ترکیه

راه های اخذ اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه در سال های اخیر نه تنها در بین ایرانیان توانسته است محبوبیت زیادی پیدا کند.بلکه هر ساله بر تعداد مهاجرانی که از سرزمین خود جدا شده اند و برای زندگی ترکیه را انتخاب نموده اند افزوده می شود. یکی از دلایل این استقبال می تواند شرایط مناسبی باشد که در ترکیه برای اتباع خارجی وجود دارد باشد.

مزایای دریافت اقامت ترکیه

مزایای گرفتن پاسپورت ترکیه

گرفتن اقامت و شهروندی کشورهای پیشرفته تر خود، به خودی خود دارای یک مزیت به حساب می آید. اما مزیت های شهروندی کشورهای مختلف با یک دیگر متفاوت است.

اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه و زندگی در آن را دارید یکی از مطالبی که حتما در مورد آن کنجکاو هستید، مزایای اقامت کشور ترکیه و گرفتن شهروندی آن است.

کشور ترکیه امروزه به دلایل مختلفی از جمله هزینه ی پایین زندگی، نزدیکی به ایران، امکانات بهتر زندگی و … در بین ایرانیان محبوبیت بسیاری یافته است. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، بهتر است بدانید چه مزایایی بعد از گرفتن اقامت نصیبتان خواهد شد.

مزایای دریافت وام‌های بانکی با بهره بسیار پایین1 تا 4 درصد قوانینی که در سال2012 جمهوری ترکیه برای دریافت وام بانکی به تصویب درآمده دریافت وام بانکی را برای اتباع خارجی سهولت بخشیده است.

طبق این قوانین مانعی برای دریافت وام برای اتباع خارجی وجود ندارد. شما می‌توانید با داشتن اقامت این کشور و یک کفیل که شهروند ترک باشد. به انجام گرفتن وام سرعت ببخشید. حداکثر مبلغی که برای باز پرداخت اقساط وام بانکی تعیین می گردد معادل پنجاه درصد از حقوق یا درآمد ماهانه شما است.

مزایای خرید ملک اقساطی در ترکیه

برای خرید خانه، بانک عامل بعد از بررسی شرایط میتوانید 75درصد ارزش ملک را به متقاضی تسهیلات ارائه نماییدکه رقم جذابی است. باز پرداخت این تسهیلات عموما 15ساله میباشد.

البته برای این ارزش گذاری بانک نماینده ای برای بازدید از ملک شما می فرستد. البته راه های دیگری نیز وجود دارند که می تواند جایگزین خرید ملک در ترکیه با وام بانکی باشد.

یکی از این راه ها خرید ملک در ترکیه از پروژه های در حال ساخت است‌. زیرا شما هنگام خرید پروژه ها در حال ساخت مبلغ 20 تا 30 درصد را به عنوان پیش پرداخت می پردازید. و بقیه مبلغ را بر طبق جدول زمان بندی پروژه و همچنین بر اساس توافق با صاحب پروژه به صورت اقساط می پردازید.

علاوه بر این مورد، روش دیگری نیز به عنوان جایگزین خرید ملک در ترکیه با وام بانکی وجود دارد.

مزایای خرید خودرو به صورت اقساطی در ترکیه

افراد خارجی به سه طریق امکان خرید خودرو از ترکیه را دارند:

 • خرید از کمپانی های تولیدکننده.
 • خرید از مراکز خرید و فروش خودرو.
 • خرید خودرو از صاحب خودرو.

کسانی که اجازه اقامت قانونی ترکیه را دارند به راحتی می‌توانند اقدام به خرید خودرو نمایند. توجه به این نکته الزامیست ؛ که اگر اقدام به خرید خودرو از افراد غیر ترک یا خارجی می‌کنید. بعدها در خرید و فروش خودرو به محدودیت‌هایی برخورد خواهید کرد.

مزایای خودروی معاف از مالیات

اگراجازه اقامت معتبر در ترکیه را دارید میتوانید یک ماشین جدید و یا دست دوم از یک خارجی دیگر خریداری کنید. و یا خودرو مورد نظر خود را از هر کشور خارجی وارد ترکیه کنید. این استثناء مالیات بر خودرو به این معنی است که می توانید از یک فروشنده مجاز، یک خودرو بدون پرداخت مالیات ویژه ارزش افزوده مصرف جدید خریداری کنید.

تنها مالیاتی که باید پرداخت شود مالیات بر جاده سالیانه (باندلر) است. این مزایای مالیاتی رایگان فقط برای یک ماشین و یک اجازه اقامت می‌باشد. فقط اعضای خانواده مرتبط می‌توانند این ماشین را رانندگی کنند.

سهولت و دریافت ویزای کشورهای دیگر

در صورتی که شما کارت اقامت ترکیه را دارا باشید. با داشتن موجودی حساب بانکی در حدود 20 هزار دلار به راحتی می‌توانید برای ویزای آمریکا اقدام نمایید.

احتمال رد شدن درخواست ویزای شما بسیار پایین است. لازم به یاد آوری است که سهولت اخذ ویزای شینگن و ویزای کشور آمریکا از مزایای کارت اقامت ترکیه می‌باشد.

امکان اخذ شهروندی ترکیه به شرط کار

بر این اساس به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌ گذاری مستقیم حداقل با مبلغ 500 هزار دلار و یا معادل آن به لیر ترک کنند، امتیاز حق شهروندی ترکیه داده می‌شود.

همچنین بر اساس اصلاحیه جدید، به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری به صورت غیر منقول و ملکی با مبلغ 250 هزار دلار و یا معادل آن به لیر ترکیه کنند. نیز حق شهروندی اعطا می شود. تعداد نیروی لازم برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ایجاد اشتغال از 100 به 50 نفر کاهش یافت.

دریافت اقامت دائم ترکیه

اولین مزیت از مزایای اقامت ترکیه، اخذ پاسپورت ترکیه ای است. این بدان معنی است که دارندگان این پاسپورت می توانند به ۹۰ کشور جهان بدون اخذ ویزا وارد شوند.

در بعضی موارد هنگام ورود به این کشورها، تنها مهر ورود و خروج به گذرنامه زده می شود. و در بعضی موارد هنگام ورود به آن کشور ویزا برایتان ساده می شود. مدت اقامت در این کشورها بدون ویزا بین 90 تا 120 روز است و تماما به مقصد شما بستگی دارد.

مزایای دیگر اقامت در کشور ترکیه

امکان دریافت شماره تماس های بین المللی برای آن دسته از افرادی است که برای خود کسب و کاری در این کشور به راه انداخته اند. در نهایت به طور خلاصه مزایای حاصله از اخذ این اقامت را به می توان به صورت زیر عنوان نمود:

 • زندگی در یک کشور امن و به نسبت پیشرفته
 • تحصیل در دانشگاه های ارزان قیمت ترکیه با وجود سطح بالای علمی
 • امکان افتتاح اعتبار بدون محدودیت
 • دریافت پاسپورت کشور ترکیه
 • باز کردن حساب های بین المللی بانکی در بانک های سراسر جهان
 • تجارت آزاد و به دور از تحریم در سراسر جهان
 • دریافت تسهیلات، وام
 • جهت خرید مستغلات وسایل نقلیه و … با بهره بسیار پایین
 • تسهیلات و سهولات در خصوص اخذ ویزا از کشورهای اروپا و آمریکا
 • امکان دریافت شماره های بین المللی تلفن در ترکیه برای تجارت شما
 • امکان مدیریت اینترنتی کشور

نکته: یکی از دلایلی که بسیاری از افراد برای دریافت اقامت این کشور اقدام می کنند، مهاجرت به کشورهای پیشرفته اروپایی و امریکا و کانادا است. این بدان معنا است که شما با داشتن پاسپورت ترکیه ای و داشتن دارایی حداقل 20000 دلار، می توانید موفق به کسب ویزای امریکا شوید. و امکان رد شدنتان بسیار کم تر از حالتی است که با پاسپورت ایرانی اقدام می کنید.

پادکست روش های اخذ اقامت در ترکیه

روش های اقامت ترکیه

1. اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

خرید خانه در ترکیه

برای دریافت اقامت شما با هر مبلغی و در هر شهر و یا روستایی از ترکیه میتوانید نسبت به خرید خانه در ترکیه اقدام کنید.حداقل قیمت برای خرید خانه 100 هزار لیر است که متعلق به سوییت هایی در استانبول هستند. با درا بودن ملک و زمین شما میتوانید اقامت هرساله را دریافت کنید.

سوالی که بسیاری از ایرانیان از ما می پرند این است که آیا اقامت ترکیه با خرید ملک امکان پذیر است؟ در جواب باید بگویم بله امکان پذیر است اما این مبحث دارای قوانین و شرایطی است که برای اطلاع از آن به مقاله شرایط خرید ملک در ترکیه یک سری بزنید و تمام موارد در آن ذکر شده است.

2. اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اقامت تحصیلی می تواند حتی از طریق کلاس های تومر که هزینه پایین تری نسبت به دانشگاه دارد باشد.هزینه های دانشگاه در ترکیه بسیار بالا و با دانشگاه های اروپایی برابری میکند.خیلی از ایرانیان تمایل دارند که از طریق تحصیل در ترکیه اقامت این کشور را دریافت نمایند

برای آنکه از تمام موارد و تمام مقاطع و رشته های دانشگاه ها و همچنین مراحل اقامت از طریق تحصیل در ترکیه آشنا شوید توصیه می کنیم که به مقاله ای با نام تحصیل در ترکیه مراجعه کنید مقاله ای جامع در این زمینه می باشد.

3. اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

اقامت ترکیه

ترکیه فرآیند مربوط به ثبت شرکت شما را به صورت کامل با هزینه کمتر از 10 میلیون تومان انجام می دهد. پس از ثبت شرکت می توانید درخواست اجازه کار را نیز ارائه نمایید.

و اقامت توریستی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایید. توصیه ترکیه این است که حداقل 3 ماه قبل از تاریخ اتمام اقامت توریستی خود نسبت به ثبت شرکت خود اقدام کنید.

هزینه حدودی ثبت شرکت در ترکیه 5000 لیر در سال 2020 برآورده شده است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرکت و ثبت آن در ترکیه توصیه می کنیم به مقاله ای با نام ثبت شرکت در ترکیه مراجعه کنید.

4. اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت قاچاقی به ترکیه از جمله راه های ورود به این کشور است که به دلایل مختلفی همچون فقر، قاچاق مواد مخدر، جنگ، دلایل سیاسی، مذهبی، اجتماعی و یا برخورداری از رفاه بیشتر، برخورداری از سیستم آموزشی برتر، استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی پیشرفته تر و … صورت می­گیرد.مهاجرت قاچاقی به ترکیه روز به روز در حال افزایش است چرا که کشور ترکیه یکی از کشورهای هم مرز با ایران است که دارای موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاصی می­باشد و با کشورهای اروپایی بسیاری همسایه است. در واقع کشور ترکیه مانند پلی بین قاره آسیا و قاره اروپا عمل می­کند.

برای آنکه از این طرق بتوانید مهاجرت کنید باید راه های زیادی را با سختی های طاقت فرسا طی کنید که در مقاله ای با نام مهاجرت قاچاقی به ترکیه این موارد و نکات آورده شده است که می توانید به آن مراجعه کنید شاید با خواندن این موارد نظرتان را عوض کنید و راه های قانونی را برای مهاجرت انتخاب نماید.

5. اقامت ترکیه از طریق ازدواج

با ازدواج صوری در ترکیه به احتمال زیاد موفق نخواهید شد اقامت این کشور را کسب کنید.زیرا در صورت ازدواج با یک شهروند ترکیه‌که حتما باید ملتی ترک داشته باشد و پناهنده نباشد.

به شما اقامت دائم داده نخواهد شد.به مدت 3 الی 5 سال شما فقط در قالب توریست می‌توانید به ترکیه بیایید و مدت زمان اقامت شما نباید بیش از 90 روز باشد.

پس از این مدت در صورتی که ماموران تحقیقات لازم را در مورد ازدواج شما انجام داده باشند.و از صوری نبودن ازدواج شما مطمئن شوند،به شما اقامت دائم ترکیه داده خواهد شد.

برای اینکه از این نوع اقامت بیشتر اطلاعات کسب کنید توصیه می کنیم که به مقاله ای بانام اخذ اقامت ترکیه ازطریق ازدواج مراجعه کنید.

6. اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری است و تنها راه آن هم ثبت شرکت در ترکیه است. به عبارت دیگر شما قبل از شروع هر فعالیت اقتصادی در این کشور ابتدا باید یک شرکت در آنجا ثبت کنید. بهتر است بدانید اقتصاد کشور ترکیه بر اساس اعلام سازمان های بین المللی جز بیست کشور برتر جهان است.

یکی از سوالاتی که از ما می پرسند این است آیا می توان در این کشور سرمایه گذاری کرد و اقامت آن را دریافت کرد؟ در پاسخ این عزیزان باید بگوییم بله امکان دارد اما در مقاله ای با نام سرمایه گذاری در کشور ترکیه تمام راه های سرمایه گذاری را بیان کرده ایم و علاوه بر آن سرمایه گذاری و اقامت گرفتن از آن طریق نیز توضیح داده شده است.

7. اقامت ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار نیازمند ارسال دعوتنامه از سوی کارفرما برای شما می باشد.علاوه بر دعوتنامه شما شخصا نیز می توانید به جستجوی کار در ترکیه بپردازید.

ولی راه سختی در پیش خواهید داشت. علت این امر ارجحیت شهروندان ترک بر خارجی ها برای بکارگیری در مشاغل است.یعنی اولویت استخدام با اتباع ترکیه است.

در صورتی که فردی برای همکاری با این شرایط نباشد،کارفرما می‌تواند یک خارجی را استخدام کند. در صورت استخدام به شما اجازه‌ی اقامت یک ساله در ترکیه داده خواهد شد.

در صورتی که شما به مدت 5 سال مداوم در ترکیه کار کنید، در این صورت به شما اقامت دائم داده خواهد شد.برایدریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کار در ترکیه پیشنهاد می کنیم که به مقاله ای با نام کار در ترکیه مراجعه کنید

 8. اقامت ترکیه از طریق ویزای توریستی

شما با اقامت توریستی تنها به مدت زمان 90 روز می توانید در ترکیه حضور داشته باشید. بعد از پایان این 90 روز شما موظف هستید خاک ترکیه را ترک کنید.

بر اساس قانون تا سال 2019 شما می توانستید یک ورود و یک خروج به ترکیه داشته باشید و دوباره 90 روز دیگر در ترکیه به صورت توریستی اقامت کنید.ولی بر اساس تغییرات قوانین اقامت توریستی

ترکیه از سال 2020 شما باید بعد از ترک خاک ترکیه بعد از 90 روز به مدت 3 ماه خارج از طریق اقامت داشته باشید. در غیر این صورت مجوز ورود به ترکیه را نخواهید داشت. شما می توانید بدون خرید خانه هم اقامت ترکیه را دریافت کنید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ای با نام اقامت ترکیه بدون خرید ملک مراجعه کنید.

9. اقامت ترکیه از طریق تولد

شاید یکی از آسان ترین راه ها برای اخذ تابعیت در ترکیه، اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد باشد .امروزه زوج های جوان با اطلاع از قوانین اخذ اقامت و تابعیت در کشورهای مختلف، اقدام به به دنیا آوردن فرزند خود در کشوری جدید می کنند.

به عنوان مثال، با اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد، والدین نوزاد نیز علاوه بر فرزند خود می توانند از مزایای اقامت و تابعیت در ترکیه استفاده کنند. این روش یکی از راه های سریع برای اخذ تابعیت است.

اگر مایلید که فرزند خود را در ترکیه بدنیا بیاورید و یا از طریق تولد اقامت ترکیه را دریافت کنید به مقاله ای بانام اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد مراجعه کنید.

10. اقامت کوتاه مدت

اجازه اقامت کوتاه مدت حداکثر برای دو و حداقل 6 ماه در اولین درخواست صادر می شود.ولی به طور متوسط اجازه اقامت برای یکسال صادر می شود.

ولی اگر مطابق با اهداف زیر دارای شرایط اسکان مناسب هستید می توانید درخواست اقامت کوتاه مدت داشته باشید. همچنین در صورت لزوم ، ممکن است اداره مهاجرت ترکیه از شما گواهی عدم سوء پیشینه را نیز درخواست نماید.

در چه مواردی می توان اقامت کوتاه مدت گرفت

اقامت ترکیه

 • انجام امور پژوهشی که باید در ترکیه حضور داشته باشند.
 • داشتن اموال غیر منقول در ترکیه.
 • داشتن ارتباط تجاری در ترکیه.
 • شرکت در برنامه های آموزش ضمن خدمت.
 • شرکت در برنامه های تبادل دانشجو.
 • اسکان برای اهداف گردشگری.
 • مقاصد درمانی به شرط آن که فرد مبتلا به یکی از بیماری هایی را که از نظر بهداشت عمومی جامعه را تهدید می کند نباشد. با توجه به درخواست و  تصمیم مقامات قضایی یا اداری که شخص را موظف می کند در خاک ترکیه حضور داشته باشد.
 • گذر از اجازه اقامت خانوادگی به اجازه اقامت کوتاه مدت.
 • شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی.
 • شرکت در دوره های کارآموزش  موسسات دولتی، آموزش، پژوهش، و … .
 • فارغ التحصیلان دانشگاه ها که می توانند در ظرف شش ماه  از تاریخ فارغ التحصیلی در ترکیه حضور داشته باشند.

در چه مواردی می توان اقامت دو ماهه گرفت

 •  بدون سرمایه گذاری
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی یا مهارت
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 •  شهروند درجه 1
 •  عدم نیاز به حضور در ترکیه
 •  تسهیل در اخذ ویزا و اقامت کشورهای آمریکا، کانادا و اروپا
 •  انجام پروسه در طی دوماه
 •  محدودیت سنی ندارد
 •  برای همه اعضای خانواده

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *