آلمان, روش های اقامتی

شرایط و راه های اخذ اقامت آلمان

شرایط و راه های اخذ اقامت آلمان

در این مقاله به بررسی راه های دریافت اقامت آلمان در سال جدید می پردازیم. شرایط مورد نیاز، مزایای اخذ اقامت و شرایط تبدیل اقامت به تابعیت و شهروندی نیز بیان شده است.

آلمان بعنوان کشور دوم در خصوص مهاجر پذیری در دنیا لقب گرفته است. لقب یکی از مهاجر پذیرترین کشورها در دنیا متعلق به آلمان می باشد. مسلمانان زیادی در کشور آلمان زندگی می کنند که تعداد آنها بیش از پنج میلیون نفر است. اخذ اقامت آلمان در آینده ایی نه چندان دور با رایزنی های دولت آلمان شرایط بهتری پیدا خواهد کرد. همانطور که اشاره کردیم کشور آلمان مهاجران زیادی را از سال 2015 پذیرفته است.

کشور آلمان بعنوان یکی از ثروتمندترین و صنعتی ترین کشورهای اروپایی در سال های اخیر بوده است. اصلی ترین درآمد یورو در اروپا از صنعت کشور آلمان بدست می آید. برلین، هامبورگ و مونیخ این سه شهر از شهرهای مهم و بزرگ آلمان محسوب می شوند. پایتخت این کشور شهر زیبای برلین است. بنیانگذاری کشورهای گروه 8 و گروه 5 در اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا کشور المان می باشد.

آلمان دومین کشور مهاجرپذیر جهان

اخذ اقامت آلمان با توجه به این که این کشور طبق برآورد سال 2018 همچنان دومین کشور مهاجر پذیر بعد از آمریکا محسوب می شود و همچنین شرایط حاکم بر خاورمیانه از جمله:

جنگ در سوریه، یمن و نا آرامی های افغانستان از سال 2015 تا 2017  رشد چشمگیری داشته لذا کشور آلمان جهت پذیرش مهاجرین قوانین و روش های مختلفی جهت اخذ اقامت آلمان تعیین کرده که از آخرین آن‌ها مصوب سال 2019 می توان به آسان تر شدن اخذ اقامت آلمان برای افراد دارای تخصص و حرفه خاص اشاره کرد.

شرایط اولیه اخذ اقامت آلمان

 1. اثبات وجود ثبات مالی
 2. داشتن بیمه سلامت
 3. داشتن تسلط بر زبان آلمانی (آشنایی حداقل A1,2، دارای مهارت بالا B1,2، مهارت های پیشرفته C1,2) توجه داشته باشید که جهت مهاجرت به آلمان باید حداقل نمره قبولی (A1 و B1 ) را در آزمون زبان آلمانی اخذ نمایید و اگر قصد اقامت دائم آلمان را دارید نیاز است به فکر ارتقای سطح زبان آلمانی خود تا C1 یا C2 باشید.
 4.  اخذ یکی از ویزاهای آلمان

مراحل اخذ اقامت آلمان

بطور کلی اقامت آلمان به دو دسته اقامت دائم و اقامت غیر دائم و یا موقت تقسیم می شود. شما قبل از هر چیز باید مطلع باشید که برای ورود به آلمان نیاز به ویزا دارید و بعد از آن اقامت کوتاه مدت (موقت) که در نهایت منجر به صدور مجوز برای اقامت دائم می شود.

1. اجازه اقامت موقت

این نوع مجوزی برای اقامت موقت می باشد. دریافت اقامت موقت لازمه دریافت اقامت دائم است. این مجوز اقامت برای افرادی که شرایط زیر را داشته باشند صادر می گردد:

 • کسانی که قصد گذراندن دوره کارآموزی در آلمان را داشته باشند.
 • برای افرادی که برای مهاجرت کاری به آلمان سفر می کنند.
 • برای حقوق بین الملل، به دلایل بشردوستانه یا سیاسی به آلمان مهاجرت کرده اید.
 • بنا بر دلایل خانوادگی قصد مهاجرت به آلمان را داشته باشید.
 • خارجی ها و آلمانی های سابق که اکنون می خواهند به آلمان بازگردند.
 • اقامت دائم در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشید.
 • اجازه اقامت شما می تواند تمدید شود. اگر در یکسری از دوره های یکپارچه سازی شرکت کنید که به نوعی سنجش میزان هماهنگی شما با اجتماع می باشد تا به دولت فدرال آلمان ثابت کنید می توانید مدت بیشتری را در این کشور اقامت کنید.
 • شما پس از تحصیل در آلمان نیز می توانید تا 6 ماه به دنبال کار بگردید و در صورتی که موفق به پیدا کردن کار در آلمان شوید ویزای خود را به ویزای کار و در نهایت اقامت آلمان تبدیل کنید.

 2. اقامت دائم

به منظور کسب شرایط اقامت دائم آلمان، شما نیازمند داشتن حداقل 5 سال اقامت موقت در این کشور هستید. هر کسی که مایل به درخواست اقامت دائم باشد، باید شرایط تامین مالی برای زندگی خود و اعضای خانواده خود را به طور مستقل داشته باشد. همچنین دانش کافی در مورد زندگی و شرایط آن در آلمان داشته و همچنین از همه مهم تر سابقه جنایی نداشته باشد.

روش های اخذ اقامت آلمان

روش های اخذ اقامت آلمان

روش های مختلفی برای دریافت اقامت کشور آلمان وجود دارد. ما در این بخش روش های دریافت اقامت را بیان می کنیم. البته به این نکته توجه داشته باشید که روش های دریافت اقامت آلمان برای هر شخص متفاوت است. برای اینکه بهترین راه را برای دریافت اقامت انتخاب کنید حتما از افراد خبره در این زمینه مشاوره بگیرید. مواردی که در زیر عنوان شده است در ابتدا منجر به دریافت اقامت موقت خواهند شد.

1. اقامت آلمان از طریق کار

یکی از راه های پرمتقاضی برای دریافت اقامت آلمان، مهاجرت کاری می باشد. برای کار در کشور آلمان از 2 راه می توانید اقدام کنید.

 1. راه اول دریافت ویزای کار آلمان است. برای دریافت ویزای کار آلمان شما به داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای آلمانی نیاز دارید. با توجه به قوانین کار در اروپا تقریبا امری دشوار است اما غیرممکن نیست.
 2. راه دوم دریافت ویزای جستجوی کار آلمان است. این ویزا به شما اجازه ورود به آلمان برای مدت 6 ماه را می دهد. دریافت این ویزا سختی و پیچیدگی ویزای کار را ندارد. در طول این 6 ماه اگر موفق به دریافت قرارداد کاری از کارفرمای آلمانی شوید می توانید ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کنید.

شما می توانید برای دریافت آگاهی کامل در مورد این 2 نوع ویزا به مقالات ویزای کار آلمان و ویزای جستجوی کار آلمان مراجعه کنید.

2. اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در یکی از فعالیت های حرفه فردی نظیر (رستوران، مغازه و یا هتل و…)،تاسیس شعبه، دفتر نمایندگی، سپرده گذاری 5 ساله بدون بهره در بانک های آلمان و برگشت مبلغ بعد از 5 سال و همچنین کارهای مربوط به تاسیس شرکت که شامل داشتن سابقه کاری و بیزینس پلن به صورت قابل اثبات، یادگیری زبان آلمانی فقط در صورتی که فرد تحصیلات دانشگاهی در سطح حداقل مقطع لیسانس نداشته باشد الزامی است. مورد آخر هم داشتن مبلغ 25 هزار یورو سرمایه برای خرید یک Gmbh آماده به علاوه ی هزینه های ثبت لازم می باشد.

دریافت آگاهی بیشتر در مقاله: سرمایه گذاری در آلمان

 • شرایط ثبت شرکت در آلمان و دریافت اقامت

طبق قوانین جمهوری فدرال و دولت آلمان شخصی متقاضی که سرمایه گذاری ثبت شرکت در راستای اهداف آلمان داشته باشد می تواند اقامت آلمان را بدست بیاورد. برای این کار باید تمامی سرمایه از طرف شخص متقاضی تامین شود. طبق نیاز کشور آلمان کارآفرینی انجام شود روند پیشرفت برای اقتصاد آلمان معلوم باشد و بیزینس پلن مشخصی داشته باشد. این کار یک نوع کارآفرینی به حساب می آید.

پس اگر سرمایه لازم را دارید و کارآفرین موفقی هستید می توانید در این کشور اقامت دریافت نمایید. با دریافت اقامت آلمان می توانید در حوزه اتحادیه اروپا و شنگن به راحتی زندگی، تحصیل و کار کنید. آینده ای درخشان برای فرزندانتان بسازید. در این خصوص با وجود اینکه سفارت آلمان در تهران وقت مصاحبه را دیر به دیر اعلام می نماید اما متقاضیان هر روز برای مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی اطلاعات می خواهند و برای درخواست ویزای آلمان لحظه شماری می نمایند.

دریافت آگاهی بیشتر در مقاله: شرایط ثبت شرکت در آلمان

3. اقامت آلمان از طریق تخصص

اخذ اقامت از این طریق ملزوم داشتن تحصیلات در کشور آلمان یا مراکز علمی خارج از این کشور که مورد تایید آلمان می باشد و دارای حداقل درآمد 46400 یورو در سال (برای 2 مورد از مشاغل مورد نیاز آلمان در آمد سالیانه 37752 یورو در سال کفایت می کند) این روش که از طریق بلوکارت یا همان کارت آبی که الهام گرفته شده از گرین کارت کشور آمریکا می باشد فرصت مناسبی برای کارشناسان و متخصصان جهت اخذ اقامت آلمان بخصوص در مشاغل مورد نیاز کشور آلمان می باشد.

دریافت آگاهی بیشتر در مقاله: اقامت آلمان از طریق تخصص

4. اقامت آلمان از طریق تحصیل

پس از پذیرش توسط دانشگاه های آلمان و گذراندن مراحل ثبت نام در دانشگاه مورد نظر می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. این نکته را یادآور می شویم که تحصیل در آلمان منجر به دریافت اقامت این کشور نمی شود. شما برای دریافت اقامت آلمان باید بعد از اتمام تحصیلات در آلمان در یک شرکت آلمانی استخدام شده و ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کنید. فرصتی که به شما برای استخدام بعد از تحصیل داده می شود 1 سال خواهد بود. در صورت ناتوانی در کاریابی، باید کشور آلمان را به مقصد کشور خودتان ترک کنید.

دریافت آگاهی بیشتر در مقاله: شرایط تحصیل در آلمان

5. اقامت آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با یکی از تبعه های آلمان یکی از ساده ترین راه ها جهت اخذ اقامت آلمان می باشد که نیازهای آن فقط اثبات داشتن کفایت مالی تبعه آلمانی برای زندگی مشترک و وابسته نبودن به دولت جهت تامین هزینه های زندگی و همچنین آشنایی حداقلی (سطح A1) زبان آلمانی توسط متقاضی مهاجرت به آلمان، که در این شرایط پس از ازدواج متقاضی دریافت ویزا باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه نموده و مدارک ثبت ازدواج و تقاضای خود را برای دریافت ویزای ازدواج ارائه نماید. پس از بررسی مدارک، در صورتی که صحت مدارک مورد تایید قرار گرفته باشد و مدارک شغلی و درآمدی شخص آلمانی نیز کفایت نماید، ویزای ازدواج جهت اخذ اقامت دائم آلمان صادر خواهد شد.

با صدور ویزای ازدواج آلمان شما می توانید وارد کشور آلمان شده و در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین امکان کار و یا تحصیل رایگان برای شما وجود خواهد داشت. ضمن آنکه با اقامت 3 ساله در خاک آلمان، می توانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

دریافت آگاهی بیشتر در مقاله: اقامت آلمان از طریق ازدواج

6. اقامت آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی که دارای دو مرحله اولیه “اسکان پناهجویان در اقامتگاه های موقت با امکانات مشترک که در آنها مشخصات فردی و همچنین علت خروج از کشور پناهجو خواسته می شود. مرحله ثانویه که برای کسانی است که درخواست پناهندگی آنها پذیرفته شده لذا در اقامتگاه های گروهی جهت تقسیم پناهجویان بعد از سپری کردن مدت زمان مشخص اسکان داده خواهند شد.

7. کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا نوعی مجوز اقامت است که معمولا در زمان صدور اولیۀ دوره چهار ساله معتبر است و آن می تواند توسط شهروندانی که دارای مدرک تحصیلی یا مقدماتی قابل قبول هستند، کسب شود تا شرایط کار را با توجه به شرایط تحصیلی که داشته اند دنبال کنند.

یک شرط دیگر نیز برای استخدام وجود دارد که حداقل حقوق سالانه با طرح کلی بیمه بازنشستگی (سال 2019: 53600 یورو) باشد یا برای مشاغل بدون بیمه بازنشستگی (سال 2019: 41808 یورو) برای مشاغل درخواستی در آلمان لازم است تا بتوانید شرایط تصاحب شغل را اثبات کنید.

صاحب یک کارت آبی اتحادیه اروپا که دارای 33 ماه شغل مناسب و با تجربه خوب است و مشمول مقررات بیمه بازنشستگی قانونی یا مزایای مشابه در این دوره می شود، می تواند اجازه اقامت دائمی را دریافت کند. همچنین باید سطح مهارت زبان آلمانی B1 را برای اداره مهاجرت فدرال آلمان ثابت کند. البته از مزایای داشتن کارت آبی اتحادیه اروپا دسترسی فوری همسر دارنده کارت به مشاغل مورد نیاز می باشد.

مقاله پیشنهادی: شرایط دریافت بلوکارت آلمان

مزایای اخذ اقامت دائم آلمان

شرایط اخذ اقامت آلمان

شرایط اخذ اقامت آلمان

 •  اخذ پاسپورت آلمان که در واقع اخذ پاسپورت اروپاست. با پاسپورت آلمانی می توان به کلیه کشورهای اروپایی و عضو شنگن سفر و حتی در آن کشورها زندگی کرد.
 •  سفر آسان به آمریکا و کانادا.

نکاتی درباره دریافت اقامت آلمان که باید بدانید

 • لازم به ذکر است که مهاجرت به آلمان با هر روشی که صورت گیرد حداقل نیاز به 5 سال زندگی در این کشور دارد تا بتوان اقامت دائم این کشور را گرفت.
 • همچنین هر روشی جهت اخذ اقامت آلمان هزینه ها و شرایط خاص خود را دارا است. لذا نمی توان به صورت کلی هزینه ی مشخصی را جهت اخذ اقامت آلمان مشخص نمود.
 • در کل نمی توان روش خاصی رو به عنوان بهترین و سریع ترین روش مهاجرت مشخص کرد. بلکه هر فرد با توجه به شرایط خود می تواند روش مناسب را انتخاب نماید، اما طبق تجربیات سال های گذشته اخذ اقامت از طریق تحصیل و کار بیشترین درصد موفقیت را داشته ولیکن اقامت از طریق پناهندگی مشکل سازترین و بدترین روش اخذ اقامت آلمان بوده است.

تبدیل اقامت به تابعیت و شهروندی آلمان

اگر شما اقامت دائم آلمان را دارید، می توانید تحت شرایطی شهروند این کشور شوید. شما نیاز به ارسال درخواست برای شهروندی دارید. در صورتی می توانید درخواست اخذ تابعیت را خودتان ارسال کنید که شما حداقل 16 سال تمام داشته باشید. برای کودکان و نوجوانان زیر 16 سال، والدین باید درخواست را ارسال کنند.

فرم های درخواست در اختیار مقامات مربوطه قرار می گیرند. کسانی که می توانند در خواست شما را پذیرش کنند :

 • اداره مهاجرت شهر یا شهرداری شما.
 • خدمات مهاجرت جوانان ( JMD ).
 • مشاوره مهاجرت برای مهاجرین بزرگسال ( MBE ).

تفاوت اقامت با تابعیت آلمان

بعضی از افراد تصور می کنند اقامت و تابعیت یکی هستند. این اشتباه را خیلی از افراد تکرار می کنند. اتباع به کسانی گفته می شود که ملیت یک کشور را دارند و می توانند در حقوق سیاسی آن کشور دخالت نمایند، اما کسانی که اقامت دارند حق رای ندارند و فقط از حقوق شهروندی آن کشور می توانند بهره مند شوند.

برای تابعیت آلمان تا سن 21 سالگی باید 8 سال در این کشور زندگی کرده باشید. حداقل 6 سال در یکی از مدارس آلمان تحصیل کرده باشید. پدر و مادر فرد متقاضی تابعیت اقامت دائم آلمان را داشته باشند و یا 8 سال در این کشور زندگی کرده باشند.

آشنایی نسبی به زبان آلمانی بسیار لازم است. دانش زبان آلمانی بعنوان برگ برنده برای ارسال مدارک جهت اخذ ویزای آلمان خواهد بود. اما برای تحصیل در آلمان مطمئنا داشتن حداقل مدرک B2 زبان آلمانی لازم است که می توانید اطلاعات مربوط به تحصیل در آلمان را در آرشیو مقالات آلمان جستجو و مطالعه نمایید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی مهاجرتی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

سوالات متداول

1. چه روش هایی برای مهاجرت به  آلمان وجود دارد؟

 • اقامت از طریق ویزای کاری، از طریق ازدواج، ازطریق سرمایه گذاری، اقامت تحصیلی، اقامت از طریق پناهندگی و …

2. به چه دلیل اقامت از طریق پناهندگی را انتخاب نکنیم؟

 • مشکلات و شرایط بد زندگی برای پناهندگان و عدم پذیرش اجتماعی از جمله مشکلاتی است که توصیه می شود به هیچ عنوان به پناهندگی فکر هم نکنید.

3. با خود اشتغالی می توان اقامت آلمان را دریافت کرد؟

 • با شروع و راه اندازی یک کار و یا همان کارآفرینی در آلمان و اثبات درآمد و بیزینس پلن مناسب در آلمان، می توان راحت تر از بقیه روش ها اقامت آلمان را دریافت نمود.

4. برای تحصیل در آلمان و کسب اقامت تحصیلی محدودیت سنی وجود دارد؟

 • خیر. برای دریافت ویزای نحصیلی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، اما با سن کمتر و نداشتن گپ تحصیلی شانس بیشتری خواهید داشت.

5. هزینه اقامت دائم در آلمان چه میزان است؟

 • طبق شرایط اقامت آلمان، اداره مهاجرت آلمان هزینه 255 یورو برای هر نفر اخذ می شود. برای کودکان زیر سن قانونی، که همراه با والدین آن‌ها درخواست می شود، باید 51 یورو پرداخت کنید. جوانان که بدون والدینشان حق درخواست دارند نیز باید 255 یورو پرداخت کنند. اگر شما دارای فرزندان بیشتری باشید و هزینه پرداخت شده توسط شما زیاد شود. می توانید درخواست پرداخت اقساط هزینه اقامت دائم کنید.

6. بلوکارت آلمان چند سال اعتبار دارد؟

 • اعتبار بلوکارت آلمان 3 تا 4 سال است.

7. چه رشته ها و مشاغلی  مورد نیاز کشور آلمان است؟

 • از جمله رشته های مورد نیاز آلمان می توان به مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندس و تحلیلگر فناوری اطلاعات، برنامه نویسان و متخصصان فناوری اطلاعات آی تی، پرستاران اشاره کرد.

8. برای اقامت از طریق ازدواج چه مدرک زبانی نیاز است؟

 • برای اخذ اقامت از طریق ازدواج نیازی به مدرک زبان آلمانی نیست، اما باید بتوانید به سوال های مصاحبه پاسخ بدهید.
5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *