اسپانیا, روش های اقامتی

راه های اخذ اقامت اسپانیا

شرایط و راه های اخذ اقامت کشور اسپانیا

اغلب مردم جهان اسپانیا را به عنوان یک مقصد مهاجرتی محبوب و جذاب می شناسند، اما لازم است بدانید این کشور یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی نیز به حساب می آید و هر ساله افراد بسیاری این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند. اگر قصد مهاجرت به این کشور اروپایی بی نظیر را دارید، بهتر است بدانید به عنوان یک خارجی، ملزم به اخذ اقامت این کشور هستید. پس ما با در این مقاله آوات همراه باشید تا همه چیز درباره راه های اخذ اقامت کشور اسپانیا را بدانید.

چه زمانی نیاز به دریافت اقامت کشور اسپانیا داریم؟

به طور کلی هر فردی که از کشورهای غیر اروپایی قصد ورود به کشور اسپانیا را داشته باشد، باید مجوز اقامت دریافت کند. به عبارتی ما ایرانیان حتی برای بازدید از این کشور به مجوز اقامت نیاز داریم. البته این شرایط در خصوص اتباع کشورهای اروپایی متفاوت است. افرادی که تبعه کشورهای اروپایی محسوب می شوند تا 90 روز بدون نیاز به مجوز اقامت می توانند در اسپانیا اقامت داشته باشند. اما برای بیش از 90 روز باید اقامت دریافت کنند.

در واقع شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا نیازی به دریافت ویزا و مجوز اقامت برای کار و زندگی در اسپانیا ندارند. اما شهروندان کشورهای غیر اروپایی برای اینکه به اسپانیا وارد شده و به کار و تحصیل بپردازند نیاز به دریافت ویزا و مجوز اقامتی این کشور دارند.

انواع اقامت در اسپانیا

همانطور که گفتیم برای اینکه شما بیشتر از 90 روز در اسپانیا بمانید باید مجوز اقامتی این کشور را کسب نمایید. کشور اسپانیا دو نوع اقامت موقت و اقامت دائم به متقاضیان سکونت در این کشور ارائه می کند. در ادامه این مقاله به بررسی هر دو نوع مجوز اقامتی و مدارک مورد نیاز برای هر یک می پردازیم.

توجه داشته باشید که به طور کلی برای اقامت طولانی مدت در این کشور شما باید شماره شناسایی (NIE) Número de Identificación de Extranjero داشته باشید. این امر در مورد هر دو گروه شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شهروندان غیر اروپایی صدق می کند. چرا که برای انجام هر کاری اعم از پرداخت مالیات، افتتاح حساب بانکی، دریافت گواهینامه و… شما باید از شماره شناسایی (NIE) برخوردار باشید. (در ادامه این مقاله شرایط اخذ NIE را برای شما بازگو خواهیم کرد.)

اقامت کوتاه مدت اسپانیا

این نوع اقامت برای مدت بیشتر از 3 ماه تا حداکثر دو سال ارائه می شود و دارای قابلیت تمدید نیز می باشد. تمامی کسانی که از طریق ویزای دانشجویی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی، ویزای خوداشتغالی و… به این کشور ورود می یابند، می توانند برای دریافت این نوع اقامت اقدام نمایند.

لازم است بدانید این نوع مجوز اقامتی کشور اسپانیا خود به دو نوع کوتاه مدت و طولانی مدت تقسیم می شود.

از آنجایی که هر یک از مجوز های اقامت کوتاه مدت این کشور شرایط خاص خود را دارند، تصمیم داریم ابتدا شما را با شرایط اخذ هر یک آشنا کنیم.

شرایط اخذ اقامت موقت تحصیلی اسپانیا

تحصیل در اسپانیا یکی از راحت ترین راه های اخذ اقامت موقت اسپانیا است. البته دولت اسپانیا دو نوع اقامت موقت تحصیلی ارائه می دهد. یکی از آن ها امکان تحصیل 3 تا 9 ماهه در اسپانیا را به شما می دهند. یکی از آن ها نیز امکان تحصیل بلند مدت در این کشور را به شما می دهند.

هر دو این اقامت ها، قابل تمدید هستند. البته طبق شرایط به خصوصی. با این وجود اکثر افرادی که با هدف اخذ اقامت دائم به اسپانیا نقل مکان می کنند، از اقامت موقت بلند مدت تحصیلی استفاده می نمایند.

شرایط دریافت اقامت موقت کاری این کشور

یکی از رایج ترین راه های اخذ اقامت کشور اسپانیا، اشتغال در این کشور است. البته اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار یکی از ساده ترین راه های اخذ اقامت این کشور نیز می باشد.

متقاضیانی که خواستار دریافت اقامت موقت کاری اسپانیا هستند و جز توابع کشورهای غیر اروپایی محسوب می شوند، حتما قبل از ورود به خاک اسپانیا باید اثبات کنند که یک پیشنهاد کاری در اسپانیا دارند.

به این منظور می توانند قرارداد کاری که با یک کارفرمای اسپانیایی بسته اند را ارائه دهند. البته آن شغل نیز باید دارای شرایط به خصوصی باشد. به طور مثال در شغلی مشغول به کار شوند که در لیست مشاغل مورد نیاز اسپانیا قرار دارد.

شرایط اخذ اقامت موقت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

متقاضیانی که خواستار راه اندازی یک کسب و کار در اسپانیا هستند، می توانند از طریق سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنند و اقامت سرمایه گذاری این کشور را به دست آورند.

برای اینکه بتوانید اقامت کشور اسپانیا از طریق سرمایه گذاری را کسب کنید، باید از بودجه کافی برخودار باشید و حداقل مبلغ مشخصی را به اقتصاد این کشور وارد نمایید.

در حال حاضر دو نوع شرایط سرمایه گذاری متفاوت در اسپانیا وجود دارد که به واسطه آن ها می توانید اقامت این کشور را به دست آورید.

اخذ اقامت از طریق برنامه طلایی

برای اخذ اقامت از طریق این برنامه باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • سرمایه گذاری با حداقل مبلغ 2 میلیون یورو در خرید اوراق قرضه مورد تایید دولت این کشور
 • سرمایه گذاری با حداقل مبلغ 1 میلیون یورو در مشاغل اسپانیایی با خرید سهام مورد تایید دولت این کشور
 • سرمایه گذاری با حداقل مبلغ 500 هزار یورو در حوزه املاک و مستغلات
اخذ اقامت از طریق برنامه ثروت

دریافت اقامت این کشور از طریق این برنامه دشوار تر از برنامه طلایی است. برای استفاده از این برنامه نیز باید از شرایط زیر برخودار باشید:

 • داشتن درآمد ماهانه به میزان 2200 یورو (+500 یورو (برای هر یک از اعضای خانواده)

شرایط دریافت اقامت موقت کشور اسپانیا از طریق ازدواج

ازدواج یکی از راه های نقل مکان به کشور اسپانیا و دریافت اقامت این کشور است. البته تنها ازدواجی می تواند باعث اخذ اقامت کشور اسپانیا شود که از روی علاقه صورت گرفته باشد.

همچنین طرفین باید از 18 سال کامل برخودار باشند.

شرایط اخذ اقامت موقت اتحاد مجدد خانواده کشور اسپانیا

اگر یکی از خویشانوندان درجه یک یک اسپانیایی باشید، می توانید مجوز اقامت این کشور را دریافت نمایید.

در واقع اخذ اقامت کشورهای اروپایی، به واسطه داشتن خویشاوندی که شهروند کشورهای اروپایی باشد یا مقیم این کشور ها باشد امکان پذیر است. البته طبق شرایط به خصوصی.

یکی از مهم ترین شرایط دریافت اقامت از این طریق، توانایی حمایت مالی فرد متقاضی از جانب فردی که در اسپانیا زندگی می کند، است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت موقت اسپانیا

برای اینکه شما بتوانید اقامت موقت کشور اسپانیا را از آن خود کنید باید مدارک زیر را به دولت این کشور ارائه دهید:

 • مدارک شناسایی و هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت یا گذرنامه و…
 • آزمایشات و معاینات جدید پزشکی نشان دهنده عدم بیماری
 • گواهی نداشتن هیچ نوع سابقه کیفری و قضایی
 • چند عدد عکس پرسنلی
 • فرم درخواست اقامت دائم اسپانیا به صورت کامل شده
 • مدارک مربوط به وضعیت مالی
 • و…

البته همانطور که شرایط اخذ هر یک از مجوز های اقامت این کشور متفاوت است، برای اخذ هر یک باید مدارک اضافه مشخصی را ارائه دهید. به طور مثال اگر قصد اخذ مجوز اقامت موقت سرمایه گذاری اسپانیا را دارید باید مدارکی را ارائه دهید که اثبات کند سرمایه ای که قصد ورود آن به اقتصاد اسپانیا را دارید، کاملا متعلق به شما است.

اقامت دائم اسپانیا

پس از 5 سال زندگی مداوم در کشور اسپانیا و برخورداری از شرایط تعیین شده توسط دولت این کشور شما می توانید اقامت دائم اسپانیا را کسب نمایید. توجه داشته باشید که دریافت کارت اقامت دائم تنها برای شهروندان کشورهای غیر عضو در اتحادیه اروپا می باشد. شما با دریافت این کارت اقامت دائم می توانید 6 ماه از هر سال را در خارج از این کشور بگذرانید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم اسپانیا

برای اینکه به درخواست اخذ اقامت دائم شما رسیدگی شود، شما باید گروهی از مدارک را ضمیمه پرونده خود نمایید. مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم اسپانیا عبارتند از:

 • مدارک نشان دهنده سالهای اقامت متقاضی در اسپانیا مانند رسید اجاره خانه، قبض های پرداختی و…
 • گواهی ثبت درخواست صادر شده توسط اداره پلیس محلی اسپانیا
 • مدارک نشان دهنده برخورداری از تمکن مالی مانند فیش گردش حساب بانکی
 • نداشتن هیچ گونه سابقه قضایی و جنایی
 • تسلط به زبان اسپانیایی
 • آشنایی کامل با فرهنگ و قوانین کشور اسپانیا
 • و…

هزینه اخذ اقامت دائم اسپانیا

هزینه اخذ اقامت کشور اسپانیا با توجه به سن، ملیت، نوع ویزا و… شما متفاوت خواهد بود. برای مثال شهروندان بزرگسال کشورهای اروپایی باید هزینه ای در حدود 495 یورو و شهروندان زیر 18 سال کشورهای اروپایی باید 165 یورو برای اخذ اقامت دائم اسپانیا هزینه نمایند.

درباره NIE

از آنجایی که برخورداری از شماره NIE برای حفظ مجوز اقامت خود و حتی اخذ اقامت دائم این کشور الزامی است، ما تصمیم گرفته این بخشی از مقاله را به این موضوع اختصاص دهیم.

شماره NIE چیست؟

برای تمامی خارجیانی که فعالیت قانونی در اسپانیا دارند و موظف به پرداخت مالیات هستند، یک شماره NIE وجود دارد. این شماره وضعیت مالیاتی فرد در اسپانیا را بیان می کند و در واقع یک شماره شناسایی مالیاتی شخصی و منحصر به فرد است که برای ردیابی کلیه فعالیت های مالی و قانونی در اسپانیا مورد استفاده قرار می گیرد.

اخذ این شماره برای تمامی خارجیانی که در اسپانیا هستند، با صرف نظر از اینکه مقیم یا غیر مقیم این کشور به حساب می آیند، الزامی است. حتی کودکان برای دریافت امنیت اجتماعی به این شماره نیاز دارند.

کاربرد شماره NIE در کشور اسپانیا

این شماره برای انجام خیلی از کارها در کشور اسپانیا نیاز است که متداول ترین آن ها عبارتند از:

 • اخذ مجوز اقامت کشور اسپانیا
 • افتتاح حساب بانکی
 • کار به صورت قانونی
 • پرداخت مالیات
 • خرید و فروش ملک
 • خرید و فروش وسایل نقلیه موتوری
 • خوداشتغالی
 • ثبت شرکت
 • تحصیل
 • اخذ گواهینامه رانندگی
 • پرداخت قبض آب و برق
 • و….

اخذ شماره NIE برای مهاجران

شهروندان اروپایی معمولا با گذشت 3 ماه از اخذ اقامت کشور اسپانیا درخواست دریافت این شماره را ثبت می کنند. این در حالی است که شهروندان غیر اتحادیه اروپا اخذ این شماره مالیاتی را باید همراه با درخواست اخذ اقامت این کشور ارائه دهند.

برای اخذ شماره NIE در اسپانیا باید به ایستگاه پلیس ملی مراجعه کرد و درخواستی در خصوص اخذ این شماره مالیاتی را به ثبت رساند. البته این کار از طریق یک نماینده رسمی مانند وکلای مهاجرتی نیز می تواند انجام گردد.

به طور کلی فرآیند اخذ شماره مالیاتی NIE از مکانی به مکان دیگر در کشور اسپانیا متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ NIE

به طور کلی هنگامی که قصد اخذ این شماره مالیاتی را داشته باشید، ارائه مدارک ذیل برای شما الزامی است:

 • فرم درخواست مربوطه
 • اصل پاسپورت و یک نسخه کپی از آن
 • دو قطعه عکس پرسونلی
 • فیش پرداخت هزینه درخواست (هزینه دریافت این شماره مالیاتی چیزی حدود 11 یورو است. البته از مکانی به مکان دیگر متفاوت است.)
 • و…

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

سوالات متداول

1. آیا امکان تمدید مجوز اقامت موقت اسپانیا وجود دارد؟

 • بله، شما باید قبل از اینکه مدت اعتبار مجوز اقامت موقت شما پایان یابد، برای این منظور به اداره پلیس محلی مراجعه نمایید. شما باید از شرایطی نیز برخوردار باشید تا تمدید مجوز اقامت موقت شما انجام شود این شرایط عبارتند از:
  • شما باید با زبان، فرهنگ، قوانین و… این کشور آشنایی داشته و به طور کلی با جامعه آن ادغام شده باشید.
  • شما نباید هیچ سابقه کیفری یا قضایی در طول اقامتتان در این کشور داشته باشید.
  • هدف و دلیل خود را برای تمدید ماندن در این کشور به طور واضح بیان و اثبات کنید.
  • حضور شما در این کشور نباید باعث بی نظمی یا به خطر افتادن منافع این کشور شود.
  • و…

2. اخذ هر یک از مجوز های اقامتی کشور اسپانیا چقدر زمان می برد؟

 • این زمان با توجه به نوع مجوزی که قصد دریافت آن را دارید، ملیت افراد، ارائه مدارک به صورت کامل یا ناقص و… تعیین می شود. به طور معمول می توان این زمان را حدود 6 ماه در نظر گرفت.

کارشناسان و مشاوران آوات از پاسخگویی به سوالات شما در خصوص مهاجرت به این کشور، راه های اخذ مجوز اقامت اسپانیا و… خوشحال می گردند. اگر سوالی در این زمینه دارید، حتما آن را از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *