی دریافت کنند. تا قبل از سال 2020، اتباع اروپایی و اتباع غیر اروپایی، هر یک طبق شرایط متفاوتی می توانستند اقامت این کشور را به دست آورند. اما  از سال 2020 به بعد، کشور لیتوانی طبق شرایط یکسانی به اتباع اروپایی و غیر اروپایی، مجوز اقامتی اعطا می کند.

در حال حاضر، این کشور دو نوع مجوز اقامتی ارائه می دهد. در ادامه این مقاله ما قصد داریم شما را با انواع مجوز های اقامت کشور لیتوانی و شرایط اخذ هر یک و…، آشنا کنیم.

انواع مجوز اقامت کشور لیتوانی

همانطور که گفتیم در حال حاضر دو نوع مجوز اقامتی برای کشور لیتوانی وجود دارد. مهاجران اروپایی و غیر اروپایی با مهاجرت به این کشور طبق شرایطی که دارند، می توانند هر یک از آن ها را دریافت کنند. این دو نوع مجوز، مجوز اقامت موقت و مجوز اقامت دائم نام دارند. در ادامه با هر یک از مجوز های اقامتی جمهوری لیتوانی، بیشتر آشنا خواهید شد.

اجازه اقامت موقت در جمهوری لیتوانی

مجوز اقامت موقت کشور لیتوانی، سندی است که به یک فرد غیر لیتوانیایی حق اقامت موقت در خاک جمهوری لیتوانی را می دهد. با اخذ این نوع مجوز اقامتی، فرد دارنده آن حق دارند در بازه زمانی مشخصی در این کشور اقامت داشته باشد. در طی این مدت، فرد دارنده آن می تواند به انجام فعالیت هایی که برای آن مجاز است، بپردازد.

متقاضیانی که موفق به اخذ این نوع مجوز اقامتی می شوند، یک کارت دریافت می کنند. این کارت، کارت اقامت نام دارد و حاوی اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، تاریخ انقضای اقامت وی در لیتوانی، تصویر چهره، اثر انگشت و… می باشد.

مدت اعتبار این نوع مجوز اقامت

مجوز های اقامت موقت کشور لیتوانی، عموما اعتباری یک ساله یا دو ساله دارند. با این حال با توجه به شرایط هر فرد متقاضی، ممکن است برای مدت کوتاه تری نیز صادر شوند.

به طور کلی دولت لیتوانی برای پیوند های خانوادگی و اصلیت متقاضیان اهمیت ویژه ای قائل است. متقاضیانی که لیتوانیایی الاصل باشند یا پیوند نزدیکی با لیتوانیایی ها داشته باشند ( در واقع همسر، فرزنده، والدین و… یک شهروند لیتوانیایی باشند.)، می توانند مجوز اقامت موقتی با اعتبار 5 ساله نیز، دریافت کنند.

مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت موقت جمهوری لیتوانی

به طور کلی هر فرد متقاضی که خواهان اخذ مجوز اقامت موقت این کشور باشد، باید مدارکی را ارئه دهید. مهم ترین مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت موقت کشور لیتوانی به شرح زیر است:

 • یک برنامه که مشخص می کند شما به چه دلیل قصد اخذ این نوع مجوز اقامت را دارید. (می توانید آن را به صورت الکترونیکی از طریق سیستم اطلاعات مهاجرت لیتوانی (MIGRIS) دریافت نمایید.)
 • پاسپورت یا گذرنامه با حداقل اعتباری مشخص
 • 1 قطعه عکس با ابعاد 60*40 میلی متر
 • مدارکی که زمینه لازم برای صدور مجوز اقامت موقت برای شما را تایید کنند
 • مدارکی که اثبات کنند شما برای زنده ماندن در جمهوری لیتوانی از منابع مالی یا بودجه کافی برخوردار هستید.
 • مدارکی که محل اقامت شما در جمهوری لیتوانی را اثبات نمایند.
 • گواهی پلیس به منظور عدم برخورداری از سابقه جنایی، کیفری، اعتیاد و….
 • مدارکی که اثبات کنند شما از بیمه درمانی با حداقل پوشش 6000 یورو برخوردار هستید.
 • مدارکی که مشخص کنند شما به طور قانونی وارد خاک این کشور شده اید و هنگام درخواست به طور قانونی در این کشور اقامت دارید.
 • و…

توجه داشته باشید با توجه به برنامه ای که به واسطه آن قصد دارید این نوع مجوز اقامت کشور لیتوانی را دریافت نمایید، از شما ارائه مدارک اضافه تری انتظار می رود. شما می توانید برای کسب اطلاعات در خصوص مدارک مربوطه، به وب سایت اداره مهاجرت لیتوانی مراجعه نمایید. همچنین می توانید در ساعات کاری از طریق شماره های ثابت موجود در سایت با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در مجموعه آوات شما را راهنمایی کنند.

پروسه اخذ مجوز اقامت موقت

برای اینکه مجوز اقامت موقت این کشور را دریافت کنید، باید درخواست خود را به اداره مهاجرت لیتوانی ارسال نمایید. به این منظور می توانید درخواست خود را از طریق سیستم اطلاعات مهاجرت لیتوانی (MIGRIS) به اداره مربوطه اعلام نمایید.

پس از ثبت درخواست، پرداخت هزینه و ارائه مدارک مربوطه، شما ظرف 4 ماه فرصت دارید تا اصل مدارک و اطلاعات بیومتریک خود را نیز ارسال کنید.

هزینه اخذ اقامت موقت

برخی از متقاضیان هستند که از پرداخت هزینه دولتی برای اخذ مجوز های اقامتی این کشور معاف هستند. اما برخی از متقاضیان هستند که به منظور اخذ اقامت موقت کشور لیتوانی 120 یورو بابت هزینه های دولتی رسیدگی به درخواستشان بپردازند. البته افرادی که می خواهند درخواستشان در بازه زمانی کوتاه تری مورد بررسی قرار بگیرد، می توانند با پرداخت 240 یورو، پروسه رسیدگی به درخواست خود را تسریع ببخشند.

مدت پردازش درخواست این نوع مجوز

افرادی که چنین درخواستی را به اداره مهاجرت لیتوانی ارائه می دهند، به طور معمول 4 ماه زمان می برد تا درخواستشان مورد بررسی قرار بگیرد و نتیجه به آن ها اعلام گردد. متقاضیانی که هزینه بیشتری بابت تسریع پردازش درخواستشان می پردازند، این زمان برای آن ها به 2 ماه کاهش پیدا می کند.

اجازه اقامت دائم در جمهوری لیتوانی

مجوز اقامت دائم این کشور که به عنوان مجوز اقامت طولانی مدت جمهوری لیتوانی نیز شناخته می شود. این مجوز درواقع سندی است که به یک فرد خارجی حق اقامت دائم در کشور لیتوانی را می دهد.

با اخذ این نوع مجوز نیز فرد متقاضی کارت اقامتی دریافت می کند. در این کارت اقامتی مانند کارت مجوز اقامت موقت، مشخصات وی نظیر نام و نام خانوادگی، تصویر چهره، اثر انگشت و… نوشته شده است.

مدت اعتبار این نوع مجوز اقامت

به طور کلی افرادی که از شرایط لازم برای اخذ این نوع مجوز اقامت برخوردار باشند، مجوزی با اعتبار 5 ساله دریافت می نمایند.

دارنده این نوع مجوز پس از 5 سال زندگی در جمهوری لیتوانی با این نوع مجوز اقامت، می تواند آن را تمدید نماید یا در صورت برخورداری از شرایط لازم، تابعیت جمهوری لیتوانی را اخذ کند.

مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت دائم جمهوری لیتوانی

فرقی ندارد که کدام نوع مجوز اقامت موقت را به مجوز اقامت دائم این کشور تبدیل کنید، در هر صورت به طور کلی از سوی شما باید مدارک ذیل ارائه گردد:

 • درخواست فرم مربوطه و تکمیل آن به صورت صحیح و کامل (می توانید این فرم را به صورت الکترونیکی از طریق سیستم اطلاعات مهاجرت لیتوانی (MIGRIS)، دریافت کنید و ارائه دهید.)
 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارکی که حضور قانونی شما در کشور لیتوانی را اثبات نماید.
 • مدارکی مانند فیش حقوقی، گردش مالی حساب و… که تایید کنند شما به عنوان یک فرد خارجی از شرایط مالی مساعدی برای پرداخت هزینه های زندگی خود در لیتوانی به مدت حداقل 1 سال، برخودار هستید.
 • مدارکی از سوی مقام های ذیصلاح مربوطه که نشان دهند قبل از آمدن به لیتوانی، در کشوری که زندگی می کردید، محکوم نشده اید. (برای افراد بالای 14 سال الزامی است.)
 • مدارکی که اثبات کنند شما به دلایل قابل پذیرشی قصد اخذ مجوز اقامت دائم این کشور را دارید.
 • مدارکی که نشان دهند شما مشخصات خود و همراهانتان را در سیستم جمعیتی جمهوری لیتوانی به ثبت رسانده اید.
 • و…

در برخی موارد با توجه به دلیلی که قصد اخذ اقامت دائم این کشور را دارید یا نوع مجوز اقامت موقتی که قصد تبدیل آن به مجوز اقامت دائم جمهوری لیتوانی را دارید یا…، ممکن است از شما مدارک اضافه تری خواسته شود. شما می توانید با مراجعه به وب سایت اداره مهاجرت این کشور اطلاعات بیشتری در خصوص این مدارک به دست آورید. البته می توانید با ما تماس بگیرید تا همکاران ما شما را بیشتر در این زمینه راهنمایی کنند و اطلاعات کامل تری در اختیار شما قرار دهند.

پروسه اخذ مجوز اقامت دائم

برای اخذ این نوع مجوز اقامت جمهوری لیتوانی باید پس از فراهم کردن شرایط، مدارک و… لازم، به اداره مهاجرت زیر نظر وزارت کشور جمهوری لیتوانی مراجعه فرمایید. البته قبل از مراجعه باید فرم درخواست مربوطه را به صورت آنلاین از طریق سامانه MIGRIS ارسال نمایید.

پس از ارسال در خواست درواقع به شما زمان مصاحبه اعلام می شود. در این بازه زمانی شما فرصت دارید، شرایط و مدارک لازم را مهیا کنید. سپس در مصاحبه حاضر شوید، مدارک و اطلاعات بیومتریک خود را ارائه فرمایید.

هزینه اخذ اقامت دائم کشور لیتوانی

هزینه اخذ اقامت دائم این کشور برای اتباع خارجی، 43 یورو می باشد. البته در خصوص اخذ این مجوز اقامتی نیز برخی از افراد هستند که به واسطه برخورداری از شرایط معینی از پرداخت این هزینه معاف هستند.

مدت پردازش درخواست این نوع مجوز اقامت لیتوانی

مدت پردازش درخواست مجوز اقامت دائم این کشور نیز مشابه مدت پردازش درخواست مجوز اقامت موقت آن می باشد. یعنی برای افرادی که درخواستشان را به صورت عادی ثبت کرده اند، 4 ماه و برای افرادی که درخواستشان را به صورت فوری ثبت کرده اند، حدودا 2 ماه، زمان می برد.

مقاله پیشنهادی: راه های مهاجرت به لیتوانی

تبدیل اقامت به تابعیت جمهوری لیتوانی

زمانی که فردی به جمهوری لیتوانی نقل مکان می کند و با اخذ مجوز های اقامتی این کشور به زندگی، کار و… در این کشور می پردازد، پس از مدتی در صورت برخورداری از شرایط معینی می تواند تابعیت لیتوانی را به دست آورد.

شرایط اخذ تابعیت کشور لیتوانی

در واقع افرادی واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور هستند که از شرایط ذیل برخوردار باشند:

 •  در 10 سال گذشته به طور قانونی در جمهوری لیتوانی اقامت داشته اند.
 •  زمانی که درخواست خود مبنی بر اخذ تابعیت این کشور را ارائه می دهند از مجوز اقامت دائم جمهوری لیتوانی برخوردار می باشند.
 •  امتحان زبان دولتی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.
 •  در آزمون قانون اساسی جمهوری لیتوانی شرکت کرده باشند و در آن موفق شده باشند.
 •  به طور کلی از شرایط لازم برای امرار معاش در جمهوری لیتوانی برخوردار باشند.
 •  از تابعیت برخوردار نباشد. یا شهروند ایالتی باشد که طبق قانون با اخذ اقامت لیتوانی تابعیت قبلی خود را از دست بدهد. یا با اراده خود به صورت کتبی از تابعیت قبلی خود صرف نظر کنید.

افرادی که از این شرایط برخوردار باشند، می توانند توسط رئیس جمهوری لیتوانی تابعیت این کشور را اخذ نمایند. البته برای نهایی شدن اخذ تابعیت این کشور موظف هستند سوگندی یاد کنند. پس از این سوگند، شخص کاملا می تواند از حقوق، آزادی ها، مسئولیت ها و… یک شهروند لیتوانیایی بهره مند شود.

تابعیت لیتوانی به چه کسانی داده نمی شود؟

طبق تصمیماتی که دولت لیتوانی در خصوص اعطا تابعیت خود به افراد خارجی گرفته است، افرادی که مشخصات یا شرایط ذیل را داشته باشند، به هیچ عنوان تابعیت این کشور را دریافت نخواهند کرد:

 • افرادی که برای تدارک یا ارتکاب به جنایات بین المللی مانند تجاوز، نسل کشی، جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و… به این کشور آماده باشند.
 • افرادی که آماده ارتکاب به اعمال مجرمانه ای علیه جمهوری لیتوانی هستند.
 • افرادی که قبل از اقامت در جمهوری لیتوانی به دلیل انجام عمدی جنایتی، طبق قوانین جمهوری لیتوانی جرم سنگینی را انجام داده باشند.
 • افرادی که در کشوری دیگر محکوم به حبس شده اند.
 • افرادی که از اقامت دائم کشور لیتوانی برخوردار نیستند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. آیا امکان اخذ مجوز اقامت و مهاجرت به لیتوانی از طریق ازدواج وجود دارد؟

 • بله. اتفاقا مهاجرت از طریق ازدواج یکی از آسان ترین راه های مهاجرت به این کشور است. همچنین از جمله سریع ترین راه ها برای اخذ تابعیت کشور لیتوانی به جساب می آید.

2. محبوب ترین راه برای اخذ اقامت کشور لیتوانی، کدام راه مهاجرت به این کشور است؟

 • در بین تمامی راه های مهاجرت به این کشور، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی، محبوب ترین راه برای اخذ اقامت این کشور می باشد.

3. آسان ترین راه برای اخذ مجوز های اقامتی این کشور، کدام راه است؟

 • از آنجایی که دولت لیتوانی به پیوند های خانوادگی و داشتن اصلیت لیتوانیایی اهمیت ویژه ای می دهد، آسان ترین راه برای اخذ مجوز های اقامت این کشور توسط افرادی می تواند طی شود که یکی از بستگان نزدیک یا اعضای خانواده یک شهروند لیتوانیایی هستند.

اگر سوالی در خصوص امور مهاجرتی مربوط به این کشور دارید، آن را با ما مطرح نمایید. همکاران ما به صورت تمام وقت پاسخگو سوالاتی هستند که از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک گذاشته می شوند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *