آلمان, کاری

اشتغال پزشکان در آلمان

اشتغال پزشکان در آلمان

با توجه به تعداد درخواست های پزشکان از موسسه ما برای کار برآن شدیم تا مطلبی را نیز در مورد شرایط اشتغال پزشکان درآلمان برای شما متخصصین علاقه مند به کار در آلمان به رشته نگارش درآوریم.

بسیاری از مهاجرین از کشورهای اتحادیه اروپا نیز مانند؛ لهستان و جمهوری چک و همچنین از سایر نقاط جهان متقاضی کار در کشور آلمان می باشند. رقابت برای شغل پزشکی در آلمان بسیار بالا است.

استخدام برای پزشکانی که از اتحادیه اروپا وارد آلمان می شوند ساده تر انجام می گیرد اما برای کسانی که در خارج از اتحادیه اروپا زندگی و تحصیل کرده اند به مراتب مراحلی را باید بگذرانند. بر همین اساس اطلاع از شرایط اشتغال پزشکان در آلمان امری لازم برای پزشکان متقاضی کار در این کشور صنعتی می باشد.

شرایط اشتغال پزشکان در آلمان

از شرایط اشتغال پزشکان در آلمان این است که ابتدا مدرک تحصیلی است باید به تأیید دولت آلمان برسد و در صورت لزوم معادل سازی صورت گیرد و اگر در مواردی احتیاج باشد باید آموزش ها و دوره های اضافی را نیز بگذرانند و همچنین برای کار در آلمان باید مجوز کار و اقامت را دریافت کنند. برای پزشکان خارجی امکان کار در مناطق روستایی و شهرهای کوچک که نیاز به متخصص در زمینه طب داخلی را دارند راحت تر وجود خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی: شرایط مهاجرت پزشکان به آلمان

چگونگی تبدیل شدن به یک متخصص حرفه ای پزشکی در آلمان

هنگامی که متخصصین پزشکی مدارکشان توسط مقامات مسؤل بهداشتی دولتی مورد تأیید واقع شد و اینکه آموزش های آنها مطابق با استانداردهای پزشکی در آلمان می باشد، می توانند مجوز کار را دریافت کنند و در اینصورت آنها می توانند در انجمن های پزشکی عضو شوند هر ایالت دولت فدرال آلمان دارای یک اتاق پزشکی دولتی برای آن منطقه می باشد که می توانند برای کار با این مکان ها در ارتباط باشند متقاضیان همچنین باید زبان آلمانی در سطح B2 آموزش دیده باشند.

حقوق و دستمزد یک پزشک در آلمان

اشتغال پزشکان درآلمان

اشتغال پزشکان درآلمان

از جمله شرایط اشتغال پزشکان در آلمان که بسیار مورد اهمیت است حقوق و دستمزد می باشد. میانگین حقوق اولیه برای فارغ التحصیلان پزشکی در آلمان 49 هزار یورو در سال است و متخصصان به طور متوسط 70 هزار یورو تا 100 هزار یورو در سال دریافت می کنند.

به منظور آموزش پزشکی و یا تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی در آلمان تمامی پزشکان باید مجوز موقت و یا کامل برای کار کردن را دارا باشند. این مجوز کار در سراسر کشور آلمان دارای اعتبار می باشد و محدود به یک دوره خاصی می باشد در اول آوریل 2012 در دولت فدرال آلمان قانونی به تصویب رسید که در آن برای ارزیابی مدارک حرفه ای که خارج از کشور آلمان ارائه می شوند بدون توجه به ملیت آنها بررسی ها انجام شود مقامات بهداشتی دولت فدرال مسؤل صدور مجوز به صورت موقت و دائم می باشند. هر یک از 16 ایالت فدرال آلمان هر کدام دارای یک اتاق پزشکی برای پزشکان است که این نهادها مسؤلیت تمام امور مربوط به پزشکان تخصصی در آلمان را عهده دار می باشند.

مقاله پیشنهادی: شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

آموزش پزشکی عمومی در آلمان

اصول حاکم بر آموزش پزشکی در کشور آلمان، آموزش پزشکی شامل:

تحصیل پزشکی در مقطع کارشناسی که در کمتر از شش سال دوره آن به اتمام می رسد که شامل 48 هفته آموزشی عملی می باشد آموزش کمک های اولیه، سه ماه کارآموزی پرستاری، چهار ماه دوره گزینش بالینی، دوره آزمون پزشکی در سه مرحله.

مراحل آزمون پزشکی در سه مرحله به صورت زیر ارائه می شود:

مرحله اول آزمون پزشکی پس از دو سال از تحصیل در رشته پزشکی صورت می گیرد. در مرحله دوم پس از سه سال پس از اتمام موفقیت آمیز در مرحله اول آزمون و مرحله سوم یک سال پس از اتمام مرحله دوم صورت می گیرد. یک دوره آموزش عملی نیز پس از به پایان رساندن مرحله دوم انجام می شود.

سه ماه تجربه کارآموزی پرستاری در یک بیمارستان و یا یک مرکز توانبخشی قبل از آزمون پزشکی باید گذرانده شود . و هدف از این دوره این است که به دانشجویان دیدی نسبت به کار و فعالیت در بیمارستان ارائه شود. با فعالیت های مربوط به حرفه پرستاری نیز آشنا شوند. دوره گزینش بالینی نیز 4 ماه به طول می انجامد که بین مرحله اول و دوم آزمون دوره پزشکی می باشد.

مقاله پیشنهادی: شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

نکات مهم در ارتباط کار در رشته فیزیوتراپی در آلمان

نکته بسیار مهم در این پروسه این است که در هنگام اقدام شما باید در یک تعهد نامه، تایید نمایید که این اولین و تنها درخواستی می باشد که تاکنون برای معادل سازی رشته فیزیوتراپی به آلمان داده اید.

صراحتاً عرض می کنم مراقب باشید که اقدامات خود را توسط چه افرادی می خواهید به انجام برسانید. آیا این اشخاص حقوقی هستند. اگر هستند آیا از رشته شما اطلاعات درستی در آلمان دارند، آیا با جزییات آشنا هستند. بدانید این مسیر زندگی شماست و تمامی مراحل باید درست انجام شود.

آلمان در حال حاضر با توجه به نیاز روز افزون به عزیزان متخصص در زمینه های پزشکی، پیراپزشکی و توان بخشی، تمام سعی خود را دارد. با دادن تسهیلات اقامتی اقدام به جذب افراد ذیصلاح بنماید. شاید بتوان گفت: در میان کشور های اتحادیه اروپا و با توجه به میزان سطح درآمد بالای رشته های نظیر فیزیوتراپی. آلمان ایده آل ترین گزینه برای رشته فیزیوتراپی می باشد.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی کار در رشته فیزیوتراپی در آلمان مراجعه کنید.

آموزش تخصصی در آلمان

اشتغال پزشکان درآلمان

اشتغال پزشکان درآلمان

آموزش تخصصی معمولاً بین 5 تا 6  سال طول می کشد. بسته به مقررات آموزش خاص برای تخصص تحت نظارت اتاق پزشکی دولتی برای پزشکان صورت می گیرد که در یک بیمارستان دانشگاهی، درمانگاه و یا سایر نقاطی که تحت نظارت این اتاق پزشکی دولتی می باشند. اعمال پزشکی در آلمان به صورت سرپایی و بستری انجام می شود.

پزشکان عمومی می توانند در یک تخصص پزشکی در کشور آلمان به ادامه تحصیل بپردازند.

بیمارستان ها و مراکز علمی در کشور آلمان برای کار پزشکان بدین صورت در نظر گرفته شده اند بیمارستان هایی که به صورت دانشگاهی یا آموزشی می باشند. برای برخی ایالات دولت فدرال به صورت بورسیه عمل می کند. بیمارستان هایی که متعلق به خود دانشگاه ها می باشند و به صورت آکادمیک هستند. و دانشجویان دوره های مختلف پزشکی در آن دوره آموزشی خود را می گذرانند. بیمارستان های خصوصی که نهادهای مذهبی، شهرداری ها و مراکز خصوصی به اداره آنها می پردازند.

به طور کلی برای شهروندان (پزشک) خارج از اتحادیه اروپا کسب اجازه کار از نهاد سلامت در کشور آلمان الزامی است. باید موارد روبه رو  را در نظر داشته باشند:

اجازه اقامت

اجازه کار

اجازه کار پزشکی

ویزای آلمان

به طور کلی همه افراد خارجی نیاز به ویزا برای اینکه بتوانند در آلمان زندگی کنند را خواهند داشت. فقط برای کسانی که در اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا زندگی می کنند و همچنین ایالات متحده نیازمند دریافت ویزا نمی باشند. این ویزا در کشوری که زندگی می کنند توسط سفارت آلمان صادر خواهد شد.

اجازه اقامت در آلمان

همه دانشجویان خارجی  و پزشکان که مایل به اقامت در آلمان هستند. و بیش از سه ماه می خواهند به کشور آلمان بیایند باید اجازه اقامت معتبر را دارا باشند. اجازه اقامت باید توسط سازمان خارجی “Ausländerbehörde” از شهر آلمانی که در ان زندگی می کنند صادر شود.

دفتر مربوط به اشتغال به کار در شهرهای آلمان “Arbeitsamt” مسؤل اجازه کار می باشند. سازمان سلامت آلمان که در حال حاضر مسؤلیت اجازه کار به پزشکان خارجی را دارا می باشد. تمامی این مراحل نیاز به پیگیری تخصصی و قدم به قدم دارد که نیاز مبرم به وکیل آشنا به قوانین روز و معتمد، انکار ناپذیر است.

مقاله پیشنهادی: شرایط دریافت ویزای کار آلمان

استثناء برای اجازه کار به غیر اتحادیه اروپا

 1. منطقه ای: استثناها به سوئیس، ژاپن، ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزیلند در نظر گرفته شده است.
 2. برای سایر کشورها باید: متقاضی که با ارائه مدارکی برای یک موقعیت علمی در کشور آلمان اقدام می کند.
 3. به عنوان یک پناهنده یا مهاجر پذیرفته می شود.
 4.  ازدواج با یک شهروند آلمانی

سوال های متداول اشتغال پزشکان در آلمان

1. به عنوان یک پزشک و با دانستن زبان انگلیسی می توانم در آلمان مشغول به کار شوم؟

 • تسلط به زبان آلمانی از نکات مهم برای اشتغال به عنوان یک پزشک در این کشور است.

2. برای پزشک شدن در کشور آلمان چه میزان باید هزینه کنم؟

 • برای تحصیل در این رشته در دانشگاه های دولتی آلمان هیچ هزینه شهریه ای دریافت نمی شود، اما برای ویزای تحصیل شما باید اثبات کنید که می توانید هزینه زندگی خود را تأمین کنید.

3. زمان کاری یک پزشک در کشور آلمان چه ساعت است؟

 • 40 ساعت کار در هفته برای پزشکان در نظر گرفته می شود، اما گاهی به 56.5 ساعت در هفته هم میرسد.

4. چرا کشور آلمان با کمبود پزشک روبه رو است؟

 • تعداد قابل توجهی از آلمانی هایی که پزشکی خوانده اند به شغل های دیگر مشغولند لذا این کشور با کمبود نیروی سلامت رو به رو است.

5. در آمد یک دندانپزشک در آلمان چقدر است؟

 • متوسط حقوق یک دندانپزشک را از 4000 یورو تا 14000 یورو می توان تخمین زد.

6. آموزش های عملی پزشکی چه مدت طول می کشد؟

 • تحصیل پزشکی در آلمان یک برنامه 6 ساله است و شامل 48 هفته آموزش عملی است. پس از این مدت، دانشجویان می توانند برای مقطع تخصصی اقدام کنند.

7. پزشکان خارجی شاغل در آلمان معمولا از کدام کشورها هستند؟

 • بیشتر از 15000پزشک خارجی در این کشور مشغول به کار هستند که از کشورهای ایران، روسیه، یونان، اتریش و لهستان و… می باشند.

8. پزشکان شاغل در آلمان می توانند برای خانواده ی خود اقامت دریافت کنند؟

 • بله. پزشکان شاغل در آلمان می توانند برای خانواده شان اقامت بگیرند و با رعایت شرایط و قوانین تابعیت این کشور را به دست بیاورند.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *