انگلستان, روش های اقامتی

راه های اخذ اقامت انگلستان

شرایط و راه های اخذ اقامت کشور انگلستان

انگلستان برای مدت طولانی از نظر اقتصادی و سیاسی یک قدرت جهانی مهم بوده است. لندن پایتخت این کشور، پایتخت مالی جهان است و از محیط تجاری بین المللی برخوردار می باشد. این کشور همچنین به دلیل بر خورداری از بهترین موسسات آموزشی در جهان، فرهنگ باز و بین المللی و… مشهور است. طبق آمار موجود در هر سال، متقاضیان قابل توجهی از سراسر جهان تصمیم به مهاجرت و اخذ اقامت کشور انگلستان می گیرند. افراد مختلف با توجه به شرایط، اهداف و… که دارند می توانند انواع اقامت کشور انگلستان را دریافت کنند. ما در این مقاله از سایت آوات شما را با انواع مجوز اقامت این کشور، شرایط اخذ هر یک از اقامت های کشور انگلستان، مدارک مورد نیاز برای دریافت هر یک و… آشنا خواهیم کرد.

چه زمانی نیاز به دریافت اقامت کشور انگلستان داریم؟

عوامل مختلفی است که مشخص می کند آیا برای دریافت اقامت انگلستان باید اقدام کنید یا خیر؟ برخی از این عوامل به شرح زیر می باشند:

 • از چه کشوری به به انگلستان نقل مکان می کنید؟
 • قصد دارید چه مدت در انگلستان اقامت داشته باشید؟
 • هدف شما از نقل مکان به انگلیس چیست؟
 • و…

به طور کلی هر یک از شهروندان غیر اروپایی که قصد ورود به کشور انگلستان را دارند، باید اقامت این کشور را دریافت نمایند. از این رو فرقی نمی کند که قصد نقل مکان به این کشور را دارید یا می خواهید برای مدت کوتاهی از این کشور بازدید کنید. در هر صورت ایرانیان باید اقامت انگلستان را به دست آورند.

انواع مجوز اقامت انگلستان

به طور کلی می توانیم مجوز اقامت کشور انگلستان را به دو گروه موقت و دائم تقسیم کنیم. البته اکثر افراد مجوز اقامت این کشور را 3 گروه می دانند: کوتاه مدت، بلند مدت غیر مهاجرتی و بلند مدت ویژه مهاجران.

در هر صورت لازم است بدانید مجوز های این کشور با توجه به هدف افراد از نقل مکان به این کشور، ملیت افراد، مدت زمان اقامت و… هر یک به انواع گوناگونی تقسیم می گردند.

ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با متداول ترین مجوز های اقامتی کشو انگلستان آشنا کنیم.

اقامت کوتاه مدت

این نوع اقامت به افراد اجازه می دهد به مدت 24 ساعت تا حداکثر 6 ماه در کشور انگلستان اقامت داشته باشند. اغلب افراد این نوع اقامت را به واسطه داشتن ویزای توریستی، ویزای ترانزیت، ویزای بازدید کننده و… دریافت می کنند.

مجوز اقامت بیومتریک (BRP)

این مجوز اقامتی سندی حاوی اطلاعات بیومتریکی نظیر اثر انگشت، عکس، امضا و… می باشد و سطح مشخصی از دسترسی به بودجه و خدمات انگلستان را برای فرد دارنده آن تامین می کند.

گواهی EEA QP

این مجوز در واقع نوعی اجازه اقامت موقت است که اخذ آن شرایط به خصوصی دارد. در حال حاضر، اخذ این مجوز تنها برای اتباع اتحادیه اروپا (به استثنای کروات ها)، اتباع منطقه اقتصادی اروپا و اتباع کشور سوئیس، امکان پذیر است.

مجوز اقامت EEA

این نوع مجوز اقامت نیز نوعی مجوز اقامت موقت است که به اتباع کشور های منطقه اقتصادی اروپا و اعضای خانواده شان اعطا می شود. البته تنها به افرادی که از شرایط مشخصی برخوردار باشند یا مقیم دائم این کشور به حساب بیایند.

مجوز اقامت قربانیان خشونت خانگی

این نوع مجوز به همسر یا شریک زندگی متقاضیانی که خانوادگی به این کشور مهاجرت کرده اند و مورد خشونت خانگی قرار گرفته اند، اعطا می گردد.

اقامت بلند مدت غیر مهاجرتی

افرادی که با هدف شرکت در یک رویداد خاص یا تحصیل در یک دوره کوتاه یا کار فصلی یا… به انگلستان وارد می شوند و قصد ندارند برای همیشه در انگلستان بمانند می توانند این نوع اقامت را دریافت نمایند.

اقامت بلند مدت ویژه مهاجران

افرادی که قصد دارند برای مدت طولانی با به طور دائم در انگلستان بمانند می توانند این نوع اقامت را دریافت نمایند. در ادامه شما را بیشتر با این نوع اقامت آشنا خواهیم کرد.

مجوز اقامت کارگران طولانی مدت

افرادی که به عنوان نیروی کار مدت طولانی را به عنوان یک مهاجر خارجی در انگلستان به کار پرداخته اند، در صورتی که از حداقل در آمد مشغلی برخوردار باشند می توانند این نوع اجازه اقامت بلند مدت را دریافت کنند.

اقامت موقت کشور انگلستان

اقامت موقت انگلستان برای مدت معین اما نسبتا طولانی (به طور مثال چند سال) به شما اجازه اقامت در این کشور را می دهد.

به طور کلی افرادی که قصد دارند برای مدت نسبتا طولانی یا برای همیشه در انگلستان بمانند می توانند این اقامت را دریافت نمایند. با تمدید اقامت خود می توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

اقامت دائم انگلستان

داشتن اقامت دائم این کشور به معنی این است که می توانید به صورت نا محدود به کار، زندگی و… در انگلستان بپردازید.

دریافت اقامت دائم کشور انگلستان نیازمند شرایط به خصوصی است. حداقل 5 سال زندگی در این کشور، از جمله مهم ترین شرایط مورد نیاز برای دریافت اقامت دائم این کشور می باشد.

روش های مختلفی برای اخذ اقامت دائم این کشور وجود دارد که در ادامه شما را با تعدادی از آن ها آشنا خواهیم کرد. به طور کلی در نظر داشته باشید که اخذ اقامت دائم این کشور برای متقاضیان غیر اروپایی بسیار سخت و دشوار است.

سایر مجوز های اقامتی انگلستان

 • مجوز اقامت برای پناهندگان و افراد تحت حمایت بشردوستانه
 • مجوز اقامت برای اعضای سابقه نیرو های سلطنتی
 • مجوز اقامت برای خارجیانی که به طور قانونی به مدت 10 سال مستمر در انگلستان زندگی کرده اند.
 • مجوز اقامت برای شریک بیوه
 • و…

مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه اقامت کشور انگلستان

برای دریافت هر یک از انواع اقامت های انگلستان، باید مدارک به خصوصی ارائه دهید. البته مدارکی در این میان وجود دارد که در بین تمامی آن ها مشترک است. به عبارتی برای اخذ هر یک از آن ها این مدارک را باید ارائه دهید.

 • فرم درخواست مربوطه
 • گواهی سلامت برای تایید سلامتی
 • گواهی پلیس برای تایید عدم سوء پیشینه
 • مدارک هویتی نظیر شناسنامه، پاسپورت و…
 • چند قطعه عکس 3 در 4 با ویژگی های عکس پاسپورت
 • فیش واریز هزینه رسیدگی به درخواستتان
 • مدارکی نظیر فیش حقوقی، صورتحساب بانکی و… برای اثبات توانایی پرداخت هزینه های خود در انگلستان
 • مدارکی که آدرس شما در انگلستان را اثبات کند
 • مدارک مربوط به اخذ ویزایی که به واسطه آن به خاک این کشور وارد شده اید
 • مدارکی که سوابق کاری و تحصیلی شما را نشان دهد
 • مدارکی که اثبات کنند شما به حد مشخصی از زبان انگلیسی تسلط دارید
 • و…

نکات مهم در مورد مدارکی که برای اخذ هر یک از مجوز های اقامت این کشور ارسال می کنید

 • برای دریافت برخی از اقامت های انگلیس، لازم است که میزان تسلط خود بر زبان انگلیسی را اثبات کنید. به این منظور لازم است نمره آزمون زبان، گواهی یا دیپلم زبان ارائه دهید. در صورتی که از شما بخواهند تسلط خود به زبان انگلیسی را ثابت کنید، عموما تسلط به زبان در سطح b1 از شما انتظار می رود. مگر دارای شرایط به خصوصی باشید.
 • توصیه می شود همیشه یک نسخه پشتیبان از مدارک خود داشته باشید.
 • حتما توجه فرماییدکه مدارکی که نیاز به ترجمه دارند، باید به صورت اصل و ترجمه در 2 نسخه اصل و کپی ارائه شوند.
 • در برخی موارد مدارک تحصیلی نیاز به معادل سازی دارند.

قوانین جدید مربوط به اخذ اقامت انگلستان

قوانین مهاجرتی کشور انگلستان در طی چند ماه اخیر (دقیقا از 30 ژوئن 2021) دستخوش تغییرات بسیاری شده است. از آنجایی که این قوانین جدید بر حقوق و وضعیت اتباع مختلف برای ماندن در انگلستان تاثیرات قابل توجهی گذاشته، تصمیم گرفته ایم در پایان این مقاله شما را با آن ها آشنا کنیم.

 • هر درخواستی که قبل از 1 ژانویه 2021 برای اخذ اقامت این کشور ارسال شده باشد، ظرف 6 ماه از سوی وزارت کشور انگلستان مورد بررسی قرار می گیرد.
 • افرادی که کارت اقامت این کشور را قبلا اخذ کرده اند، تنها کارت اقامتشان تا تاریخ 30 ژوئن 2021 اعتبار خواهد داشت. بعد از این تاریخ متقاضیانی که خواستار حفظ مجوز اقامت خود هستند باید در طرح تسویه حساب اتحادیه اروپا ثبت نام کنند.
 • و…

به طور کلی طبق قوانین اعلام شده از 1 ژوئیه 2021 کسانی می توانند در انگلستان اقامت داشته باشند که…

 • از شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس باشند و تا 31 دسامبر 2020 در این کشور زندگی کرده باشند.
 • یکی از اعضای خانوده نزدیک یک شهروند اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس باشند و در عین حال درخواست خود مبنی بر اخذ اقامت این کشور را تا 31 دسامبر 2020 ثبت کرده باشند یا از کارت اقامت انگلستان برخوردار بوده باشند.
 • از اعضای خانواده یک شهروند انگلیسی باشند و در اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس زندگی کرده باشند و از لحاظ کار و تحصیل به خودکفایی رسیده باشند.
 • و….

نکته مهم در خصوص اخذ اقامت کشور انلگستان

شاید در نگاه اول فکر کنید این قوانین به معنی این هستند که دیگر هیچ شهروند غیر اروپایی حق ورود به انگلستان و زندگی، تحصیل و… در این کشور را ندارد. اما بگذارید این خبر را به شما بدهیم که این فکر شما درست نیست.

راه هایی وجود دارد که به واسطه آن شهروندان غیر اروپایی نیز می توانند اقامت این کشور را به دست آورند. به طور مثال یکی از آن ها ارائه دلیلی قانع کننده است. در این روش شما باید دلیل قانع کننده ای مانند برخورداری از بیماری، قرار گرفتن تحت خشونت خانگی و… را ارائه دهید تا به خوبی مشخص شود چرا تا قبل از 30 ژوئن 2021 درخواست خود را ارائه نکرده اید.

اگر یکی از اعضای خانواده شهروندان یا مقیمان این کشور باشید نیز در هر زمانی می توانید با شرکت در طرح تسویه حساب اتحادیه اروپا برای مجوز خانواده، اقامت این کشور را به دست آورید.

طرح تسویه حساب اتحادیه اروپا از جمله طرح ها و قوانینی است که نسبتا به تازگی به تسویب و اجرا رسیده است. از این رو توصیه می شود اگر به عنوان یک شهروند غیر اروپایی قصد مهاجرت به کشور انگلستان را دارید، حتما در این مسیر از افراد مجرب و متخصص کمک بگیرید.

هزینه اخذ اقامت این کشور در سال جدید

شاید اگر در سال 2021 بودیم، باید به شما لیستی از هزینه های اخذ هر یک از مجوز های اقامتی این کشور به شما اعلام می کردیم، اما از آنجایی که در حال حاضر اخذ اقامت کشور انگلستان تنها با شرکت در طرح تسویه حساب اتحادیه اروپا میسر است، باید بگوییم شرکت در طرح تسویه حساب اروپا رایگان است.

اخذ اقامت دائم انگلستان

پس از اینکه به این کشور نقل مکان کردید، با توجه به عواملی گوناگونی، شما باید شرایط مشخصی داشته باشید تا بتوانید نسبت به دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهید. در هر صورت اگر دارای شرایط زیر باشید، می توانید درخواست خود را ارائه دهید:

 • حداقل 5 سال یا بیشتر در کشور انگلستان زندگی کرده باشید. (البته این مدت با توجه به نوع اقامت موقتی که دارید متفاوت است. حداقل مدت اقامت موقتی که باعث دریافت اقامت دائم انگلستان می شود 2 سال و حداکثر آن 14 سال است.)
 • هنگام ارائه درخواست، اقامت قانونی در انگلستان داشته باشید.
 • از لحاظ مالی از پس مخارج خود در این کشور برآمده باشید.
 • و…

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پروسه مهاجرت به کشور انگلستان و اخذ اقامت دائم این کشور می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم در مورد اخذ اقامت دائم این کشور

 • پس از 12 ماه با اخذ اقامت دائم این کشور می توانید شهروندی کشور انگلستان را به دست آورید.
 • تسلط به زبان انگلیسی، ادغام با جامعه انگلیس، تطابق با فرهنگ رایج این کشور و… می تواند از جمله عوامل موثری باشد که اخذ اقامت انگلیس را برای شما راحت تر کند.
 • نکته دیگری که در خصوص اخذ اقامت دائم این کشور باید دقت کنید، این است که حتی اگر به عنوان یک شهروند غیر اروپایی در این کشور در حال حاضر اقامت دارید، اخذ این نوع مجوز اقامت برای شما در مقایسه با یک شهروند اروپایی می تواند پروسه سخت تر، پیجیده تر و حتی طولانی تری را داشته باشد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. آیا بدون حضور مستمر در انگلستان امکان اخذ اقامت دائم این کشور وجود دارد؟ 

 • برای به دست آوردن اقامت دائم این کشور لازم است که به طور قانونی به مدت 5 سال بدون وقفه در انگلستان اقامت داشته باشید. توجه داشته باشید که هر زمان که از انگلستان به هر دلیلی خارج شوید، این مدت برای شما از ابتدا شمرده می شود. البته در این میان استثنائاتی نیز وجود دارد. به طور مثال اگر غیبتتان در انگلستان، حداکثر 6 ماه باشد، تفاوتی نمی کند.

2. آیا برای مهاجرت به کشور انگلستان لازم است که از وکیل مهاجرتی کمک بگیریم؟

 • با توجه به قوانین پیچیده ای که پروسه مهاجرت به این کشور دارد، همچنین تغییراتی که به تازگی در قوانین این کشور رخ داده است، بهتر است که برای نقل مکان به این کشور از طریق هر یک از راه هایی که با شرایطتان همخوانی دارد، از وکلای مهاجرتی یا کارشناسان یاری بگیرید.

اگر هنوز با مطالعه این مقاله سوالی در خصوص شرایط و راه های اخذ اقامت کشور انگلستان ذهنتان را به خود درگیر کرده است، حتما آن را با کارشناسان آوات مطرح فرمایید. کارشناسان ما به محض مشاهده سوالتان، پاسخ آن را برای شما ارسال خواهند کرد.

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *