آلمان

دوره آوسبیلدونگ در آلمان

دوره آوسبیلدونگ در آلمان

در این مقاله به معرفی و بررسی شرایط دوره های آوسبیلدونگ در آلمان در سال 2022 به همراه تمام جزئیات از ثبت نام تا رشته های مورد نیاز می پردازیم. شما می توانید سوالات خود را در این خصوص از ما بپرسید. مشاوران موسسه حقوقی مهاجرتی آوات به شما پاسخ خواهند داد. با ما همراه باشید.

آوسبیلدونگ چیست؟

در کشور آلمان سیستم خاصی به نام دوره های آوسبیلدونگ آلمان (Ausbildung) وجود دارد که به متقاضیان مهاجرت به این کشور از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا خارج از اتحادیه اروپا اجازه می دهد در شرکت های آلمانی به عنوان کارآموز کار کنند. این در حالیست که متقاضیان دوره های آوسبیلدونگ آلمان برای یک تجارت یا حرفه در یک موسسه آموزشی آموزش می بینند. سیستم دوره های آوسبیلدونگ آلمان (Ausbildung) به لحاظ تاریخی از نظام صنفی قرون وسطی نشات می گیرد.

در آلمان بسیاری از جوانان از طریق سیستم کارآموزی که به دوره های آوسبیلدونگ آلمان معروف است وارد بازار کار می شوند. بیش از 500000 قرارداد کارآموزی جدید (Ausbildung) هر ساله توسط شرکت های مختلف در آلمان منعقد می شود. سال گذشته، افزایش قراردادهای جدید صادر شده برای افراد مختلف متقاضی دوره های آوسبیلدونگ آلمان از کشورهای مختلف آسیا بیشتر بوده است. 13900 قرارداد آموزشی در سال 2018 در حالی که در سال 2017، این رقم فقط 10 هزار قرارداد بود.

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان شامل چه چیزهایی می شود؟

Ausbildung یک برنامه آموزش حرفه ای در آلمان است و به زبان انگلیسی هم برگزار می شود. پس از پذیرش این برنامه به عنوان Ausbildender توسط هر یک از شرکت های آلمانی، آموزش شما تحت برنامه آوسبیلدونگ (Ausbildung) به دو قسمت تقسیم می شود:

در وهله اول، شما دریک شرکت آلمانی دوره های کارآموزی خود را می گذرانید.

در وهله دوم، شما به یک آموزشگاه حرفه ای وابسته خواهید بود، که در زبان آلمانی به آن Berufsschule می گویند، جایی که شما در کلاس های آموزشی شرکت خواهید کرد.

به عنوان مثال، اگر برای درخواست Ausbildung در هتلی اقدام کرده اید، باید سه روز در هر بخش اختصاص داده شده کار کنید تا دانش عملی کسب کنید.

اگر دوره آوسبیلدونگ شما در بخش هتلداری است بخش‌های واگذار شده شما می توانند تغییر کنند، مانند: اینکه از شما خواسته می شود یک ماه در خانه داری، یک ماه در اتاق، یک ماه در دفتر کار کنید تا بتوانید در کار مدیریت هتل تجربه کلی کسب کنید.

دو روز باقیمانده در هفته، شما در مدرسه آموزش حرفه ای خود (Berufsschule) شرکت خواهید کرد که در آن مطالب اختصاصی و فنی مربوطه را مطالعه خواهید کرد. شما توسط آموزشگاه در آزمون های مربوطه نیز شرکت خواهید کرد. نمره نهایی Ausbildung شما شامل نمرات عملی و تئوری شما خواهد بود.

مدت زمان دوره آوسبیلدونگ (Ausbildung) در آلمان

معمولاً دوره های آوسبیلدونگ (Ausbildung) در آلمان 2 تا 3 سال طول می کشد. اگر نمرات شما بر اساس عملکرد شما در شرکت و آموزشگاه حرفه ای خوب باشد، می توان این دوره زمانی را کاهش داد. البته تفاوت قابل توجهی ایجاد نمی کند، زیرا زمان 3 سال فقط می تواند به 2.5 سال کاهش یابد.

مدت زمان معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند: اینکه در چه شرکتی کار می کنید، در کدام بخش منصوب می شوید، در کدام آموزشگاه حرفه ای تحصیل می کنید.

اما یک چیز مهم برای واجد شرایط بودن جهت شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان (Ausbildung) وجود دارد و آن داشتن مهارت در زبان آلمانی است.

مدرک زبان مورد نیاز برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

در دوره آوسبیلدونگ زبان مورد نظر در آموزشگاه ها زبان آلمانی است. آموزشگاه همه امتحانات را به زبان آلمانی برگزار می کند. همچنین آموزش عملی شما در شرکت به زبان آلمانی خواهد بود. گاهی اوقات، ممکن است متفاوت باشد، زیرا ممکن است افراد انگلیسی زبان وجود داشته باشد، اما معمولاً ارتباطات به زبان آلمانی خواهد بود. بنابراین، شما باید تا حدی زبان آلمانی بدانید، یعنی بتوانید ثابت کنید سطح شما حداقل B1 در زبان آلمانی است.

اگر تسلط کافی به آلمانی زبان داشته باشید، بسیار عالی است زیرا برای تکمیل دوره آوسبیلدونگ آلمان Ausbildung باید مهارت کافی در زبان آلمانی داشته باشید.

مهم ترین پیش شرطی که اکثر شرکت ها برای استخدام کارآموز از سایر کشورها بررسی می کنند، داشتن مهارت در زبان آلمانی است.

بیش از 90٪ شرکت ها (با پیشنهادات کارآموزی) اظهار داشتند که مهارت های زبان برای تکمیل دوره آموزشی ضروری است. (منبع: نظرسنجی DIHK)

مقاله پیشنهادی: شرایط کار در آلمان

مدارک مورد نیاز برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

اگر غیر اروپایی هستید و از کشورهای دیگر برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان در حال اقدام هستید، بایددیپلم 12 ساله داشته باشید. این می تواند در هر گروه تحصیلی باشد. این حداقل مدرک تحصیلی لازم برای متقاضی یک کشور غیر اروپایی برای درخواست برنامه آوسبیلدونگ در آلمان است. برخی از شرکت ها و موسسات آموزشی، معیارهای واجد شرایط بودن برای هر کسی که زیر 30 سال باشد را حفظ می کنند.

برای درخواست Ausbildung در آلمان به دو سند مهم نیاز دارید:

1. رزومه (CV)

 1. اولین مدرکی که شما باید آماده کنید رزومه شماست، رزومه باید مختصر باشد. رزومه باید شامل اطلاعات مربوط به جزئیات دقیق آموزش، تجارب کاری (فقط در صورت کاربرد) و غیره باشد.
 2. کاور لتر در صورت لزوم
 3. نامه های مجاز کار/گواهی تجربه کار (فقط در صورت وجود)

2. گواهینامه ها، مدارک تحصیلی

شما باید گواهینامه های فوق الذکر (نسخه های معتبر) خود را به زبان انگلیسی و همچنین به زبان آلمانی ارائه دهید.

چرا به این مدارک احتیاج دارید؟

اکنون می دانید که بسته به نیاز شرکت خاصی که متقاضی آن هستید، می توانید دوره کارآموزی آوسبیلدونگ (Ausbildung) را بعد از کلاس 12 شروع کنید.

بنابراین، گواهینامه های ترک تحصیل شما مهم است تا شرکت هایی که به شما موقعیت کارآموزی می دهند بتوانند مدرسه شما را با معادل آلمانی یعنی Hauptschule یا Realschule مقایسه کنند.

ثبت نام آوسبیلدونگ در آلمان

در حال حاضر، حدود 330 شغل مورد نیاز آموزش رسمی در آلمان وجود دارد. مشاغلی که در طرح آموزش دوگانه شرکت می کنند، آموزش حرفه ای را بهترین شکل استخدام شخصی می دانند. این آگاهی رو به رشد در سراسر اروپا و سراسر جهان وجود دارد که آموزش و مهارت های شغلی عالی مبتنی بر کار برای رقابت و مشارکت اجتماعی حیاتی است.

تمکن مالی ویزای آوسبیلدونگ در آلمان

اگر برای ویزای آوسبیلدونگ آلمان Ausbildung اقدام می کنید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

یک قرارداد توسط شرکت آموزشی در آلمان

مقدار کافی پول (863) یورو در ماه به عنوان هزینه های زندگی در آلمان برای مدت اقامت شما قبل از شروع دوره آوسبیلدونگ Ausbildung البته متوسط ​​حقوق کارآموزان بسته به حرفه بین 600 یورو و 1200 یورو در ماه است. پس از اتمام برنامه می توان انتظار متوسط ​​حقوق ناخالص بین 2000 یورو تا 3000 یورو را داشت.

یک بیمه درمانی معتبر حداقل برای سال اول

نکته مهم: یک کمک هزینه ماهانه به شرکت کنندگان در دوره های آوسبیلدونگ آلمان Ausbildung از طرف شرکتی که هر هفته در آن کار می کنید به شما پرداخت می شود. این مبلغ می تواند 850 یورو در ماه باشد. این مبلغ می تواند با توجه به مهارت ها، بهره وری هر شرکت کننده و تعداد ساعات کار در هفته بیشتر باشد.

لیست پر متقاضی ترین رشته های آوسبیلدونگ در آلمان

در کشور آلمان دوره های آوسبیلدونگ بسیاری وجود دارد اما در اینجا ما سعی بر آن داریم تا بهترین دوره ها را از نظر موقعیت آینده آن و همچنین میزان حقوقی که در این دوره پرداخت می کنند را معرفی کنیم:

آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی

کنترل کننده ترافیک هوایی یک کار بسیار پر مسئولیت است. بنابراین در طول دوره آوسبیلدونگ Ausbildung در آلمان نیز درآمد بسیار خوبی برای شما خواهد داشت. در این حرفه شما پرواز و فرود هواپیماها را هماهنگ می کنید یا هواپیماها را از طریق ترافیک هوایی هدایت می کنید. شما کسی خواهید بود که حتی در شرایط خطر نیز دستورالعمل صادر می کنید.

کارآموزان کنترل ترافیک هوایی بالاترین میزان حقوق در دوره های آوسبیلدونگ آلمان را دریافت می کنند.

1سال – 1150 یورو

2 سال – 1،150 – 4،000 یورو

3 سال – 4000 – 5،900 یورو

آوسبیلدونگ مکانیک کشتی

تجهیزات فنی موجود در کشتی به عهده مکانیک کشتی است. شما در شرکت های حمل و نقل، در حمل و نقل بار و مسافر، در تأسیسات بندری یا کشتی سازی کار می کنید. وظایف اصلی شما بهره برداری، تعمیر و نگهداری و سرویس تجهیزات فنی و ابزار موجود در کشتی است.

1سال – 1،020 یورو

2سال – 1،270 یورو

3 سال – 1،760 یورو

آوسبیلدونگ پلیس

اگر می خواهید با اطمینان از قانون و نظم به مردم کمک کنید، می توانید افسر پلیس شوید. بسته به درجه ای که دارید و در کدام ایالت می خواهید افسر پلیس شوید، به عنوان یک کارمند دولت در خدمات متوسط ​​یا بالاتر آموزش خواهید دید.

وظایف و مسئولیت های شما و همچنین حقوق و دستمزد با رتبه شما رشد می کند. کارمند دولت در درجه های بالاتر مطمئناً درآمد بیشتری نسبت به همکاران با درجه های متوسط ​​دارد. حقوق و دستمزد در طول دوره آوسبیلدونگ Ausbildung نیز به اندازه کافی بالا است که می توانید هزینه های زندگی را تأمین کنید و حتی مقداری پول هم ذخیره کنید.

1سال – 1،170-1،380 یورو

2 سال – 1،170-1،380 یورو

3 سال – 1،170-1،380 یورو

آوسبیلدونگ پرستاری

پرستاری یکی از شایع ترین حرفه ها در آلمان و همچنین یک حرفه خوب است. آن‌ها در بیمارستان ها، خانه های بازنشستگی، خانه های سالمندان یا موسسات مشابه کار می کنند.

یک پرستار از بیماران مراقبت می کند و مسئول نیازهای آن‌ها در بیمارستان است. کنترل موجودی دارو و سفارش دارو نیز از وظایف آن‌ها است.

1 سال – 1100 یورو

2 سال – 1150 یورو

3 سال – 1،250 یورو

آوسبیلدونگ فروشنده بیمه و امور مالی

فروشنده بیمه و امور مالی متخصص در فروش محصولی مانند: بیمه عمر، محصولات مالی مختلف تا بیمه بازنشستگی است. آن‌ها اساساً به عنوان مشاور کار می کنند. وظایف اصلی مشاوره دادن به مشتریان، رسیدگی به ادعاهای بیمه و انعقاد قرارداد است.

صنعت بیمه و دارایی در آلمان بسیار سودآور است، در نتیجه کارآموزان می توانند در طول برنامه با حقوق خوب دوره را بگذرانند.

1 سال – 1040 یورو

2 سال – 1،115 یورو

3 سال – 1200 یورو

آوسبیلدونگ متخصص آی تی

شخصی که به فناوری علاقه مند است می تواند از بین 4 گرایش انتخاب کند:

 1. متخصص توسعه برنامه
 2. متخصص ادغام سیستم
 3. شبکه دیجیتال
 4. تجزیه و تحلیل داده ها و فرآیند

مهم نیست کدام تخصصی را انتخاب کنید. در این آوسبیلدونگ کمک هزینه خوبی برای شما تضمین می شود، اما اگر کارآموزان صنعت فلز و برق باشید در سال اول آموزش ماهانه 1050 یورو دریافت می کنید.

1 سال – 1050 یورو

2 سال – 1100 یورو

3 سال – 1200 یورو

آوسبیلدونگ متخصص مکاترونیک

وظایف متخصصان مکاترونیک بسیار متنوع است. عمدتا شامل آزمایش، اندازه گیری، مونتاژ، نگهداری و تعمیر ماشین آلات می باشد. آنها می توانند در بسیاری از مناطق و صنایع مختلف در آلمان کار کنند.

مهندس مکاترونیک نه تنها یکی از محبوب ترین ها بلکه یکی از پردرآمدترین دوره های آوسبیلدونگ است، خصوصاً اگر در صنعت فلز و برق باشید.

متخصصان مکاترونیک در مقایسه با مشاغل فوق 4 سال به جای 3 سال مطالعه می کنند.

1 سال – 1050 یورو

2 سال – 1100 یورو

3 سال – 1200 یورو

4 سال – 1،260 یورو

آوسبیلدونگ کارمند بانک

اگرچه شغل کارمند بانک خیلی چشمگیر به نظر نمی رسد، اما این شغل همیشه متقاضی دارد و حقوق بسیار خوبی دریافت می کنند. کارمند بانک شخصی است که در بانک در مورد خدمات مالی به مشتری خدمات ارائه می کند.

به عنوان مثال؛ اگر مشتری بخواهد حساب خود را باز کند، درخواست وام را ارائه دهد یا مفهوم مالی ایجاد کند، شما اولین کسی هستید که با او تماس می گیرید.

1 سال – 1،020 یورو

2 سال – 1070 یورو

3 سال – 1،115 یورو

آوسبیلدونگ مکانیک هواپیما

دوره های آوسبیلدونگ مکانیک هواپیما برای ساخت و نگهداری هواپیما، هلی کوپتر، یا حتی فضاپیماها می باشد.

در دوره ی Ausbildung مکانیک هواپیما، نحوه ساخت و نگهداری هواپیماها، هلی کوپترها یا حتی فضاپیماها را خواهید آموخت.

شما به عنوان یک مکانیک هواپیما، بسته به مرکز آموزش انتخاب شده، در فن آوری تولید، فن آوری تعمیر و نگهداری یا فناوری موتور کار خواهید کرد. این دوره آوسبیلدونگ Ausbildung چندین فرصت را برای ورود به مشاغل پردرآمد در آلمان و سراسر جهان به شما ارائه می دهد.

پایان این برنامه و آخرین برنامه Ausbildung 4 سال طول می کشد.

1 سال – 1000 یورو

2 سال – 1050 یورو

3 سال – 1150 یورو

4 سال – 1200 یورو

آوسبیلدونگ تکنسین الکترونیک برای دستگاه ها و سیستم ها

در این دوره آوسبیلدونگ شما به عنوان یک تکنسین الکترونیک برای دستگاه ها و سیستم ها، اجزا و دستگاه هایی را ایجاد می کنید. به عنوان مثال برای پزشکی، اطلاعات و ارتباطات یا فناوری اندازه گیری و آزمایش.

وظایف اصلی شما کنترل و نظارت بر ساخت و نگهداری دستگاه ها و سیستم ها خواهد بود. علاوه بر این، شما در تولید و آزمایش ماشین آلات کار می کنید، تضمین کیفیت را انجام می دهید، برنامه ها یا سیستم عامل ها را نصب و پیکربندی می کنید و قطعات معیوب را جایگزین می کنید.

صنعت دستگاه ها و سیستم ها در آلمان بسیار زیاد است و به سرعت در حال رشد است. فرد با آموزش حرفه ای به عنوان یک تکنسین الکترونیک فرصت های خوبی خواهد داشت.

1 سال – 1040 یورو

2 سال – 1050 یورو

3 سال – 1150 یورو

4 سال – 1200 یورو

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

5/5 - (31 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. Mishika گفت:

  سلام آیا دوره اوسبیلدونگ دندانسازی هست ؟ و شرایط و حقوقش چی هست من امسال ۲۸ سالم میشه چندسال دوره برگذار میشه و حقوقش چطوره ؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   بله دوره آوسبیلدونگ دندانسازی در آلمان برگزار می شود. برای دریافت راهنمایی کامل با مشاوران موسسه تماس بگیرید.

 2. علی گفت:

  سلام‌
  آیا کسی که بالای ۳۰ سال سن دارد میتونه در‌ دوره آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنه؟

  1. aminmoghadam@awat گفت:

   با سلام
   دوره های آوسبیلدونگ برای افراد کمتر از سی سال مناسب است. برای افراد بالای 30 سال ریسک ویزا بسیار بالا خواهد بود.

   1. اسماعیل گفت:

    الا ما باید چجوری بیام چجوری ثبت نام کنیم
    خواهش میکنم ج بدید

    1. مدیر وب سایت گفت:

     با درود
     برای راهنمایی در مورد شرایط و نحوه ثبت نام در دوره های آوسبیلدونگ باید با مشاوران موسسه از طریق شماره های تماس و واتساپ موجود در وب سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *